Men verneemt, dat Koningin Wilhel- mina binnenkort les zal krijgen in het Staatsrecht. Wij vonden bij de vermelding, dat deze lessen zullen worden gegeven door prof. Oppeuheim, het bezwaar geopperd, dat eene christelijke Koningin hierin niet behoort te worden onderwezen door een Joodschen hoogleeraar. Dat bezwaar kunnen we niet deelen tal van christelijke jongelieden bewijzen, dat een Israëliet evengoed Staatsrecht kan doceeren als een Christenmensch. Maar we hebben een ander bezwaar, nl. dat Koningin Wilheltnina veel te jong voor dat onderwijs is. 01 waarom bepaalde de wet op het Middelbaar Onderwijs, dat aan het onderwijs in de Staats-instellingen (nog iets minder dus dan het Staatsrecht) door de hoogere burgers eerst op hun 16de üt 17de jaar zal worden begonnen? Waar schijnlijk toch omdat men meende, dat de jongens er voor dien tijd niet rijp voor zijn. Ruim 1000 werkloozen waren Zon dag in „Plancius" te Amsterdam samenge komen. Geel, Samson en Wolring vormden het comité de aanstaande vrouw van Sam son zat mede aan de bestuurstatel. Alle drie aanvoerders betoogden, dat men stille wan delingen door de hoofdstraten moest houden en beriepen zich daarbij op het succes, acht jaren geleden behaald. Na eenige korte toespraken, werd ten stadhuize een ter ver gadering aangenomen motie afgegeven, waarin de werken worden opgesomd, die voor dadelijke uitvoering vatbaar zijn. Zeshonderd A 700 werkloozen, onder wie thans niet weinig nieuwsgierigen waren, kwamen Dinsdag tusschen 12 en 1 uur om en in Constantia f bijeen, om de Maandag aangevangen wandelingen voort te zetten. Er is niets bijzonders voorgevallen. Het „Vad." deelt mede, dat de heer Van 't Lindenhout niet wegens onzedelijk heid uit den dienst is gejaagd, en zelfs nimmer als vrijwilliger of als milicien ge diend heeft. Het blijkt, zegt het „Hbl.", dat de strijd over Neerbosch geen invloed heelt op de giften. De heer Van 't Lindenhout deelt in „Het Oosten" mede, dat van 1 Juni al tot 25 November, dus gedurende een tijdsverloop van nog geen zes maanden, is ingekomen de aanzienlijke som van f 61.833.85. Daarbij is sedert dien tijd officieel bericht ontvangen, dat vrij van successie-rechten vijf legaten tot een bedrag van f 8500 aan de Weesïnrichting zijn ver maakt, welke legaten nog niet zijn uitbe taald, omdat de tijd, daarvoor aangewezen, niet is verschenen. Dus een gezanielijk bedrag van f 70,383.85. In het vorig jaar waren de ontvangsten gedurende hetzelfde tijdsverloop bijna even hoog. Het is maar de vraag of men op deze berichten uit „Het Oosten", het blad van den heer Van 't Lindenhout, kan ver trouwen. Naar de „Amst." verneemt, is de heer Buma, te Sneek, oud-lid der Tweede Kamer en voorzitter der „Vereeniging tot droog making der Zuiderzee", zeer ernstig onge steld. Op den 7 dezer te 4 uur bevond zich een Hollander, Pin genaamd, te Breklen- kamp, gem. Denekamp. op ongeveer 3 A 400 schreden van de Duitsche grenzen op de jacht. Plotseling naderen hem twee Duitsche grens- beambten. Een er van eischt, dat de Hol lander hem volgen zal, wat deze beslist weigert, met de bemerking„Ik ben Hollan der en sta op Hollandsch grondgebied." Hierop slaat de Duitsche beambte O. den man met zijn dikken stok zoodanig op het hoofd, dat het bloed uit de wond gutst en hij den volgenden dag naar den dokter gaat om zich te laten verbinden. Vervolgens rukt O. hem omver, scheurt hem de kleederen van het lijf en dreigt hem de borst in te zullen trappen als hij niet meegaat. Het geweer van P. werd door hen meegenomen over de grenzen. Het is in de laatste jaren meer voorgeko men, dat Pruisische grensbeambten gewa pend de grenzen overschrijden, zoodat men in de Nederlandsche grensplaatsen er zich over verwondert, dat onze Regeering dat niet tegengaat. Tot dusver het „Twentsch Zondagsblad". Aan de justitie om het feit en de geloofwaar digheid van het medegedeelde nader te onderzoeken. Gisteren hebben de Koninginnen 't Loo verlaten en zich naar 's Gravenhage begeven. Uit Apeldoorn meldt men daar omtrent aan het „Hbld." HH. MM., ieder met een fraaien ruiker in de hand, wan delden van het voorplein yan het paleis naar den trein. Nadat HH. MM. met een handdruk afscheid genomen hadden van den burgemeester, de heeren Van Steijn, Haersma de Witte en dr. Vlaanderen, ver trok de trein. Vele belangstellenden waren aan den trein. De heer L. Roosmale Nepveu van Doorn, door de commissie welke zich voor stelt landverhuizers naar Canada uit te zen den afgevaardigd, is, na een afwezigheid van twee-en-een-halve maand, in ons land teruggekeerd. Hij heeft een groot gedeelte van Canada, Montana, Dacota, Iowa, Ohio, Michigan, New-Yersey, enz. bezocht. Te Ottawa heeft hij minister Daly ontmoet en ontving van hem de verzekering, dat hij volkomen bereid is de Hollandsche plannen tot emigratie naar Canada te steunen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag 28 November. j Het nieuwe lid voor Veendam, mr. Smidt, is toegelaten en beëedigd. De geheime zitting werd hervat en duurde tot half een. Toen werd in openbare vergadering de afdeeling Oorlog der Indische begrootïng verder behandeld. De heer Kielstra bepleitte de gelijkstelling van inlandsche met Europeesche soldaten voor het verkrijgen der Willemsorde. De heer van Vlijmen beval verschillende punten aan ter bevordering van den lust om dienst te nemen. De Minister antwoordde, dat hij liefst aan minderen de Willemsorde ziet toegekend, en dat hij reeds maatregelen heeft genomen om den lust tot dienstnemen onder de inlanders aan te wakkeren. .De heer Kielstra drong aan op spoedige reorganisatie der artillerie. Tegenover den heer Guyot zag de Minister geen reden, bij de tegenwoordige financieele regeling de kosten van 't auxiliair eskader voor rekening van Indië te brengen. Alle artikelen van 't hoofdstuk Uitgaven in Indie zijn afgeloopen, maar de eind stemming aangehouden tot na de behande ling van 't ontwerp-opiumregie. Hoofdstuk I (Uilgaven in Nederland) is aangenomen. O. a. erkende de Minister, dat de Neder landsche werven 't zoo druk hebben, dat zij op dit oogenblik geen Indische mailstoo- mers kunnen bouwen. Bij hoofdstuk Middelen in Indië werd met 55 tegen 5 st. verworpen de post suiker belasting, die het invoerrecht op suiker had vervangen. Men wenschte liever tijde lijk behoud van 't uitvoerrecht, dan een onvoorbereide suikerbelasting. Hoofdstukken Middelen in Indië en Nederland zijn aangenomen. Zitting van Woensdag 29 November. Ingekomen is een wetsontwerp betreffende de opdracht der exploitatie van den Zuid- Oosterspoorweg aan de Exploitatie-maat schappij. De afdoening van de Indische begroo ting wachtte nog op de beslissing over het crediet voor eene proefneming met de opiumregie in een gedeelte van Java. Bij de korte discussie over het ontwerp bleek, dat de heer Bool tegen het nemen van de proet was, op grond dat zij, hoe wel hoogst kostbaar, geen zekerheid voor eene algemeene toepassing van het stelsel bood, financiëel nadeelig zou blijken en ontduiking zou bevorderen. Daarentegen betuigde dr. Schaepman instemming met den voorgenomen maatre gel, als ten goed middel ter voorbereiding van het personeel op een definitieve in voering. Bij de verdediging van het ontwerp, dat zonder stemming werd aangenomen, ver klaarde de minister, dat het gewest, waar de proefneming zal geschieden, nog niet is aangewezen. De Indische begrooting is in al haar onderdeelen aangenomen. Een vrij langdurige gedachten wisseling werd gevoerd over de aangevraagde mach tiging om Ombilienkolen ook onderhands van Staatswege te verkoopen. Tegenover den heer Vrolik betoogde de heer Cremer, dat de Indische Regeering in het belang der exploitatie van de kolenvelden tot dien maatregel moest overgaan, omdat levering zoo dicht mogelijk bij de plaats van pro- ductie niet anders dan voordeelig voor het t land is. Aangenomen werden het ontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met Portu- gal, over Timor en Solor, de supplemen taire begrooting van Marine voor 1S92 en Naturalisatie-wetten. De Kamer besloot, Vrijdag nog eenvou dige wetsontwerpen te behandelen en den zelfden dag met de behandeling der Staats- begrooting aan te vangen. Plaatselijk nieuws. Afloop der openbare verkooping, gehouden op gisterenavond ten 7 ure in het lokaal „Tivoli" alhier, ten overstaan van den notaris P. S. Hordijk 1. Een pakhuis en erf, Zwannstrnatkoo- per de heer P. Bandsma, voor f 614. 2. Een huis met steeg en erf, Laan 6 kooper de heer J. Korff, voor f 1520. 3. Een huis en erf, Laan 4kooper de heer J. Sevenhuijsen qq., voor f 1350. 4. Een huis met steeg cn erf, Laan 2 kooper de heer M. G. Kwist, voor f 1440. 5. Een logement en koffiehuis met erf, Dijkstraat (hoek Laan) 50 kooper de heer J. W. Thijssen, voor f 3175. 6. Een stal en erf, Laan, achter perc. 5 kooper de heer H. Wijker, voor f 1400. 7. Een perceel bouwland, Held. polder kooper de heer P. Groen, voor f 1295. 811. Vier perceelen weilRnd, Meld. polder; kooper de beer J. Sevenhuijsen qq., voor f 9796. De gemeentebode W. Corell, die jl. Dinsdag met den veldwachter Kater per rijtuig voor dienstzaken naar het Koegras was geweest, is 's avonds, van daar terug- keerende, op den Huisduiner weg, waar het paard op hol geraakte, uit het rijtuig geslingerd, met het ongelukkig gevolg dat hij een zijner beenen boven den enkel brak. Kater wist het hollende paard tot staan te brengen en kwam met den schrik vrij. Binnenlandsch nieuws. Wieringerwaard. Jl. Zaterdagavond had, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, in het lokaal „Tromp" alhier eene verloting plaats ten voordeele der Vereeniging „Vrije Liefda digheid". Dank zij de ijverige bemoeiingen der Commissie, bedroeg het aantal ver kochte loten ruim 800, terwijl ongeveer 225 prijzen waren ingekomen. Schagen. Jl. Maandag vergaderden in het lokaal van den heer W.Roggeveen alhier een 30tal dames en heeren, ter be spreking van het oprichten van een ge mengde Zang vereeniging. Door het meeren- deel werd besloten, als leden toe te treden tot de bestaande Zangvereeniging„Euterpe", welke Vereeniging dientengevolge voortaan uit een mannenkoor en een gemengd koor zal bestaan. Marine en Leger. De in dienst zijnde schepen van het gepantserd materieel zullen, in stede van in winterstation te verblijven, bij gunstig weder voor oefeningen buitengaats gaan. De off.-mach. 2de kl. C. Munnik, ge plaatst bij de Directie der Marine te Amster dam, zal, naar men verneemt, bij de indienst- stelling van Hr. Ms. stoomschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden", optreden als chef van het machinekamer-personeel. Aan de cadetten der K. M. A. te Breda zal een Kerstverlof worden verleend van Zondag 24 December a. s. tot en met Dins dag 2 Jan. d. a. v. De luit. ter zee iste kl. H. P. Netscher is gisteren van zijn detacheering te Kiel in Nederland teruggekeerd. De 2de luits. A. W. G. J. De Keizer en J. M. A. Nicolai, var. de vesting-art. te Utrecht, zijn met ingang van 30 December a. s. naar hier overgeplaatst. Onderwijs en examens. Aan het herhalings-onderwijs te Wierin gerwaard wordt deelgenomen door 16 jongens en 5 meisjes. Tot tweeden onderwijzer aan de openb. lagere school te Oudorp is benoemd de heer L. A. Slot, te Zwartsluis. Bij de Regeering is het denkbeeld in overweging om aan de Rijksnormaallessen voorbereidende klassen te verbinden, ten einde meer jongelieden te kunnen opleiden voor onderwijzer en onderwijzeres. Landbouw en Veeteelt. Jl. Vrijdag vergaderde in het lokaal van den heer W. Roggeveen de te Schagen gevestigde afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van landbouw. Van de 75 leden, die de afdeeling telt, waren slechts 9 belangstellenden opgekomen. Onder de ingekomen stukken waren de twee belang- i rijkste de brief van den raad der gemeente, waarin kennis werd gegeven, dat dc gewone jaarlijksche snbsidie van f 50 aan de afdee ling was toegestaan en die van de Vereeni- ging tot het houden van jaarlijksche Paasch- I tentoonstellingen van vee te Schagen, 1 houdende het verzoek om als donateur der Vereeniging toe te treden. Besloten werd jaarlijks f 10 te geven. Over de punten van behandeling van den beschrijvingsbrief voor de aanstaande algemeene vergadering was weinig bespreking. Alleen lokte de afschaf fing van den vleeschaccijns eenige gedach tewisseling uit over de vraag of daardoor wel de vleeschprijzen werkelijk zouden dalen. De wenschelijkheid der afschaffing werd algemeen erkend. Wegens don minder gunstigen toestand van de afdeelingskas werd besloten geen afgevaardigde naar cle algemeene vergadering te zenden. De voor zitter merkte op dat het zenden van een atge- vaardigde niet verplichtend was. Schagen werd overigens zelden op de algemeene vergadering gemist. De heer G, Muijs, rijksveearts te Schagen, hield eene lezing over den uitslag van de proefnemingen inttinentingen tegen varkens ziekte. Spreker ging na hoe deze proefne mingen in Friesland en Groningen overae jaren 1891 en 1892 waren uitgevallen en kwam tot de slotsom dat zij alleszins aanbevelenswaardig moeten genoemd wor den. Met den rijksveearts Bilroth, van Hoorn, had hij op kosten der regeering en gesteund door „Noorderkwartier" inentingen verricht te Nieuwe Niedorp, Berkhout, Hoogwoud en Wijdenes. Ook deze hadden het gewenschte gevolg. Slechts één van de 90 varkens was gestorven en die nog niet eens aan varkensziekte. Als contróleproef wa ren aan een elftal ingeente varkens verschil lende besmette deelen van een aan varkens ziekte gestorven beest tot voedsel gegeven, zonder dat de dieren eraan stierven. De voor zitterder afdeeling, de heer P. Buis bracht den heer Muijs den dank der vergadering voor zijne mededeelingen. Hij drukte zijn spijt uit, dat slechts zoo weinigen den heer Muijs waren komen hooren. De wenschelijkheid omtrent verlaging van het quotum aan het hoofdbestuur werd algemeen uitgesproken en erkend. Het bestuur werd opgedragen eens te onderzoeken in hoeverre aan die wenschelijkheid zou voldaan kunnen worden. De uitreiking der prijzen en getuigschriften kon slechts aan een enkele geschieden, den heer IC. v. d. Oord. De overige prijswin- ners waren afwezig. Nadat nog de secretaris der afdeeling, de heer Bijpost, den aftreden- den voorzitter dank had betuigd voor zijn ijver en toewijding jegens de afdeeling, werd de vergadering gesloten. (Alkm. Ct.) Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 3 Dec., Burg, voorm. 10 u. en Oosterend, nam. 2 u., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u. en Oudeschild, uam. 2 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. De Cockadorp, voorm. 9.30, de lieer Barends. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 3 Dec., Oosterend, voorm. 10 u. en Burg, 's av. 6.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 3 Dec., voorm. 9.30, Scliagerbrug, ds. van Deursen. Doopbediening. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 3 Dec., voorm. 9.30, Burgerbrug, ds. Koch. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 3 Dec., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 3 Dec., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 3 Dec., voorm. 9 u., ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 3 Dec., voorm. 9.30, d3. Miedema. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 3 Dec., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Kolkorn. Zondag 3 Dee., voorm. 10 u., ds. Beek huis, van Helder. Ned. Herv. kerk te Pelten. Zondag 3 Dec., voorm. 10 u., ds. Pureau, van Anna Paulowna. Aangenomen bet beroep naar de Herv. gem. te Hoorn op Terschelling, door den beer G. A. Wumkes, candidaat. Rechtszaken. ArrondisseraenU-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 28 November 1893. R. W. P., zonder vaste woonplaats, weder spannigheid, 8 dagen gev. D. K., te Alkmaar, wederspannigheid, f 10 boete, subs. 5 dagen hecht. J. E., te Alkmaar, huisvredebreuk, enz., 14 dagen gev. P. O., te Alkmaar, diefstal, 9 maanden gev. J. V. S. en A. de B., te Helder, schennis der eerbaarheid, ieder 2 maanden gev. H. L. en D. V., te Helder, wederkeerige mishandeling, ieder 10 dagen gev. W. M. B., te Helder, mishandeling, 8 da gen gev. C. O., te Kolhorn, beleediging, f 8 boete, subs. 4 dagen hecht. J. S., te Helder, wederspannigheid, 10 dagen gev. W. V., te Petten, bedelarij, 2 dagen hecht, en voor 1 jaar en 3 maanden opzending naar een bedelaarsgesticht. 116 klein deel had vermaakt. Want hoe weinig hij met zijne familie ophad, hij had een veel te edel karak ter om het lijdelijk te kunnen aanzien, dat zij armoede leden. Want zoover was het reeds gekomen, dat mevrouw alle moeite had 0111 het noodige in handen te houden. De dwaze speculaties van haar man verslonden haar fortuin als een hongerige het brood, en lang kon het niet meer duren of er moest eene uitbarsting volgen. Ja, zij had zichzelf reeds moeten bekennen, dat het uitblijven daarvan haar verbaasde. Daaraan dacht mevrouw Deinmers, toen zij aan het doodsbed van haar schoonbroeder zat. Te laat verweet zij zich, dat zij te trotsch was geweest hem den stand van zaken bloot te leggen. Want ook zij was overtuigd, dat hij haar terstond, bij de geringste toespeling daarop, zou hebben geholpen. E11 nu baatte het niet of zij al in sombere gedach ten daar zat en over dat alles dacht. Hij was dood en er was niets meer te herstellen. Wel had hij ge zegd, dat hij voor hare kinderen had gezorgd, maar de vraag was, hoe En dan te moeten ondervinden dat hij zijn geld weggeschonken had aan vreem den aau vreemdente beginnen met die juffrouw Was het de onverklaarbare, de treurige invloed van het goud, welke zich bij mevrouw Demmers deed gelden, dat zij nu reeds niet meer sprak van„dat mensch" of van „dat coquette wezen" Wie zal het zeggen De rijkdommen, die gene zoo plotseling in den schoot werden geworpen, oefenden toch zeker wel cenigen invloed uit. Ware dat niet gebeurd, dan zou zij wel anders over de juffrouw gesproken hebben. De onvriendelijke trek op haar gelaat werd er niet beter op, toen zij zoolang daar zat, alleen met zich zelf en met den doode. En toch, moest zij nog niet verheugd zijn, dat Demmers ten minste voor haar kleintjes had gezorgd Hij had in het geheel zich niet om hen kunnen be kommeren. Niets zou het hem belet hebben. Als het maar niet zoo heel weinig was. Want wat zou er dan van haar lievelingen worden Aan armoede en gebrek waren zij niet gewend. Maar neen, daarop vertrouwde zij nog wel, dat Demmers hen niet al te „stiefmoederlijk" zou hebben bedacht. Eigenlijk was liet misschien een geluk, dat hij veel vroeger gestorven was dan zij gedacht had. Had zij haar man niet hooren mompelen van „betalingen te sta ken" en als het kantoor nu eens springen moest Ja, zij was met dat verschrikkelijke idee reeds vertrouwd geworden, ofschoon dat vertrouwelijke haar nog slecht, afging. Niet 0111 niets had haar gelaat iets terugstootends gekregen, iets koels. Ach, hoe- vele vrouwen verouderen niet vóór haar tijd Toch hadden de laatste overdenkingen haar een hart onder den riem gestoken en toen een der dienstboden hare bevelen kwam vragen, was zij oogen- blikkelijk weer de oude, flinke huisvrouw. Zij over won zelfs haar afkeer van de //juffrouw" zóóver, dat zij de zieke bezocht en de noodige maatregelen nam tot een behoorlijke verpleging. XXXV. Albert had in vrij opgewonden stemming het kan toor van den heer Van Warwijck verlaten en was, in plaats van terstond naar //Groot Rustoord" te snellen, aangeland in den „Gouden Bal", 't Is waar, hij moest daar voorbij en bij de grootheid van het nieuws, dat hem bezwaarde, zocht hij eene gelegen heid om er zich van te ontlasten. „Wel, wel, mijnheer," begon de waard, „dat is 111e ook een dingetje."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2