NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- M. 149. Vrijdag 15 December 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. B ERICH T. BIBLIOTHEEK NEDERLAND. Hst Vadsrlaodt ghetronire Blijf iok totjiajdeii doot. WilMmutlied. EN ,EnV4ti«*pere«rt nimmer I" Jan PU',tri. Co es. Ver«otiUrit ieaeren OlnsdaK, Donderdag en Zaterdag. Abonneraenttpriji p e r [8 maanden: Voor de eonrant binnen de gemeeentof 0.70, met Jong Holland1.20 g 4 naar de orerige plaatsen van Nederland 0.90, 1.40 4 4 4 4 alle landen, die in het postverdrag xijn opgenomen (inbegrepen Oost-Indië en Amerika). 1.75, 444 2.80 44 4 4 Zuid-Afrikar 2.50, 444 4. J. H. VAN BALEN. Molenplein.Helder. Ven 1—5 regels 50 cents, elke regel meer 10 eent. hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. Advertention voor liefdadige doeleinden Dienstaanbiedingen voor den werkenden stend Prijs der A d ve r t e n t i 5 Bij abonnemeat, naar gelang van de per regel 5 Ct. De Advertentiên kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. Wij hebben het genoegen onzen abon- nés mede te deelen, dat wij den 2den Januari 1894 zullen openen de VAN DE Heldersche- en Nieuwedieper Courant. Deze bibliotheek zal bestaan uit eene verzameling van pl. m. 200 werken, n.1. romans, tijdschriften, werken over kunst en wetenschap, enz. enzwelke wij gaandeweg hopen aan te vullen. Van de boeken in deze bibliotheek kunnen uitsluitend de abonnés van de Heldersche- en Nieuwedieper Cou rant gratis gebruik maken, op de vol gende conditiën De bibliotheek is geopend van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 ure. De boeken worden uitgegeven voor hoogstens acht dagen. Ingeval men ver lenging van dezen termijn verlangt, wordt dit toegestaan, telkens met 8 da gen, mits men bij die aanvrage het boek toone. Bij bet beschadigen van boeken of het verloren gaan is men verplicht de waarde daarvan te vergoeden of een onbeschadigd exemplaar terug te geven. De boeken mogen nimmer en onder geen voorwendsel aan derden ter lezing worden gegeven. Het gebeele gezin van een geabon neerde kan gebruik maken van de biblio theek, mits hij bij de administratie be kend sta als abonné. Zij, die de courant niet rechtstreeks van ons ontvangen, dienen een bewijs over te leggen van den boekhandelaar of brievengaarder, bij wien zij geabonneerd zijn. Buiten de gemeente worden de boeken alleen verzonden tegen vooruitbetaling van de portkosten, welke men in post zegels kan overmaken. P.S. Binnen enkele dagen zullen wij de lijst der boeken in ons blad publi- 1 ceeren. HELDER, 14 December. Gedep. Staten van Friesland hebben besloten het besluit van den Raad der gemeente Opsterland, strekkende tot aankoop van grond, niet goed te keuren. De redenen, waarop Gedep. Staten dit besluit gronden, zijn Vooreerst oordeelen Gedep. Staten dat het aankoopen van grond, om dien voor gemeente-rekening voor bouwland geschikt te maken en voor het vervolg als zoodanig te exploiteeren, of te doen exploiteeren, een taak is, die niet behoort tot de roeping van het gemeente bestuur. Dat toch de uitvoering daarvan er toe zal leiden, dat voor rekening en risico der gemeente zou gedreven wor den een landbouw-onderneming, waar van de financieele levensvatbaarheid volstrekt niet kan worden geconstateerd, doch die alleen ten doel heeft aan een betrekkelijk gering aantal personen gedurende een zekeren tijd de gelegen heid tot het verrichten van veldarbeid te verschaften. Dat zoodanige onderneming, als zij op zulk een kleine schaal beperkt blijft, tegen de werkeloosheid, indien deze zoo groot is als door den Gemeenteraad wordt beweerd, al zeer luttelen invloed kan uitoefenen, maar alleen kan leiden tot bevoorrechting van enkelen uit de arbeidersbevolking in tegenoverstelling met de groote massa. Dat daarentegen, indien er zoo groote uitbreiding aan werd gegeven, dat op den duur alle werkloozen arbeid zouden vinden, de financieele risico, daaraan verbonden, een zoodanigen omvang zou verkrijgen, dat de financieele toestand der gemeente er door in de waagschaal zou worden gesteld. Bovendien oordeelen Gedep. Staten, dat, afgescheiden daarvan, een dergelijk optreden van de gemeente als officieele werkgeefster, voor rekening en risico van de gezamelijke belastingschuldigen, in strijd is met de beginselen der armenwet, doodend voor alle particulier initiatief en storend voor alle bestaande maatschappelijke verhoudingen in hooge mate. Tegen bet bedoelde besluit bestaat ten aanzien der gemeente Opsterland bovendien dit bezwaar, dat zij in hooge mate financieel noodlijdend is en ten eenenmale afhankelijk van den buiten- gewonen financieelen steun des Rijks en onder deze omstandigheden voor haar allerminst de tijd daar is, om onder- nemingen op touw te zetten, die, eon- sequent doorgevoerd, steeds omvang rijker afmetingen zullen moeten aanne men en dus in de toekomst zijn van vèr-strekkende gevolgen. Eindelijk wijzen Gedep. Staten ook nog op een formeel bezwaar tegen de goedkeuring van het besluit, doordat de aanwijzing der middelen tot dekking van rente en aflossing der leening te onbepaald is en geen waarborg oplevert daarvoor voldoende te zijn. Aan de Memorie van Antwoord over de begrooting van Waterstaat, Handel en Nijverheid is nog bet volgende ontleend De invoering van een 4de rijtuig klasse voor reizigers achten noch de Regeering, noch de apoorwegbesturen wenschelijk. Aan uitbreiding van het tarief voor werklieden tot niet-werk- lieden bestaat geen behoefte. Nagegaan zal worden of in de aan sluitingen in de dienstregeling Leiden- Woerden naar Gouda verbetering is te brengen, evenals in de dienstregeling Heider-Rotterdam en Arnhem. Wettelijke regeling van de inrichting der Kamers van Koophandel wordt niet noodig geacht. De Min. is in beginsel bereid een orgaan voor de belangen der visscberij te ondersteunen. Bij de benoeming van een hoofd inspecteur der posterijen op een hoo- gere jaarwedde bleef hij binnen de grenzen van bet verleende krediet. Inderdaad bestaat het voornemen de surnumerairs der posterijen niet meer uitsluitend te plaatsen, waar hunne ouders wonen. De invoering van betere postbladen wordt voorbereid. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag ia December. De Voorzitter herinnerde aan het gruwe lijke leit van een laaghartigen aanslag, waaraan de vertegenwoordiging eener be vriende natie heeft blootgestaan, en vroeg machtiging, aan de fransche Kamer de deelneming en sympathie dezer Kamer te vertolken. Zijne woorden werden met algemeen applaus begroet. Daarna werd de behandeling der Justitie- begrooting voortgezet. 142 dat de dokter er zich over verbazen moest, legde zij hem de hand op den arm en zeide, zonder de minste trilling in baar stem «Dokter, zeg mij de waarheid, de kinderen zijn ziek «Neen, mevrouw nog niet.' Een lichte siddering, die zij terstond wist te onder drukken, liep baar over het lijftoen zeide zij vragend «Maar «Maar zij zullen ongetwijfeld de ziekte krijgen,* zeide de dokter. Er beerschte een oogenblik een vreeselijke stilte. «Ik dank u met al mijn hart,* zei Suze toen. «Als u het voor mij verborgen had gehouden, had ik bet u nimmer vergeven.* «Dat wist ik en daarom heb ik het u gezegd. U zult nu begrijpen, waarom ik u «Volkomen, dokter, volkomen. Maar is het nu nog noodig, dat ik mij ontsmet «Het kan geen kwaad, voornamelijk voor uzelf en voor ben met wie gij in aanraking komt. Volg mijn voorschriften op en dan kunt u vandaag nog gerust gaan. Vertel het echter vooral niet aan mevrouw. Zij is nu aan de betere hand, maar dat zou baar dood zijn «Ik begrijp u en ik zal mij weten te beheer- scben. XLII. 139 «Met genoegen, mevrouw. Ik zal ze eens goed observeeren, morgen." „Wat denkt u van mevrouw De dokter baalde even de schouders op. «Zij beeft „de ziekte" niet in de hevigste mate,* zeide hij, «en bij een zorgvuldige oppassing zie ik er geen gevaar in, maar allerlei omstandigheden oefenen invloed op zooiets uit, zoodat er niets van valt te zeggen. Intusscben is er eene groote zorg van haar weggenomen, namelijk dat de kinderen nu veilig zijn, dat was baar ergste vrees. Sta mij toe, mevrouw, u te verzekeren, dat ik uwe humaniteit en heldenmoed bewonder /Ach, dokter, ik heb niets anders dan eene oude schuld af te doen zeide Suze. „Maar nu ga ik naar mijne zieke." „Sterkte, mevrouw, en als u mij noodig hebt, al is het midden in den nacht, dan komt u mij maar roepen. Ik geloof echter, dat ge voor 't oogenblik niet veel zult te doen hebben. Intusscben zal ik morgen eens naar een verbuurkantoor schrijven, want z<5ó kunt u niet blijven, zonder eenige hulp. Dus, u laat mij geheel vrij bet loon te bepalen, ik heb u immers goed begrepen „Ja, dokter, ik moet hulp hebben, al kost bet ook nog zooveel. U is geheel vrij zoo boog te gaan als u wilt. Bedenk eens, wat ik zonder hulp zou moeten beginnen als de kinderen ook Neen, ik moet er niet aan denken „Kom, kom, moed gehouden,» zeide de dokter sussend. „Komen die tijden, dan komen die plagen en komt tijd, komt raad,' zegt het spreekwoord.* En met eene eerbiedige buiging vertrok bij. Met 49 tegen 9 stemmen kreeg de Min. nog een nieuwen tweeden klerk voor zijn Departement. Bij de afdeeling rijksveldwachl betreurde de heer G. van Dedem, dat tot inspecteur der rijksveldwacht bij voorkeur gepension- neerde officieren, en niet verdienstelijke brigadiers-majoor benoemd worden. Tegen de stichting van eene gevangenis te Haarlem, achter het nieuwe rechtsgebouw aldaar, maakten de heeren Sanders en de Kanter bezwaar, uit vrees, dat daardoor aan het rechtsgebouw het daglicht zou worden ontnomen. De Minister beloofde nader onderzoek. De heer Roessingh gaf in overweging, op de pensioenen, die verpleegden in de Rijks werkinrichtingen genieten, in te houden de kosten van hun onderhoud in die gestichten. De Minister herinnerde, dat de pensioen- inhouding vroeger door de Kamer uit de armenwet is weggenomen, doch erkende het nadeel. De begrooting is zonder stemming aan genomen, waarna Binnenlandsche Zaken aan de orde kwam. Vooraf hield mr. Levy zijne reeds bij de Bedrijfsbelasting aangekondigde interpellatie over beperking der handels- en bedrijfs- vrijheid door plaatselijke verordeningen. Spr. vroeg meer bepaald, of na opheffing der patentwet voldoende gewaakt kan wor den tegen inbreuk op de bedrijfsvrijheid, en wat de Regeering zal doen, om die te beletten. De heer Tijdens wenschte, dat de Regee ring de tractementen der gemeenteveld wachters aanvulle, zoodat ze aan die der Rijksveldwachters gelijk worden. De heer Roell drong, juist met 't oog op kiesrechtuitbreiding, aan, om de contröle op de gemeenten in de toekomst te verster ken en de bevoegdheid der gemeentebestu ren eenigszins te beperken, bv. in aanleg van werken met 't oog op werkeloosheid, het toekennen van subsidiën, ontslag van ambtenaren, verkoop, enz. Ook kwam hij op tegen vergoeding van uitgaven voor uitvoering van Rijkswetten aan gemeenten, en waarschuwde tegen uitbreiding van 't Rijkssubsidiestelsel. De heerenHintzen en van Karnebeek kwamen ook op tegen subsidiën voor werk verschaffing. De heer Gerritsen wilde splitsing van den subsidiepost op de begrooting, zoodat af zonderlijk werd geraamd de som voor onder steuning van gemeenten ter voorkoming van armoede. De Minister Tak verzekerde aan den heer Levy, dat vrijheid van nering cn bedrijf voldoende is gewaarborgd tegen inbreuk van gemeentebesturen, door 't toezicht ran Ged. Staten en het petitierecht, en dat, zonder overwegende redenen, hij zich bij vernietiging van gemeenteverordeningen houdt aan de gevestigde jurisprudentie. Erkennende dat de subsidien toenemen, wees hij er op, dat vele een gevolg zijn van traagheid des wetgevers, bv. bij arabachts- en landbouwonderwijs. De gesubsidieerde gemeenten, die werk verschaffing op de begrooting plaatsen, doen dit als vorm van bedeeling. Medewerking tot verhooging der tracte menten van gemeenteveldwachters kan hij niet toezeggen. En zij wist zich te beheerschen. Toen zij dienzelfden dag nog, tegen den avond, „Groot Rustoord" weer betrad, kon zij den juichenden tweelingen mededeelen, dat mama buiten gevaar en Marine-Machinisten, j Nu weldra over het wèl of wee van een groot aantal landsdienaren zal worden beslist, verzoek ik U beleeid, de opname van het volgende Bij de Marine werd voorbereid eene reorganisatie van het corps van 's Rijks stoomvaartdienst. De geheimzinnigheid, waarmede eene daartoe benoemde commissie die voorbereiding verrichtte, was voor alle geïnteresseerden een raadsel. Ook de samen stelling dier commissie zelve, uit hoe achtens waardige personen ook bestaande, was voor velen eene onbegrijpelijke combinatie. Immers, wanneer men een corps, dat ruim eene halve eeuw bij de Koninklijke Marine bestaat, zal gaan reorganiseeren, met het doel om steeds grooter wordende ontevre denheid weg te nemen, dan is tot welslagen zeker in de eerste plaats noodig, dat men wete, waardoor die ontevredenheid werd opgewekt, om, met inachtneming van 's Lands belang, de middelen aan te wijzen 1 om daaraan te gemoet te komen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1