De Minister betoogde de groote moeilijk heden van wettelijke regeling, maar beloofde zich voor de 4 subsidies te houden aan de voorwaarden in de Memorie v. antwoord. De heer Roëll stelde voor, art. 147 te lezen: subsidies voorstoomtrammemmemorie. Na bestrijding door de heeren Beelaerts en van Kerkwijk, werd de motie verwor pen met 72 tegen 6, en 't amend.-Roell mel 55 tegen 27 st., en 't artikel aange nomen met 73 tegen 9 st. De Kamer besloot, het ontwerp tot ver nietiging der raadsbesluiten van Edam, Hoorn en Alkmaar (wik- en weegloonen) niet voor Kertsmis te behandelen. Wik- en Weegloonen. De Minister van Binnenlandsche Zaken ontkent, dat de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Edam door de vernietiging der raads besluiten van Juni 1891 in ernstige finan- cieele ongelegenheden zullen geraken. Zij hebben dit sedert Juli 11. kunnen voorzien. Het denkbeeld om de voorgedragen wetten in werking te doen treden eerst na afloop van den termijn, waarvoor de heffingen vroeger werden goedgekeurd, verdient geen aanbeveling. Evenmin is er voldoende gror.d om de gevolgen der vernietiging bij deze wetsontwerpen te regelen. Mochten de Gemeenteraden hun toevlucht willen ne men tot andere heffingen, ook strijdig met de wet, dan zou de Minister daaraan zijn goedkeuring niet geven. Voor zoover bekend, zijn de te Hoorn en Edam geheven wordende marktgelden op dit oogenblik niet in strijd met de wet. De Min. acht den voorgedragen maat regel volkomen gerechtvaardigd. Hij heeft getracht om zooveel en zoolang mogelijk mei de gemeentebesturen overleg te plegen, ten einde deze voordracht te voorkomen. Dat overleg leidde echter niet tot een bevredigenden uitkomst. Aan het verslag van de vergadering van den Geneeskundigen Raad van Noord- v' Hand ontleenen wij in zake de verschil lende cholera-gevallen in deze provincie het volgende: Alhier schijnt aan boord van eene bom schuit uit Vlaardingen een geval te zijn geweest. Het geval te Zijpe werd als cholera nostras aangegeven. Het was echter twijfel achtig. Te Enkhuizen kwam bepaald een geval van cholera as. voor, ontstaan door besmetting van iemand die met diarrhee en braking uit Overijsel was gekomen. Wat pokken betreft, zoo kwam in Oct. te Amsterdam een geval voor. Te Alkmaar kwamen 2 gevallen van pokken voor. Naar aanleiding van het vervolgens in behandeling gebrachte rapport der com missie voor geneeskundige armverzorging, had men aan 134 gemeenten 16 vragen gesteld en zoodoende een overzicht gekre- gen van alle Noordhollandsche gemeenten v v-lye A •'«Ham. iqhpj hrarh-* men h%£#V ÖVef nfo - de geneeskundige arm verzorging vrij voldcf.nde en de meeste gemeenten wenschen geen verandering. Daarentegen is het anders op Urk en te Petten. Urk heeft geen geneesheer. Voor Petten is een vroedvrouw zeer noodig. Plaatselijk nieuws. Door Burgemeester en Wethouders werd gisteren alhier ten Raadhuize openbaar aanbesteed 1. De levering van zand, tep dienste van de bestratingen, gedurende 1894. Inge komen waren 4 inschrijvingen, als van A. Bonselaar, ad 95 ct. (met inbegrip der kosten van vervoer); J. C. Roodt 75 ct. D. de Vries 66 ct. en D. Dekker Lz. 65 ct. per kub. M. 2. De levering en het vervoer van sloot water, gedurende 1894. Ingekomen 5 inschrijvingen, van: J. C. Roodt, ad f47 D. Dekker Lz. f40; J. Dienaar f24; A. Bonselaar f20 en J. Kaler f 19 per jaar. 3. Het vervoer van bouwmaterialen. Ingekomen 5 inschrijvingen, van: Watltteen klinktri Giond, puin. p. 1000 «t. p. 1000 st. enz. p. M' J. C. Roodt ƒ0.74 ƒ0.55 f°-47 D.DekkerLz. 0.65 „0.45 >,0.45 J. Kater 0.64 0.47 0.44 A. Bonselaar 0.64 „0.46 „0.44 J. Dienaar „0.60 ,.0.44^ „0.44 De levering van zand is gegund aan D. Dekker Lz., van water aan J. Dienaar en het vervoer van materialen aan J. Dienaar. Door de Directie der Marine alhier werd gisteren openbaar aanbesteed het weghalen van mot en krullen van het etablissement Willemsoord, gedurende het jaar 1894. Ingekomen waren 4 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren Mot. Krullen. J. J. Bruin, Helder, ƒ1.05 ƒ0.13 E. G. van Ede, „1.20 „0.18 J. N. Hoogenbosch, „1.30 „0.15 P. Verfaille, „1.30 „0.20 alles per kub. M. De levering van leermiddelen ten dienste van de openbare lagere scholen in deze gemeente is door B. en W. opgedra gen aan de heerer. H. P, M. Verlinden, te Bergen-op-Zoom en J. P. Berkhout, alhier, en wel aan den eerstgenoemde de levering van platen en kaarten, onder voorwaarde van 18 pCt. korting op den gewonen winkelprijs en van lees-, leer-, reken- en teekenboeken en atlassen, met 24 pCt. korting en aan den heer Berkhout van schriften, pennen, leien en verdere chrijf-en teekenbehoeften. De brigadier van politie G. van Os is aangesteld als bewaarder van het arres tantenlokaal in de Wachtstraat alhier, in de plaats van den gepensioneerden briga dier Bergmann. Het wrak van het gestrande stoom schip „Wandle" is jl. Donderdag, met de inhebbende lading, in veiling gekocht door de Directie der Rotterdamsche Bergings maatschappij, voor f 373. De geborgen inventaris heeft f 801 op gebracht. Binnenlandsch nieuws Texel. Gemeenteraad. Zitting van 22 December 1893. Alle leden tegenw. Voorzitter de heer Burgemeester. Na goed keuring der notulen doet Voorzitter mede- deeling van x. Twee missives van de heeren de Braai en Muller, hoofden der scholen te den Burg en Oudeschild, houdende antwoord op hunne benoeming tot onderwijzers bij de herhalings-lessen. Het aantal leerlingen bedraagt respectievelijk 29 en 28. 2. Schrijven van HH. Gedep. Staten, vermeldende dat de opleverings-termijn van de toegangswegen naar de haven te Oudeschild is verlengd. 3. Idem, dat de duiker in den dijk te Oudeschild van Rijkswege zal worden op geruimd. 4. idem, houdende afwijzende beschik king op de aanvraag om subsidie door het bestuur der P.W.bewaarschool teOudeschild. 5. De kasverificatie op 3 Dec.het saldo bedraagtf3993-6r$,het achterstallige f 2300. Een en ander voor kennüsg. aangenomen! Voorzitter deelt mede,/ lat van Gedep. Staten is ontvangen het iglement op de wegen in Noordhollanddat door Burg. en Weth. bij Gedep. Staten eene klacht is ingediend over den slechten toestand van den grintweg tusschen den Burg en de Waal. Persoonlijk heeft de Burgemeester den heer Commissaris der Koningin hierom trent nog nader ingelicht eu ten antwoord ontvangen, dat deze zaak spoedig door eene commissie zal worden onderzocht. Op het verzoek van C. Koopman, om vergunning tot het koken van garnalen in zijn vaartuig in de haven van Oudeschild, wordt na eenige discussie voorwaardelijk gunstig beschikt. Uit de voordrachten van B. en W. wordt, nadat door den Voorz. een en ander omtrent de candidaten is medegedeeld, met algem. stemmen benoemd tot onder wijzer te Koog, de heer Hendrikus de Vries, te Steenwijk, en zulks met 1 Januari a. s. Aan de orde is thans eene missive van HH. Gedep. Staten dd. 6 Dec. betrekkelijk de gemeente-begrooting over 1894. Gedep. Staten hebben bezwaar de aai: vraag om eene subsidie voor het onderv-H ad f 7700 te steunen, op grond dat uci. u.cTAl 'I-'o-'. het onderwijs waren geraamd en nictt minder subsidie werd gevraagd. B. en W., van oordeel zijnde hetgev bedrag voor de gemeente hoognoodig is, besloten den heer Burgemeester te verzoe ken persoonlijk de zaak bij den heer Gomm. der Koningin te gaan bepleiten. Deze, aan die uitnoodiging gevolg gevende, ontving van den heer Commissaris als zijn gevoelen ten antwoord, dat Gedep. Staten waarschijnlijk niet op hun besluit zouden terugkomen. Z. E. adv' eene toelage telijke huishouij B. en W. st| "'V&len Raad voor, naar aanleiding derl y^ive aan Gedep. Staten en het onderhojd met den heer Commis saris, ten eerste ^en subsidie voor het on derwijs te vragens ad f 7000 en ten tweede van het Rijk bedoelde toelage te verzoeken ad f 1200, ten einde daaruit tevens te be strijden de kosten van onderzoek naar- en het in kaart brengen van de wegen en voetpaden op Texel, op te dragen aan den heer Maas, Provinciaal Opzichter te Helder, welk een en ander eene vermoe delijke uitgaaf zal vorderen van f 500. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Tot lid en plaatsvervangend lid der commissie van aanslag in de bedrijfsbelas ting worden benoemd de heeren A. Dros Az. en F. Keijzer. Herbenoemd worden tot leden van het Algemeen Armbestuur de aftredende heeren J. Witte Dz. en A. C. Keijser. Tot Regenten en Regentes van het Al gemeen Weeshuis de heeren T. Mz. Zijm, C. Cz. Kuijper en mej. H. Roeper —de Boer. Tot lid der Bank van Leening de heer D. Jz. Bakker. Het suppletoir kohier hoofdei, omslag 1893 wordt in comité behandeld en na heropening der zitting vastgesteld op f 43.25. liet suppletoir kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f 13.50. Bij monde van den Voorz. vraagt de Secretaris vergunning de agentuur der le vensverzekering-maatschappij „Vesta" te mogen aannemen, 't geen wordt toegestaan. Bij de rondvraag informeert de heer C. P. Keijser naar de opritten bij de aanslui ting aan der. nieuwen weg tegen den ha- vendijk nabij Oudeschild en belooft de Voorz. een onderzoek te zullen instellen. Na nog eene opmerking van den heer Keijser betrekkelijk de klachten over den toestand van den Waalder weg wordt de vergadering gesloten. Texel. Op dit eiland heerscht opnieuw de influenza. Te Den Hoorn, in den polder Eierland en te Oosterend kwamen reeds gevallen voor; in het laatste dorp alleen niet minder dan 40. Kolhorrt. Hier en te Barsingerhorn gaat een adres rond aan den directeur- generaal der posterijen, houdende verzoek om de postzakken en postpakketten met den hier bestaanden wagendienst te doen vervoeren, 'waardoor het mogelijk zou worden den; dagelijkschen dienst zoodanig uit te breiden, dat in de kom der dorpen 4, in plaats van 2 bestellingen zouden kunnen pladts hebben. /^aan 't Rijk Rijk /op de gemeen- j van de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Edam, die indertijd ojryoordracht van den i minister Lolunan bij kon. besluit van I 28 Juli 1891 zijn goedgekeurd, j Een kort woord over d<K geschiedenis 1 dezer zaak. Art. 254 der gemeentewet bepaalt, gelijk men weet, dat in art. j 240 vermelde rechten en loonen tot geen hooger bedrag mogen geheven worden, dan noodig is te achten, om den betaler naar evenredigheid van het gebruik ot genot, dat hij heelt, in de kosten van aanleg, onderhoud ot verstrekking van het door hem gebruikte of genotene te doen dragen maar het volgend artikel voegt er aan toe, dat bijzondere wetten, vóór 1 Januari 1866 voor te dragen, de gemeenten zullen aan wijzen, in wier belang uithoofde van bij zondere omstandigheden van de bij artt. 241 en 254 iste zinsnede gestelde regels kan worden afgeweken. Deze bepaling dagteekent van 1865, toen door de af schaffing der plaatselijke accijnzen de positie van een aantal kleine gemeenten hoogst nioeielijk werd. Van de bevoegdheid, bij dit artikel ge geven, is nu eerst in 1866, later in 1871, 1876 en 1881 ten behoeve van de ge meenten in Noord-Holland, Alkmaar, Edam, Hoorn en Purmerend, gebruik gemaakt. Wetten, in die jaren aangenomen, bepaalden, dat genoemde gemeenten de oude wik- en weegloonen, welke nog dateeren uit den Spaanschen tijd en voort durend geheven waren, behoudens Ko ninklijke goedkeuring zouden kunDen be stendigen tot een bedrag van ten hoogste f 0,80 per 100 KG. In 18S6 werd dezelf de bevoegdheid verleend, doch met dien verstande, dat zij nu slechts, iu plaats van vijf, drie jaren zou gelden en dat de hef fing niet hooger zou zijn dan f 0,70 per 100 KG, Bij wetten van 31 Dec. 1889, „Stbl." 225 228, werd hetzelfde bepaald als bij de wetten van 1886ook thans voor 3 jaar tol een bedrag van f 0,70. Deze wetten golden derhalve tot 31 Dec. 1891. De Minister Lohman meende, dal een nieuwe verlengingswet niet noodig wns; z. i. zou de opbrengst der gelden naar den toen vastgestelden maatstaf van f 0,65 per 100 KG. en daaraan verbonden uitgaven niet te boven gaan en dus deze heffing in overeenstemming zijn met art. 24 der Gem.wet. Zonder toepassing van art. 225 werd derhalve bij Koninkl. besl. van 28 Juli 1S91 no. 34 heffing van be doelde gelden tot genoemde maatstaf voor 3 jaar, dus voor de jaren 1892, 1893 en 1S94. goedgekeurd. Nog vóór dat deze besluiten in werking traden bij de behandeling van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1892 kwam deze zaak in de Tweede Kamer ter sprake. De/fieeren Rutgers van Rozen burg en Zijp/ stelden nl. een motie voor, waarin het vermoeden werd uitgesproken, dat de heffing naar den maatstaf van f 0,65 per, ó'oo KG. het bij art. 254 toe gelaten /'m'a'8#num te boven gaat en het vertrouwen /itgedrukt, dat, mocht dit ook uit een nader onderzoek, door de Regee ring ingesteld, gebleken zijn, deze niet zou toeven, om de verdere heffing in strijd met dit wetsartikel krachtens art. 255 der Gem wet., te beletten. Deze motie werd later behandeld en op 8 Maart 1892 aangenomen. Uit de desbetreffende ingewonnen be richten over Hoorn, Alkmaar, Edam en Purmerend is nu gebleken, dat het eerste jaar, gedurende hetwelk de wik- en weeg- ÏÖOUW WU* EN, - en weeg- T/h-re?. ver/rv -.f zijn nl. vier i waarvan alleen - ente Purmerend afwijking voorstelt van den regel, gesteld bij artikel 254, iste lid der gemeentewet, ten einde deze gemeente te vergunnen van 1 Januari 1894, zoo noodig tot 31 December 1896, wik- en weegloonen tot een bedrag van f 0.60 per 100 kg. te heffen, terwijl de drie andere, eerst 8 Dec. of drie weken later aanhangig gemaakt, dienen tot ver nietiging van even zooveel raadsbesluiten loonen naar den nieuwen mnatstaf werden geheven, nl. het jaar 1S92, een heffing tot dit bedrag naar liet oordeel der Re geering een hoogere opbrengst heeft op geleverd, dan art. 254 toelaat. De Regee ring beweert, dat de door haar overge legde sinten duidelijk aantoonen, dat de gemeentebesturen slechts door het in reke ning brengen vnn hooge uitgaven, die niet als kosten der waag kunnen beschouwd worden, een bedrag hebben kunnen ver krijgen, hel welk dat, bedoelt bij art. 7.54, niet te boven gaat. De Min. heeft daarom de'•"gemeentebesturen uitgenoodigd, om de Raadsbesluiten van 1891 in te trekken met ingang' van 1 Jan. 1894, daarbij voegende, dat, indien ze f 0.60 per xoo KG. vvensch- ten te heffen, de indiening zou worden bevorderd van wetsontwerpen, waarbij deze bevoegdheid werd verleend. Alleen de Ge meenteraad van Purmerend heeft nu aan die uitnoodiging gevolg gegeven, waarom wordt voorgesteld die gemeente toe te staan tot 31 Dec. 1896 wik- en weegloonen te heffen tot ten hoogste f 0.60 per xoo kilo. De andere gemeentebesturen hebben ge weigerd, waarom de Minister voorstelt om met toepassing van art. 236, 2de al. der gemeentewet, genoemde, bij Kon. besluit goedgekeurde Raadsbesluiten te vernietigen." (Slot volgt.) In het Noorderkwartier loopt zoo hier en daar nog heel wat vee in de. weide tegen Jan. zeker iets zeer zeldzaams. Kerknieuws. De heer Holt, pastoor te Hoogwoud, vierde jl. Woensdag zijn 25jarig priester schap. Hij ontving zeer vele blijken van warme belangstelling. Buitenland. Frankrijk. De Kamer zal binnen kort te beraadslagen hebben over een wets voorstel tot het oprichten van een pensioen fonds voor bejaarde werklieden, uit de opbrengst van den verkoop der kroonjuwee- jen, waarvoor indertijd ongeveer 10,000,000 frs. betaald is. Engeland. Gladstone deelde in het Lagerhuis mede, dat de hertog van Coburg tegeu een jaargeld van 15,000 dl. van zijn rechten afziet, op die wijze aan den wensch van het Parlement te gemoet komende. Het jaargeld van 10,000 dl., dat hem in 1S74 bij gelegenheid van zijn huwelijk is toegekend, behoudt hij echter, omdat hij zich voorstelt, geregeld een deel van het jaar in Engeland te komen doorbrengen. De Regeering heeft deze regeling aange- nome: het komt haar niet wenschèlijk voor, C.\!/.:7f;-Görtia op k' 1 de?' 1V' N.1 '<M. v. V.\ f'! i t': J\ Vit.; I >1':;; fcdovi jfan frivv Oi'PTi-ril. Pcticlw, I.'V i V .Tii 1 uitsluitend aan hel Huis uci ahorns. De radicale afgevaardigde Labouchere vroeg verlof verdaging te vragen, als protest tegen het blijven toekennen van het jaar geld van 10,000 dl. Het verlof werd met x 77 tegen 59 stemmen geweigerd. Spanje. José Codina heeft bekend, de bommen geworpen te hebben in den schouwburg te Barcelona. Na zijne beken tenis riep hij uit: „Nu weet je alles; nu blijft er niets over dan mij dood te maken, en daarop wacht ik." Ook de man, die Nu en dan zoo'n oude </koe" uit een manege te huren, was maar een half genoegen en daarbij veel te kostbaar. En een paard te koopen ach, groote goedheid Zoo'n paard heeft een stal noodig en een stalknecht, zadel en tuig, het moet gevoed worden; dan wordt het ziek of gaat er van door, het bijt of slaat of richt een of ander onheil aan. En zoo kwam Klaus Heide vanzelf op het idee het wielrijden te leeren. De tijd van het jaar noo- digde er hem ook al toe uit. De zomer was in het land en hij had nu juist veel tijd. Hij had pas twee werken uitgegeven, die onder deskundigen veel op zien hadden verwekt. Het eene had tot onderwerp eene tot belangrijke besparing van zwavelzuur lei dende verbetering en het andere eene nieuwe me thode om rijkelijke winsten te maken met eene nieuwe soort kunstmest. Als gevolg van deze ge schriften zou hij nu de betrekking van technisch directeur eener nieuwe fabriek van chemische pro ducten in de nabijheid van Baden bij Weenen ver vullen. Hij wachtte nog slechts op de oproeping om zich voor te stellen aan den directeur-generaal dier fabriek en hij durfde hopen dan zonder verwijl in zijne nieuwe betrekking bevestigd te zullen worden. Hij had zich reeds te Baden gevestigd, 0111 dadelijk bij de hand te zijn, als men hem noodig had. Hij verheugde zich zeer in zijn nieuwen werkkring en hij was, zooals wij gezien hebben, ook meteen er op bedacht den ledigen tijd, dien hij in deze lan delijke stilte moest doorbrengen, op aangename en tevens voor zijne gezondheid nuttige wijze te be steden. Klaus Heide kocht dus een tweewieler en natuur lijk een hooge, een zeer hooge. Want voor hem was de grootste soort de beste. Zooals alle beginners, werd bij veel meer tot zoo'n hoog rijwiel aange trokken als tot zoo'n weinig imponeerend laag ding. De beginner is onbekend met de voor- en nadeelen der verschillende rijwielen en dan gaat hij gewoonlijk slechts te rade met zijne eigene voorliefde. Zoo'n hoog stalen ros is toch veel mooier, aardiger en eleganter dan zoo'n laag ding, dacht KJaus Heide. Bovendien, was hij met zijn zes-en-twintig jaren toch ook nog geen oude heer, dat hij zoo erg op zijne veiligheid bedacht zou zijn en eindelijk kon hij zich toch ook nog wel een beetje op zijne vlugheid ver laten, waardoor het er minder op aan kwam, of hij wat dichter of wat verder van de moederaarde kwam te zitten. Het rijwiel, dat hij gekozen had, was in alle deelen schitterend vernikkeld, zoo blinkend en glan zend, dat het de oogen goed deed het te zien. Had Lohengrin in plaats van een zwaan een rijwiel voor zijne uitstapjes gebruikt, dan zou liet bepaald zoo n wiel geweest zijn, als Klaus Heide gekocht had. Het wielrijden was spoedig geleerd. Reeds bij de eerste le3 op de asphalt-baan van den handelaar ge lukte het Klaus Heide zich zonder hulp in even wicht te houden en ook het inoeielijkste dergeheele kunst, het op- en afstijgen, had hij binnen acht dagen geleerd en nu liet onze ijverige sportman het mooie rijwiel naar Baden brengen, waar hij zijn eersten tocht wilde doen. Zoo'n, rit in Gods vrije natuur moest toch heel iets anders zijn dan dat rijden op zoo'n aephalt-baan in een gebouw. Wat is zoo'n machine toch mooi, het is een flink, edel ros, maar een dat niet eet, niet slaat of bijt en dat er nooit van door gaat, vooral dit is veel waard, dat het er nooit van door gaat Klaus Heide ondernam dus zijn eersten tocht per rijwiel. Zooals hij daar hoog boven op het rijwiel zat, in fonkelnieuw wielrijderscostuuln, zag hij er inderdaad kranig uit. Zijn lang, rossig blond haar fladderde bij zijne snelle bewegingen en zijne oogen schitterden van opwinding bij de ongewone gewaar wording. Het was een mooi ding 1 Reeds het op- stijgen en de eerste korte bewegingen hadden hem warm gemaakt. Eene straat, al is hij ook nog zoo effen, levert toch meer moeielijkheid op dan zoo'n

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2