Cremer en Vrolik op het gevaar, dat de Sumatra-spoorweg slachtoffer zal worden van de Ombilien-kolen-exploitatie. De Minister betwijfelde dit. Aan den heer van Kerkwijk verzekerde hij, dat de lijn BataviaAnjer ernstig in overweging is. Bij de ald. Oorlog had comité-generaal plaats, op voorstel van 10 leden. Die geheime zitting, welke van half 3 tot 4 uur duurde, zal Dinsdag om 11 uur worden voortgezet. Uit onze Koloniën. In de „Atjehsche Ct." van 7 October jl. leest men 0. 8. Volgens berichten van Kroeng Kali werd gisterenvoormiddag de lste luit. A. L. G. Grosse, als commandant van eene dekking bij het openkappen van het terrein aldaar, gewond. Een vijandelijke kogel trof hem in de maagstreek, waardoor hij door bloedver lies het bewustzijn verloor. Eerst 's avonds kon hij naar het hospitaal worden vervoerd. De «Deli-Ct." ontvangt uit Kota-Radja van 21 Oct. jl. het volgende bericht: Gisteren nestelde de vijand zich langs den weg van Toengkoeb naar Kroeng Kalitwee compagniën zijn daarop met geschut uitge rukt om hem te verdrijven. In het gevecht, dat daardoor ontstond, sneuvelde de luit. Weyerman, terwijl gewond werden kapitein Roersch en luit. S. L. Swaab, benevens 12 minderen. Heden rukt een derde compagnie uit om den vijand te verdrijven. Op de suikerfabriek Pangongan, te Te- gal, had een treurig voorval plaats. De heer B., geëmployeerde aldaar, had gedurende de ziekte van den administrateur zijn werk zoo danig gedaan, dat 0. a. een der tuinen van 80 bouw vrij wel mislukt genoemd kon wor den. Zoo slecht nis de heer v. L. ter been was, ging deze er zelf op uit, om den toestand op te nemen, en toen het bleek dat door de schuld van den heer B. de tuin vrij wel afge schreven kon worden, kreeg laatstgenoemde onmiddellijk zijn ontslag en werd naar huis gestuurd. Thuis gekomen, schreef de heer B. nog een brief en nam toen cyankaliura in, met het gevolg dat toen dr. Vogel, die in middels geroepen was, op de fabriek kwam, deze moest verklaren, dat menschelijke hulp hier niets meer kon doen en hij slechts den dood had te constateeren. Jong en levens lustig als de heer B. was, veronderstelt men, dat het ontslag niet alleen de oorzaak van de wanhopige daad was. In de acte van beschuldiging in zake den heer Abbema, die te Macnsser terecht staat, komt 0. a. het volgende voor Veilig door de afgezonderde ligging der eilanden Kasiroeto en Mandioli, heeft hij een stelsel van bestraffing voor zijne werklieden inge voerd, zoo barbaarsch en menschonteerend, dat de justitie voldoening aan het geschokt rechtsgevoel zal moeten schenken. De slaven in Amerika, wier elleudig bestaan in «Uncle Tom's Cabin" zoo aangrijpend is voorgesteld, kunnen nauwelijks slechter zijn behandeld. Personen, die niet meer konden werken, werden ten bloede toe gegeeseld en eindelijk tegen hun wil naar het onherbergzame Kasi roeto overgebracht, om hun kommerlijk bestaan door den langzamen hongerdood te zien eindigen. Men meldt, dat de luit.-kolonel De Bruijn, die slechts zeer kort op Atjeh is ge weest, toen wegens ziekte is moeten worden geëvacueerd en thans geheel hersteld te Bata via is geplaatst, heelt verzocht om bij de eerste vacature in den overste-rang te Atjeh derwaarts te worden teruggezonden. Over een zaak in de militaire wereld, waarvan wij reeds kortelijk gewag maakten, wordt aan de „Deli Ct." geschreven In de militaire wereld is op dit oogenblik „the topic of the day" de zaak van den gepen sioneerden kapitein der inf. E. v. B., die on gevraagd zijn ontslag met toekenning van pensioen heeft bekomen. Dadelijk hierop heeft hij een heftig artikel in de „Sum. Ct." geplaatst, waarin hij zijn vorigen korpschef, den majoor der inf. W., beschuldigtmis bruik te hebben gemaakt van sterken drank gedurende een militaire wandeling en z:ch daarbij zoo schandelijk te hebben gedragen, dat zijn rang en positie tegenover het geheele bataljon ten zeerste zijn gecompromitteerd. Op dit schrijven, hetwelk door het „Batav. Nieuwsblad" is overgenomen, heeft het legerbestuur motieven gevonden om den gepensionneerden kapitein v. B. voor een Krijgsraad te doen terechtstellen, op grond van een artikel in 't militair wetboek hetwelk voorschrijft, dat alle militairen na het verlaten van den dienst nog éen jaar en 6 weken onderworpen blijven aan de militaire wetten, nl. voor zoover het han delingen betreft die gequalificeerd kunnen worden als insubordinatie tegen vorige chefs. Daarop heeft genoemde kapt. den Krijgsraad gerecuseerd en dezen onbevoegd verklaard om zijn zaak te onderzoeken, want het ten laste leggen van een feit, dat door bewijzen kan worden gestaafd, is geen directe beleediging en kan dus niet onder het bereik vallen van voorgemeld wetsar- tikel. Niettegenstaande deze wraking heeft de j Krijgsraad zich toch competent verklaardom zitting te houden over de onderwerpelijke, zaak, zoodat de heer E. v. B. onmiddellijk daarop appèl heeft aangeteekend bij het Hoog Militair Gerechtshof. Nog weet de ,J.-B." mede te deelen, dat maj. W. twee zijner militaire vrienden te Batavia verzocht had zich in betrekking te stellen tot den daar reeds vertoe venden kapt. E. v. B., om hem uit te dagen, doch dat zij hem den raad gaven den weg van rechten in te slaan. Men beweert, dat maj. W. in elk geval ook gepensionneerd zal worden, maar niet voor 11 Nov., om hem zijn majoorspen sioen te laten verdienen. Uit Kota-Radja wordt van 22 Oct. aan de „Tava-Bode" geseind De gemeenschap mat Kroeng-Kali is her steld in het geheel heeft dit ons 4 dooden en 28 gewonden gekost. Het blad teekent hierbij aan Volgens dit telegram is het eene bloedige affaire geweest. Aan het „Bat. Hbld." werd Zaterdag van daar geseind dat het 3de bat., de bergartillerie en genietroepen getracht hadden den vijand te verdrijven en dat, toen dit niet gelukt was, alle beschikbare troepen uit den kraton en de linie waren uitgerukt. Het is gelukkig dat al die troe pen er in geslaagd zijn de gemeenschap te herstellen met de bezetting van een post, eerst onlangs door onze bondgenooten op den vijand veroverd, want anders had men die bezetting moeten opgeven. Intusschen is het verlies der onzen toch zwaar. Plaatselijk nieuws. Van de lading van het gestrande schip „Express" zijn bij Callantsoog ongeveer 300 en bij Egmond 17 vaten teer aange dreven. Jl. Donderdagavond is de con ducteur iste kl. G. Rosier, wonende alhier, bij de aankomst te Uitgeest van den trein Haarlem—Helder, waarschijnlijk ten ge volge van gladheid, uitgegleden bij het opendoen van een coupé en overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Hij laat eene vrouw en 6 kinderen na. Wegens vervalsching van een aan slagbiljet van de personeele belasting, is een persoon, in deze gemeenre woonach tig, bij vonnis der arrondissements-recht- bank te Alkmaar van 21 dezer, veroor deeld tot één maand gevangenisstraf. De gesignaleerde 23jarige J. J. Gevelaar, die de vorige week, in gezelschap van den inmiddels te Benningbroek opgevangen verpleegde D. Carlston, uit 's Rijks-krank zinnigengesticht te Medemblik wist te ont vluchten, is door de politie alhier gearres teerd, nadat hij zich in den stal van den heer Zwaan aan diefstal van een jas en een paardendek had schuldig gemaakt. Binnenlandsch nieuws. Sint-Maarten. Konden wij voor omstreeks 14 dagen berichten, dat den huurders der heerlijke landerijen in deze gemeente 30 pCt. der pachtsom was kwijt gescholden, wat voor 't meerendeel den middenstand ten goede kwam, de Ge meenteraad heeft in zijne vergadering van 20 dezer den minderbedeelden ook bedacht. In deze vergadering is besloten, aan de ver schillende huurders der parken van den „Weslfrieschen Zeedijk" (welker pachtsom ongeveer f 2000 bedraagt) een reductie te verleenen van 20 pCt. Barsingerhorn. In de vergadering van den Gemeenteraad, gehouden op Dins dag 21 November, werd vastgesteld de be grooting van het algemeen Burgerlijk Arm bestuur voor 1894. Het suppletoir kohier _yan den hoofde- lijken omslag tot een bedrag van f67,335, het suppletoir kohier der belasting op de honden tot een bedrag van f 16, en een besluit genomen tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1893. Op een adres van de veldwachters om verhooging van jaarwedde, werd afwijzend beschikt. Na afloop der vergadering werd door de Raadsleden aan den gemeentebode C. Bol wegens zijne 25-jarige ambtsvervulling een zeer fraaie schrijfcassette aangeboden, als blijk van belangstelling en waardeering zijner getrouwe plichtsvervulling. Marine en Leger. Aan den sergeant G. G. N. de Riemer, van het iste reg. inf. alhier, is de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst uitgereikt. De tot iste luit bevorderde 2de luit. J. C. Loots, van het 3de reg. vest. art. te Gorinchem, wordt overgeplaatst naar het 4de reg. vest.-art. alhier. Naar men verneemt, wordt Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso" op 's Rijks werf alhier gereed gemaakt, om tegen het voorjaar van 1894 in dienst te kunnen worden gesteld. l)e mach. iste kl. J. Gerritsen is ge plaatst aan boord van Hr. Ms. monitor „Matador" als chef der machinekamer en idem G. P. F. Munnik aan boord van het lichtschip „Terschellingerbank". De machinisten 3de kl. W. IC. L. A. Van Bommel en J. A. Houbolt, van Hr. Ms. „Havik", te Hellevoetsluis, zijn resp. ge plaatst op Hr. Ms. „Matador", te Helle voet- sluis, en bij den herhalingscursus alhier. Departement van Marine in Oost-Indie. Overgeplaatst aan boonl van Hr. Ms. schepen: „Sincloro", nis lste ofF, de luit. ter zee lste kl. R. Reinders; «Koning der Nederlanden", idem J. Har log«Kon. Emma derNederl.", op folio van luit. ter zee lste kl., de luit. ter zee 2de kl. J. E. van Slooten «Bromo", idem 2de kl. W. de Ruyter van Steveninck; «Benkoelen", idem M. Wijt«Maduru", id. O. H. van Persijn«Gedeh", idem A. F. Gooszen«Sumatra", de adelb. lste kl. F. W. van der Esch«Koning der Nederl.", idem F. K. Weber, C. .1. Canters, 11. J. Albarda en K. F. Sluijs«Sumatra", idem M. E. Medenbach«Gedeh", de adj.-adm. J. H. Dijkman «Tromp", id. J. H. Ruijgrok. Onderwijs en examens. Examens stuurlieden. De volgende diploma's werden uitgereiktgroote stoom vaart A iste stuurman aan de heeren T. Visser en H. Drayer, 2de stuurman aan den heer L. V. van Rosserngroote zeilvaart A iste stuurman aan de heeren C. Spanjer, G. Jonker en L.Teensma.Jzde stuurman aan de heeren W. Drayer (met aanvulling 2de stoomvaart) en D. Kat, 3de stuurman aan de heeren G. A. Dencher, A. J. M. Hage- meijer, (met aanvullingsdiploma stoomvaart) en G. J. van Veen. Eindelijk een aanvul lingsdiploma 3de stuurman, groote stoom vaart A, aan J. P. Piscaer. Kerknieuws. Aangenomen het beroep naar Hoorn op Terschelling, door den heer G. A. Wum- kes, cand. te Joure. verklaring en bevel tot vernietiging der" in beslag genomen maat. T. C. G., F. L. K. N. en J. D„ allen te Helder, niet-herijkte maten in hunne winkels voorhanden hebben, ieder f 0.50 boete of 1 dog hecht., met verbeurdverklaring der in be slag genomen maten. C. K., huisvrouw van K. S., te Helder, vier niet herijkte maten in hare tapperij voorbonden hebben, 4 boeten van f 0.50 elk, subs. 1 dag hecht voor elke boete, met verbeurdverklaring der in beslag genomen maten. J. V., te Helder, een afgekeurde mant in zijn winkel voorbanden hebben, f 0.50 boete of 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van de in beslag genomen maat. I. K., te 1 leider, 4 afgekeurde gewichten en 1 niet herijkte maat in zijn winkel voor handen hebben, 4 boeten van f 0.50 en 1 van f 3, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, met verbeurdverklaring der in beslag genomen gewichten en mant. J. Q, te Helder, straatschenderij, ontslagen van rechtsvervolging. E. V., te Helder, zonder vergunning van den Burgemeester zich in ongewoneu klee derdracht op straat bevinden, f 0.50 boete of l dag hecht. J. K., te Helder, des nachts rijden zonder lantaarn, f 0.50 boete of 1 dag hecht. W. W. v. R., te Helder, zijn tapperij le laat open hebben, f l boete of 1 dag hecht. S. A., L. v. Z. en .1. W. C., allen te Helder, nachtrnmoer, No. L en 2 verwezen naar den bevoegden rechter, No. 3 f 1 boete of 2 dagen hecht. T. H., A. K., huisvrouw van J. B., en E. de B., allen te Helder en O. v. d. P., te Alkmaar, dronkenschap, ieder f 1 boete of 2 dagen hecht. J. v. E, te Helder, dronkenschap bij eerste herhaling, f 3 boete of 3 dagen hecht. G. M., te Helder, nachtrumoer en het toe laten van ontuchtige samenkomsten in hare woning le Helder, twee boeten van I 2 elk, subs. 2 dagen hecht, voor elke boete. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 22 November 1893. C. J. v. C., te Wieringen, een niet wette lijke maat in zijn winkel voorhanden hebben, f 0.50 boete of 1 dag hecht., met verbeurd Buitenland. België. In eene bijeenkomst van de rechterzijde, jl. Donderdagmorgen gehou den, waren 87 leden tegenwoordig. Beer- naert, chef van het kabinet, verklaarde, dat alle leden der rechterzijde hun recht van vrije actie behielden in de kwestie der proportioneele vertegenwoordiging voor de verkiezingen, maar dat, indien de rechterzijde zich niet ten minste voor het invoeren van het beginsel der proportio neele vertegenwoordiging in de kieswet verklaarde, hij zich zou terugtrekken. Rusland. De „Standard" verneemt uit Petersburg, dat Ajaccio als Russisch Marine-slation gekozen is. De vloot die Rusland in de Middellandsche zee aanlegt, zou bestaan uit 6 schepen, waarvan 3 eerste klasse. Italië. Het rapport betreffende de Banken werd voorgelezen, waarin erkend werd, dat een groot aantal stukken betref fende de Banken ontvreemd zijn. In het rapport werd gezegd dat geen omkooping van de regeering, maar veregaande zorge loosheid daaraan schuld was. Door de uiter ste linkerzijde werd gefloten en de zitting werd opgeheven. Het gebeurde heeft groote opschudding gewekt. De Ministerraad besloot gisteren den Koning ontslag te vragen. Marokko. Generaal Macias heeft bevel ontvangen, onmiddellijk de operatiën te beginnen tot verdrijving der Kabylen en herovering der ontruimde posten. Wanneer niet de tusschenkomst van den broeder van den Sultan dit militair optreden onmogelijk maakt, zullen de vijandelijkheden waar schijnlijk heden hervat worden. Brazilië. Volgens een bericht van de „Times" uit Rio Janeiro van 17 dezerover Montevideo, zijn een officier en 17 man schappen van het fort Lage, jl. Zaterdag door het springen van een granaat gedood. De opstandelingen namen het fort in. Het pantserschip „Favary", behoorende tot het eskader der opstandelingen, is door de batterij te Nictheroy in den grond ge schoten. De bemanning is omgekomen. De „Heraid" heeft een telegram ontvan gen van den Braziliaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken, op 22 dezer uit Rio Janeiro verzonden. Daarin wordt gemeld dat de noordelijke vleugel van het leger in Santa Catharina onder generaal Argallo de krijgsmacht der opstandelingen verslagen heeft. Deze verloren wapenvoorraad en paarden velen werden gedood en gewond. Uit Rio Janeiro is aan de „Times" ge meld, dat admiraal de Mello van plan is Rio te bombardeeren, nadat hij President Peixoto in een ultimatum 24 uur tijd gege ven zou hebben, om zich over te geven. Oranje-Vrijstaat. Jl. Woensdag had de verkiezing plaats van een President. Voor zoover de uitslag bekend is, werden op den aftredenden President Reitz 1700 stemmen uitgebracht; zijn herkiezing is verzekerd. Zuid-Afrika. De laatste berichten bevestigen dat de strijd tegen Lobengula als geëindigd is te beschouwen. De Koning wordt op zijn vrucht naar het Somabule- woud nog slechts door een klein aantal getrouwen vergezeld, terwijl majoor Forbes hem met 300 man dicht op de hielen zit. Te Palapye liep Donderdag reeds het gerucht, dat Lobengula den Engelschen in handen, gevallen was. Gemengd nieuw». DE STORM. Het „Hbld." ontvangt eenige bijzonder heden over het hij IJmuiden gezonken barkschip „Hellas". Om half een des namiddags van 21 November verliet de sleepboot „Simson", kapt. P. van Vliet, de haven van IJmuiden naar zee op avontuur en ging toen recht uit den wal. Na ongeveer 2 uur gestoomd te hebben, werd in het NW. een bark gezien met zijn topsels, kluiver en fok op. Onmiddellijk werd door kapt. van Vliet van koers veranderd en om half vier was de „Simson" dicht bij het schip genaderd, zoodat er van de sleepboot gezien werd een man staande voor op den boeg van het schip, zwaaiende met een Duitsche vlag. Naast het schip gekomen, gaven de drie man van de nog aanwezig zijnde equi page te kennen, naar binnen gesleept te willen worden. De sleeptros werd vastge maakt, en het was 4 uur toen kapt. Van Vliet koers zette naar IJmuiden. Om 5 uur kwamen de lichten van den vuurtoren van IJmuiden uit hel water te voorschijn. Op eens hoorde men om zes uur hulpgeschreeuw van" de 3 menschen op het schip het vaar tuig ging zinken. Dadelijk liet kapt. Van Vliet de machine stoppen de boeg van het schip zonk al meer en meer en op eens schoot 108 Al bert nam den brief en las dien snel door. «Ilad ik ooit kunnen denken, dat die ouwe dui tendief zóóveel had bijeengegaard," mompelde hij. «Enfin, nu is het uit met armoede lijden «Wat brom je toch Ik versta je niet,' zeide zijn patroon. Tot eenig antwoord draaide Albert plotseling zeer oneerbiedig op zijn hiel rond en maakte een kuit- flikker, die menigeen hem zou hebben benijd. «Mijnheer," zeide hij toen, met eene buiging aan het adres van zijn patroon, «nu de zaken zóó staan, wil ik u van mijne zijde ook eene verrassing ver tellen. Er bestaat namelijk nu geen reden u te ver- z wij gen, wat ik u al lang had willen vertellen, dit namelijk, dat ik sinds lang verloofd ben met juffrouw Suze Van Hees." «Wat?" riep Van Warwijck opspringend uit. «Ja," zeide Albert. «Wij hebben het geheim ge houden, omdat de omstandigheden ons niet gunstig waren, maar thans zie ik geen reden het langer geheim te houden." De notaris keek hem met groote uitpui lende oogen aan. Het gouden lorgnet ontviel aan zijne bevende vingers en bengelde nog slechts kort. Toen hing het ding stil, akelig stil neer. Hij zelf liet zich in zijn fauteuil vallen en steunde. »U zult mij voor vandaag wel vergunnen vaeantie te nemen," zeide Albert, met een sierlijke buiging. En vóór zijn dubbel en dwars verbaasde patroon van zijne verbazing bekomen was, was zijn klerk de deur reeds uit. XXXII. De slag was vreeselijk. Het was het ergste wat Suze had kunnen over komen. Toen zij uit bare bezwijming ontwaakte, was het reeds avond en de dokter haalde met een zucht van verlichting adem, toen zij eindelijk de oogen opende. Hij schreef rust, volstrekte rust voor en droeg de dienstbode op voor de juffrouw te zorgen en haar vooral niet alleen te laten hij zou aan Demmers'1 schoonzuster wel doen weten wat er was voorge vallen. Want hier was de tegenwoordigheid van een familielid zeer noodig. Suze, die anders, bij het idee alleen, dat die vrouw haar werk zou opnemen, zich tot alles in staat zou hebben geacht, liet thans alle beschikkin gen met de grootste onverschilligheid nemen. Zij gevoelde noch de kracht nóch de lust om weerstand te bieden. Ziek naar lichaam en ziel, verlangde zij niets dan rust, volstrekte rust en eenzaamheid, een zaamheid vooral, om te kunnen nadenken. Was ooit iemand verschrikkelijker gestralt dan zij Ten einde haar doel te bereiken, was zij zelfs niet voor een misdaad teruggedeinst, zelfs dat ofter had zij aan bare liefde gebracht. En nu? Nu was dat alles voor niets gedaan. Indien zij was gebleven wat zij wasde vrouw, die een klein vermogen geërfd had, klein, maar voor haar doel groot genoeg, dan zou wel de wroeging niet uitgebleven aijn, maar waarschijnlijk zou zij in de vervulling van naar hoogsten wensch eene vergoeding daarvoor hebben gevonden. Zij zou zich hebben diets gemaakt, dat de misdaad niet geheel haar daad was geweest, maar voor een deel ook op rekening van Demmers kwam, die haar er toe had overgehaald minder nauwgezet te zijn, minder nauwlettend, die haar, die zwak was, had bewogen een oogje dicht te doen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2