NIEUWEDIEPER COURANT. HELDERSCHE- M. 152. Vrijdag 22 December 1893. Jaargang 51. Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. VAN BALEN. B ERICH T. Nieuwjaarsgroeten. NEDERLAND. Het Vaderlandt ghetrouwe Blyf iok totjjiujden doot. Wilhelmuslied. ,En deaespereert nimmer I" Jmh Pit! tri. Cotn. VernolUJnt lederen ninsdatc, Donderdag eu Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden: Voor de eonTent binnen de gemeeente f 0.70, met Jong Hollend 1.20 UITGEVEK ff naar de overige plaatsen van Nederland fft f alle landen, die in het postverdrag zijn opgenomen (inbegrepen Ooat-Indië en Amerika). ftf f Znid-Afrika Van 15 regels 50 cente, elke regel meer 10 eent. Bij aboneemeat, naar gelang van 4e hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. 1-75, 2.50, 2.80 1.- Molenplein.Helder. Advsrtentien voor liefdadige doeleinden per regel 5 Ct. Dienstaanbiedingen voor dea werkenden ataad1 De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. Wegens het a. Kerstfeest zal de Helderscfié1- en Nieu wedi eper Courant Diusd»s 20 December niet verschijnen. Wij vestigen hierop intijds de aan dacht van adverteerenden. Ons Bureel zal echter op dien dag WEL geopend zijn. Voor het plaatsen van Nieuwjaars groeten bestaat, als altijd, gelegenheid in ons nummer, dat Zaterdag 30 Dec. verschijnt, tegen verminderd tarief, nl. 25 cent voor 1 tot 5 regels. Elke regel meer 5 cent. Wij verzoeken beleefd spoedige inzending daarvan. HELDER, 21 December. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Avondzitting van Maandag i8 Dec. Ondanks bestrijding door den Minister is op art. 21 der begrooting van Financien met 31 tegen 29 st. aangenomen een amend. van den heer Gerritsen, om de verhooging van de tractementen der contro leurs en adjunct-controleurs der belastingen, voorgesteld met 't oog op de invoering der Bedrijfsbelasting, te schrappen. Men wilde, daar die invoering eerst met Mei plaats vindt, afwachten, ot de aard der werkzaam heden die verhooging wel strikt noodig zal maken. Den heeren Plnte en van Houten beloofde de Minister, te zullen overwegen, of er een gunstiger regeling kan worden gemaakt ten behoeve der ambtenaren bij het toezicht op het lossen en laden van schepen. Aan den heer Kerdijk verklaarde de Min., dat eene regeling in studie is, om den door Rijksambtenaren te stellen borgtocht lager te stellen. Overgenomen werd een amend.-Beelaerts, om den post voor tractementen der Rijks advocaten met f 1200 te verminderen. De heeren v. Alphen en Rutgers kwamen op voor de verbetering van de postitie der „Rijksklerken". De Minister wees op de financieele gevolgen, als alle klerken Rijks ambtenaren werden, en op de aandrang van de ontvangers, om den leeftijd van 30 jaar te eischen, waardoor men eenige zeker heid heeft. De heer Tydeman vroeg dringend meer publiciteit omtrent den toestand der Rijks domeinen, naar aanleiding van wat te Lage Zwaluwe gebeurt. De heer van der Kun gaf omtrent de toestanden in dat rentambt, omtrent de mate van verwaarloozing en aan gaande de ongenaakbaarheid van den rent meester een zeer sombere schets. De pach ters zijn aan de willekeur der ambtenaren overgeleverd. Zal de Minister verandering brengen in de toestanden, en kan de ont vanger te Breda niet, bij wijze van pro motie worden verplaatst? vroeg de spr. onder algemeen gelach. De lieer Mutsaers vroeg publiciteit der pachtcontracten. De Minister verklaarde, dat het pacht- contract dezer dagen is vastgesteld en open baar zal worden gemaakt. Hij verklaart zich toegankelijk voor alle klachten, maar be treurde 't, dat de heer van der Kun zich zoo scherp had uitgelaten, temeer daar die heer niet juist was ingelicht. De gevraagde publiciteit wil de Minister gaarne bevor deren. Over de pachtsommen bestaan geen klach ten meer, en waar verschillende poldersin slechten toestand zijn, is dit de schuld van de tot onderhoud verplichte gemeenten. Aan den heer Gerritsen belooft de Min., te zullen overwegen de splitsing van den post betrekkelijk de uitgaven van het kerk bestuur, overeenkomstig art. 171 van de Grondwet, en aan den heer Balhman zeide de Minister, dat hij niet kon vooruit loopen op de a. s. herziening van de wet, waarbij de uitkeering van vier-vijfde van het per soneel aan de gemeenten is gefixeerd. De begrooting van Financiën is aange nomen. Zitting van Dinsdag 19 Dec. Oorlog. De algemeene beschouwingen over le vende en doode strijdkrachten werden be waard tot aan de vestingbegrooting. De heer van Kerkwijk achtte het be noemen van hoofdofficieren, voordat de Minister over het tractement kon be schikken, in strijd met den geest van het begrootingsrccht. Een verwarde discussie had plaats over de vraag, of de majoor, toegevoegd aan den cavalerie-inspecteur, behoort te wor den betaald uit den post voor den gene- ralen staf of van zijn wapen. De Minister nam ten slotte een amend.-Seret over, om de f 3000 op den generalen staf te schrap pen, maar trok die som weer op het ar tikel cavalerie uit. De heer De Ras bepleitte een scheiding tusschen het corps intendanten en kwar tiermeesters, waarbij de heer Serct zich aansloot. De Minister ontkende achteruitgang in de promotie en was meer voor behoud der bestaande organisaties, maar zal toch de gegeven wenken overwegen. De heer Gerritsen protesteerde tegen de zucht om het aantal hoofd- en opperoffi- cieren in de hoogere rangen uit te brei den, waardoor de tractementen en pen sioenen opgevoerd woiden en er »en slotte veel generaals, maar geen manschappen zullen zijn. Ook keurde hij af, dat zoo vele officieren in hooge rangen dienen, in strijd met de wet. De heer van Löben Seis beaamde de bezwaren tegen vermeerdering van het aantal luitenant-generaals. Twee luitenant- generaals zijn voldoende. De Minister verzekerde, dat de benoe ming van twee luitenant generaals volko men verdiend is. Hij beijvert zich, gelei delijk de rangen van officieren in over eenstemming te brengen met de wet. Overigens, tenzij daartoe gedwongen, kan hij zich niet over elke promotie uitla ten. De heer Gerritsen stelde voor een ver mindering van f 1000, als protest tegen rangverhooging tot luitenant-generaal, voor dat de Kamer geld toestond, doch trok na bestrijding het amendement in. Verder werd aangedrongen op vermin dering van corvées en vereenvoudiging der oefeningen van officieren. De Minister nam over een memoriepost, door den heer van der Borch voorgesteld, voor vergoeding aan de gemeenten van kosten voor dc paardenkeuring, ofschoon hij er geen uitvoering aan zou geven als het streed met de Gemeentewet. Deze memoriepost werd eenparig verworpen. De Minister verzekerde, dat behoud der Krijgsschool te 's Gravenhage voor de offi cieren en den Staat voordeelig is. De heer Schimmelpenninck verklaarde, ook namens eenige vrienden, tegen de begrooting te zullen stemmen, wegens het vooruitloopen op 's Ministers wets voorstellen. Zitting van Woensdag 20 Dec. Bij het amend. tegen uitbreiding der maréchaussée met r hoofdofficier en 1 luit., deelde de heer Walter zijne denkbeelden mede over eene reorganisatie van dat corps, ter verhooging van het prestige en de ge oefendheid van dit corps, o. a. te bereiken door oprichting van een oefendepót. De voorgestelde 4de divisie acht hij overbodig en daarom stelde hij voor, het geld daar 151 en kuste haar. «Dank, mijn God, dank U stamelde Suze, terwijl haar de tranen over de wangen stroomden. „Nu kan ik sterven." Een tijd lang lag zij onbeweeglijk met gesloten oogentoen zeide zij opeens „Eén wensch heb ik nog, één wensch." „E11 wat is dat?" vroeg mevrouw Demmers. „Ik wenschte, dat ik iets van Albert wist," zeide zij, „van mijn man." „Als dat uw verlangen is, kan daaraan worden vol daan," zeide mevrouw Demmers. „Er liggen twee brieven uit Zwitserland, die zullen waarschijnlijk van hem zijn, maar in uw toestand konden we ze u niet geven. Wilt ge ze lezen „Ja, ja," zeide Suze haastig. Mevrouw haalde de brieven voor den dag. „Lees mij den laatste voor," zeide Suze, „den laatste...." Mevrouw Demmers scheurde de enveloppe open, ontvouwde den brief en terwijl Suze geheel aan dacht was, terwijl zij naar die tijding van hem dorstte als een koortslijder naar water en hare ge- lieele ziel daarin opging, las mevrouw Demmers „Beste Suze, „Drie dagen geleden schreef ik je om geld „en tot heden heb ik niets ontvangen. Waarom „stuur je het mij niet? Je kunt toch wel be- „grijpen, dat die paar honderd gulden al lang „op zijn. Stuur mij omgaande een duizend pop „en schrijf dan gelijk eens hoe het je gaat en „hoe het in het dorp is. „In haast, t. L A1 b e r t." voor en voor een kapitein, toe te voegen aan den inspecteur, te schrappen, wat tot intrekking van bovengenoemd amendement leidde. De Commissie en de minister bestreden het voorstel. Vier hoofdofficieren, elk chef eener divisie, zijn noodig, of het corps al dan niet een eigen chef erlangt. Er bestaat reeds een soort aanvullingsdepót te Arnhem. De amendementen werden verworpen. De heer Lieftir.ck beval groote zorg aan bij de beproevingen van het nieuwe geweer. Krachtig bestreed de Minister het amen dement der Commissie, om geen nieuwe kazerne voor de genie te Utrecht te bouwen, omdat bij verplaatsing der veldartillerie, die een oefeningterrein te Utrecht mist, de ka zerne ware in te richten voor de genie, wat de Minister ontkende, maar wat veel geld zou terwijl dan elders een artillerie-ka •'•sreischt werd. Als gesch. garnizoensplaats voor de veld-artillerie wees de heer van Vlijmen vooral op 's Gravenhage. De heer Kielstra was tegen het amen dement, omdat hij niet wil beknibbelen op het soldaten-logies, waarover steeds geklaagd wordt en dat men zelfs stelt beneden gevan- jenisverblijven, en de heer van Beuningen rad zich met eigen oogen overtuigd, dat de kazerne niet meer kan blijven voort bestaan en het geld aan herstelling wegge worpen is. De Minister was niet zoo overtuigd van de voortreffelijkheid van den Haag boven Utrecht. Met 42 tegen 37 stemmen verloor de Minister zijn nieuwe kazerne. Het amendement der Commissie, om f 34000 te schrappen voor een nieuwe ka zerne te Groningen, werd sterk bestreden door den heer Kielstra en den Minister, daar de toestand allerellendigst is en anders de provincie geen garnizoen meer zal kunnen hebben, 't Amendement is ver worpen met 43 tegen 28 stemmen. Bij de Vestingbegrooting drong de heer Mees aan op verlenging der termijnen voor uitvoering van werken m de stelling Ara- sterdam. De heer Rutgers ontwikkelde denkbeel den voor verbetering der strijdmiddelen. De heer Guyot drong aan op een vast plan van het verdedigingsstelsel. De heer Van Houten bestreed het stel* sel-Rutgers, de heer Van Vlijmen wilde spoedige, maar bezadigde voltooiing der Arasterdamsche linie. De Minister verzekerde, dat hij niet voor 96 gereed kan komen, maar dan ook wil gereed zijn en overtuigd is van de weerbaarheid des lands, als de stelling Arasterdam voltooid is. Het araend.-Mees, tot vermindering met 5 ton, voor voltooiing der stelling Amster dam, werd ingetrokken, daar de heer Mees meende dat de 5 ton van zelf zouden vrij vallen. De Vestingbegrooting is aangenomen met 69 tegen 16 stemmen, Hoofdstuk Oorlog met 62 tegen 19. De Provinciale Staten van Groningen hebben jl. Dinsdag gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature-mr. Van Royen) den heer mr. j. H. Geertsema Czn., te 's Gravenhage, oud-commissaris der Ko ningin in Overijsel, met 22 van de 40 stemmen. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond ter bestrijding van overdreven zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer richtte zich in het begin van dit jaar per adres tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverh., met verzoek, het dddrheen te leiden, dat op Christelijke feestdagen de dienst-uren der post- en tele graafkantoren belangrijk werden uitgebreid. Dit adres werd gesteund door een aotal Kamers van Koophandel. Aan gemeld ver zoek van den Bond zal worden voldaan, de Minister heeft namelijk bepaald, dat op den 2den Kerstdag de verzending van brieven en andere stukken zal geschieden als op andere werkdagen. Op dien dag zullen, evenals op den rsten Kerstdag op de postkantoren alle postzaken worden behandeld. De post- en telegraafkantoren zullen over het algemeen langer worden opengesteld dan op Zondag. Alle bijkan toren der posterijen en telegrafie zullen ge durende enkele uren geopend zijn.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1