Een overgangsbepaling zal worden ge maakt, om de bijzondere scholen, die in 1893 aanspraak hebben op Rijkssubsidie, ook in 1894 dat te doen behouden, ook als zij op 1 januarie niet voldoen aan de eischen omtrent het personeel. Avondzitting van Donderdag 14 Dec. Bij art. 140 (bijdragen aan normaallessen) klaagde de heer Mackay over vreemde toepassing van het Kon. besl. betreffende de toelage aan bijzondere normaallessen, zoodat die geweigerd werd aan iemand, die niet onafgebroken gedurende twee jaar was opgeleid. De Minister antwoordde, dat aan stipte nakoming der gestelde termijnen de hand moet worden gehouden. Bij art. 150 antwoordde de Minister aan den heer Tyderoan, dat de examens in de vrije- en ordeoefeningen moeten worden voortgezet, omdat het vak later zal moeten worden onderwezen. Vooralsnog kon hij het juiste tijdstip niet bepalen. Hoofdstuk Binnenl. Zaken is zonder hoof delijke stemming aangenomen. Hoofdstuk Marine is, nadat de voorstellen van den Minister, om over te gaan tot reorga nisatie van het korps mari niers en van 'sRijks stoom vaartdienst, met overgroote meerderheid waren verwor pen, zonder stemming aangenomen. Het verslag plaatsen wij in hel volgend nummer. De „Indépendance" deelde jl. Woens dag mede, dat de Fransche politie ten huize van Cohen, den Parijschen corres pondent van „Recht voor Allen", zeer gewichtige documenten gevonden heeft. Het „Hbld" verneemt, dat deze Cohen tot een zeer geachte Friesche familie be hoort, maar reeds van zijn jeugd af, niet tegenstaande voortreffelijk voorbeeld en goede leiding, een zeer wederspannïgen geest toonde. Van de Hoogere Burger school werd hij verwijderd wegens insu bordinatie. UitDuitschland, waarheen hij ge zonden was om het leerlooien te leeren, werd hij verwijderd wegens verzet tegen de autoriteit. Hij ging als soldaat naar Indië. Wederom ondervond hij de gevol gen van zijn insubordinatie. In Nederland teruggekomen werd hij geplaatst bij „Recht voor Allen", te 's Gravenhage, en werd later correspondent van dat blad te Parijs. Vóóreenigen tijd trad in verschillende meetings op de heer Koeleman, toenmaals burgemeester van Krommenie, ter bespre king van een plan tot bescherming der kleine fortuinen in ons land. In verband daarmede zal binnenkort te 's Hage een kantoor in dien geest worden opgericht. Directeuren zullen, naar men verneemt, zijn de heeren Koeleman (die, zooals mer. weet, inmiddels ontslag heeft genomen als burgemeester) en J. F. Schill. De „Standaard" behelst omtrent den toestand van den heer Keuchenius het volgende „Nog houdt de zware beproeving, die aan mr. Keuchenius in zijn sterven is opgelegd, aan. Gisteren luidde het telegram „Klimmende pijnen, de krachten atnemende, einde Dadert". Heden, even pijnlijk „Toe stand blijft achteruitgaan, krachten nemen af". Al ons volk lijdt met den lijdenden broeder mede en ook buiten onzen kring wekt zoo tragisch en toch zoo heldenmoe dig doorgestaan lijden een gevoel van deernis en eerbied." De broederschap van Candidaat-No- tarisseu (afdeeling Noordholland) zal op Woensdag a. s. te Haarlem eene vergade ring houden, waar mr. C. E. Achterberg, uit 's Gravenhage, zal spreken over „Het wetsontwerp tot uitbreiding van hel getui- genbewijs in burgerlijke zaken, ook in verband met de notarieele praktijk". Plaatselijk nieuws. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren alhier ten Raadhuize openbaar aan besteed 1. Het onderhoud der gemeentegebou wen, bruggen, enz., gedurende 1894. Ingekomen waren 3 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren A. Berger, ad f6750 J. Korff f 2380 en A. Korff f 2320. 2. Het schoonmaken der schoollokalen en andere gemeente-gebouwen, gedurende 1894. Ingekomen 1 biljet, van den heer J. Korff, ad t 1090. 3. De levering van schoolboeken en schoolbehoeften voor de openbare lagere scholen, gedurende 1894. Ingeschreven was door de heeren H. P. M. ter Linden, te Bergen-op-Zoom, A. J. Maas, J. P. Berkhout, P. SpruitJ en J. C. Staalman, alhier. Nader zal worden bekend gemaakt aan wien de levering is gegund, In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar is behandeld een schrijven van de Kamer alhier, gericht tot den Minister van Financiën en aandringende op afschaffing der scheepvaartrechten op het Noordhollandsch Kanaal. De Kamer alhier bleek van oordeel, dat, nu op het Noordzeekanaal geen rechten meer worden geheven, billijkheid medebrengt, dat de zelfde voorrechten worden toegekend aan de schepen, welke het Noordhollandsch Kanaal bevaren. Bij de behandeling van deze aangelegen heid in de Kamer te Alkmaar, waren alle leden van oordeel, dat het gedaan verzoek moest worden ondersteund, hoewel op andere gronden. De Kamer alhi er scheen uit het oog te hebben verloren, dat de ge meenten Amsterdam en Zaandam zich belangriike offers hadden getroost om de afschaffing der rechten op het Noordzee kanaal te verkrijgen. Wel kon er bij den Minister op worden gewezen, dat de opbrengst der kanaal- gelden op het Noordhollandsch Kanaal slechts ongeveer f 14,000 per jaar bedraagt en dat een belangrijk deel daarvan, naar men meende meer dan 25 pCt., verloren gaat aan de kosten van inning. Besloten werd in dien geest zich tot den Minister te wenden en aan de Kamer alhier bericht te zenden, dat de zaak te Alkmaar wordt gesteund. Gisterenmorgen is een onbekend ge bleven tweemast stoomschip in de Noorder- gronden vastgeraakt, doch met hoog water zonder assistentie weder vlot gekomen, waarna het de reis vervolgde, alvorens de sleepboot „Hercules" de strandingplaats bereikte. Wij vestigen de aandacht van belang stellenden op achterstaande advertentie, be treflende de wijziging der predikbeurten bij de Herv. gemeente alhier. Het gezelschap der Ned. Tooneel- vereeniging van het Paleis voor Volksvlijt, onder directie van den heer L. H. Chris- pijn, zal a. s. Dinsdagavond in „Tivoli,, optreden. Opgevoerd zal worden het be roemde drama „Jeugd", van Max Halbe, gevolgd door het blijspel „Leer om leer", naar het Fransch door H. Schwab. B i n n e n I an d s c h nieuws Schagen. Volgens veler meening schijnt de jongste Wethouders-verkiezing alhier ongeldig te zijn. Titel IV van de Gemeentewet, handelende over de Wethou ders, zegt in art. 84 De verkiezing ter vervulling van plaatsen die door ontslag, overlijden of om eene andere reden openvallen, geschiedt binnen veertien dagen na dat openvallen. Gaat dit laatste gepaard met het openvallen eener plaats in den Raad, dan beginnen de veertien dagen te loopen van den dag, waarop het ter vervulling benoemde lid is toegelaten. Doch bij twee besluiten, een van 9 Dec. 1855, S. 157, 't welk luidt: „In het geval, bedoeld bij de 2de alina, kan eerst nadat de nieuwe leden zijn toegelaten benoeming van een Wethouder plaats hebben" en een van 10 Juli 1861, S. 56, 't welk inhoudt de vernietiging van een besluit, houdende benoeming van een Wethouder, waarbij hel bepaalde bij de 2de alinea niet was in acht genomen, is dit artikel nader omschreven en verduide lijkt. De heer Hopman nu heeft niet alleen ontslag genomen als Wethouder, maar tevens als lid van den Raad. In dezelfde Raadszitting, waarin den leden van het bedanken van den heer Hopman werd kennis gegeven, had de nieuwe verkiezing van een Wethouder plaats. Volgens genoemd art. 84 had men dus eerst tot de verkiezing van een lid van den Raad behooren over te gaan, om daarna uit den compleeten Raad een Wethouder te kunnen benoemen. Is deze opvatting ds ware, dan zou de verkiezing van den heer P. Buis als Wet houder ongeldig zijn. Marine en Leger. Op Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis is een persoon in burgerkleeding aange bracht en in arrest gesteld, die indertijd te New-Tork gedeserteerd is van Hr. Ms. „Van Speyk", waarop hij als matroos diende. De toelating van onderofficieren van het Indische leger bij den hoofdcursus te Kampen is thans bij Kon. besluit geregeld. Het ioelatings-examen wordt in Indie jaarlijks afgenomen in April en Mei. Er wordt alleen aan deelgenomen door onder officieren, die wenschen opgeleid te wor den tot officier bij de infanterie of bij de militaire administratie. Onderofficieren, die het onderwijs op de militaire school niet hebben gevolgd, worden niet tot dat examen toegelaten, dan nadat bij een voorbereidend schriftelijk examen is ge bleken, dat zij genoegzame kennis bezitten om naar eene plaats op den hoofdcursus mede te dingen. Zij, die tot den hoofdcursus worden toegelaten, vertrekken zoodra mogelijk, doch in elk geval vóór 1 Juli, als gouver- nements-passagiers 2de kl., onder geleide van een of meer door den commandant van het leger in Indië aan te wijzen offi cieren, die met verlof naar Europa ver trekken, of om andere redenen als gou- vernements-passagier de reis naar Neder land moeten aannemen. Wij zijn alweer op het punt geweest, 10 millioen weg te gooien voor onbruikbaar oorlogstuig. Slechts bij toeval is nog bijtijds in Roemenië ontdekt, dat het Mann- lichergeweer van 6.5 mM., hetwelk men voornemens was bij ons leger in te voeren, op den duur niet bestand is tegen den gas druk van 4000 atmosfeeren, die de patroon bij 't losbranden ontwikkelt. Tegen een gasdruk van 4000 k 4500 atmosfeeren zegt het „Militair Wkbl." zijn op den duur de kamer en de loop van geen enkel geweer bestand. Om deze reden is dan ook na langdurige proefneming èn in Duitschland èn in Oostenrijk het Mann- licher geweer veroordeeld, nadat herhaalde pogingen om met kruit van minderen gas druk bevredigende resultaten te verkrijgen, mislukt warenindringens-vermogen van den kogel en bestreken ruimte waren bij laatstgenoemde proeven totaal onvoldoende. 't Is dus te betwijfelen of de Fransche geweerfabrikant in zijne pogingen slagen zal. Daarom zegt het „Wkbl." mag onze Volksvertegenwoordiging zich wel tweemaal bedenken, alvorens pl. m. 10 millioen gul den uit te geven voor een repeteer-geweer, waaraan zoo groote gebreken kleven. Landbouw en Veeteelt. Mevrouw de douairière Collot d'Escury, te 's Hage, en Graaf d'Oultremont, te Brussel, die beiden uitgestrekte goederen in Hollands Noorderkwartier bezitten, heb ben aan hunne pachters voor het jaar Z893 respectievelijk 25 pCt. en 20 pCt. van de pachtsom kwijtgescholden. Scheen de koolbouw in den polder Waard aanvankelijk vrij bevredigend, thans is dit omgekeerd, doordat er geen vraag meer in is; met stapels roode en gele kool zit men daar nog. Men hoopt nu nog op het voorjaar; tot dien tijd echter kan voor opbergen, nazien, afbla deren enz. nog heel wat worden uitgege ven. Kerknieuws. De burgemeester van Dinksperloo heeft den voogden der Israelietische weezen de Groote aldaar doen berichten, dat de beide weezen door hem in het gezin van G. J. Strouks, arbeider, niet-Israeliet, geplaatst zullen worden. Rechtszaken. Kantongerecht te Helder. Uitspraken van 13 December 1893. C. B. Az. en J. B., beiden te Helder en J. H. Pz., te Texel, in hun winkels een niet-herijkt gewicht voorhanden hebben, ieder f 0.50 boete oi 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen gewichten. C. A. S., te Helder, in zijn winkel twee niet-herijkte maten voorhanden hebben, twee boeten van f 0.50 elk, subs. 1 dag hecht, voor elke boete, met verbeurdver klaring van de in beslag genomen maten. J. W., te Helder, dronkenschap bij tweede herhaling, 3 dagen hecht. M. j. S., J. W., P. D. de L., G. S., S. K., G. V., H. L., huisvrouw van D. H., M. H., P. J. S., wed. van P. A. R., F. S. G. H., J. S., T. C. B., W. M., C. van V., J. C. K. en J. L. Jr., allen te Helder, in een inrichting waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht, niet duidelijk leesbaar hebben opgehangen een gedrukt exemplaar der wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot be teugeling van openbare dronkenschap, ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht. Buitenland. Frankrijk. Op den Are de Triomphe heelt men biljetten aangeplakt gevonden, die aldus luidden „Terwijl men standbeelden opricht ter eere van hen die huns gelijken doodden, zet men moedigen mannen als Ravochol, Léauthier (de schoenmaker, die onlangs eer. moordaanslag pleegde op den Ser- vischen diplomaat Georgewitch) en Vail- lant, die de maatschappij willen bevrijden van haar rotte leden, in de gevangenis. Vrees niets, Vaillant, gij zult gewroken worden. Leve de anarchie! Dood aan de bourgeois I" De personen, die bij den aanslag in de Fransche Kamer gewond zijn, ne men allen in beterschap toe. De abt T.e- mire is nog zeer zwak, maar toch reeds in zoover hersteld, dat hij aan de politie getuigenis heeft kunnen afleggen. Vaillant had aelf bij de ontploffing een spijker in de dij gekregen, maar nu die verwijderd is, zal zijn wond spoedig genezen zijn. Volgens de „Paris" is te Parijs een anarchistische samenzwering ontdekt. Een Duitscher, met name Carl Stubb, zou ge vangen genomen en een geladen bom bij hem gevonden zijn. Duitschland. Voor het Reichsge- richt te Leipzig begon jl. Donderdagmor gen het proces wegens verspieding tegen de Fransche officieren, die zich in Aug. 1893 te Kiel en op andere plaatsen door teekeningen en lichtdrukken in het bezit en de kennis stelden van voorwer pen, wier geheimhouding in het belang der Duitsche landsverdediging geboden is. ten einde daarvan de Fransche Regeerin mededeeling te doen. De Duitsche bladen erkennen nu, dat de geruchten omtrent een geschil tusschen Wurtemberg en Pruisen niet on gegrond waren en zeggen dat de gezant Von Moser zijn ontslag zal moeten ne men. De Keizer zou zich bij zijn bezoek aan Stuttgart in persoon overtuigd hebben dat de toestand hem te donker afgeschil derd was en dat het onnoodig was de legeroefeningen af te gelasten. Het schijnt dat dit de ware oorzaak van het geschil is. Misschien heeft ook de oppositie van Wurtemberg tegen de w^nbelasting bijge dragen tot de vermindering der goede verstandhouding. In allen gevalle, zegt de Berlijnsche correspondent van de „Daily News", zou het verkeerd zijn te veel waarde aan de zaak te hechten. Bij de tweede lezing in den Duitschcn Rijksdag van het ontwerp-handelsverdrag met Spanje, viel gisteren de conservatieve leider Von Mantcuffel de geheele politiek der handelsverdragen aan. Hij verklaarde dat de agrarische beweging opnieuw voedsel vond in de houding der Regeering tegen over den landbouw. De Rijkskanselier gaf toe, dat de land bouw de kosten van het handelstractaat met Rusland zou dragen, want een staat, die hoofdzakelijk graan voortbrengt, moet men op dit gebied concessies toestaan. Waar de Rijkskanselier slechts tegen op kwam, dat was de manier waarop de „Bund der Landwirre" eene beweging op touw heelt gezet. Spreker noemde het alles behalve conservatief, de groote menigte tegen de overheid de Regeering moet steun vin den bij het grootste deel des volks en niet bij eene enkele partijzij zal den steun aannemen, waar zij dien vindt. Na het uitspreken zijner rede verliet de Rijksksnselier de zaal. Noord-Amerika. Het Huis heeft een wet aangenomen, waarbij Utah (de Mor- monenstaat) ouder de Staten wordt opge nomen. Brazilië. De Amerikaansche consul te Rio Janeiro heeft een oorlogsschip ge vraagd. De staat van beleg is afgekon digd. De „Aquidaban", het vlaggescliip van admiraal De Mello, heeft de blok kade geslagen voor Rio de Janeiro, ten gevolge waarvan de scheepvaart gestremd is. Zuid-Afrika De Matabelen-Koning Lobengula is door een Engelsch detache ment overvallen, maar hij werd door zijne troepen zoo goed verdedigd, dat de En- gelschen moesten terugtrekken. Verkoopingen. Maandag 18 December. Heer-Hugowaard, 7 nam. Bij-Wsster bouwmanswoning met üooingaard, huizen en bouwland, aan deu Veenhuizer Middenweg, gr. 2.89.60. Burgerlijke Stand van: Texel, van 6 tot 12 December. Geboren Pieter, z. v. P. Burger en C. Ellen. Jacobus Pieter, z. v. P. Zeijlemaker en M. van der Kloot. OverledenM. Stark, wed. v. J. Kalf, 70 jaren. 144 geheel op hun gemak en toen ten slotte Suze voor stelde op hun kamer te komen slapen, waren zij in de wolken van vreugde en vergaten de epidemie en alles. Maar toen zij sliepen, verborg Suze haar hoofd in de kussens om haar snikken niet te laten hooren en weende zooals ze nog nooit geweend had. „O, Heere," bad zij, „indien het mogelijk is, laat deze drinkbeker dan mij voorbijgaan. Neem ze niet tot u Gij hebt de moeder gespaard, spaar nu ook de kinderen. Neem mij, indien er een offer noodig is, opdat ik goed kunne maken wat ik aan hen ver korven heb Den volgenden dag moesten de kinderen te bed blijven. De dokter had goed gezien zij hadden de gevreesde ziekte en wel in de hevigste mate. XLIII. Wie zal beschrijven zóó, dat men er zich eene goede voorstelling van kan maken, de verschrikke lijke dagen, die nu voor Suze aanbraken, den tijd van beproeving, van opofferingen, van alles over winnende liefde? De juffrouw, die, terwijl Suze mevrouw Demmers verpleegde, bij de kinderen was geweest, vertrok terstond en de verpleegster, die bij mevrouw Dem mers haar liefdewerk verrichtte, kon deze nog niet verlaten. Zoo stond zij dus alleen, alleen met den dokter in deze vreeselijke dagen, maar ondanks al het ontzettende van haar toestand, hield zij zich met ijzeren wilskracht, met onbeschrijflijke volharding op de been en wijdde zich geheel aan Fietje en 145 Rietje, de arine kinderen, die spoedig slechts ellen dige carieaturen waren van de eens zoo bloeiende rozenknopjes, die in den tuin van „Groot Rustoord" sprongen en huppelden. Neen, dat lijden ging haast hare krachten te bo ven en menigmaal was Suze op het punt te be zwijken. Maar dan dacht zij aan mevrouw Demmers, die herstellende zieke en welk een slag het voor haar zou zijn, als de kinderen stierven, en dan ge voelde zij de kracht weer terugkeeren om hare taak te volbrengen. Zij zou, zij moest die volbrengen, al ging zij ook ten onder. Maar er Wam een tijd, dat zij niet meer kon, dat al haar wilskracht machteloos was tegen den kanker der verschrikkelijke ziekte, die ook haar aantastte. De dokter, die haar van dag tot dag had gade geslagen, had dat voorzien en had mevrouw Dem mers, wier argwaan omtrent de gezondheidstoestand harer kinderen reeds door de lange afwezigheid van Suze was opgewekt, met veel tact voorbereid. Zij was nu geheel hersteld en de dokter kon het haar mededeelen. Toch was het een verschrikkelijk oogenblik voor mevrouw Demmers, hoe omzichtig het haar ook werd medegedeeld. Maar toen zij de geheele waarheid wist, toen schreide zij van dank baarheid en van blijdschap voor Suze's toewijding. Geen oogenblik wilde zij langer in hare woning blijven en zoo verscheen zij met hare verpleegster op „Groot Rustoord" op denzelfden avond, dat Suze te bed moest gaan. Gelukkig was inmiddels voor de tweelingetjes het ergste voorbij. Zij waren, wanneer de verdere 4 verpleging even zorgvuldig geschiedde als tot nu j\ toe het geval was geweest, gered, en mevrouw I Demmers zette zich met het idee, dat zij nooit hare 1 schuld jegens Suze zou kunnen afdoen, aan hare x taak van verpleegster. Het was een edele wedstrijd, wie de meeste toe wijding zou betoonen, want zelfs de gehuurde ver-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2