NIEUWEDIEPER COURANT. iiËLDLr? S^hfiT- Nieuwsblad voor Hollands Noorderkwartier. EN J. H. TAN BALEN. B ERICH T. Nieuwjaarsgroeten. NEDERLAND. Het Vailerluudt ghctrourre Blyf iele tel iu den doot. Wilhelmuslied. «En deeeepercert nimmer I" Jan Pietert. Cota. Versottljnt lederen Olti«cln;ï, Donderdasc on Zaterdag. Abonneraenteprijs per 8 maanden- Prya der Ad 1 rtenti Voor de courant binnen ile gemeeente f 0.70, met Jong Holland 1.20 UITREVEh. a j naar de overige plaatsen van Nederland tijn opgenomen (inbegrepen 0.90, 1-40 Van 15 regels 50 cents, elke regel meer 10 cent. Bij abonnement, hoeveelheid regels, aanmerkelijk lager. naar gelang vaa de Oost-Indié en Amerika). at a Zuid-Afrika 1-75, 2.50, 2.00 !■- Molenplein.Kelder. De Advertentiën kunnen overal worden geplaatst tusschen den tekst. In den loop van liet eerste kwartaal van 1894 zullen de abonné's van de „Heldersche en Nieuwedieper Courant", op nader te bepalen datum, weder GHATIV een bon ontvangen, oin deel te neinen aan eene verloting, welke ten onzen bureele, ten overstaan van een paar abonné's, zal worden gehouden. Wij loven daarvoor uit de volgende prijzen Eerste prijs: Een ontbijt-servies, be staande uit 23 stuks. Tweede Een porselein beschil derd theeblad in nikkelen garnituur. Derde Een theeservies van blauw Delftsch por selein, 16 stuks. Vierde Een inktstel, marmer met brons. Vijfde r Een bronzen coupe. Zesde Een beschuittrommel, nikkel. Zevende Een blikje met schuier, nikkel. Achtste t Een nikkelen theepot. Negende Een vogelkooi. Tiende v Een bloemenmandje. Elfde Een cognac-stel. Twaalfde Een paar bloemdra- gers. Dertiende u Een handspiegeltje. Veertiende u Een thermometer. Deze prijzen zullen binnen enkele dagen in de étalage van den heer Gr. KÓPPEN, aan de Hoofdgracht,worden geëtaleerd, opdat iedereen zich zal kunnen overtuigen, dat deze prijzen even smaakvol als solide zijn. Allen, die zich met Nieuwjaar abouueercii, neinen deel aan deze verloting:. Te beginnen met Nieuwjaar zal aan ons bureel dagelijks van 103 uur, uitsluitend ■voor abonnés van dl Hel- dersche- en Nieuwedieper Courant, gelegenheid zijn de Nederl. Staatscourant te raadplegen. Voor het plaatsen van Nieuwjaars groeten bestaat, als altijd, gelegenheid in ons nummer, dat Zaterdag 30 Dec. verschijnt, tegen verminderd tarief, nl. 25 cent voor 1 tot 5 regels. Elke regel meer 5 cent. Wij verzoeken beleefd spoedige inzending daarvan. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Helder maakt bekend, dat op den 31 Dec. a. s. het kantoor voor het publiek geopend zal zijn als op werk dagen dat er geen postpakketten zullen worden aangenomen en geen postwissels en kwitantiën behandeld, terwijl het kantoor voor den dienst der spaarbank geopend zal zijn 's m. 8.309 u. Greenwich. Op 1 Januari 1894 zal het kantoor voor liet publiek geopend zijn van 67 's m., 89 en 11.3012.30 Greenwich voor postwissels en kwitantiën 8.30 9 u. 's m., 11.30—12.30; voor pakketpost 67 's m., 89, 11.30—12.30 voor Spaarbank 8.30—9 u. 's m. v ELDER, 28 December. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Avondzitting van Vrijdag 22 Dec. Waterstaat. De heer A. van Dedem opperde bezwaren tegen de keuze van het terrein bij Jutphaas voor den bouw van een observatorium. De heer Roell en de Minister verdedigden de keuze. Tegenover den heer Reekers hield de Minister de wenschelijkheid vol van ver mindering van het subsidie voor loslating van jonge zalmpjes. Aan den heer Smeenge beloofde hij een onderzoek naar de noodzakelijkheid van wijziging der IJkwet ten aanzien van meet werktuigen. Uit art. t8o (toezicht op de uitvoering der Arbeiderswet) nam de Min. terug de aanstelling van drie tijdelijke assistent-inspec teurs, verminderde de reiskosten met f 3000, maar vermeerderde de uitgaven voorschrijf- behoetten met f 3000. De post werd goed gekeurd, nadat de heer Sanders had aan gedrongen op aanstelling van vrouwelijke inspecteurs, vooral voor fabrieken waarin ook vrouwen werken. De afd. Posterijen lokte vele opmerkingen uit over salarissen, Zondagsdienst, regeling van de telefonen en verlaging van het ge wone telegraaftarief, dwang op de Bcll- j Telefoonmij., om aansluitingen te bewerk- stelligen met locale nelten, die niet door 1 haar beheerd worden, enz. De gebrekkige postgemeenschap in het j Westland werd door den heer van de j Velde besproken. j De Minister beloofde de wenken en opmerkingen te zullen overwegen. Voor stellen worden voorbereid voor eene regeling der telefonen. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna kwam aan de orde Hoofdstuk X (Koloniën). Bij de behandeling der Surinaamsche begrooting werd door den heer Bool be twijfeld, of de bijdrage aan de kolonie wel vruchten draagt. De heer Pijttersen gaf in overweging, voortaan de Surinaamsche bcgrooting te be handelen na de Indische begrooting, en gaf voorts als zijne meening te kennen, dat de kolonie vooruitgaat. Hij bracht hulde aan den Minister en den Gouverneur van Suri name. Voorts drong hij aan op het maken van vestigingsplaatsen voor de Britsch-Indi sche koelies en voor de Creoolsche bevol king. Hij verzocht den Minister, nog eens te overwegen, hoe het beste gebruik kan worden gemaakt van de dwangarbeiders. De Minister verzekerde, de gegeven ad viezen te zullen overwegen. Hij zal trachten de indiening der Surinaamsche begrooting te bespoedigen. Een vruchtbaar arbeidsveld voor de Creoolsche bevolking zal zoo mo gelijk geopend worden en de Minister hoopt voorstellen daaromtrent te doen. Nadat het verhoogde subsidie voor de R. K. scholen door den Min. verdedigd was en door de heeren A. van Dedem en Bool was aanbevolen, het subsidie voorde Moravische broeders een volgend jaar te herstellen, werd de begrooting van Suriname aangenomen, en de begrooting van Kolo niën eveneens. Ook de wet op de Middelen werd zon der beraadslaging of stemming aangenonfcn. Zitting var. Zaterdag 23 December. De Kamer begon Teeds om 10 uur aan het ontwerp betreffende de lijsten van hoogst-aangeslagenen. Het voorstel van de Regeering wilde de geheimhouding waarborgen, door voortaan den aanslag in alle belastingen in één cijfer saam te vatten. Daartegenover deed de heer Hintzen een voorstel, om alleen het totaal een geweldige scheur gekregenhet was wel een eervol verkregen wond, maar ]jet was toch begrij pelijk, dat de oogen der Engelsche dame er door beleedigd waren geworden. Hij poogde zicli zoo te draaien, dat de dame de scheur niet meer zou zien, maar dat hielp ook niet en zoo volgde hij dan ge willig, als een druipstaartende hond, den huisheer, die hem naar binnen voorging. Bestaat er een toeval De wijsgeeren loochenen het. Schopenhauer geeft ergens de theorie, dat bij de bepaalde voortschrijding van de wetenschap men er ten slotte toe zal komen, om bij de genoegzame gegevens uit de hersens van een zuigeling met de meeste nauwkeurigheid zijne toekomstigs lotgeval len op te maken. Klaus Heide dacht daaraan en aan het toeval, dat hein hier had gebracht. Hij hield er van om zich in dergelijke overdenkingen te verdiepen. In den laatsten tijd had hij al menig aangenaam of onaangenaam avontuur gehad, die hij allen op re kening van het blinde toeval stelde. Het liefst dacht hij aan een klein avontuur, dat hem in het begin van zijn oponthoud in Baden overkomen was. Bij een uitstapje in de bergen was hij door een onweder overvallen. Hij kende in de nabijheid, dicht bij den straatweg, een kunstmatig ontworpen grot, die diende om de badgasten voor den gloed der zon en voor den regen te beschermen. Hier liep hij met zijne lange beeneri snel heen. Toen hij de grot betrad, kwam hem eene jonge dame te gemoet, die terstond zijne hoogste belang stelling trok. //Een zonnestraal in den storm riep hij vroolijk uit. Maar hij bespeurde terstond, dat het met den zonneschijn niet erg goed was. Want de jonge dame, die hem zoo dicht naderde, scheen het huilen nader te staan dan het lachen en eindelijk riep zij, terwijl zij hare om hulp smeekende oogen tot hem ophief: i/Ach, mijnheer, bescherm 'mij toch voor de on- beschofthedeu van dien heer vaart had hij niet geleerd. In de school met den asphalten vloer was dat nooit voorgekomen. Dit wist hij wel, dat hij de rein slechts aan te roeren had 0111 kopje te buitelen. Daarmede was niets te doen en var. contra-trappen, wat in dit geval ware te doen geweest, had hij nooit gehoord. Zoo ging dan de wilde jacht verder. De wilde jager op een vélicopède. Eene troep arbeiders en werkvrouwen van eene naburige fabriek stoof uiteen, toen de spookachtige ruiter daarheen stoof. Eenige scholden hem uit, anderen maanden hem tot voor zichtigheid aan en gaven hem goeden raad. Goeden raad! Ja, als het daarmede te verhelpen ware, was hij allang klaar geweest, maar praat eens met een dol rijwiel Het waren meest zware vrachtwagens, die hij ontmoette en zooveel bosef scheen de machine toch te hebben, dat hij niet recht tegen de paarden of de wagens op liep. De afgewerkte, moede paarden hadden waarlijk ook wel wat anders te doen, dan zich bezorgd te maken over eenen waaghals als dezen wielrijderzij gingen dan ook goedmoedig huns weegs. De zon brandde dien dag heet, maar het was niet bepaald hare schuld, dat Klaus Heide het zweet tappelings langs het hoofd liep. Het was hem niet erg goed te moede, dat hij nu met zoo'n razende vaart door Gods schoone natuur reed en hij kon er zich absoluut geen voorstelling van maken hoe dat nog zon afloopen. Hij had wel uit zijn vel kunnen springen over die vervloekte daling van die straat, waaraan geen eind scheen te komen. Uit zijn vel springen Wat zou dat nu een prachtig kunststuk zijn geweest. Maar het ding stormde voort, immer voort, met de vaart van een sneltrein, die van minuut tot minuut nog toenam. Reeds had hij door de luchtdruk zijne fonkelnieuwe muts verloren. Waar die nu mocht zijn Benijdenswaardige muts, zij is toch gelukkig op den grond, terwijl de arme Klaus daar hoog op bedrag van de laagste aanslagen op de lijst bekend te maken. Het algemeen debat was zeer kort. De heer Hartogh kwam nog eens op voor de ook vroeger door de Kamer gewilde vol- ledige openbaarheid der belastingkohieren, die toch vereischt werd bij heffing van ge meentelijke opcenten op Bedrijfs- en Ver- l mogensbelastingde heer de Meijier meende, dat, nu in die belastingwetten het beginsel der geheimhouding eenmaal staat geschre ven, de rechtvaardigheid eerbiediging daar van gebood, en de Minister Tak, de quaestie der openbaarheid latende rusten, achtte de voorziening onmisbaar om de wet behoorlijk na te leven. De Minister van Financiën gaf den heer Hintzen toe, dat door de nieuwe bepaling art. 48 der Vermogensbelasting eigenlijk krachteloos wordt, maar zag in het ontwerp inderdaad een middel tot bevordering der geheimhouding. De vraag bleef nu over, of de Kamer een opgave van den totaal-aanslag of slechts vermelding van het laagste bedrag op de lijst wenschte. Een motie tot sluiting moest een einde maken aan het breedvoerig debat. Met 43 tegen 25 stemmen schaarde de Kamer zich aan de zijde van den heer Hintzen, door aanneming van een amend. in dien zin. Ilct aldus gewijzigde regeerings- ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Aan den heer Beelaerts, die daaromtrent i inlichtingen vroeg, antwoordde de Voor zitter, dat hem nog geen Regeeringswijzi gingen in het Kiesrechtontwerp bekend zijn, en dat hij niet van plan is, voor Februari de Kamer weer bijeen te roepen. De Kamer is op recès. Geneeskundige Raad van Noordholland. (Vervolg.) Ten opzichte van de geneesk. armver zorging op Urk werd besloten aan den Min. te vragen, alsnog op de begrooting voor 1894 eene som voor dit doel uit te trekken. Daarna stelde de Voorz. het onderzoek naar den tdestand der apotheken aan de orde. Naar aanleiding daarvan ontstond eenig debat over de quaestie, of men na men van nalatige apotheekhouders zal publiceercn of niet. Op voorstel van prof. Hamel zal dit punt in een volgende ver gadering worden besproken. Vervolgens was aan de orde het rapport omtrent de vonnissen. Daarna kwam in behandeling een schrij ven van den Geneesk. Rand van Overijsel, waarin de wenschelijkheid werd uitgespro ken om te trachten een algemeen tarief voor apothekers te verkrijgen, of wel de oprichting van Staatsapotheken. Naar aanleiding daarvan, werd een com missie benoemd, bestaande uit de heeren Kruisse, Stroebei en Ankersmit, die rapport zal uitbrengen over dit schrijven. Ten slotte sprak dr. Saltet over de open baarmaking van vonnissen in zake genees kundige overtredingen. Hij gaf in overwe ging eene commissie te benoemen, die daar over een voorstel zou moeten doen, b. v. om den Minister te vragen in de verslager, van het geneeskundig Staatstoezicht de von nissen uitvoeriger mede te dcelen. Naar aanleiding eener opmerking van prof. van Hamel werd echter besloten om in 't vervolg het verslag van het jechisgc- leerde lid schriltelijk te doen uitbrengen en aan de andere Raden te verzoeken, eveneens dezen weg te willen volgen, opdat deze verslagen te zamen in het verslag der inspecteurs zouden worden opgenomen. Van der Goes over Domela Nieuwenhuis. Met het oog op het Kerst Congres, dat de Nedcrlandsche sociaal-democraten te Groningen hielden, schteet de heer F van der Goes een aantal artikelen in het sociaal-democratisch weekblad „De Nieuwe Tijd". Hij ontraadt in het laatste artikel de herbenoeming van den heer F. Domela Nieuwenhuis als redacteur van „Recht voor Allen", o. a. wegens de neiging tot het anarchisme der redacteuren. Hij zegt in het laatste opstei o. a. „Na wat er in dit blad tegen het beleid van Domela Nieuwenhuis als redacteur van „Recht voor Allen" ingebracht is,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 1