NIEUW EDIEPER COURANT. HELDERSCHE Woensdag "29 November 18^ :6ddrgang 51. Mieuv$^4>lad voor Hollands Noorderkwartier. M. W. Hut Vailerlnoilt uhelroiivrc Blijf iele lol in don doot. Ki q Ison 19 ,-ct 2C Tiftrrc rr n» n. AaD.'evoer.l 17 nacht. Kal- ihapen f 10 a 16, 9Jvj 206 Ui«K»a i EN ,En duauapereert nimmer 1" Jan Piettrz. Coen irsobljnt lederen Dlnsdn», Dondordax on. Zaterdag. A bo n tp r ij s t binnen de geinceenle naar de overige plaatsen van Nederland alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amerika). Zuid-Afrika f 0.70, met Jong Holland 1.20 0.90, 1.40 1.75, 2.50, J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Prij» der Advertentie»: Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 eent. Bij abonnement, naar gelang ven d« boeveelheid regels, aanmerkelijk leger. Advertenticn voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor den werkenden standw 5 De Advertentiën kunnen overal worden qepluatst tnsschen den tekst. De onthullingen omtrent NEERBOSCH. in. De Financiëele kwestie. Ik zal beginnen met de verklaring van Van 't Lindenhout, dat de Statu ten der Vereeniging de Koninklijke goedkeuring hebben verworven, zooals blijkt uit blad 23 van de ,/Staats-Cou- rar.t" van 27 Januari 1870, welk Staatsblad ik hier naast mij heb liggen, om mijnen lezers dat gedeelte er van te laten 7:.cmi, waaruit blijken kan, waarop eigenlijk de Koninklijke goed keuring werd verkregen. Daaruit zien wij allereerst dat de Vereeniging 7 jaar bestond eer zij ge dwongen werd de Kon. goedkeuring aan te vragen, wat men nimmer ge daan zou hebben, ware men er niet ten sterkste toe aangezet. Nu, men zal toestemmen, dat mén wel wat lang er meê gewacht heeft. Die goedkeuring nu werd aangevraagd door J. Van 't Lindenhout en 4 anderendus niet door 't voltallig bestuur, maar aan de wet werd voldaan. De Kon. goedkeu ring werd dus aangevraagd op de vol uten, waarvan wij slechts topieeren èl der Vereeniging is jezen in het Koninkrijk ',t aan te trekken, die :.er bestaande weeshuizen o^Bn opgenomen. Art. 2. De Vereeniging tracht dat doel te bereiken door de in Art. 1 vermelde kategorie van weezen, die aan haar toevertrouwd worden, op te nemen in hare gestichten, hen geheel te verzorgen, en aan hen een bepaald Christelijke opvoeding op den grond slag van Gods heilig en onfeilbaar Woord te geven. Art. 3. De zetel der Vereeniging is gevestigd te Nijmegen. Art. 5. De handhaving en toepassing van de statuten, alsmede de uitvoering van de besluiten der algemeene ver gadering, is opgedragen aan een be stuur van 5 leden, die onderling de verschillende werkzaamheden regelen. Art. 8. Het bestuur vertegenwoor digt de Vereeniging in- en buiten rechten. Art. 10. Op de gewone algemeene vergaderingen wordt door het bestuur rekening en verantwoording gedaan van zijn beheer. Deze rekening zal ge- drukt en verkrijgbaar gesteld worden. Art. li. Alle beslissingen worden j bij volstrekte meerderheid van stemmen genomen. Art. 12. In de geldelijke behoeften der Vereeniging zal voorzien worden uit de baten, die tot het doel in Art. 1 omschreven aan den heer J. Van 't Lindenhout reeds verstrekt zijn en door dezen, na de hekoinen rechtsper soonlijkheid aan de Vereeniging bij notarieele acte zullen overgedragen worden, alsmede uit de inkomsten van schenkingen, erfmakingen en vrijwilli ge bijdragen en verder uit den telken jare te bepalen contributie der leden, waarvan het maximum f 5 's jaars zal bedragen. Art. 14. De Vereeniging wordt aan gegaan voor den tijd van 29 jaren, i enz. Art. 15. Bij onverhoopte ontbinding der Vereeniging zullen de bij liquidatie overblijvende gelden steeds zooveel mogelijk tot een gelijk doel als in Art. 1 omschreven aangewend moeten worden. Zoovele artikelen, zoovele onwaar heden. Aan Art. 1 is nimmer de band ge houden want Van 't Lindenhout heeft van de zoogenaamde weezeninrichting een kostschool gemaakt van kinderen, die of eene of beide ouders nog hadden en flink kostgeld betaalden, zeker ruim in vergelijking met wat ze er voor ontvingen. Art. 3 was reeds onwaar bij de aanvraag der Kon. goedkeuring, want te Nijmegen was slechts een klein drukkerïjtje, om bij de uitgave der verschillende weekbladenen tijdschriften, den opzichter van dat drukkerijtje Milborn „Uitgever" er van te kunnen noemen, al werden die bladen te Neer bosch gedrukt en al hadden alle be stuursvergaderingen te Neerbosch plaats. Bovendien waren toen reeds sedert 4 jaar alle weezen inclusief de inrichting naar Neerbosch verhuisd. Art. 5 stelt in alles liet bestuur verantwoordelijk, dat volgens dat art. alles doet en alles regelt, met een directeur onder zich om hunne besluiten ten uitvoer te brengen. Het bestuur heeft zich evenwel in zijn laatste algemeene vergadering ge heel van die verantwoordelijkheid ont slagen, door heel eenvoudig alles op de schouders des Directeurs te leggen. Art. 8 is evenzoo een groote on waarheid want nadat de Weesinrich ting door mij werd aangetast, zoodat hare grondvesten schudden, heeft het bestuur heel leuk de verdediging en bescherming er van aan den Directeur alleen overgelaten, even alsof dat be stuur niet eens bestond. Art. 11 is evenzoo onwaar. Hoe menigmaal liebbon wij niet in den laatster: ijL in allerlei dagbladen ge lezen ons kunnen overtuigen, dat er imer cenige beslissing door het bestuur genomen werd, en zij zelfs :eer noodzakelijke verbeteringen niet kon ingevoerd krijgen, omdat mevrouw Van 't Lindenhout er tegen was. Art. 12 is onwaar van het eerste tot het laatste woord. Die om de gedrukte statuten vraagt en zoo gelukkig is een exemplaar te bekomen, vindt in die statuten geen woord van die, waarop de Kon. goed keuring werd verkregen. De advocaat Mr. D. Simons «leed in de rechtzitting van de arrondisse- ments-r «-litbank t? Amsterdam van 22 •Sept. Van 't Lindenhout een van die sta-uten voor houden, met de vraag of hij it exemplaar voor echt erkende, hetgeen door Van 't Lindenhout toe stemmend werd beantwoord. Daarin vindt men: 1. dat ieder kind f 30 of een omschreven uitrusting moet meebrengen; 2. laat Van 't Lin denhout nagenoeg alle kinderen kostgeld betalen en dwingt daar zelfs de armste diaconiebesturen toe. Van velen eischt hij f 1000 in contanten voorat van de meesten f 100 A f 120 per jaar en f (50 van de allerarmsten. Ten overvloede zegt Van 't Linden hout nog eens in die statuten dat wanneer vader, moeder of voogd een kind terugnemen zonder dat hij het goed vindt, zij nog eerst moeten be talen wat liet kind zou mogen gekost hebben boven de reeds afgedragen ver- pleeggclden. Waarvoor moet dan nu nog de lief- da«lighe;d worden ingeroepen Waar- 'Xv 114 lijks liet bericht van iemands plotseling -erlijden Ëh wie denkt u wel dat het was Mevrouw trok de wenkbrauwen op en zette een verbaasd gezicht. ,/IIaar vader!'' zeide de notaris met een uitval U.'-;,of hij een pistool afschoot, „haar vaderde leader van die huishoudster. En die laat me daar Plijn eenig kind, dat is zij, een vermogen na van ruim twee ton I" Mevrouw was sprakeloos. //Zoodat ik maar wil zeggen," eindigde Van Warwijclc, met een triumfeerenden blik op de ver plette dame, „dat zij nu een vrouw van geld is schatrijk //Verbazend mompelde mevrouw Demmcrs ein delijk. v Ik heb het haar zoo omzichtig mogelijk mede gedeeld," vervolgde Van- Warwijck, «maar dat be- 'ette niet. dat zii,-k7"ónmacht viel. En daarom geloof ik, dat u juist van pas komt, want u begrijpt, dat het geheele huishouden in rep en roer is. Mevrouw knikte en vertelde nu, dat zij een briefje had ontvangen van den dokter cn zich gehaast had den eersten trein te halen. Natuurlijk was Van Warwijck zoo beleefd haar aan te bieden haar naar „Groot Rustoord" te vergezellen, wat mevrouw niet afsloeg. Onderweg verraste hij haar opnieuw met de mededeeling, dat zijn klerk met de juffrouw geën gageerd was, zoodat, toen mevrouw Demmers op Rustoord aankwam, haar het hoofd vrijwel omliep en zij niet in staat was behoorlijk na te denken. Het was zoo'n opeenstapeling van verrassingen, dat zij niet wist wat zij denken moest. 111 Zij frommelde haar laken tot een bal en stopte dat in haren mond om den wanhoopskreet te onder drukken, die in haar keel opsteeg. En toen dacht zij aan dien anderen avond, nog zoolang niet geleden, toen zij ook des nachts niet sliep, en, evenals nu, rechtop in haar bed zat te denken over hetzelfde. Zij herinnerde zich wat Demmers toen had gezegd „Je zult zien, dat die man door vergif sterft." En hij was door vergit gestorven, en zij, zij had het hem toegediend. Zij herinnerde zich alles van dien vorigen nacht, alles, en met afgrijzen verwijlde zij er bij, tooverde het zich voor den geest, want zij kon het niet van zich afschudden, zij kon dat visioen niet verbannen. Nog eens doorleefde zij alle stadiën van dien vree- selijken nacht, de geheele misdaad in al haar onder deden, minuut voor minuut. En dat alles was geschied zonder noodzaak OnnoodigOnnoodigklonk het in hare ooren, voortdurend en steeds krachtiger.Eén dag, één dag Ja, had zij maar één dag gewacht O God, wat een lijden was dat. En dat moest zij dragen, dat moest zij met zich rondslepen tot het einde harer dagenGod, God, was er dan geen uitkomst Met een woesten wanhoopskreet, die de dienstbode in haar bed deed opspringen van schrik, viel zij in de kussens terug. XXXIII. Als ooit iemand verbaasd was, dan was liet notaris Van Warwijck op dien gedenkwaardigen morgen, toen zijn klerk hem onder de openbaring van zijn voor dienen nu die schenkingen, erf makingen en vrijwillige bijdragen en bovendien de jaarlijksche contributie der leden, waarvan in dat artikel 12 sprake is Zou er nimmer iets gege ven worden dan het kostgeld, wat ouders en voogden betalen, dan zou de Vereeniging telken jare een flinke ronde som moeten overhouden, hij het- geen de gronden en bezittingen der 1 Vereeniging leveren. En hoevele I erflatingen en legaten ontving Van 't Lindenhout niet reeds, huiten de dui zenden van giften. Eens zelfs eene er fenis van f370.000, welke eene stervende weduwe met 3 kinderen te Arnhem, 5 dagen voor haar dood, aan Van 't Lin denhout overhandigde in tegen woord ig- heid van Ypenburg, president van het bestuur, onder voorwaarde, dat de 3 kinderen het vruchtgebruik er van zouden hebben, ieder voor een-derde en het kapitaal na den dood der kin deren successievelijk aan de Weesin richting zou komen. Een der 3 kinde ren is gehuwd met een zeer geacht Predikant, die met zijne cchtgenoote mij dringend verzochten die zaak, waarin zij zoo erg beroofd waren, niet gedetailleerd ruchtbaar te maken, want 1. hadden zij 't geld noch den intrest noodig, 2. wilden zij moeder met rust in het graf laten, die in hare onwetend heid zulk een onverantwoordelijke zaak deed 5 dagen voor haar dood, omdat Van 't Lindenhout haar op Kgar .stoefr. bed erg bang had gemaakt voel en hel, en 3. om zoo mogelijk de chris- -» telijke filantropie te redden, welke door het aan de kaak stellen van Van "t Lindenhout ook in dit opzicht zeker een gevoelige knak zal worden toege bracht. En die christelijke filantrofie moet gered worden, al zouden er nog meerdere Van 't Lindenliouts gevonden worden. En wat mag er nu wel met al dat overtollige geld gedaan zijn? Wie van 't bestuur zal daarop kunnen antwoor den Werden er niet persoonlijke be zittingen voor aangekocht Werden er geen reizen door Van 't Lindenhout naar Zwitserland en Italië van bekn* tigd, die zich dikwijls herhaald hebben Werden er niet voor vele tonnen gouds effecten door hem aangekocht, waarvan de weezen niets genieten De beant woording dier vragen zal ik maar aan de Commissie van onderzoek overlaten, die bij een nauwgezet onderzoek niet alleen zal ontdekken, dat Van 't Lin denhout zich verrijkt heeft ten koste der kostleerlingen, zoogenaamde weezen, maar dat zijn administrateur Bloemen dal hem trouw ter zijde is gestreefd, die de eene pachthoeve na de andere aangekocht heeft voor eigen rekening en die nu reeds onder de welgestelde grondbezitters mag gerekend worden. Den verslaggever van het vAlgem. Handelsblad," werd zeer naïef mede gedeeld, dat een van de bestuurders naar het kadaster te Nijmegen had ge schreven, om te vernemen, of en zoo ja, welke goederen en bezittingen op den naam der Vereeniging stonden en welke niet. Toen ik dat las, schoot ik bij al mijn verdriet in een lach. Moeten de bestuurders dan nog eerst bij het kadaster gaan informeeren. liet is mij niet mogelijk en het is ook niet noodig, al het besprokene in de vele dagbladen te recenceeren maar toch moet ik op een paar feiten wijzen, die daarin besproken worden. Het N. v. N." bericht ons, dat Van 't Lin denhout 2 paarden rijk is, waarvan het eene nu en dan nog werken moet. Naar alle plaatsen in den omtrek ga- loppeeren met de heele familie Van 't Lindenhout noemt hij uit wandelen gaan. Maar nog slechts enkele weken geleden verklaart Van 't Lindenhout

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1