De heer A. v. Dedeni drong aan op bezuiniging, geen tractements-verhoogin- gen, en betreurde dat wij den enkelen zilveren standaard hebben verlaten. De - heer Van der Velde klaagde over- den woningnood aan den Hoek van Hol land door militaire voorschriften, en vroeg voorzieningde heer Tydeman drong aan op zorg voor pensioenen voor onderwij zers-weduwen. De heer Beelaerts betreurde de belas- tingpolitiek, waarschuwde voort te gaan op dien weg en vooral tegen verhooging der successiebelasting; ook kwam hij op tegen splitsing der Rijksadvokatuur te Groningen in 2 deelenGroningen en Assen. De heer Bahlman weet de onvoldoende opbrengst der Vermogensbelasting aan te hooge schatting van het nationaal vermo gen en drong aan op eene verbruiksbe lasting, meer fiscaal optreden bij de Ver mogensbelasting, aanvullen van het tarief der invoerrechten, enz. Zitting van Maandag 18 December. Ingekomen kennisgeving van het over lijden van den heer Keuchenius. De Voorzitter stelde voor, aan de nage laten betrekkingen mededeeling te doen van de deelneming, waarmede het afsterven, na zoolang, hevig en voorbeeldig gedragen lijden van den ambtgenoot de Kamerver- vult. De heer A. Mackay herdacht den over ledene in warme bewoordingen, wat met luide bravo's werd begroet. De Minister Pierson sloot zich namens de Regeering geheel aan bij die hulde. Bij 't voortgezet debat over Financien verzekerde de Minister, te blijven over wegen, hoe de moeilijkheden der tolheffing te kunnen wegnemen. Een Staatshypotheek- bank ontraadt hij. De hinkende standaard levert geen gevaar op aan een bimetallieke unie is niet te denken. Verhooging van de wijnaccijns is ongewenscht en nabelasting op de Vermogensbelasting evenzeer; ook een Rijkshondenbelasting wil hij niet. Legesbetaling wegens overneming van de Rijnspoor ware onbillijk. De heer Borgesius drong aan op krach tiger optreden der administratie in zake de V ermogensbelasting. De Minister verzekerde, dat niet slap wordt opgetreden, maar dat de administratie de lage opbrengst niet aan oneerlijkheid toeschrijft. Hij belooft overweging, of jonge onderwijzers in 't weduwen- en weezenfonds kunnen worden opgenomen. Het algemeen debat is afgeloopen. Duinbeplanting te Schöorl. De twijfel, welke is geopperd omtrent 1 het welslagen van de bebossching dezer j duinen zal, naar het gevoelen van den j Minister van Financiën, vervallen, wan- j neer kennis genomen wordt van het rap- i port der Ned. Heide-Maatschappij over den aanleg van bosch in de Jutlandsche dninen en van het in de laatste afleve ring van haar tijdschrift afgedrukt ont werp voor de ontginning der Schoorlsche duinen. Voor het welslagen dezer onder neming pleit ook de over het algemeen gunstige stand van het dennenbosch, sedert eenige jaren door het domeinbe- stuur aangelegd even benoorden het pompstation der 's Gravenhaagsche water leiding. De standplaats van dit bosch dicht bij de zee is echter veel ongunsti ger dan verreweg het grootste deel der zeer breede Schoorlsche duinen. Door d» bebossching dezer duinen aan de Ned. Heide-Maatschappij op te dragen, ontzegt de Regeering geenszins aan hare j boschbouwkundigen, die het technisch j beheer over de bosschen bij Breda en over de ontginning van p. m. 800 bun- ders heide onder Chaam en Gilze voeren, de bevoegdheid om ook dit werk tot een I goed einde te brengen. Daar echter de j bevoegdheid der Heide-Maatschappij op dit gebied eveneens onbetwistbaar is, laat het Staatsbelang alleszins toe, haar de leiding en uitvoering van het werk, zon der inmenging, maar onder toezicht van Staatsambtenaren op te dragen, waardoor ook de aanstelling van ambtenaren voor dit werk vermeden wordt. Het Kamerlid Schepel is jl. Vrijdag in zijne woning te 's Gravenhage door een aanval van beroerte getroffen. De toestand van den zieke was jl. Zaterdag iets verbeterd. Uit 's Hage komt de tijding, dat de heer Keuchenius het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. Ons Parlement verliest in hem een zijner meest bekende figuren, de anti-revolutionaire partij een harer voornaamste woordvoerders. De begralenis zal Donderdagmorgen ten 10 ure plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats. Weezenverpleging. De heer Maurits Prir.s, voorzitter van het Israël, kerkbestuur te Dinksperloo, deelt het vol gende mede, dat met een paar weezen zijner kerk is geschied. Tc Dinksperloo overleed Jacob de Groote, voor wien in de laatste jaren reeds dikwijls gecollecteerd was, op 28 Oct. jl., nalatende drie hulpbehoevende weezen, van wie één reeds door wijlen De Groot's zwager, J. ten Bosch, slager te Aalten, voor twee jaar liefderijk in huis was opgenomen. Voor de twee andere kinderen, oud 7 en 8 jaar, moest dus gezorgd worden. Het Israël, armbestuur kon dit echter alleen niet. Daarom wendde het zich tot het ge meentebestuur, ten einde de kinderen te ondersteunen. De burgemeester, de heer R. Bönhoff, antwoordde in een schrijven dato 10 November, dat het gemeentebe stuur als politiemaatregel, dus niet uit lief dadigheid, de kinderen een onderkomen zou verschaffen, doch zonder eenige reke ning te houden met de geloofsbelijdenis der kinderen. Hierop bood het Israël. Armbestuur zich aan datgene wat de Raad zou afzonderen hun over te laten en zou het armbestuur hetgeen door ritueele behoeften qua Israë lieten meer noodig was, bijpassen. Ook de opperrabijn van Gelderland herhaalde dit verzoek op r6 November. De burgemeester antwoordde den opper rabijn, dat hij bij zijn besluit bleet vol harden en thans mét de bijvoegingdat hij de weezen zelfstandig, zonder overleg met anderen en zonder op geloofsbelijde nis te letten, zou uitbesteden. Toen Jacob de Groote dood was, was er nog f 16 disponibel van de laatste collecte en op brengst van zijnen inboedel, waarvoor de twee weezen a f 4 per week bij Israëlieten werden uitbesteed. Na dien tijd stuurde de burgemeester den veldwachter uit, om te informeeren, waar de kinderen het goed koopst konden geplaatst worden. Toen de voogd J. ten Bosch dit vernam, bood hij, om te voorkomen dat de kinderen in een niet- IsraClietisch gezin geplaatst zouden worden aan, de kinderen voor f 37.50 per jaar ieder te te verzorgen, met voeding, kleeding, huis vesting enz. Op de vraag van den burge meester of de voogd de kinderen niet gel- deloos wilde aannemen, antwoordde de man, dat zijn vermogen dit niet toeliet, doch liefde voor weezen hem bewoog de kinderen voor dit geringe bedrag te nemen, en uitdrukkelijk verzocht de kinderen in een Israëlitisch gezin te plaatsen. Nu kreeg Ten Bosch schriftelijk bericht van B. en W. dat de verpleging is opgedragen, namens hen, aan G. J. Strouks, arbeider, wonende in de Heurne van Dinksperloo, bij wien jl. Vrijdag de kinderen zouden worden ontvangen. Het is te wenschen dat gegoede Israë lieten zich het lot dier kinderen zullen aantrekken. Met ingenomenheid hebben de leden der Eerste Kamer, blijkens het eindverslag, kennis genomen van het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst tot nadere j regeling van de verhoudingen tusschen j Nederland en Portugal in den Archipel van Timor en Solor, en hulde gebracht we- J gens het in deze aangelegenheid gevoerde beleid aan de Regeering en aan Hr. Ms. I vertegenwoordiger te Lissabon. Door Ged. Staten van Noordholland I is benoemd tot boekhouder-administrateur aan het krankzinnigengesticht Meerenberg de heer J. Schouten, thans boekhouder. Plaatselijk nieuws. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteedde levering van x.300.000 K. G. Engelsche steenkolen (Cardiff). Ingekomen waren 4 inschrijvings biljetten, als van de heeren J. Nievelt, te Rotterdam, ad. f 13.35 Hagedoorn Zn., Amsterdam (2 soorten), f 12.93 en f 12.88; Ruijs'Co., Amsterdam, 1 12.79$ en P. N. de Jong, Amsterdam, f 11.93 per 1000 K. G. De Onderofficiers-Vereeniging „O. V" hield jl. Zaterdagavond in het lokaal „Tivoli" eene feestelijke vergadering met dames, die, in aanmerking genomen de verschillende andere uitvoeringen enz., welke denzelfden avond op andere plaatsen wer den gegeven, goed bezocht was. Opgevoerd werd „Een ongeluksvogel", blijspel in één bedrijf, door Leonard, ge volgd door de militaire schets „In het kamp". Beide stukjes werden flink afge speeld en verschaften den aanwezigen veel genoegen, evenals de voordrachten, die ter afwisseling ten beste werden gegeven. Een geanimeerd bal, dat niet vroeg eindigde, besloot den feestavond. Afloop der openbare verkooping, gisterenavond gehouden in het lokaal „Musis Sacrum" alhier, ten overstaan van den notaris J. W. Hattinga Raven: 1—5. Vijf huizen en erven, Keizerstraat 27> 29> 3*i 33 35 5 kooper de heer J. Bakker Az. qq., voor f 4625. 6. Een huis en erf, Vlamingstraat 13 kooper de heer IJ. Metselaar, voor f 872. 7. Een huis en erf, Molenstraat 23 kooper de heer J. C. Klein, voor f 360. Men verzoekt ons mede te deelen dat op den 2den Kerstdag (Dinsdag 26 dezer) het hoofdkantoor van de Rijkstele graaf (Ankerpark) alhier geopend is van voorm. 7* tot namidd. 4^ uur en van 's avonds 5^ tot 8$ uur en het bijkantoor (Kerkgracht) alleen van namidd. 12J tot 4^ uur (Greenwichtija). De Gymnastiek- en Exercitie-vereeni- ging „Pro Patria", alhier, gaf jl. Zaterdag avond in „Musis Sacrum" eene uitvoering. Alvorens met de werkzaamheden werd aangevangen, richtte de president, de heer F. C. II. Schlahmilch, zich tot den directeur, den heer M. P. Van Hooijdonk, met eene toespraak, waarin hij er aan herinnerde dat de heer Van H. 5 jaar geleden als directeur der Vereeniging optrad. Naar aanleiding van dit jubilé overhandigde de president hem, namens de leden, met eene waardeerende redevoering een fraaie lau werkrans, met welk huldebetoon door de aanwezigen hartelijk werd ingestemd. Een met zorg samengesteld, afwisselend programma werd hierna afgewerkt. Iets nieuws op gymnastisch gebied waren de standen aan en om ladders en stoelende eerste (ladderstanden) werden door de oudste adspiranten netjes uitgevoerd, ter wijl de stoelstanden, die over 't geheel genomen zwaarder waren, door de Hoofd- I afdeeling te aanschouwen werden gegeven, op eene wijze, die de goedkeuring der toeschouwers ten volle wegdroeg. De „oefe ningen aan het paard" door de Hoofd- afdeeling, werden flink en vlug uitgevoerd niet alleen echter de uitvoering, ook de samenstelling der serie verdiende lof. Een mooie apothéose, door bengaalsch licht be schenen, besloot het gymnastisch gedeelte, waarna werd opgevoerd het kluchtspel „De rooverhoofdman te Niemandsdorp", dat de lachspieren herhaaldelijk in bewe ging bracht. Het geheel werd met een prettig bal besloten. De derde Volksbijeenkomst in dit seizoen werd gisterenavond in „Tivoli" ge houden. Als spreker trad op de heer P. Munnik, van Schagen, met „In een achterbuurt" en „Eene Sint-Nicolaas-sur- j prise", van Justus van Maurik Jr. De spreker werd met aandacht gevolgd en wist zijn gehoor dan ook in hooge mate te boeien. I Door het gezelschap „Ernst en Scherts" werd vervolgens met veel succès opgevoerd het blijspel „Nummer 33", terwijl de heeren Meijer en Van den Heuvel ten slotte een J viertal komische voordrachten ten beste gaven, die zonder uitzondering uitmuntend j werden voorgedragen en algemeen in den smaak vielen. Het woord van dank, door den waarnemenden Voorzitter, den heerB. F. van Eek, gericht tot allen, die deze I bijeenkomst hielpen opluisteren, was wèl- verdiend. Door de groote verscheiden- heid, die het programma bood, werd het j tamelijk laat en was het bijna middernacht toen het scherm voor de laatste maal viel. Het blijspel „Het Zangersfeest", dat j jl. Zaterdagavond in den schouwburg-Van Lier werd opgevoerd, was inderdaad een blijspel, dat ruim stof tot lachen gaf en het voorstukje „De Muis" niet minder. „Er zit niet veel in," hoorden wij van 1 meer dan eene zijde en dat is volkomen waar. Trouwens, dat is toepasselijk op zoo vele blijspelen van den nieuweren tijd. Het zijn dikwijls de zotste kluchten, maar dat neemt niet weg, dat men eens een paar uren lang hartelijk lacht, wat op zijn tijd even heilzaam is als een geneesmiddel. Vooral hen die zich, dag in dag uit, met ingespannen arbeid bezig moeten houden, raden wij aan naar zulke kluchtspelen te gaan zien. Wat ons betreft, wij zien liever al die vroolijke gezichten en wij hooren liever dat hartelijk lachen, dat zoo aan trekkelijk werkt, dan die treurige, dikwijls van tranen overstroomde gezichten en het half onderdrukt gesnik van hen die een treurspel zien opvoeren. Onnoodig te zeggen dat het spel goed was, waar de rollen in handen waren van acteurs en actrices als de heeren Bigot, Lageman, Ducaju, Koster, Van Lier en de dames Albregt-Engelman, André en Cohen. Sinnnnlandsch nieuws. Texel. Op den avond van den tweeden Kerstdag, te acht uur, zal het zangkoor „Utile Dulci" een aantal fraaie kerstliederen ten gehoore brengen, van oude en nieuwe meesters. I's. Kuperus, van den Burg, zal bij die gelegenheid als spreker optreden. De toegang is voor de bewoners van het dorp geheel vrij, terwijl var. hen, die elders woonachtig zijn, bij een eventueel bezoek, een matig entréegeld zal worden geheven. Wieringerwaard. Op de jl. Don derdag gehouden vergadering der „IJsclub" alhier waren slechts 8 van de 35 leden aanwezig. Bij de verkiezing van nieuwe bestuurs leden werden gekozen de heeren R. C. Blaauwboer tot president, dr. J. C. Over- duin tot vice-president en verder de hee ren H. Kaan Kz., P. Schenk Dz. en W. Kaan Dz. Het batig saldo der Vereeniging be draagt ruim f 50. De regeling der werkzaamheden voor dezen winter werd aan het bestuur over gelaten. Schagen. Een éénig besluit. Door de Dames-zang vereeniging „Euphonia" is met meerderheid van stemmen besloten, dat leden van „Euphonia" geen lid mogen zi.n van de gemengde zangveïeeniging „Euterpe", eveneens alhier. Urk. De heer Broekhoff, te Havelte, alhier benoemd tot gemeente-geneesheer, heeft voor deze benoeming bedankt. Thans zit Urk met zijn bevolking van pl. m. 2700 zielen al sedert jl. Vrijdag zonder geneeskundige hulp, daar de waarnemende gemeente-geneesheer toen het eiland verla ten heeft en wel niet meer zal terugkeeren. Wijk aan Zee. Alhier is een nieuwe fabriek opgericht, uitsluitend tot het ver vaardigen van ganzenlever en andere pas teitjes. Tot dusver blijkt zulk een fabriek in ons land nog niet bestaan te hebben cn heeft de directeur, de heer K. Witst alzoo een nieuw bedrijf in Nederland ge- j opend. Hij veronderstelt, dat vooral in en om Wijk aan Zee, verscheidene menschen die l 's winters zonder werk zijn, gemakkelijk i een matig inkomen zullen bekomen, voort vloeiende uit deze industrie. Aangezien op de uit het buitenland aangevoerde pasteitjes van ganzenlever steeds zeer hooge invoer rechten komen, zullen de Hollandsche aanmerkelijk goedkooper kunnen zijn. De heer Witst heeft een jarenlange prac- tische ondervinding, die hij in dat vak te Straatsburg, Elzas, het land der pasteitjes, opdeed. Zaandam. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Gewest Noordholland van het Nederlandsch Gymnastiekverbond, jl. Zondag in „Café Suisse" alhier gehou den, werd bijgewoond uoor 50 afgevaar digden van Vereenigingen, leden van het N. G. V. Uit hel verslag over het afgeloopen jaar, door den Secretaris uitgebracht, bleek dat het Gewest thans bestaat uit 42 Vereeni gingen, samen tellende 1126 turners, dat het Gewest bij gelegenheid van de in Augustus te Amsterdam gehouden Bonds- uitvoering met succès collectief optrad, dat de gewestelijke Voorturnersklasse 10 cur susdagen hield, die door 170 turners wer den bezocht en dat de belangstelling in deze klasse niet gering bleek te zijn. De Voorzitter voegde hieraan toe, dat het Be stuur voornemens is eene reorganisatie van den Voorturnerscursus voor te bereiden, waarmede wordt beoogd meer alzijdig ont wikkelde, zelfdenkende voorturners te ver krijgen. Tot leden van het Bestuur werden her benoemd de heerenJonas Ingenohl, te Amsterdam (voorzitter) met 34, F. G. Croesen, te Amsterdam (secretaris) met 30, J. G. Eshuijs, te Wormerveer (penning meester) met 43 en Th. J. Houtman, te Weesp, met 43 stemmen en benoemd de heeren C. S. Jaring, te Helder, met 43, J. A. van der Boom, te Haarlem, met 30 en W. F. Slinger, te Alkmaar, met 26 st. Besloten werd, te trachten de geweste lijke uitvoering het volgend jaar te Haar lem te doen houden. Mocht men hierin niet slagen, dan zullen in den loop van het jaar op verschillende plaatsen binnen het Gewest meerdere „turndagen", d. w. z. oefenings-bijeenkomsten van onderscheidene Vereenigingen, plaats hebben. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Wormerveer aangewezen. Marine en Leger. De twee jeugdige tamboers van het reg. grenadiers en jagers, die tot straf voor hun aandeel in de sergeantenzaak naar het depót van discipline te Vlissingen zijn ver wezen, werden jl. Zaterdag derwaarts over gebracht. De vuurstoker A. is door den Krijgsraad aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Helle- 148 Moeielijk ademhalend lag Suze daar op haar ziek bed, dat thans haar sterfbed geworden was en ves tigde nu en dan den onzekeren blik op mevrouw Demmers, die aan haar sponde zat. Zij was nu volkomen op de hoogte van haren toestand. De dokter had het haar, op haar dringend verzoek, medegedeeld, want zij had hem uitdrukke lijk verzekerd, dat zij het weten moest, daar zij nog eenige beschikkingen had te maken. En nu wist zij, dat zij weldra zou hebben opgehouden te bestaan. Hoe kort was alles geweest en hoe snel was alles gegaan. Haar komst op „Groot Rustoord', Demmers' genegenheid voor haar, de onverwachte optreding van Albert, haar misdaad, haar huwelijk en de laatste ontzettende gebeurtenissen, dat alles ging voor haar geestesoog voorbij als een panorama. Zij zag alles duidelijk, maar één ding was haar nog niet klaar. Had zij de schuld geboet? Was de misdaad uiti/ewischt Was het otter, dat zij gebracht had, groot genoeg om de misdaad uit te wisschen Daarom dwaalden hare onzekere blikken voort durend naar mevrouw Demmers, alsof zij op haar gelaat wilde lezen wat ddar voor haar te hopen en te vreezen was. Zou zij het haar durven bekennen Mevrouw Demmers had baar gezegd hoeveel, hoe onbeschrijflijk veel zij haar verschuldigd waszij had tranen van smart 111 haar oogen gezien, als zij aan haar ziekbed zat. Maar toch....? Die vreemde, onderzoekende blikken troffen toch ten laatste mevrouw Demmers. „Verlangt ge nog iets, lieve vroeg zij, zich tot haar buigend. Suze knikte, maar zeide op hetzelfde oogenblik: „neen." „Hebt ge nog iets op het hart vroeg mevrouw Demmers weder. Suze schudde het hoofd, maar zóó weifelend, dat mevrouw sterk begon aan te dringen. „Als ge nog iets te zeggen hebt, draal er dan niet mede," zeide zij half biddend. „Bedenk hoe spoedig het te laat kan zijn, lieve. Bedenk dat toch Zij vouwde de handen en heete tranen droppelden op de kussens. „Ja," zeide Suze plotseling, „ik heb nog wat te zeggen, maar.... het is iets vreeselijks..." Mevrouw Demmers verschrikte, maar herstelde zich terstond. „Zeg het toch, zeg het toch," zeide zij. „O, wacht er niet mede tot het te laat is „Maar het is een misdaad," bracht Suze hijgend van opwinding uit, „een misdaad, die ge mij nooit kunt vergeven." Mevrouw Demmers keek haar onderzoekend aan. „Ja, ik spreek waarheid," zeide Suze„als men stervende is, liegt men niet." „En al ware het zoo," zeide mevrouw Demmers, „als het u verlichten kan, vertel het dan. Is het een geheim, dan zal ik het bewaren." „En vergeven vroeg Suze. „Wat zou ik u niet vergeven?" zeide mevrouw Demmers. „Zelfs het ergste kan nog niet zoo erg zijn, dat ik vergeten zou wat ge voor mij gedaan hebt." „Maar dit is te erg," zeide Suze. „Kom, ge zijt overspannen, laat ik u wat Hotf- man-droppels geven." „Neen, ik ben kalm. Luister..." Zij haalde diep adem en toen, terwijl mevrouw Demmers over haar heen gebogen zat, zeide zij „Ik heb uw schoonbroeder vermoord." Mevrouw Demmers sprong terug, als een veer, die losgelaten wordt. Eenige oogenblikken keek zij Suze aan. Zij was doodelijk bleek geworden. „Ge weet niet wat gij zegt," bracht zij eindelijk uit. Suze knikte met een bitteren lach op de lippen. „Ik heb hem vergeven," zeide zij... „Ik wil niet sterven vóór ik u dat bekend heb... Ik heb hem het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2