NEDERLAND. Wat hebben wij een moeite gehad, i gaat hij voort in zijn brief, om de kinderen weer wat reinheid te leeren 1 zij hadden zich te N. altijd met het een of andere vuile hemd moeten af- I droogen. Kortom, eindigt de oude heer zijn brief aan mij, kortom mijnheer Van Detli, al wat in uwe brochure is vermeld moet wel enkel waarheid zijn, want mijne kleinkinderen hebben liet alles juist zoo ondervonden en wanneer u den inhoud van dezen brief kunt gebruiken, geef ik u daar gaarne volle vrijheid van handelen inmaar daar ik een man op hoogen leeftijd ben, ver zoek ik u, mijn naam in uwe 2de bro chure niet voluit te vermelden en als het mogelijk is mij niet voor den rechter te brengen. (Wordt vervolgd.) "cJ HELDER, 23 November. Officiëele berichten uit de „Staatscourant". Bij Kon. besluit is benoemd tot heem raad van den Anna Paulonapolder, de heer A. Kz. Kaan. De luit. ter zee 2de kl. G. A. Rietberg, dienende aan boord Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met 1 Dec. a. s. op non-activiteit gesteld. Naar het „Vad." verneemt, blijft de opbrengst der Vermogensbelasting niet minder dan f 1.800.000 beneden de raming. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, met afwijking der ministeriëele beschikking van 4 Febr. 1888, voor zooveel aangaat de indeeling van de gemeente Sint-Pancras bij het onder kiesdistrict Broek op Langedijk van het hoofdkiesdistrict Alkmaar voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, bepaald, dat die gemeente een afzon derlijk onderkiesdistrict van dat hoofd kiesdistrict zal uitmaken en dat het onderkiesdistrict Broek op Langedijk zal bestaan uit de gemeente Broek op Langedijk. In den laatsten tijd is in ver schillende bladen de vraag ter sprake gebracht, of de Hollanders in de Trans vaal in hoog aanzien staan. Een bij drage tot deze kwestie geeft ds. M. P. A. Goetzee Jr. in het weekblad „De Vereeniging", waar hij schrijft „De oorzaak van den tegenwoorcligen treurigen toestand van zaken bestaat in den onheiligen invloed, door vreem delingen, bij name Nederlanders, op ons volkskarakter en ons volksbestaan uitgeoefend. Om misverstand te voor komen, moet ik opmerken, dat onder de Nederlanders godvruchtige mannen zijn, die geheel met ons volk één zijn en met ons den tegenwoordigen loop van zaken betreuren. „Desniettemin zijn het Hollanders, die een onheiligen invloed uitoefenen op ons volk. Hier zijn ook vele En- gelschen, Duitschers en anderen het land ingestroomd, maar wij moeten niet vergeten, dat die nooit zoo den toegang tot het hart van ons volk hadden. „Wij hebben door de posities, ver schaft aan Hollanders, ons eerstgeboor terecht uit de hand gegeven en daar van plukken wij nu de wrange vruchten. De Hollanders moeten dan ook over wonnen, anders gaat onze onafhanke lijkheid verloren." In „De Volksstem" is deze beschou wing uitvoerig wederlegd. Bij de herstemming in het Kamer district Veendam vacature-Poelman) heeft de liberale partij de overwinning behaald. Van de 1932 geldige stemmen waren uitgebracht 965 op mr. M. W. F. Treub (RAD.) en 967 op mr.E. A. Smidt (LIB.), zoodat laatstgenoemde gekozen is. De toestand van het Tweede- Kamerlid mr. Keuchenius is achteruit gaande. De krachten van den patiënt verminderen. Plaatselijk nieuws. Het op de Razende Bol gestrande schip „Express" is in den nacht van Maandag op Dinsdag geheel uit elkander geslagen. Een paar wrakstukken, hoogstwaarschijnlijk van het schip afkomstig, zijn bij Huisduinen aangedreven. Een groot deel der lading teer, in vaten, was gisterenmiddag tusschen Callantsoog en Petten drijvende. Enkele vaten zijn hier aangebracht. Bij de redding der equipage van den schoener op jl. Maandag, heeft de reddings boot belangrijke schade bekomen. Zwaar lek is zij aan de werf „de Lastdrager" in reparatie opgenomen. Biririenlandsch nieuw». Anna Paulowna. Dinsdagavond had dc eerste leesvergadering van ons Nutsdepar- tement in dit seizoen plaats. Voor een zeer talrijk opgekomen publiek trad op de heer Henri M. Dekking, uit Rot terdam. Was onze verwachting hoog gespannen, door de menigvuldige aanbevelingen van be voegde personen en corporaties, wij kunnen de verzekering geven, dat ze niet beschaamd is en dat de spreker ons een hoogst genotvol len avond verschaft heeft. Om iets te noemen in „Bij den rechter" schetste hij ons een aandoenlijk en treffend tafereel. Wij gevoelden met den veroordeelde, toch was alles natuurlijk en waar. In zijn eerste bedrijf van de Vorstenschool van Multatuli had hij aangrijpende momen ten. Wij zouden de voordracht onver beterlijk noemen. Ook deed hij ons genieten in zijn „Diaken huismannetje", van Hildebrand. Tevens is de heer I). een roeester in het komische. Hoe „echt" gaf hij ons De student en Aleid weer uit het onafgewerkt blijspel van dien naam. Hoe was hij een rammel slag in „Rammelslag". Kortom, de heer Dekking is iemand met een groot talent en een zeldzaam geheugen. Hij draagt alles uit het hoofd voor en faalt geen oogenblik. Zijn houding en gestes zijn natuurlijk en gepast. Een enkel stukje van zijn eigen hand (er zijn er vele) gaf hij nog buiten het programma, nl.,.Mijn eigen kamer",tintelend van humor. Het is ons een waar genot geweest, kennis met den heer Dekking te maken en elk ver- eenigde zich zeker met den wensch des Voorzitters Tot weerziens in onze verga dering Schagen. Op uitnoodigïng van de afdeeling Schagcn van den Soc. dem. bond, trad jl. Zaterdag alhier de heer F. Domela Nieuwenhuïs voor het publiek op, mei het onderwerp „De ondergang van het kapi talisme." Rijp. Voor de betrekking van vader en moeder in het Gemeente-Wees- en Armen huis alhier, hebben zich niet minder dan vijftig sollicitanten aangemeld. Marine en Leger. De mach. rste kl. Verschoor wordt, na de buitendienststelling van Hr. Ms. „Havik" te Hellcvoetsluis, geplaatst bii de conser vatie op 's Rijkswerf aldaar. De werkzaamheden aan Hr. Ms. stoom schip „Kortenaer", in aanbouw op's Rijks werf te Amsterdam, worden des avonds met electrisch licht voortgezet. Hr. Ms. stoomschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", mede aldaar in aanbouw, zal vóór het einde dezes jaars gereed zijn. Onderwijs en examens. Geslaagd voor het aanvullings-examen groote stoomvaart, onze vroegere plaats genoot J. Piscaer, leerling van de Zeevaart school alhier. Voor de betrekking van onderwijzeres te Callantsoog, jaarwedde f 550, heeft zich na herhaalde oproeping geen enkele sollici tante aangemeld. Landbouw en Veeteelt. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. De gewone najaarsvergadering van boven genoemde Vereeniging, die gisteren onder presidium van den lieer J. L. T. Groneman in het „Café Suisse" te Zaandam werd ge houden, werd bijgewoond door 47 leden en afgevaardigden en 6 gasten. De Voorzitter opende de vergadering met cene toesprnak, waarin hij wijlen den heer Graaf van Bijlandt, eerelid cier Vereeniging, herdacht als een man, aan wien landbouw en veeteelt veel verplicht waren en in wiens overlijden veel wordt verloren, waarmede de vergadering luide instemde. De notulen der vorige vergadering werden hierna door den Secretaris, den heer W. Teengs, voorgelezen en onder dankbetuiging goedge keurd. Door den Voorzitter werd hierna medege deeld a. dat de Vereeniging op 't oogenblik be staat uit 172 leden en 2 zoons van leden b. dat adressen in zake het kanaalplnn SchagenStolpe, ingevolge het besluit der vorige vergadering zijn verronden c. dat het bestuur een adres omtrent de oprichting eener Staats-hypotheekbank heeft ontworpen, doch nog niet aan de Regeering heeft verzonden, daar het den tijd daartoe nog niet gekomen acht d. dat omtrent de uitkomsten der proef velden in 1893 nog niets bepaalds kan wor den meegedeeld, doch dat nu reeds is te zeg gen dat een deel der proefvelden tengevolge van de droogte is mislukt e. dat door het Rijk in de kosten der proef velden is bijgedragen voor f 950, in plaats van voor f 1000, zooals eerst was bepaald. Op voorstel des Voorzitters werd goedge vonden desniettemin vanwege de Vereeniging de toegezegde subsidie, tot een maximum vau f 700, te verleenen f. dat het bestuur zich in den loop van den zomer heeft beziggehouden met het on derzoeken der markt verordeningen van Alk maar, Hoorn, Edam en Purmerend, van welk onderzoek het resultaat is, dat het bestuur meent dat pogingen tot wijziging dier ver- onhningen niet op den weg der Vereeniging I liggen, veeleer op dien der afdeelingen van de H. M. v. Landbouw, met welk oordeel de vergadering zich vereenigt, zoodat besloten werd dat het bestuur de zaak der marktver- 1 ordeningen zal laten rusten. Verder geschiedde mededeeling van inge komen stukken, waaronder brieven van Geilep. 1 Staten, over den te houden cursus voor hoef beslag en den te benoemen zuiveleonsulent, j en een schrijven van het Bestuur der Vee- verzekering-mnatschappij „de Eendracht" te Utrecht, verzoekende haar vanwege dc Ver eeniging eene subsidie te verleenen, waar tegen zij zich zou verbinden tot verlaging der contributie van de bij haar verzekerde leden der Vereeniging. Op voorstel van het Bestuur werd besloten op dat verzoek afwijzend te beschikken. Een groot aantal ingekomen circulaires werd voor belangstellenden ter bestuurstafel ter inzage nedergelegd. 1 Vervolgens werd verslag uitgebracht Door den heer J. Breebnart Kz., van het 46ste landhuishoudkundig congres, dit jaar te Winschoten gehouden en door hem als afgevaardigde bijgewoond 2. door den heer H. J. Waller, over de be proeving van verschillende werktuigen, ge houden te Anna Paulowna, op de hoeve „Welgelegen". Reeds vroeger hebben wij de uitkomstén dier Uepröe.ving kortelijtc mede gedeeld. In het verslag wordt dank gebracht aan allen, die de proefneming mogelijk maakten. 3. doorden heer K. A. Kaan, over de uit komsten der bestrijding van kaasgebreken door den heer A. Eriks te Petten, welke uitkomsten zoo gunstig waren, dat de heer Kaau adviseerde den heer Eriks de uitgeloof de premie te verleenen. Dr. ten Bosch, van Zuidscharivoude be toogde dat zindelijkheid eenc eerste voorwaarde is bij de zuivelbereiding. Door den heer Dr. K. II. M. van der Znnde werd verslag uitgebracht a. over de suikerbietenteelt naar gehalte. De verslaggever deelde mede dat de grond soorten op het suikergehalte van grooten invloed zijn en dat de teelt te Wieringer- waard en Anna Paulowna kan worden aan bevolen te Waard en Groet en in den IJpol- der, waar eveneens proefvelden werden aan gelegd, was de teelt niet loonend b. omtrent het gehouden stremselonderzoek, waarmede veel tijd is zoekgebrachtnadere mededeelingen hieromtrent zullen in de vol gende vergadering worden gulaan. c. omtrent het melkonderzoek te Hoogkars- pel (melkaankoop op volledig gehalte.) Het vetgehalte der melk van de verschillende leve ranciers bleek aan belangrijke schommelingen onderhevig. De onderzoekingen zijn nog niet afgeloopen, doch het komt den heer v. d. Zande nu reeds voor dat men in 't vervolg de prijs van de melk zal behooren te bere kenen naar het vetgehalte. In de volgende vergadering zullen nadere mededeelingen ge schieden. Na eeuige discussie naar aanleiding van de door dr. Van der Zande uitgebrachte verslagen, werden door den Voorzitter mededeelingen gedaan betreffende de aanstelling van een zuiveleonsulent. Hieruit bleek dat adressen zijn verzonden aan H. M. de Koningin- Regentes en aan Gedep. Staten van Noord holland, met het verzoek om, ter bevordering eener goede zuivelbereiding, in deze provincie een zuivel-consulent aan te stellen, onder me- dedeeling dat de Vereeniging en de H. M. v. Landbouw bereid zijn elk voor f 500 in de kosten bij te dragen. In de jongste Stalen-vergadering is dat adres behandeld en werd er gunstig op beschikt, met dien ver stande dat de provincie gedurende drie jaren f 1000 's jaars zal bijdragen. Ook op de Rijks- begrooting voor 1894 is f 2000 voor een zuiveleonsulent uitgetrokken. De heer M. J. Hengevehl G.Jz. deed hier na mededeelingen over den uitslag der gedane inentingen tegen de varkensziekten. In 1892 is het gelukt 90 varkens voorde inentingsproeven beschikbaar te krijgen. De proefnemingen op deze varkens zijn, in ver gelijking met vorige, zeer goed geslaagd bet resultaat was over het algemeen gunstig. Na de iuenting is één big gestorven, terwijl drie varkens in groei terugbleven, wat evenwel niet direct aan de ineuting kan worden geweten. Van 11 ingeente biggen, die te Nieuwe Nie- dorp in een besmet hok werden geplaatst en met den afval van zieke beesten gevoederd, zijn er eenige gestorven. Later zijn er echter 11 op gelijke wijze behandeld en deze hebben er geene ongunstige gevolgen van ondervonden, zoodat de waarde der inenting hieruit wel is gebleken. De heer Bilroth voegde aan deze mededeelingen toe, dat bij de door hem dit jaar ingeente varkens na de inenting geen achteruitgang i« geconstateerd. Op verzoek van dr. ten Bosch deelde de beer Hengevehl nog mede dat de waarde der entstof vrij stabiel is. In gevallen die minder gunstig aniep'en; lag mt meer aan oijKomenoe om standigheden als wel aan de entstof. Daar tegenover stond echter de meening van den heer Bilroth, die het wel mogelijk acht dat de eutstof den laatsten tijd verbeterd i9. Naar aanleiding van de gedane mededeelingen vraagt dr. ten Bosch of het niet op den weg der Vereeniging ligt, te bevorderen dat aan de Veeartsenijschool een instituut voor bacterio logisch onderzoek worde verbonden. De Voor zitter zegt toe, dat in de e. v. bestuursver gadering te zullen overwegen. De heer Boeke, van Groningen, wijst er op dat de varkens over 't nlgemeen uit een hygiënisch oogpunt al bijzonder slecht worden verpleegd, wat zeker een der oorzaken van de meeste ziekten is, wat door den heer Hengeveld wordt toegestemd. Door den heer dr. Van der Zande werden hierna eenige korte mededeelingen gedaan om trent het conserveeren van melkmonsters, voor onderzoek bestemd. Hieruit bleek dat de melk wel een maand lang goed blijft na toevoeging eener geringe hoeveelheid dubbel chroomzure kali1 gram op een liter is voldoende. Op voorstel van het Bestuur werden de heeren J. P. Groot, C. de Geus en P. Smit Cz. benoemd tot leden der Commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en der be grooting voor het volgende jaar. In de nu volgende pauze werden voor de leden ter bezichtiging gesteld eenige door den heer A. Eriks volgena zijn systeem vervaar digde kazen. Verder werd gedurende de pauze overgegaan tot do stemming ter bepaling van de plaats, waar de voorjaarsvergadering in 1894 zal worden gehouden. Conform het voorstel van het Bestuur, werd daartoe aangewezen de ge meente Abbekerk. Op voorstel van liet Bestuur werd hierna besloten om den heer dr. K. H. M. van der Zande, directeur van 's Rijks landbouwproef station te Hoorn, te benoemen tot ad viseerend lid van het bestuur, welke benoeming door den heer Van der Zande, onder dankbetui ging voor dit bewijs vau vertrouwen, werd aanvaard. Naar aanleiding van de door den Voor zitter bij den aanvang der vergadering ge dane mededceling in zake de werkzaamheden van het Bestuur met betrekking tot het onderzoek der markt-verordeningen, wordt het woord gevraagd door den heer J. Zijp Kz., die eerst later ter vergadering verscheen. Deze spreker verklaarde zich tegen het be stuursvoorstel om zich verder niet met deze Verordeningen in te laten. Hij acht het wel terdege wenschelijk 'lat de Vereeniging be vordert de afschaffing der usance, om aan de waag in de wik- en weegloonen heffende steden tarra af te trekken van schoone kaas. Z. i. is deze usance ongemotiveerd en kost deze aan de verkoopers der kaas jaarlijks zeker f 130.000. In een uitvoerig betoog stelde de heer Zijp in het licht dat de op heffing van dit gebruik dringend noodzake lijk is. De heer Waller was van oordeel dat, al wordt het gebruik afgeschaft, in de opbrengst der kaas geen verandering zal komen, daar dan door den kooper lager prijs wordt besteed. Ook de Voorzitter is het daarmee eens, doch hij wil geenszins invloed op het voorstel-Zijp uitoefenen. Hij brengt daarom het voorstel van den heer Zijp, dat de Vereenigiug zich zal wenden tot de be sturen der wik- en weegloonen heffende ge meenten, met verzoek het gebruik om tarra te berekenen van schoone kaas af te schaffen, in stemming. Het voorstel wordt bij Bccla- matie aangenomen. Namens het Bestuur werd verder door 104 weer het hoofd opheffend. „Gisteren," zeide Van NVarwijck, „en..., u wist zeker, dat uw vader fortuin had Suze keek hem opeens aan, met scherpe blikken. „Ja, dat is te zeggen.... ik weet wel, dat vader iets had, maar Van Warwijck liet zijn lorgnet bengelen, dat het in sterke slingering was en boog zich meer en meer tot haar over, terwijl hij haar in gespannen verwach- ting gadesloeg. „Waarschijnlijk zal het u verwonderen, dat dat iets nogal een aanzienlijke som is," zeide hij. „U schijnt niet te denken, dat het de moeite waard is, maar ik moet veronderstellen dat eene aangename tijding u niet te zeer zal doen ontroeren. Uw vader heeft u zijn geheele vermogen vermaakt en dat be draagt niet minder dan een paar ton Toen hij dit gezegd had, keek hij haar trium- feerend aan, maar die uitdrukking week tprstondvan zijn gelaat, toen hij bemerkte op welke zonderlinge wijze waarop zijne mededceling werd opgenomen. Suze keek hem strak aan, met zulk eene zonder linge uitdrukking in hare oogen, dat hij er van ont roerde. Zij opende een paar malen den mond als om te spreken, maar bracht het zoover niet. „Mijn God, wat scheelt u riep de notaris uit, verschrikt over die plotselinge verandering. Hij stond op en snelde op haar toe. Maar vóór hij bij haar was, strekte zij opeens de hand uit en zeide „Zeg mij, dat gij de waarheid spreekt Hare stem klonk hard, ruw, ongeduldig. „Maar mejuffrouw," stamelde de notaris, „ik zweer u ik heb het hier zwart op wit van den notaris van wijlen uw vaderruim twee tondat is zoo zeker als twee maal twee vier. U is rijk, schatrijk Suze keek hem nog een oogenblik met dienzelfden strakken blik aan, toen stiet zij een kreet uit en viel voorover op den grond. 105 XXXI. „God in den Jhemel," stiet de notaris verschrikt uit en liet het koordje los, waaraan zijn lorgnet ben gelde, toen sprong hij naar de deur en riep luid in de gang aan de meiden. Hij deelde ha>z knrte woorden mede, dat de juffrouw zoo geschrikt was van de tijding, dat haar vader plotseling was over leden en dat zij nu schatrijk was. Toen, onder een stortvloed van„Ach God's" en „Heere Jezus," waarmede de verbaasde dienstboden lucht gaven aan die verbazing, vertrok hij, verzekerd dat de zorg voor de juffrouw, nu hunne belangstel ling was opgewekt, wel aan haar was toevertrouwd, en onder de mededeeling, dat, zoo de juffrouw zijne diensten verlangde, zij slechts een boodschap had te zenden. Een weinig geschokt door het gebeurde, leunde de heer Van Warwijck met een gevoel van vermoeid heid in de kussens van het rijtuig en dacht na. Inderdaad, hoe meer hij er over dacht, hoe min der „gek" het hem voorkwam op zijn eersten indruk in te gaan. Juffrouw Suze van Hees was waarachtig een goede- partij geworden en waarom zou hij niet toehappen Ruim twee ton en dan wat zij nog van Demmers te wachten had Vijftigduizend en de villa, wel, dat maakte bij elkander ruim drie tonnen gouds. Waarlijk, het was een kluifje, dat niet te versmaden was. Hij sloot zijne oogen half en knikte zachtjes voor zich heen. Ja, ja, dat zaakje moest hij maar hoe eer hoe liever opknappen, vóór anderen er de lucht van kre gen. Want zoodia het ruchtbaar werd, zouden er vrijers bij de vleet opdagen, dat sprak vanzelf. Gelukkig, dat hij reeds avances had gemaakt, dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2