(fl stoomloodsvaartuigen aan te schaffen, hoopt de Minister een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van de tarieven. Van hem is geen maatregel te verwachten tot intrekking van den loodspost bij Dungeness. Er wordt getracht het tekort aan kanon niers zoo snel mogelijk aan te vullen, maar den opleidingstijd mag de Minister niette zeer bekorten, om het gehalte niet te doen verminderen. Tengevolge van de vergelijkende proeven op panlserplaten is de levering van pantsers opgedragen aan de Compagnie des Hauts Fourneaux eet. te St. Charmond, met welker vertegenwoordiger voor Nederland dezer dagen werd gecontracteerd. Het is waar, dat eene hoeveelheid zeil doek in den loop des jaars buitenslands is aangeschaft wegens de hooge prijzen in Nederland, met dit gevolg, dat de verdere levering aan de vaderlandsche nijverheid tegen billijke prijzen kan worden opge dragen. De Minister is, na overleg met zijn ambt genoot van Oorlog, tot de overtuiging ge komen, dat instelling van een eeregerecht, met het oog op tweegevechten tusschen officieren, geen recht van bestaan had naast de bepalingen van artt. 152—156 Strafwet boek. MARINE-BEGROOTING. Als commentaar op de voorgestelde re organisatie van het korps Marine-Machi nisten, waarin de Minister van Marine verklaart meer bekwame officieren-machi nist noodig te achten, kan zeker wel het volgende dienen Van zeer betrouwbare zijde vernemen wij dat de bij den aanbouw van Hr. Ms. „Wilhelmina" gedetacheerde officier-ma chinist, door den Directeur van de fabriek te Amsterdam, waar de machinerieën voor dat schip gemaakt zijn, is verzocht geworden om bij de aanstaande proeftochten, welke natuurlijk geheel voor risico der fabriek zullen plaats hebben, als chef van de machinekamer op te treden. De reden van dit verzoek is„dat geen der aan die fabriek werkzame ingenieurs de verant woording bij die gelegenheid op zich durfde nemen I" Dit is wel een bewijs voor de bekwaamheid van de tegenwoor dige officieren-machinist, waarvan het trou wens geen moeite zou kosten meer voor beelden aan te halen. Ook blijkt hieruit ter. duidelijkste dat een stoomwerktuig- kundig ingenieur nog geen machinist is, zoo min als het omgekeerde het geval is, en dat de weg, dien de minister inslaat om personen te vormen, die half ingenieur en half machinist zijn, waarschijnlijk niet die is, waarbij het belang van ons Vaderland het meest gebaat zal zijn. ons gevraagd de rechtbank te 's Her togenbosch het temperament der Ossche moordenaars moeten in aanmerking ne men? Wij begrijpen dat men bij den Haagschen predikant er bijzondere aan leiding toe vond. Maar is het in strijd met de beginselen, waarvan ons straf recht uitgaat, wanneer men eischt dat niet op half-Oostersch bloed worde gepleit, ten einde minder straibaar te stellen zoo schrikkelijke en misdadige handelingen van een ontwikkeld man, een man in die betrekking, tegenover meisjes die nog half kinderen zijn?" [De heer Van Loenen Martinet had er nog kunnen bijvoegen, dat, ware T. 's temperament anders geweest, hij vermoe delijk heel niet tot de misdaden zou ge komen zijn.] (H. Ct.) Gisterenmiddag had het comité der werkeloozen in „Constantia" te Amsterdam weder een vergadering uitgeschreven, die tamelijk goed bezocht was. Wolring deelde mede, dat er een mani fest was opgemaakt, dat onder de werk- loozen verspreid zal worden. Geel las het voor. In het manifest werd gezegd, dat er besloten was een „hongertocht" naar Den Haag te ondernemen, om zoo op de ellende en de armoede te wijzen. Alle werkeloozen uit den lande zullen hieraan kunnen deelnemen. De tocht zal te voet worden afgelegd. De vrouwen worden ook uitgenoodigd de zaak te steunen door de mannen op te wekken. De werkloozen vragen geen aalmoes, maar arbeid. Het comité handelt in overleg met 48 comités uit de verschillende plaat sen. De tocht zal hoogstwaarschijnlijk in Januari plaats hebben. Laat de giften, die men thans voor de werkeloozen verzamelt, de oogen niet verblinden. Donderdag om 12 uur heeft er weder een bijeenkomst in „Plancius" plaats. Van der Veer, ie Middelburg, is naar de openbare terechtzitting verwezen, ter zake van beleediging van levende en... doode personen. Dat is een gevaarlijk systeem voor de historische kritiek. Want men zal nu b. v. niet meer kunnen zeggen, dat Keizer Nero een schurk, of de Fransche Regent Philippi van Orleans een zedelooze schavuit was, zonder gevaar te loopen van vervolging wegens beleediging. I houden, zal als spreker optreden de heer M. van Kleeff, predikant te Leiden. (Zie achter- I staande advertentie.) j Blijkens een jl. Zaterdag op de stran- I dingplaats ingesteld onderzoek, is het stoom- i schip „Wandle" met de lading als verloren i te beschouwen. Bij de machinekamer be- j vindt zich eene breuk, die voor- en achter- schip bijna geheel van elkander scheidt. Bij ebgetij stond er 4J voet water boven het dek. Eenige kleederen en inventaris- goederen zijn geborgen en hier aangebracht. De prijs van f 25.000 in de derde klasse der 344ste Staatsloterij is gisteren alhier gevallen op het lot No. 9254, naar wij vernemen gesplitst in twintig twintigste gedeelten. Binnenlandse h nieuws Texel. Jl. Donderdag had de verkie zing plaats van twee hoofd-ingelanden voor het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders. Gekozen werd de heer C. B. Bakker. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. P. Eelman en P. J. Roeper. Egmond aan Zee. Onder de be kende letters P. W. J. is uit Amsterdam voor de Prins Hendrikstichting alhier ont vangen de waarlijk vorstelijke gift van f 10,000. Marine en Leger. Departement van Marine in Oost-Indië. Overgeplaatstvan //Bromo" naar „Gedek" en vergund om wegens ziekte naar Neder- land terug te koeren, de luit. ter zee 2de kl. L. A. F. C. Peltzer; van „Gedeh" naar ffSoembing", de luit. ter zee late kl. W. A j J. van den Hurkvan „Soembing" naar „Bromn", idem J. H. Zeeman. Ingetrokken de overplaatsing van //Gedeh" naar Kon. Emma der Nederl." van den off. van gez. 2de kl. H. van der Yoo. De Ministers Jansen en Seyffardt hebben aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat h. i. instelling van een eeregerecht, met het oog op tweegevechten tusschen offi cieren, geen recht van bestaan heeft naast de bepaling van artt. 152156 Strafwet boek. Een verblijdende beslissing. Genoemde artikelen verklaren het tweegevecht voor een strafbaar misdrijf; en een misdrijf is 't dus evenzeer, wan neer het door officieren wordt begaan, als wanneer burgers er zich aan schuldig maken, zoodat de Staat het ook niet ter sluiks of zijdelings mag erkennen, door er een eeregerecht naast te palatsen. Als nu die goede opvattin- ook maar ten volle wordt toegepast, wanneer een officier een duel weigertI. (H. Ct) Naar het „Dagblad" verneemt, bestaat er gegrond uitzicht, dat de sluizen te Spaarndam dermate vergroot zullen worden, dat de zeeschepen, te IJmuiden geschut, door het te verdiepen zijkanaal en Spaame Haarlem kunnen bereiken. Eerst in de pers en daarna in de Tweede Kamer heeft men zich dezer da gen bezig gehouden met de rechtsvraag, of de rechtbank terecht «Is. Thijm van zijn ambt ontzet heeft, en c. q. of de wetgever het recht had, "de machtiging daartoe aan den rechter te verleenen. De eerste quaestie zal waaischijnlijk door den Hoogen Raad worden uitge maakt. De tweede is wij erkennen 't „in abstrakto" interessant, met 't oog op de persoonlijke vrijheid in het parti culiere leven, maar in dit geval van te weinig practische beteekenis, om er lang bij stil te staan. Belangwekkender schijnen ons echter de opmerkingen, door ds. J. van Loenen Martinet, den bekwamen redacteur van „de Hervorming", in het jongste nummer van dat weekblad van den „Protestantenbond" gemaakt. Hij releveert daar nl. de ver zachtende omstandigheden, welke door de rechtbank in aanmerking werden ge nomenx. het temperament van den be klaagde, en 2. de weldaden, zonder cenig verband met de geïncrimineerde feiten, door hem aan velen bewezen, en zegt dan „Over de laatste verzachtende omstan digheden ja, wat zal men daarvan zeggen Weldaden, in verband met de geïncrimineerde feiten bewezen, zouden natuurlijk verzwarende omstandigheden opleverenmaar hoe weldaden, buiten verband er mee bewezen, iets toe of af kunnen doen aan de strafbaarheid van het bedreven kwaad, men schijnt op eigenaardige wijze juridisch ontwikkeld te moeten zijn, om dat te vatten. Ons schijnt het én juridisch èn ethisch een gedrochtelijke meening. „En de andere verzachtende omstan digheid, het temperament van den be schuldigde? Had niet zoo heeft men Plaatselijk nieuws. Het programma van het vierde winter- concert, hedenavond ten 8 ure door het Staf muziekkorps der K. N. Marine in het lokaal „Tivoli" alhier te geven, luidt als volgt 1. Ungarischer Marsch, A. Reckling. 2. Ouverture zu Helmina von Chety's Scbau- 1 spielRosamunde, Franz Schubert. 3. Ta- rantelle, Camille Saint-Saëns Solo pour Flüte et Clarinette, voor te dragen door de Solisten F. M. "Werner en J. Bohne. 4. Grande fantaisie dramatique sur de3 motifs de 1'opéra de Giacomo MeijerbeerLes Huguenots, J. H. Bekker. 5. Ouverture de 1'opéra Zarupa ou la Fiancée de marbre, F. Hérold. 6. a. The sbepherd boy, G. D. Wilson b. Mnn- dolinata, Serenade Napolitaine, C. Pnladilhe. 7. Humoristische Fantaisie über der Kutschke- Polka, Ludwig Stasny. 8. Les Patineurs, Valse, Emil Waldleufel. Nos. 1, 2 en 3 eerste uitvoering, No. 8 op verzoek. In eene buitengewone bijeenkomst der afdeeling Helder van den Protestantenbond, a. s. Donderdagavond in de Nieuwe Kerk te Onderwijs en examens. Zooals men zich zal herinneren, had de Gemeenteraad van Oude Niedorp besloten, in plaats van eene onderwijzeres, een onderwijzer aan te stellen aan de openb. lagere school te Zijdewind. Daar zich echter ook hiervoor geen sollicitanten op deden, is nu besloten, weder eene oproe ping te doen voor eene onderwijzeres, en wel op een salaris van f 700. Landbouw en Veeteelt. Aan den Langedijk zijn over het algemeen de prijzen der groenten in den laatsten tijd laag en het is niet waarschijnlijk, dat daariu j spoedig verbetering zal komen. De oorzaak I van dezen toestand zit grootendeels in de boeveelheid geteelde groenten. Ieder land- bouwer wil gaarne een deel van de hand doen, waardoor de aanbieding de vraag overtreft en dientengevolge de prijzen laag I blijven. Voor uitstekende hoedanigheid wordt tegenwoordig wel veel geboden, maar onder voorwaarde, dat de verkooper zijne kool tot Macrt 1894 in zijne bergplaats moet bewa ren en onderhouden. Dit is echter voor velen een haast onaannemelijke voorwaarde, want het onderhouden der kool in den win- ter kost veel aan arbeidsloon. Op het veld is geen roode kool meer aanwezig; alles is in de schuren gebracht, die door stroo of houtbeschieting voor de koude gevrijwaard zijn. Bij zeer strenge koude moet men de kool met kleeden of stroo „dekken". De hoeveelheid witte kool, die nog op liet veld staat, is voor het grootste deel in rottenden toestand en heeft derhalve voor den handel geen waardezij wordt dan ook alleeu voor mest gebruikt. De gele kool, die beter tegen de koude be stand is dan de roode, bewaart men bij de buizen. De meeste bouwers laten ze den geheelen winter daar ligeen en dekken ze alleen bij zeer strenge koude met wat stroo, kleeden of sneeuw. Een ander soort gele kool, de zoogenaamde taaie gele, blijft den geheelen winter op het veld staan. Van de hevigste vorst heeft deze kool hoegenaamd niets te lijden, mits ze maar droog blijft. Dag aan dag ziet men den Langedijker bouwer tegenwoordig met paard, ploeg en spade naar zijne akkers gaan, om die voor het volgende voorjaar in gereedheid te bren- j gen. Overgebleven struiken, koolbladeren en 1 achtergebleven kool worden ondergeploegd, om als mest te dienen. Als de vorst geen ijsbanen maakt en dus bet water om de akkers open blijft, heeft de Langedijker arbeider van nu af den eeheelen winter werk met modder op de akkers tc brengen, enz. Ilij heeft dus niet te klagen, want liet loon is goed en de werktijd niet te lang. De Regeering heeft bjj daartoe strekkende drie wetsontwerpen aan de Staten-Generaal voorgedragen de vernietiging van de Raads besluiten van de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Kdam, tot heffing van wik- en weeg- loonen, wat eerstgenoemde gemeente aangaat voor zooveel betreft de heffing van boter en kaas. Herinnerende aan de ten vorigen jare op voorstel van den heer Rutgers v. Rozenburg genomen beslissing, zegt de Minister van Binnenl. Zaken, dat uit de berichten betref fende Alkmaar, Hoorn en Edam is gebleken, dat eene heffing van de wik- en weegloonen naar het tot 66 cent verlaagd bedrag per 100 KG. eene hoogere opbrengst beeft op geleverd, dan art. 251 der Gemeentewet toelaat. Bij de gemeentebesturen, evenals bij dat van Purmerend, heeft de Regeering daarop aangedrongen op intrekking der be trekkelijke Raadsbesluiten en het uitzicht j geopend, dat eventueel eene maximumheffing van 60 cent per 100 K.G. ter bekrachtiging J zou worden voorgedragen. De Gemeenteraad 1 van Purmerend heeft hierann gevolg gegeven; de Raden van de drie andere gemeenten hebben hunne besluiten gehandhaafd. Dien tengevolge heeft de Regeering zich verplicht geacht om, met toepassing van art. 236, 2de lid, der Gemeentewet, de vernietiging van die besluiten voor te dragen. (Voor Alkmaar was aan den wenk van den Minister gevolg gegeven, behalve wat de heffing van de kaas en boter betreft). Buitenland. Een bom in de Fransche Kamer. Op het oogenblik, dat de afgevaardigde Mirman jl. Zaterdag de tribune in de Kamer verliet, werd van boven rechts een bom geworpen, die in de zaal ontplofte. J Niemand werd gedood of zwaar gewond. De gewonde personen uit het publiek wer den in het Kamergebouw verpleegd. De abt Lemyre werd aan den hals gewond. Niemand mocht het Kamergebouw ver laten. Een groot getal afgevaardigden en toeschouwers zijn gewond. De paniek was onbeschrijielijk. De troepen bewaakten alle uitgangen. De President Dupuy bracht met de grootste koelbloedigheid de vluchtende afgevaar digden tot kalmte. Men zegt, dat 20 afgevaardigden van de rechterzijde zijn gewond. Het was 4 uur, toen de ontploffing plaats had. Zij veroorzaakte op de tribunes een onbeschrijfelijke ontsteltenisde vrouwen zochten gillende een goed heenkomen. De voorzitter, de heer Dupuy, bleef, hoewel zelf aan het hoofd getroffen, met bewonde renswaardige koelbloedigheid in zijn fauteuil zitten en verzocht de afgevaardigden, die in den schrik naar den uitgang drongen, op hun plaatsen te blijven. De abt Lemyre werd in het Palais Bourbon zelf verbonden; zijn geheele gelaat is bedekt met een bloedig verband. Tot de gewonden behooren ook een Ru- meensch kolonel en eenOostenrijksche dame. De meeste wonden zijn niet van ernstigen aardhet ergst is gewond een dame, wier knieschijf verbrijzeld werd. Al de personen, die zich op de publieke tribune bevonden, werden in het Palais Bourbon gehouden en in het Kabinet der quaestoren verhoord. Een persoon, die aan den arm gekwetst werd en weigerde zijn overjas uit te trekken, wordt nauwkeurig bewaakt. Op het oogenblik der ontploffing werd de zaal verduisterd door een dichte rook de verslaggevers der pers en een deel^der" toeschouwers werden met stof bedekt. De Voorzitter verzocht den Kamerleden, op hunne plaatsen te blijvendergelijke aanslagen, zeide hij, kunnen de Kamer niet van haar stuk brengen, en hij verzocht de werkzaamheden kalm voort te zetten wanneer de agenda afgehandeld was, zou het bureau zijn plicht doen. De vergadering werd voortgezet, ofschoon niet meer dan een derde der afgevaardigden in de zaal waren gebleven, terwijl de publieke tribunes ontruimd werden. De opschudding was echter nog groot, en de verschillende sprekers hadden moeite om zich verstaan baar te maken. De Minister-President, de heer Casimir Perier, wenschte de Kamer geluk dat zij gehoor had gegeven aan de vermaning van den Voorzitter en met kalmte de beraad slaging had voortgezet. (Toejuichingen.) De bom werd uit het derde vak van de tweede étage der publieke tribune geworpen en ontplofte op de hoogte der borstwering. De dader is nog niet ontdekt; men houdt het er voor, dat hij, gebruik makende van de eerste verwarring, heeft weten te ontsnap pen voordat de deuren gesloten werden. 8 uur. Zes verdachte individuen, die op het oogenblik der ontploffing trachtten te ontvluchteu, zijn naar het hoofdgebouw van politie overgebracht om verhoord te worden. Er bestaat ernstige verdenking tegen een zekeren Lenoir, dieD verschillende personen beweren te herkennen. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. De studenten houden eene betoo,'~ het Quariier Latin, roependeWerf anarchisten 1" Later bericht. De misdadiger, die jl. Zaterdagavond een bom wierp van de publieke tribune in de Fransche Kamer van Afgevaardigden, is, naar de correspondent van „Reuter" uit Parijs seint, gevat. Hij noemde zich Marchal, afkomstig uit de Parijsche voor= stad Choisi le-Roi, maar later verklaarde hij Auguste Vaillant te heeten. Men vond 136 van hen die het zagen, stil voor de woning van mevrouw Demmers. Toen Suze was uitgestapt, gaf zij Kees bevel onmiddellijk door te rijden, om den dokter tc verzoeken bij haar te komen. Een van de kin-leren deed Suze open en een kreet van verrassing ontsnapte Fietje, toen zij Suze voor zich zag. De roodgeweende oogen van het kind vulden zich met tranen van blijdschap en on stuimig vloog zij haar om den hals. „O, o, u weet niet wat er gebeurd is," snikte de kleine. „Ik weet alles," zei Suze kalm, „en juist d&irom ben ik hier gekomen. Ik moet je ma spreken, daar om heb ik om den dokter gezonden." Fietje keek haar verbaasd aan. „Maar ma heeft de pokken," zeide zij eindelijk, met een van tranen overstroomd gelaat. „Dat weet ik, dat weet ik, kind, en daarom moeten jelui weder hier vandaan, naar „Groot Rustoord"". „O, maar dat zal nooit kunnen. En mama dan?" „Stil, daar hoor ik den dokter, laat ik eerst met hein praten." Het gesprek duurde slechts enkele minuten, maar in dien korten tijd had de dokter eerbied gekregen voor Suze. Hij weifelde geen oogenblik om haar tot mevrouw Demmers te voeren. Mevrouw Demmers lag in koortsachtige opwin ding te bed en keek verbaasd op, toen zij Suze achter den dokter bemerkte. „Maar dokter, wat doet ge nu toch vroeg zij ontsteld en verontwaardigd. „Ga toch heen, mevrouw, breng haar toch weg, dokter, moet zij dan besmet worden „Mevrouw," zeide de dokter, „wees gerust, ik kom u eene verpleegster brengen." „Eene verpleegster?" „Ja, mevrouw. Uwe dienstbode is van angst ver trokken en er is niemand in het dorp te vinden, die voor geld, al betaalde u ook nog zooveel, u zou 137 willen oppassen. Uwe kinderen kunnen het niet doen. En bovendien moeten die ten spoedigste uit deze woning gebracht worden. Mevrouw is zoo edel hun haar huis aan te bieden en u oppassing." Mevrouw Demmers keek met klimmende verwon dering nu den een, dan de andere aan. De ver wondering maakte, naarmate de dokter sprak, plaats voor blijdschap en hare oogen vulden zich met tranen. „Mijne kinderen...." mompelde zij, met bevende lippen. „O, dokter, is liet waar, is het heuschwaar, dat zij dit ongelukshuis kunnen ontvlieden „Ik bezweer het u, mevrouw," zeide Suze „bij al wat mij dierbaar is, zweer ik u, ctat ik daarvoor gekomen ben. Mijn rijtuigje staat voor de deur, zij kunnen terstond mede en de logeerkamers zijn gereed." „Ja, ik zie het aan u, dat ge de waarheid spreekt," zeide mevrouw Demmers, terwijl dikke tranen langs hare wangen rolden. „O, dat ik u zoo miskend heb! Vergeef mij en.... ik wenschte wel dat ik u kon omhelzen." Suze boog zich zonder aarzelen over het ledikant, maar de dokter rukte haar driftig weg. „Denk aan de kinderen, als ge aan u zelf niet denktzeide hij verschrikt. „Ik dank u, zóó is het even goed," zeide me vrouw Demmers„de dokter heeft gelijk. Neem ze maar spoedig mede. Mogen zij afscheid van mij ne men, dokter „Ja, daar zie ik op 't oogenblik geen bezwaar in," zeide de dokter, „maar niet kussen, hoor „O, neen, daar denk ik niet aan," stamelde de arme moeder, de tanden op elkander klemmend, om zich goed te houden, „ik bedoel maar op een afstand." Het was een verschrikkelijk tooneel, die twee kinderen op een afstand van het ledikant te zien staan en geen hand, geen kus aan hunne moeder te mogen geven, die zij misschien nooit weer zouden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2