De Zwolsche Gemeenteraad heeft afgewezen het verzoek van het bestuur van den Sociaal-Democratischen bond, al- deeling Zwolle, om de schoolgaande kin deren desverlangd van gemeentewege van voedsel en schoeisel te voorzien. Wik- en weegloonen. Bij het sectieonderzoek in de Tweede Kamer van het ontwerp tot vernietiging der Raadsbe sluiten vnn Alkmaar, Hoorn en Edatn tot heffing dezer loonen, werd algemeen ge klaagd over de late indiening. Een groot aantal leden vreesden, dat de gemeenten financieel ernstig zullen worden geschaad door de vernietiging der besluiten op zoo korten termijn, terwijl de gemeente-be grootingen reeds zijn voorgesteld. Sommi gen wenschlen de voorgedragen wetten eerst in werking te doen treden op i April 1894, ten einde aan de gemeenten gele genheid te geven tot voorziening. Anderen meenden, dat de gevolgen van de maatregelen bij deze ontwerpen behoor den te worden geregeld, ook opdat de gemeentebesturen niet hun toevlucht ne men tot heffingen, die langs anderen weg een even onrechtmatigen invloed zullen uitoefenen. Deze denkbeelden werden evenwel van verschillende zijden bestre den. Voor toegevendheid door termijns verlenging bestond geen reden, te minder daar de besturen reeds lang de vernieti ging der raadsbesluiten hadden kunnen voorzien. De noodzakelijkheid der vernietiging werd algemeen betreurd, vooral in den tegen- woordigen overgangstoestand o. a. der ge- meenten-financiën en omdat dit de eerste maal is dat vernietiging wordt voorgesteld krachtens art. 236 gemeentewet. Dat de Regeering het gedaan heeft, werd echter ten volle gebillijkt, te meer omdat zij daar door handelde overeenkomstig de motie van 8 Maart 1892. Enkele leden konden zich in geenen deele met de ontwerpen ver eenigen. Zij achtten het zeer bedenkelijk dat, terwijl regeling der gemeente-financien achterwege blijft, nu nog bovendien drie gemeenten op theoretische gronden van een bron van inkomsten zullen worden beroofd en omdat het niet aanging een heffing, voor drie jaren goedgekeurd, te niet te doen op grond van de in het eerste jaar verkregen resultaten. Plaatselijk niouws. Uit onze Koloniën. Batavia, 17 Nov. Het gedecoreerde Sagiehoofd Toekoe Neq van Marassa, heeft volgens geloof waardige bronnen een zaak aan de hand, waarvoor hij bij het bestuur ter verant woording zal worden geroepen. Men heeft een paar brieven van hem onderschept, die hij aan den pretendent-sultan heeft gezon den. In die brieven moet 0. a. voorkomen, dat hij den pretendent om ampon vroeg voor zijne dwaasheid om de raoslemins te bevechtenhij verontschuldigde zich daar mee, dat hij hiertoe door het Nederlandsch gouvernement werd gedwongen en verze kerde, dat hij voortaan slechts een lijdelijke rol zal spelen. Men is er benieuwd naar, in hoeverre dit waar is en als het waar mocht zijn, wat het bestuur met een der- gelijken verrader zal uitvoeren. Aan de „Deli-Ct." wordt uit Kotta- Radja van 17 Nov. geseind: Tot 15 dezer is te Telok Somawé niets bijzonders voorgevallen. T. Oemar heeft de 26 Moekims van vijanden gezuiverd; de post Paklat is opgeheven. Tjot Rang werd door ons bezet. Op 9 dezer werd de sergeant der berg- batterij Steyger door een vijandelijken kogel zwaar in den onderbuik gewond. In den nacht van 10 Nov. jl. heeft tusschen Solok en Soengei-Lasi, op een afstand van p. m. zeven kilometers, een aardafschuiving van den spoordijk de baan vernield, zoodat het verkeer met de Om- biliën-kolenvelden voorloopig gestremd is. De spoorbaan is over een afstand van ongeveer zeven kilometer zoo al niet geheel vernield, dan toch voor geruimen tijd on bruikbaar. Men berekent, dat wel twee maanden zullen noodig zijn om dijk en baan te herstellen. Het eerste deel is verschenen van het op last der Regeering uitgegeven werk van dr. C. Snouck Hurgronje, getiteld „De Atjehers", dat volgens den schrijver genoemd zou kunnen worden„Schetsen uit het leven der bewoners van Groot-Atjeh, van de Benedenlanden uit waargenomen," en behalve de uiteenzetting van de beteekenis van den Islam voor Atjeh, die hem vol komen klaar is geworden, zoo wat van alles bevat. Middel tegen beri-beri. 1 X. schrijft uit Arabon aan het „Bat. j Nbl." „Onzen ijverigen apotheker, den heer Hartmann, is het, zoo ik verneem, mogen gelukken een geneesmiddel tegen de beri- beri te vinden. Zijn middel is een Am- bonsche obat, welke reeds een geruimen tijd hier in het militair hospitaal wordt toegepast enmet het meeste suc- ces. De plant, die hij gebruikt, is, naar ik verneem, de papa tjeda, die overal hier aan het strand groeit. De obat wordt bij wijze van drank toe- gediend; zooals men mij verhaalde, zijn reeds tal van hoogst ernstige beri-beri-lijders geheel en al genezen uit het hospitaal ont slagen. Voor eenige dagen hoorde ik, dat de heer Hartmann bezig was de bestand- deelen uit die plant af te zonderen, om j daar verdere proefnemingen mede te doen." Onze plaatsgenoot, de heer P. Polvliet, be haalde met zijne inzending van 22 stuks duiven te Gent (België) op de internationale tentoonstelling, aldaar gehouden den 9, 10 en 11 dezer, 8 eereprijzen, 19 eerste en 1 tweede prijs, 1 zeer eerv. vermelding, 1 eervolle vermelding, benevens het kunst voorwerp voor de fraaiste Eng. kropper. Het getal mededingende duiven bedroeg ongeveer 500 stuks. Statistiek der geboorten en der sterfte in deze gemeente, naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, over Sept. 1893 Aantal inw. op 1 Jan.23709. Levend j geb. 74; levenl. aang. 4; overl. (met in- I begrip der levenl. aang.) 35aantal op j 1000 inw. per jaar: 17.96. Overl. op den leeftijd vanminder dan 1 jaar 14, 1-5 j. 9, 14-20 j. 2, 50-65 j. 3, 65-80 j. 2, boven 80 j. 1. Overl. tengevolge van tering 3, mazelen 2, stuipen 2, apoplexia 1, bloed spuwing 2, croup 1, acute ziekte der 1 ademhalingswerktuigen 3, chronische idem 1, organ. hartgebreken 2, acute ziekte der spijsverteringswerktuigen 10, chronische id. 2, onbekende oorzaak 2, zonder geneesk. behandeling 1. Afloop der openbare verkooping, giste renavond gehouden in liet lokaal ,/Tivoli" alhier, ten overstaan van den notaris P. S. Hordijk 1. Een huis en erf, Achtergracht-Zuid zijde 45; kooper de heer IJ. C. Moorman qq., voor f 401. 24. Een koffiehuis en erf, Hoogstraat, hoek Koningdwarestraat, 53een perceel bouwterrein, naast het vorige perc., en een slagerij en erf, Koningdwarsstraat 36 koo per de beer Kikkert, voor f 2634. 6. Een heerenhuis met kelder en erf, Binnenhaven 114; kooper de heer J. C. Klein, voor f 1210. 7. Een huis, in tweeën bewoond, met steeg en erf, Achter-Binnenhaven 73 en 7.3a kooper de heer H. Wijker, voor f 420. 8. Een heerenhuis met kelder, bergplaats, tuin eo erf, Binnenhaven, hoek Telegraaf- steeg, 48a; kooper de heer L. Klein, voor f 3732. 10. Een perceel bouwterrein, Veldstraat, kavel 20 kooper de heer P. Thomas, voor f 76. 12. Een perceel bouwterrein, kavel 13, van het land van den heer A. Metzelaar kooper de heer G. Bas, voor f 50. 13. Een perceel bouwterrein, kavel 15, van het land van den heer A. Metzelaar kooper de heer W. de Jong, voor f50. 15. Een perceel bouwterrein aan den Pol derweg, kavel 54, van het land van mej. de wed. Kuiperkooper de heer W. de Jong, voor f176. 2126. 5 heerenhuizan en erven, en tuin met houten prieel en fontein, Kerkgmcht 1316 en achter perc. 2125 kooper de heer Jb. Graaff, voor f11957. De overige perceeleu zijn opgehouden. 3. Voordracht B. en W., benoeming on derwijzer aan de O. L. school te de Koog. 4. Missive Gedep. Staten, dd. 6 dezer, No. 39, betreffende gemeente-begroDting 1894. 5. Benoeming lid en plaatsvervangend lid commissie van aanslag in de bedrijfs belasting. 6. Benoeming leden Algem. Armbestuur. 7. Idem regent en regentes Algemeen weeshuis. 8. Idem lid Bank van Leeniug. 9. Vaststelling suppletoir kohier hoofdei, omslag 1893. 10. Idem suppl. kohier hondenbelasting ■893- Texel. Voor de verkiezing van een Hoofd-Ingeland voor het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders alhier, werd jl. Maandag gekozen de heer C. P. Eelman. Texel. De uitslag der verkiezing van een hoofd-ingeland en een heemraad voor den polder jWaal en Burg is, dat gekozen werden voor hoofd-ingeland de heer S. Keizer Cz. en voor heemraad de heer C. C. Eelman. Schagen. Door hoofdingelanden van den polder Schagen is, ter vervanging van den heer C. Smit, die als voorzitter had bedankt, als zoodanig gekozen de heer J. Stammes, alhier. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer C. Grootcs, laatstelijk hoofdingeland. Schagen. Alhier is een Rederijkers kamer opgericht. Als secretaris treedt op de heer P. Hopman. Schagen. Ten behoeve van de on,- vermogenden, die de volksvoordrachten alhier komen bezoeken, is door begunsti gers op de aangeboden lijsten geteekend voor f 65. Ieder begunstiger krijgt twee kaarten, waarop hij kan introduceeren, terwijl het grootste gedeelte van het bijeen gebrachte geld in bons voor vertering aan de behoefligen wordt uitgereikt. Barsingerhorn. In de vergadering van den Raad van 19 dezer, werd besloten aan de ambtenaren ter secretarie een toe lage te geven van f 30 voor het maken der tienjarige tafels op de registers van den Burgerlijken Stand. Ter vervulling der vacaturen, ontstaan in de Armbesturen, werden met algemeene stemmen herbenoemd voor het Algemeen Burgerlijk Armbestuur de heeren Jb. Bood IJz. en C. Schoorl en voor het Weezen- armbestuur de heer E. Kluyer. Schermer. Het bestuur van den polder Mijzen heeft aan de verschillende waterschappen van den Schermerboezem het verzoek gericht om aan iederen pol der, waar het water de hoogte van A. P. heeft bereikt, het recht toe te kennen, om te seinen aan al de andere molens om met het malen op te houden, onverschillig of daar het water al of niet A. P. is. vertrok jl. Zaterdagmorgen van hier naar Amsterdam, om aldaar gesloopt te worden. De gewezen luit. der inf. Charles Phi- lippe De Bourbon, heeft aangevraagd om dienst te mogen nemen bij het Fransche vreemdenlegioen. De „Justice" bevat etne geheime missive van admiraal Rieunier, waarin deze zegt dat in de laatste maanden vijfmaal een torpe doboot op 't laatste oogenblik onbruikbaar bleek, wegens een gebrek aan de machine. Hij dringt op meer zorgvuldigheid aan. Binnenlandsch nieuws. Texel. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Vrijdag 22 dezer, 's morg. 11 uur. Punten van behandeling I 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Verzoek C. Koopman, om vergunning tot het koken van garnalen in zijn vaartuig in de haven te Oudeschild. Marina en Leger. Het Kerstverlof der adelborsten bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier zal ingaan op Zaterdag 23 dezer en eindigen 8 Jan. a. s. Het winterverlot voor de machinistleer lingen der opleiding te Hellevoetsluis vangt 20 dezer aan en eindigt 4 Jan. Hr. Ms. instructiebrik „Ternate", welke aan de firma Goedkoop is overgedaan, Onderwijs en examens. Het diploma A, Acte voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wery, is te 's Gravenhage uitgereikt aan de heeren W. Gréve, volontair ter secretarie, te IJssel- muidenJ. Kooiman, sergeant infanterie, te Willemstad; J. Huisir.ga, iste onder wijzer, te Groningen A. Piers, onderwijzer, tc BlijhamA. Roggeveen, gem.-secretaris en ontvanger, te Opperdoes. 1 candidaat voor diploma B afgewezen. Landbouw en Veeteelt. De Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van vee te Alkmaar heeft de koninklijke machti ging aangevraagd, om aan hare tentoon stelling eene loterij te mogen verbinden. Het plan bestaat om tegen 50 cent per stuk 10,000 loten uit te geven en voor de op deze wijze verkregen gelden vee, land bouwgereedschappen, enz. als prijzen aan te koopen. Jl. Maandag had te 's Gravenhage eene buitengewone algemeene vergadering plaats van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer Herman F. Bultman. Na eene inlei ding van den heer J. Zijp Kz., die de wenschelijkheid der oprichting van eene staats-hypotheekbank bepleitte, werd aan het einde eeuer langdurige discussie eene motie van de afdeeling Dordrecht aange nomen, waarbij de vergadering hel hoofd bestuur machtigt, om de oprichting eener staats-hypotheekbank te bevorderen en in de hand te werken. De bespreking vnn het landbouwcrediet in algemeenen zin werd ingeleid door den afgevaardigde van Alkmaar, den heer mr. A. P. de Lange. Wanneer spreker steeds een hypotheek bank van staatswege bestreed, dan was dat, omdat hel betere de vijand is van het goede. Men moet letten op het meer bereikbare. De landbouwer heeft in de laatste plaats behoefte aan hypotheekkrediet; hij moet hebben een goedkoop gewoon krediet voor zijn bedrijfskapitaal. Het is vooral de kleine landeigenaar, die dit krediet dagelijks noodig heeft. Velen onder hen zijn niet krediet-waardig, maar die het wel waard zijn hebben zeer weinig aan te bieden, als onderpand. En wat ze hebben, daarover kunnen ze niet vrijelijk beschikken. De te veld staande oogst evenwel is vast goed en verbonden onder hypotheek. Dat moet door de wet worden veranderd. Het oogstverband moet worden mogelijk gemaakt. Dan is krediet mogelijk voor den landbouwer zoo goed als voor den koopman. In Indie is het reeds zoo en het stelsel werkt daar goed. Men vrage dus aan de regeering deze wetswijzigingen. De kleine man zal er mee gebaat zijn. Ten slotte waar schuwde spreker tegen een eeuwigdurend beroep op den Staat, waardoor het initia tief wordt gedood. Na eenige discussie werd het hoofdbe stuur gemachtigd, om, als de omstandig heden daartoe gunstig zijn, bij de regec- ring aan te dringen op de opheffing der be lemmeringen voor het landbouwcrediet. De bespreking van het ontwerp van wet op de grondbelasting, werd ingeleid door den heer W. Meiier, van 's Hage, die, ten einde de haar voor den landbouwer zoo min mogelijk drukkend te maken, het wènschelijk acht te bepalen a. dat het percentage van de belastbare opbrengst telken jare hij de wet worde vastgesteld en geleidelijk worde verminderd, om zoo doende tot afschaffing te geraken; b. dat de belasting niet langer worde beschouwd als een zakelijke belasting en diensvolgens hetgeen aan hypotheekrente als anderszins jaarlijks moet worden uitgekeerd worde af getrokken van de belastbare opbrengst, waarnaar de opbrengst wordt geregeldc. dat de opcenten, door gemeenten en pro vinciën tot nu toe geheven van de grond belasting, zullen worden overgebracht, aan gezien de landeigenaars reeds meer dan genoeg voor de gemeente en de provincie doen door den aanleg en het onderhoud van dijken en polderwegend. dat de grond in de veenpoldeis van belasting worde onthevene. dat bij de taxatie van gebouwen tot hoeven behoorende, wel worde in het oog gehouden, dat zij in zeer vele gevallen meer last dan voordeel aan brengen. Er werd besloten het besprokene ter kennis te brengen van Regeering en Land- bouw-comité. Daarna werd de vergadering gesloten. Het bestuur van „het Zeevarend fonds" te Westgraftdijk heeft onlangs, bij wijze van proef, aan een elftal arbeiders, tegen betaling van een matigen huurprijs, een stuk weiland verschaft, om dit tot tuingrond te maken, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, hun eigen winter provisie te verbouwen. Mocht deze proef gelukken, dan heeft het bestuur van ge noemd Fonds het plan, later meer land voor dat doel beschikbaar te stellen. Kerknieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 24 Dec., Burg, voorm. 10 u. en Oosterend, nam. 2 u., ds. van Schaick. Waal, voorm. 10 u. en Oudeschild, nam. 2 u., ds. de Mazure. Den Hoorn, voorm. 9.30, ds. Deffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barende. Doopsgez, kerk te Texel. Zondag 24 Dec., Oosterend, voorm. 10 u. en Burg, 's av. 6.30, ds. Kuperus. Ned. Herv. kerk te Noord-Zijpe. Zondag- 24 Dec., voorm. 9.30, Oudesluia, ds. van Deursen. Ned. Herv. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 24 Dec., voorm. 9.30, Siut-Maar- tensbrug, ds. Koch. Doopsgez. kerk te Zuid-Zijpe. Zondag 24 Dec., voorm. 9.30, Oudesluis, ds. van Calcar. Ned. Herv. kerk te Callantsoog. Zondag 24 Dec., voorm. 10 u., ds. Lud- wig, van Helder. Ned. Herv. kerk te Sint-Maarten. Zondag 24 Dec., voorm. 9 uur, Valkoog, ds. Mühring. 152 De brief ontzonk aan de handen van mevrouw Demmers. Zij had wel om heel wat gewild, dat Suze niet naar die brieven gevraagd had. Suze vertrok haar mond tot een akeligon lach. Dikke tranen rolden over haar misvormd gelaat. „Zal ik den anderen brief....?" Suze maakte een afwerend gebaar. Neen, van dien anderen brief" wilde zij niets hooren deze ééne was waarlijk genoeg En voor dien man had zij een misdaad hegaan Met een wilden kreet, waaruit de smart, de teleurstelling van een geheel verwoest leven sprak, wendde zij het hoofd '<m, opdat mevrouw Demmers hare tranen niet zou zien en met dien smartkreet nog op de lippen stierf zij. zij aan mevrouw Demmers heeft vermaakt, is onder zoodanige bepalingen gelegateerd, dat haar specu- leerende echtgenoot, mocht hij ooit weer in Holland komen, er niet aan kan komen. Dat is alles. Wat haar tot die opoffering bewogen heeft, weet ik niet. Het is voor mij altijd nog een raadsel. Waarom zij niet met haar man meeging? Wel, omdat dat een ploert was, op en d'op. Hij zat hoog en droog in Zwitserland, terwijl zijne vrouw aan die ellendige, afschuwelijke ziekte te bed lag en vroeg niet eens hoe het haar ging.... Neen, bah die kerel En de notaris maakte een verachtelijk j En voor zoo'u man had Suze haar leven verwoest Zij had een beter lot verdiend Toen de heer Van Warwijck, die door de nood lottige gebeurtenis op „Groot Rustoord" het zeer volhandig had, weder op de „soos" verscheen, werd hij van alle kanten bestormd met vragen. „Waarom had die mevrouw De Lange zich zoo opgeofferd? Waarom was zij niet met haar man medegegaan Wie was haar erfgenaam Waar zat De Lange zelf?" De heer Van Warwijck antwoordde kort en bon dig op al die vragen, want gaarne sprak hij niet over Suze en wat op haar betrekking had. Hij was wonderlijk bekeerd van zijn vrouwenjagerij. „Zij heeft zoowat haargeheele vermogen vermaakt aan mevrouw Demmers, „Groot Rustoord," incluis. Haar man heeft een bescheiden vermogen gekregen, zoodat hij voor gebrek bewaard is. Het geld, dat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2