Blijkbaar heelt die Commissie echter hare opdracht anders begrepen, ten minste zoo wij de thans door den Minister inge diende voorstellen mogen beschouwen als gevolg van het door haar gegeven advies. In plaats toch van bestaande ontevreden heid weg te nemen, zal de nieuwe organi satie, waardoor misschien zeer weinigen gebaat worden, aan het overgroote deel der Marine-Machinisten zooveel teleurstel ling brengen, dat de goede geest, welke tot nog toe den machinist bij zijn werk bezielde, ernstig bedreigd wordt. Eeneniet gering te schatten onverschilligheid zal het onvermijdelijk gevolg zijn van maatregelen, waardoor zoovelen gekrenkt worden en welke den prikkel weg zullen nemen, dien elk mensch in het leven noodig heelt om met ambitie en toewijding zijn plicht te blijven vervullen. Dankbaar erkennen wij dat het schijnt alsof de Commissie van Rapporteurs voor de Marine-Begrooting beter op de hoogte is van de oorzaken van ontevredenheid en meer gevoel heeft voor de onbillijkheid, welke gepleegd zou worden tegenover een corps, waarvan men steeds met lof kon spreken, dan de Commissie die den Min. heeft voorgelicht. Wij hopen dan ook dat de waakzaamheid der Volksvertegenwoor diging moge voorkomen dat eene reorgani satie worde doorgevoerd, welke door nage noeg alle belanghebbenden wordt beschouwd als te zijn nóch in hun belang, nóch in dat der zeemacht. N. De heer Jb. Fraij, van Sint-Maarten, boekhouder bij de Westfriesche Bank te Schagen, is door B. en W. dezer gemeente, in hunne vergadering van 8 dezer, benoemd tot ambtenaar ter Secretarie. j Binnenlandtch nieuws. 1 Schagen. Den 27 dezer zal de af- deeling Hollands Noorderkwartier van de i Vereeniging „Schuttevaer", die zich het behartigen der belangen van de binnen- landsche scheepvaart ten doel stelt, hare jaarvergadering alhier houden. De scheep vaart in het Noorderkwartier heeft aan j deze afdeeling reeds groote verplichtingen zoo is in den loop van 1893 door haren invloed eene belangrijke verbetering in de haven van Kolhorn aangebracht. Ook nu weer staan op de agenda punten, waarvan de verwezenlijking zeer ten voordeele van de schipperij zal zijn. Schagen. De Commissie van werk verschaffing heeft zich alhier opnieuw ge vormd, bestaande uit de heeren D. Schoorl, J. Schenk Jr., G. Visser en K. Kaan. Sint Maartensbrug. Ook de wegen zullen hier voortaan gedeeltelijk 's avonds verlicht worden. Den heer Merz, te Schagen, is opgedragen een aantal koperen lantaarns voor dat doel te leveren. Marine-begrooting. Door de Commissie van Rapporteurs over de Marine-begrooting is een amende ment voorgesteld, om de wenschelijkheid te doen uitspreken, in de bestaande orga nisatie van het korps mariniers vooralsnog geene verandering te brengen. Door de heeren Guyot, Lieftinck en De Kanter is een amendement voorgesteld, strekkende om aan de voorgestelde ingrij pende wijzigingen van de bestaande rege ling van het personeel van 's Rijks Stoom vaartdienst, wat betreft de bevordering tot officier-machinist, geen gevolg te geven. Marine en Leger. De machinist iste kl. P. J. van der Rijst, id. 2de kl. C. W. Kemmer en A. J. Crucq, id. 3de kl. A. J. van Leeuwen en G. H. Karreman, mach.-leerlingen iste kl; M. G. de Vries, J. W. M. Ranken, J. H. Voort- huijzen, M. J. H. van Alphen, L. M. Brinckman, C. Visser, M. W. Horning, S. N. de Boer, A. G. J. Baars, J. C. Poley, A. Hagenkamp, K. J. G. Raue, A. J. Hoogenboom en W, K. F. van Bijlevelt, zijn besterad 6 Jan. a. s. per stoomschip „Salak", van de Rott. Lloyd, naar O.-I. te vertrekken. Als transport-commandant is aangewezen de mach. iste kl. v. k. A. Sizoo. Plaatselijk nieuws. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed het ge woon jaarlijksch onderhoud van de dok-, sluis- en andere waterwerken, behoorende tot het Maritieme établissement Willemsoord. Ingekomen waren 12 inschrijvingsbiljelten, als van de heeren: D. de Vries, ad f 15,156; P. Spruit, f 14,990 F. Steeman f 14,689 A. Bos f 14,100P. de Waard f 13,900 B. Boon, f 13,795 G. D. van Doorn f 13,646J. F. Philips f 13,590 A. Krij- nen f 18,510 L. Klein, f13,420 H. Wijker f 13,340 en W. de Jong, alhier, f 12,600, Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Afloop der openbare verhuring, giste renavond gehouden in het bovenlokaal van den heer Hoffman, aan het Westplein alhier, ten overstaan van den notaris P. S. Hordijk, voor den tijd van 6 achtereenvolgende jaren 1. Een perceel land, Held. polder, gen. «Dirk Gorter" verhuurd aan den heer H. Noot, voor f 125 per jaar. 2. Een idem, aldaar, gen. „Lemmes Hof stee" verhuurd aan den heer C. Burgers, voor f 119 per jaar. 5. Een idem, aldaar, gen. «Sluisdijk" verhuurd aan den heer L. Dekker, voor f 315 per jaar. 4. Een idem, aldaar, gen. «de Potteman", verhuurd aan den heer P. Kok, voor f 100 per jaar. 5. Een idem, aldaar, gen. «Aafke Dam"; verhuurd aan den heer C. Kater, voor f 88 per jaar. 6. Een idem, aldaar, gen. «Hardegras" verhuurd aan den heer J. Dienaar, voor f 45 per jaar. 7. Een idem, aldaar, gen. «Oude Wees huis" verhuurd aan den heer J. Poth, voor f 79.50 per jaar. 8. Een idem, aldaar (afkomstig van de geslechte oude linie)verhuurd aan den heer 1 C. Kater, voor f 104 per jaar. 9. Een idem idem verhuurd aan den heer M. A. Grunwald, voor f 170 per jaar. 10. Eeo idem idem verhuurd aan den heer P. Kroeb, voor f 95 per jaar. 11. Een idem idemverhuurd aan den heer H. Noot, voor f 70 per jaar. 12. Een idem idem verhuurd aan den heer J. Bruin, voor f 81.50 per jaar. 13. Een idem idemverhuurd aan den I heer J. Smit, voor f 41 per jaar. 15. Een idem, nabij het zoogen. «Flap- poortje" verhuurd aan den heer M. Moor, j voor f 28.50 per jaar. 15. Een stuk tuingrond, nabij het Schut- hok verhuurd aan den heer M. Kikkert, j voor f 15 per jaar. 16. Het grasgewas van den Parallelweg langs den Staatsspoorwegverhuurd aan den j heer D. Dekker, voor f 22.50 per jaar. 17. Een perceel land, inden Held. polder; verhuurd aan den heer C. L. de Heldt, voor j f140 per jaar. 18. Een idem aldaarverhuurd aan den heer H. Witsenburg, voor f 140 per jaar. De huurders wonen allen in deze gemeente. Door het Hollandsch Tooneelgczelschap, onder directie van de heeren Yan Lier, zal a. s. Zaterdagavond in den Stads-schouwburg (Koningstraat) worden opgevoerd «Het Zan- gersfeest", een der aantrekkelijkste stukken 1 van Yon Moser, dat te Amsterdam met groot succes ten tooneele is gebracht. Een aardig blijspel naar het Fransch, «de Muis", zal aan het stuk voorafgaan. (Zie achterstaande advertentie.) j Onderwijs en examens. Tot onderwijzer aan school No. 2 te Heer-Hugowaard is benoemd de heer C. Faas, thans te IJsbrechtum. Men meldt uit Assen De bekende kwestie omtrent de benoe ming van een onderwijzeres is thans tot een einde gebracht. Het desbetreffend Raadsbesluit is bij Kon. besluit vernietigd, waarop de Raad de vroeger benoemde thans met algemeene stemmen opnieuw koos. Herinnerd wordt, dat het verschil in meening hierin bestond, dat de oorspron kelijke benoeming geschiedde na twee vrije stemmingen, waarbij de stemmingen staakten. Het besluit van vernietiging van het Raadsbesluit berust op de overweging, dat het laatste in strijd geacht wordt met art. 51 der gemeentewet, dat bepaalt dat, ingeval omtrent het benoemen van per sonen de stemmen staken, het lot beslist. De Rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koop vaardijschepen heeft in hare zitting te Rotterdam uitgereikt het diploma C aan den heer J. Bras; het diploma B aan de heeren C. van Loon, W. N. Wempe, J. G. van Gendt, F. H. Blom, A. de Vries, J. G. Stridiron, 1 H. Verhagen en L. F. Santé. I Het diploma A aan de heeren C. A, Kuypers, J. D. Montyn, H. v. Zuylen, F. W. v. Steen wijk, N. Nepveu, B. v. Leeuwen, R. Veldhuizen, G. Lap, S. van Oppen, L. A. J. A. Carst. Landbouw en Veeteelt. In de noordelijke provinciën vei toeft thans een gezelschap Spanjaarden, die tegen hooge prijzen runderen koopen. De heer Caspers, veehandelaar te Zwolle, ver kocht aan hen eenige kalfkoeien, tegen de som van f 310 per stuk. Kerknieuws. P REDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 17 Dec., Burg, voorm. 10 u. en Oudeschild, nam. 2 u., ds. van Schaik. Waal, voorm. 10 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30 en Oosterend, nam. 3 u., de heer Barends. Doopsgezinde kerk te Texel. Zondag 17 Deo., Waal, voorm. 10 u., ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag 17 Dec., voorm. 9.30, Schager- brug, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 17 Dec., voorm. 9.30, Burgerbrug, ds. Koch. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 17 Decvoorm. 9.30, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 17 Dec., geen dienst, Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 17 Dec., voorm. 9 u., ds. Mühring. Ned. Herv. kerk te Eenigenburg. Zondag 17 Dec., voorm. 9.30, ds. Miedema. Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard. Zondag 17 Dec., geen dienst. Ned. Herv. kerk te Kolhorn. Zondag 17 Dec., voorm. 9.30, ds. Bron, v. Helder. Ned. Herv. kerk te Petten. Zondag 17 Dec., voorm. 9.30, ds. van Kluijve, van Schagen. Ds. D. Kossen, pred. bij de Doopsgez. gem. alhier, komt voor op het drietal te Hilversum. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Alkmaar. Zitting van 12 December 1893. G. K fe- Alkmaar, diefstal, 4 weken gev. S. M., te Koedijk, mishandeling, 6 weken gev. S. M., P. II. en J. H., te Koedijk, mis handeling, de twee eersten vrijgesproken, de derde 1 maand gev. A. v. G., te Helder, mishandeling, 4 we ken gev. R. R. en G. W., te Helder, wederspan- nigheid, beiden 14 dagen gev. H. B., te Alkmaar, diefstal, 2 maanden gev. A. V., P. F. B. en G. H., te Wervers- hooi, mishandeling, de eerste 4 weken en de twee Lalsten 1 week gev. H. II., te Andijk, strooperij, f 5 boete of 3 dagen becht. Buitenland. Een bom in de Fransche Kamer. De telegraaf heeft reeds gemeld, dat onder de in hechtenis genomen anarchisten ook een Nederlander is. Dit is Alcxander Cohen, de Parijsche correspondent van „Recht voor Allen", redacteur van de au ar. chistische bladen „Père Peinard" en „En- Dehors", en verder nog correspondent van een paar anarchistische bladen, die in Duitschland het licht zien. Door zijn knappe vertalingen van. verschillende werken in en uit het Fransch en door zijne artikelen in eenige letterkundige tijdschriften had hij zich reeds eenigen naam gemaakt. In zijne woning in de rue Lepie 59 vond de politie, behalve een duizendtal brieven van Duitsche anarchisten, ook eenige zeer verdachte koperen buizen en een geladen revolver van 7 millimeter. De huiszoeking bij Vaillant, alias Mar- chal, heeft diens mededeelingen in alle opzichten bevestigd. Hij had vooraf aan de politie gezegd, dat men in zijn kamer ook een koffer zou vindendie moest behoedzaam geopend worden, want hij kon wel eens ontploffen. Behalve een groote hoeveelheid spijkers, bleek die koffer een bom te bevatten, van hetzelfde model als voor den aanslag gebruikt is, maar iets grooterverder een flescli met zwavelzuur en een stopflesch, waarin een aantal pakjes met een bleekgroen poeder. De chef van het gemeentelijk laborato rium, die de politie als deskundige be hulpzaam was bij hare nasporingen, kon op het oog niet zeggen wat dit poeder was; toen hij een weinig er van op de marmeren schoorsteenmantel legde en met een druppel zwavelzuur in aanraking bracht, begon het terstond te branden, on der ontwikkeling van een dichten rook. Er bestaat gegronde reden om aan de verklaring, die Vaillant van de inrichting zijner bom gegeven heeft, te twijfelen, want de scherpe rook, die bij de ont branding van picrinezuur ontstaat, is door geen der getuigen opgemerkt. Bovendien kan men zich moeielijk voorstellen, dat iemand, zonder het van angst te besterven, een uur lang een helsche machine, die door de niet te berekenen werking van het zwavelvuur ieder oogenblik uiteen kan springen, onder zijn kleederen verborgen houdt. Zelts voor den meest fanatieken anarchist moest die spanniDg te groot zijn. Vaillant heeft nadrukkelijk verklaard, dat hij geen medeplichtige heeft gehad. De politie hecht daaraan geen geloof. Frankrijk. Te Marseille heeft dezer dagen de eerste der kostelooze operavoor stellingen plaats gehad, die volgens een overeenkomst tusschen den operadirecteur en den gemeenteraad iedere maand ge geven zullen worden. Een uur voor het openen der deuren waren de aangrenzende straten reeds met wachtenden gevuld. Toen de deuren opengingen, vocht men om binnen te komen; de politiemacht, die de orde zou handhaven, werd ora- vergeloopen, en toen zij weder op de beer. kwam, was het gebouw vol en liet zij spoedig de deuren sluiten om verdere wanordelijkheden te voorkomen. De toe schouwers waren zeer geestdriftig, zelfs zoo, dat ze luide meezongen. De anarchist Alexander Cohen is jl. Maandagavond door de Fransche Regeering het land uitgezet en naar de Belgische grens gebracht. Duitschland. Tusschen het Wurtem- bergsche hof en Keizer Wilhelm moet de verhouding tegenwoordig uiterst gespannen zijn, zoo zelfs dat de Wurtembergsche gezant te Berlijn, de heer Moser, plotseling naar Stuttgart is vertrokken, van waar thans gemeld wordt dat hij nietjmeer naar zijn post zal terugkeeren. Omtrent de aanleiding tot den crisis zijn allerlei geruchten in omloop. De Keizer j moet den Koning van Wurtemberg, bij zijn bezoek op het kasteel Babenhausen, verweten hebben zijne politiek tegen te werken. In de eerste plaats geldt dit de I voorgestelde wijnbelasting, waar de koning J zich persoonlijk tegen verklaard heeft. Dan is de Keizer zeer verontwaardigd op baron Mittnacht, den Wuitembergschen Minister-president, die aan Bismarck te Kissingen zijne opwachting heeft gemaakt daarom eischt de Keizer het ontslag van Mittnacht, evenals dat van den Minister van Oorlog en van Generaal Wölckers, den opperbevelhebber van het Wurtem bergsche leger. De misdaad van laatstge noemde heeren zou hierin bestaan, dat zij in Aug. 11. overdreven rapporten van de droogte in Wurtemberg hebben uitge bracht, opdat de groote manoeuvres daar te lande achterwege zouden blijven. Generaal Wölckers zou tot straf daarvoor bij de wapenschouwing te Stuttgart door den Keizer op in 't oog loopende wijze genegeerd zijn. Deze geruchten krijgen schijn van waar heid, nu de Wurtembergsche Minister van Financien Riedel en baron Mittnacht naar Berlijn vertrokken zijn, naar het heet om de goede verstandhouding tusschen de beide hoven te herstellen. Het geval trekt in Duitschland natuurlijk zeer de aandacht en met spanning ziet men den afloop van deze quaestie te ge- moet. Gemengd nieuw t. Voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte vischschuit T S. '21 is te Terschelling eene Inzameling van giften gehouden, om in den dringenden nood te kunnen voorzien. De collecte bracht op f 311.90. Het vaartuig was niet verze kerd. Jl. Dinsdagavond viel te Zaandam bij aankomst der „Alkmaar Packet" schip per P. A. van Krommenie tusschen boot en steiger. Hoewel een matroos der boot hem spoedig nasprong, mocht het niet gelukken hem te redden. Hij werd dood opgehaald. De te Rotterdam gevestigde Zuid- hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft aan de moedige bemanning van de loodsjol, welke op 19 Nov. met gevaar voor eigen leven de equipage van de gestrande sleepboot „Zuidholland" uit haar benarde positie verloste, onderscheidingen toegekend, en wel aan den schipper C. de Neef de kleine zilveren en aan de overige zes ma trozen de groote bronzen medaille. liet Arnhemsche gerechtshof beves tigde jl. Dinsdag het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij A. van Emmenes tot twee maanden gevangenisstraf wegens smaad schrift veroordeeld werd. De collecte, door een der Kamer leden bij zijn collega's gehouden ten behoeve I van de nagelaten betrekkingen van veron- gelukte visschers te Wierum, heeft p. m. j f 400 opgebracht. De predikant M., te Heteren, is, naar I de „Arnh. Ct." verneemt, voor den rech- I ter van instructie te Arnhem verschenen, als verdacht van onzedelijke handelingen. In die zelfde zaak moeten verleden week 140 Ja, de gevreesde ziekte was in het dorp uitgebroken en greep weldra met outzettende gruwzaamheid rondom zich. Op mevrouw Demmers volgden weldra een paar kinderen en toen ging er geen dag meer om, dat er geen «gevallen" bijkwamen. De schrik sloeg iedereen om het hart en de angst was op ieders gelaat te lezen, in ieders benauwde trekken de vrees. Scholen werden gesloten en winkels sloten uit eigen beweging. Wie de plaats verlaten kon, vertrok zoo spoedig mogelijk en wie dat niet kon, hield zich zooveel mogelijk afgezonderd. Vrienden liepen elk ander op straat voorbij en durfden geen handdruk te wisselen, familieleden deden alsof zij elkander niet kenden, alsof zij geen kennis hadden van hetgeen er bij elkaar voorviel. Het egoïsme in den mensch openbaarde zich in al zijne gruwzaamheid en strekte niet om hoogere gedachten van den mensch te krijgen. Te midden van al die vrees, van al dat schreeu wend egoïsme, blonk Suze's opoffering als een licht in het duister. Onvermoeid, met nimmer verslap penden ijver, verpleegde zij mevrouw Demmers, de vrouw, die haar vroeger zoo vaak lievig gegriefd had en steeds onbeleefd had behandeld. Zelfs toen het den dokter was gelukt, dank zij de hooge sommen welke hij bood, eene verpleegster te vinden, week zij niet. Waar toch zou zij heen? Naar hare woning 0111 de besmetting op de kinderen over te brengen Zij dacht er niet aan Naar een hotel Maar in het dorp zou geen hotel haar hebben opgenomen en het dorp verlaten wilde zij niet. En zoo bleet zij dan en deelde haar taak met de verpleegster, die, hoe hoog betaald, minder toewijding, minder ijver aan den dag legde dan zij. In al dien tijd had zij zóó weinig aan zichzelf gedacht, dat toen de dokter haar op een goeden dag verraste met de heuglijke tijding, dat mevrouw 141 Demmers nu buiten gevaar was, zij niet het eerst dacht aan hare verlossing van dit verschrikkelijk ziekbed, maar het allereerst aan het geluk, dat de moeder voor hare kinderen gespaard was. «En ik mag wel zeggen, dat mevrouw aan u haar leven heeft te danken, mevrouw," zeide de dokter. «Des te meer genoegen doet het mij, dat u er zoo goed zijt afgekomen. We zullen u nu eens terdege ontsmetten en gedurende een paar dagen in afzon dering houden en dan kunt ge naar uw huis gaan." «Naar mijn huis vroeg Suze, naar «Groot Rust-r oord" Maar dat zou ik niet durven, dokter, denk eens aan de kinderen «Nu ja, maar ik zeg u dan ookna eene flinke ontsmetting, dan is er geen gevaar meer, dat u de ziekte overbrengen zult." «Ik durf niet, ik durf niet," mompelde Suze. De dokter sloeg haar aandachtig gade. «U kunt het gerust doen, op mijne verantwoording. Ge zult toch ook liever bij u thuis zijn dan hier en dan, de kinderen konden uw zorg ook wel eens noodig hebben." «Er is toch niets Zij keek verschrikt op en de grootste angst was op haar gelaat te lezen. «Stel u gerust, mevrouw, vanmorgen waren zij nog gezond. Maar u moet denken u weet niet hoe die vreeselijke ziekte in het dorp rondwaart. Er is bijna geen huisgezin waar het niet is. Ik houd het er vooru hebt van dat alles niets gehoord, hier in deze afzondering maar dat, als de epidemie heeft uitgewoed, er meer dan een tiendedeel van de be volking gestorven zal zijn. Zoodatwat wilde ik ook weer zeggen O ja, dat, nu mevrouw Demmers uwe zorg niet meer noodig heeft, gij u flink moet houden voor liet geval er eens iets met de kinderen mocht gebeuren. Wij staan er allen voor bloot, moet u denken Suze had aand \isterd en nu viel zij hem eensklaps in de omen bedaard, ja zóó, 4s,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2