K zal het niemand verwonderen, als wij zijne herbenoeming afraden. „De historische verdienste van een sterken stoot te hebben gegeven aan de arbeiders beweging in Nederland, zullen wij den heer Nieuwenhuis niet kunnen of willen ontne men. Maar gelijk zijne politieke en econo mische inzichten nooit geheel vrij zijn ge worden van den klein-burgerlijken invloed van zijn geboorte en positie, is zijn taktiek altijd sterk besmet geweest met klein-bur- gerlijke onzuiverheden. „Geen blad in geheel Nederland is, meenen wij, zoo gedemoraliseerd als „Recht voor Allen" in de latere jaren, en de achteruitgang van het orgaan als courant is wel het beste bewijs, dat de groote arbeidersmassa van die lectuur niet ge diend is. Al hetgeen wij op de redactie hebben aangemerkt, laat zich samenvatten hierin, dat zij het oogenblikkelijke succes in den kleinen kring van hare engere geestverwanten boven alles heeft gesteld. Daarvoor was geen leugen te grof, geen dwaasheid te erg, geen zelfverheffing te buitensporig, geen verdachtmaking te gemeen, geen kleingeestigheid te nietig. Wij gelooven niet aan geboren schurken of tooneelmatige, in slechtheid zich ver heugende booswichten. Elke met half-be- grepen idealen dweepende bourgeois, zon der veel innerlijke kracht of kunde, met een gevoelig hart voor iedere vleierij en een toegankelijk gemoed voor den lof ook van de minst bevoegde en van de meest karakterlooze individuen, moet eindigen zooals Domela Nieuwenhuis. Het groote en grootsche van de socialistische be weging krijgt in „Recht voor Allen" de kleinste afmetingen en den nie- tigsten vorm. In plaats van een bergstroom, die meesleept en verplettert, is het een riool, dat vuil verzamelt en de omgeving verpest. Het behoorde een ster te zijn in den lichtloozen nacht van het proletariers- leven, het is een walmende petroleum lamp. Het ergste wat de bourgeoisie aan het proletariaat begaan kan, is in „Recht voor Allen" verwezenlijktzij heeft zijn ziel vergiltigd in het heillooze geschenk van een met al haar gebreken belasten leider. „De Redacteuren van „Recht voor Al len" kunnen, ook blijkens het Züricher congres, den ontwikkelingsgang van het internationale socialisme niet bijhouden. Hunne neigingen tot het anarchisme, de uiterste consequentie van de burgerlijke taktiek, worden steeds duidelijker. Zoodra bij ons de omstandigheden gunstiger zul len zijn voor de arbeidersbeweging, zullen ook in den Bond de sociaal-democratische en de anarchistische helften scheiden. Eerst dan zal in vervulling gaan wat wij wenschende vervanging van de tegen woordige redacteuren van het Bondsor gaan door rechtschapen en bekwame lieden." Plaatselijk nieuws. Afloop der openbare verkooping, gisteren avond gehouden in het lokaal „Tivoli", ten overstaan van den notaris P. S. Hordijk 1. Een winkelhuis, van ouds genaamd „De Roode Kou3", met bovenhuis, berg plaats en erf, Hoofdgracht, hoek Torensteeg, 54kooper de heer K. E. Numan qq., te Purmerend, voor f 5520. 2. Een woonhuis en erf, Hoofdgracht 53 kooper de heer L. W. F. Oudenhoven qq., alhier, voor f 3240. 35. Drie woonhuizen en erven, Achter straat 2426 kooper de heer W. Jansen, alhier, voor f 2215. 6. Een woonhuis en erf, Sdhagenstraat 86; niet verkocht. 7. Een idem, Schagenstraat 84; kooper de heer P. Thomas, alhier, voor f 810. 8. Een idem, Schagenstraat 82 kooper de heer M. J. Wallast, alhier, voor f 790. De sergeant-majoor J. II. Buhrmann, conciërge aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, zal op 1 Januari a. s. den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden werd bevorderd tot onderofficier. Het znl den geachten man dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Uit 's Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik isjl. Woensdag ontvlucht de verpleegde Augustinus Omans, 31 jaren, geb. te Oosterwierum, blond snorretje, roodachtige wangen, bottelier bij de Marine alhier. I)e ontsnapte is door de politie alhier opgespoord en jl. Zaterdag naar het ge sticht teruggebracht. ken. 'Ö'ti om slechts één i«gad r aan De rekenings9üV/, et v0f\g }aV.n een voordeelig saldo. "1 In de plaats van den i>er ty. K. Kaan, j die als Bestuurslid en VoorzYtfer bedankte, 1 werd gekozen de heer Jelles, die de be noeming aannam. ;-"en Marin* en Leger. De bewaking van 's Rijks werven, welke thans aan burger-politie-personeel is opge dragen, zal half Januari 1894 weder door mariniers geschieden. Met 1 Maart d. a. v. wordt de burgerwacht ontslagen. Het volgend jaar zullen door den Min. van Marine 18 plaatsen worden opengesteld voor adelborst 3de kl. bij het Kon. Insti tuut voor de Marine alhier. De zde luit. A. W. G. J. de Keizer, van het iste reg. vest.-artil. te Utrecht, wordt overgeplaatst bij het 4de reg. vest.- artil. alhier. De mach. iste kl. J. Verschoor, van de conservatie te Hellevoetsluis, wordt geplaatst op Hr. Ms. stoomriviervaartuig „Mosa", dat 3 Jan. a. s. aldaar in dienst wordt ge steld onder bevel van den luit. ter zee iste kl. C. F. A. Gregory. De matroos V., die twee jaar geleden te Singapore van Hr. Ms. „Van Speyk" deserteerde en zich onlangs aanmeldde, is door den Krijgsraad te Hellevoetsluis tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De off. van gez. zde kl. bij de zeemacht P. W. R. Petri wordt wegens vierjarigen dienst als zoodanig bevorderd tot de iste kl. Bij het korps off. van Administratie der zeemacht wordt binnenkort promotie ver wacht. Hr. Ms. torpedoboot XVII is te Amster dam in dienst gesteld onder bevel van den luit. ter zee iste kl. P. van den Broeke. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat de officieren van piket voortaan bewapend zullen zijn met de revolver en de revolvertasch, waarin scherpe patronen. De bij het 4de reg. vest.-art. nieuwbe noemde kapitein A. E. J. G. d'Hamecourt komt alhier in garnizoen. De tot majoor bij het wapen der vesting artillerie benoemde kapt. jhr. F. J. A. Des Tombes is overgeplaatst naar hier en be last met het bevel over de alhier in garnizoen liggende compagnieën. Benoemingen, enz. Verplaatstde klerk der posterijen ade kl. G. van Westen, van Heerle naar Winkel. Onderwijs en examens. Tot onderwijzeres aan school No. 3 te Anna Paulowna is benoemd mej. Van der Linde, te Haarlem, die met 1 Febr. hare functiën zal aanvaarden. Benoemd tot onderwijzer te Hoorn op Terschelling (met akte E), de heer P. E. Huizinga te Niekerkte Castrikum de heer A. Franse, aan 't Zand. v\ en Veeteelt. :n weegloonew. (Slot.) W trekt de aandacht, dat het ont werp betreffende Purmerend zopveel vroeger dan die voor de andere ge meenten is ingediend, ofschoon ze met elkander in onmiddellijk verband staan, zoodat, is eenmaal het wetsontwerp om trent Purmerend aangenomen, de loyauteit zou eischen, dat de Tweede Kamer aan het voorgestelde nopens Hoorn, Alkmaar en Edam mede haar zegel hecht. Op zichzelf zijn de voorgestelde vernie- tigings-ontwerpen uit een oogpnnt van administratief recht van belang, omdat voor zoover ons bekend is het thans de eerste maal is, dat dit sinds 1851 bestaand art. der gemeentewet wordt toe gepast. Daarom schijnt omzichtigheid in de toepassing plicht, en zou gevraagd kun nen worden, of het aangaat een besluit, hetwelk in 1891 volkomen wettig was, hetgeen door den tegenwoordigen Min. in de Memorie van Toelichting der inge diende wetsontwerpen met zooveel woor den wordt erkend te vernietigen, om dat thans gebleken is, dat de opbrengst over 1892 inderdaad een hoogere is, dan art. 254 toelaat. Toen men in 1891 de vier besluiten goedkeurde, hield men toch rekening met de destijds bestaande om standigheden en de factoren, waarover men toenmaals kon beschikken, en men kon toen niet weten, dat de heffing „Èt posteriori" onwettig zou blijken. De geschiedenis van art. 249 der ge meentewet laat echter in dezen geen twijfel over. Ten duidelijkste blijkt daar uit, dat het art. inderdaad voor een der gelijk geval, als zich hier voordoet, is geschreven. In het verslag der Comm. van Rapporteurs leest men „Volgens de meening van enkele leden scheen de re dactie van dit art. in veronderstelling op gemaakt, dat de Koning zijn goedkeu ring aan bepalingen zou kunnen schenken, die op dat tijdstip reeds met de wetten of het algemeen belang strijdig zijn." Aangezien de „enkele" leden deze véronderstelling niet konden toelaten, wenschte zij in plaats van de woorden „S t r ij d i g z ij n" te lezen „S t r ij d i g mochten worden". De Regeering gaf in de Memorie van Beantwoording te kennen dat de geïncrimineerde woor den niet in deze uitsluitende beteekenis behooren te worden opgevat. „Het kan ook gebeuren, dat op het oogenblik der goedkeuring de strijd met de wetten of het algemeen belang niet werd opge merkt." Kan men dus uit wettelijk oogpunt geen bezwaar maken tegen de vernieti- gingsontwerpen, een andere vraag is echter, of de Regeering van de bevoegd heid, die haar ongetwijfeld toekomt, in casu gebruik behoorde te maken. De tweede 'alinea van het art. toch is facul tatief. Nadat in de eerste alinea is be paald, dat de door den Raad vastge stelde en door den Koning goedgekeurde verordeningen betreffende plaatselijke be lastingen, zoo zij met de wetten of het algemeen belang strijdig zijn, onverwijld worden ingetrokken, zegt dc tweede alinea, dat, bijj gebreke dier intrekking, deze bepalingen door een wet, die tevens de gevolgen regelt, kunnen worden geschorst of vernietigd. M. a. w. het zou hier de vraag kunnen zijn, of het niet de voor den Uil en gM-endc den loop „-Jgend jaar e<in voorziening beginnen met 1 Januari :eurde R| 3T% w van hé?,, te treffen 1895. Dan behoefde men niet tot de ver nietiging van een bij Kon. besl. goed gekeurd Raadsbesl. te komen en kon men tevens afwachten de uitkomsten van de opbrengst der wik- en wcegloonen over 1893. Want het kon mede nog gevraagd worden, of het in de bedoeling van de voorstellers der motie van 1892 heeft ge legen om uit de opbrengst van één jaar reeds een conclusie te trekken. In dat geval zou ook Purmerend moeten wor den toegestaan alsnog volgens den ouden maatstaf te heffen, anders zou deze ge meente met recht kunnen beweren, dat aan de andere gemeenten een premie voor haar onwil zou worden geschon ken. Doch hoe dit ook zij, in allen gevalle staat dit vast, dat, vergunt men Purmerend de bedoelde rechten te heffen ad ten hoogste f 0.60 per 100 KG., gelijk waarschijnlijk in de Kamer gebeuren zal, zeer zeker ook de wetgever de vernietiging der drie Raadsbesl. van Edam, Hoorn en Alkmaar moet uitspreken. Intusschen moet, wanneer dit geschied is, in nader overleg met deze gemeenten worden getreden, ten einde in de gevol gen le voorzien. Want het gevolg zal zijn, dat er in het geheel geen rechten ge heven worden, hetgeen voor een bepaalde klasse van menschen misschien zeer aangenaam, voor de gemeentekas zeker hoogst onaangenaam zal wezen. En nu zal tenzij thans reeds pogingen worden aangewend, om nog vóór 1 Jan. a. s. een gelijke regeling als voor Purmerend tot stand te brengen die ongeregelde toe stand zeker tot Manrt of April a. s. voort duren immers in dien lijd zullen geen nieuwe wetsontwerpen, tot afwijking van de regelen der gemeentewet, als het tegenwoordige voor Purmerend, kunnen worden behandeld en aangeno men. Ook uit dien hoofde ware het raad zaam geweest den tegen woordigen toe stand tot 31 December 1894 te hand haven. Vad. :».as-w d^ïs tot ^.ehoo-j Rieden. Verder onthj verschillen In de vergadering van de afd. Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw, jl. Don derdag belegd, werden gekozen tot bestuurs leden de heeren S. P. Koning en J. I). Kooiman, tot Voorzitter de heer C. Keij- ser Pz. Daarna had de uitreiking plaats van de prijzen van de stierenkeuring vanwege de afd., en van de prijzen, behaald op de algemeene tentoonstelling. Van het hoofdbestuur was ingekomen een schrijven, waarbij opgave werd gedaan van een 15-tal personen, waaruit door dc leden eene keuze zou kunnen worden ge daan voor eene te houden lezing in de afdeeling. De keuze bepaalde zich op den heer Reimers, van Wageningen, en op het onder werp gezondheids- en voedingsleer. Na afloop van de werkzaamheden werd door den heer Roeloffs eene lezing gehou den over voeding en voedingsmiddelen. De spreker begon met het een en ander mede te deelCn over het organisme van het dierlijk lichaamhij schelste welk voedsel de spKverschillende voedersooi welke worden gebezigd. Bij al die voedingsmiddelen gaf de spr. eene beschrijving in welke gevallen deze goed of minder goed konden zijn. De Voorz. was de tolk der vergadering, toen hij den spreker welgemeenden dank bracht. Aan het bestuur werd overgelaten om de lezing van een spreker vau wege het hoofdbestuur te regelen. Den 2i dezer werd in het lokaal Cérès te Schagen eene vergadering ge houden van leden der Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschten- toonstellingen van vee aldaar; 22 leden namen aan de vergadering deel, die geleid werd door den Vice-Voorzitter der Vereeniging, den heer Jb. Zijp. Na voorlezing door den secretaris, den heer J. P. Wagenaar, van de notulen, werd besloten de benoeming van een Voorzitter, in plaats van den heer Beels, uit te stellen. Onder de ingekomen stukken warenme- dedeeling van de gemeentelijke subsidie van f 75 eu van de afdeelingen Barsin- gerhorn, Waard en Groet, Langedijk en Schagen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, van de toegezegde bij dragen; verder van het voornemen van het bestuur der afd. Noordh. van het Ned. Rundveestamboek om op de algemeene vergadering eene subsidie van f 25 voor te stellen voor den besten ingeschreven 2jarigen stier; dat ter opluistering de aanhoudingspremiën van dit Stamboek voor de stieren tot de tentoonstelling zouden worden opgehouden on dat de Voorzitter van het Ned. Paardenstamb., de heer J. Breebaart, pogingen zou aan wenden, tijdens de tentoonstelling eene keuring van hengsten en merriün te doen plaats hebben. Omtrent de tentoonstelling werd besloten, haar te doen plaats hebben op het marktplein, op Woens dag 14 Maart, van 9 tot 2 uren en haar kosteloos toegankelijk te stellen. In het programma zullen worden gevraagd rijstieren, melkvee, vet vee, schapen en verte varkens. De verloting zal gehouden worden den dag na de tentoonstelling, met prijzen, bestaande in vee en land bouwwerktuigen, op de tentoonstelling aangekocht. Hel aantal loten zal 10 000 bedragen 50 ets. De begrooting voor 1893 94 werd nu goedgekeurd tot een bedrag van f 760. De Vereeniging telt bijna aco leden, terwijl door donateurs voor een bedrag van t 325 is getee- kend. Kerknieuw 8. predikbeurten. Ned. Herv. kerk te Texel. Zondag 31 Deo., Oudi schild, voorm. 10 u. en Burg, 's av. 6 u., da. van SckuicV. Waal, 's av. 6.30, ds. de Mnzure. Oos terend, voorm. 10 u. en den Hoorn, 'a av. 6.30, da. Leffef. De Cocksdorp, voorm. 9.30, de heer Barends. Maandag 1 Jan., Burg, voorm. 10 uur, ds. van Schaick. Den Hoorn, voorm. 9.30, da. Leffef. De Cockadorp, voorm. 9.30, de heer Bareoda. Doopsgez. kerk te Texel. Zondag 31 Dec., Burg, 'a avonds 6.30, ds. Kuperus. B i n n 6 n I a n d c h nieuws Texel. Voor een goed bezette zaal 1 trad den 20 dezer aan de Waal in de derde Nutsvergadering als spreker op de j heer C. Schaap, van den Hoorn, die op I zeer verdienstelijke wijze een opstel van 1 prof. Moltzer, getiteld „Leve de werkman", j ten beste gal. Eenige bijdragen, zoowel van I ernstigen als van komischen aard volgden i en verhoogden mede het genot van den avond. Anna Paulowna. In de jl. Zaterdag avond gehouden vergadering van de IJsclub „Eendracht maakt macht", is besloten, dat de vereeniging minder dan tot heden zich met armenzorg zal belasten. Het bestuur zal voortaan niet racer personen aannemen, dan volstrekt voor arbeid op hetijsnoodig j zijn. Om echter zoo mogelijk alleen werke- loozen de gelegenheid tc verschaffen, iets te verdienen, zal binnenkort, afgescheiden van de IJsvereeniging, eene oproeping ge- schieden, voornamelijk de landbouwers zijn rijwiel troont. Gelukkig was na de ontmoeting met de arbeiders de straat ledig gebleven, maar nu dook aan den gezichteinder een nieuw gevaar op. Wat mocht dat zijn? Hij kon liet niet goed zien. Voor een wagen was het niet groot genoeg, voor een mensch te groot het kon misschien een ruiter zijn. Arme ruiter Maar neen, het is geen ruiter. Bij den snel inkrimpenden afstand ziet hij iu weinige oogenblikken, dat het een vrouw is, die een draai orgel voor zich uit duwt. Arme vrouw Hoe zoo'11 vervloekt rijwiel zoo geniepig, geruisciiloos daar heen rolt. De orgelvrouw heeft geen denkbeeld van het gevaar, dat haar bedreigt, zij weet niet wat achter haar is. En het noodlot nadert snel, Klaus Heide weet liet. Hij ziet het oogenblik reeds naderen, dat hij die orgelvrouw als uit den hemel gestort om den hals zal vallen De vrouw ziet noch hoort ietshij roept haar toe, zoodat zij verschrikt omkijkt en dan met haar orgel terzijde gaat. Het rijwiel echter wendt zich als een kwade hond ook ter zijde en volgt haar op de hielen. Zij vlucht verder naar de zijde van den weg, het rijwiel haar na, het stoot tegen den muzikalen kast, en nu doen zich eenige natuur wetten gelden. Het orgel dreunt muzikaal, de vrouw schreeuwt alsof zij gespietst wordt dit wat be treft de wetten der geluidleer en hare gevolgen. Dan komen de wetten der traagheid, weerstandver mogen en middelpuntvliedende kracht, de wetten der zwaartekracht en de aantrekkingskracht van de aarde aan het woord, als noodzakelijke gevolgen van de omstandigheid, dat het rijwiel met alle kracht tegen de muzikale kast is aangereden. Klaus Heide vloog van zijn verheven plaats in een grooten boog de lucht in, over een goed verzorgden taxus haag van een tuin hij verduisterde een oogenblik de zon, sloeg, onder het neerkomen, door een paar zonneschermen en kwam onder een verschrikkelijk gerinkel op een rijk bezetten koffietafel te zitten, die daarop, met hem, onder een hartverscheurend gekletter en gerinkel tegen den grond ging. Nog hoorde hij onder het vallen het verschrikte geschreeuw van een paar dames en toen werd het voor een oogenblik stil. Hij voelde door zijne fraaie, nieuwe kniebroek en sportkousen een heet vocht dringen, waarschijnlijk goede, sterke koffie, die een ander lot toegedacht was, maar in zijn hals kwam iets, dat hem koud langs den rug liep, zeker de beroemde Badensche melk. Juist, het was zoo. Want toen hij in het volgende oogenblik rond zich kon zien, voelde hij, dat' hij iets zeer aangenaams in de armen had, namelijk ee'ne jonge dame, die nog een oor van de melk kan in de hoogte hield. Klaus stond op en hielp, onder liet stamelen van verontschuldigingen, de jonge dame weder op de voeten. Rondom de tafel hadden, behalve deze, nog twee oudere dames gezeten, die het nog niet eens sche nen t.e zijn of zij in onmacht zouden vallen en een heer, die onderzoekend in de lucht keek. „Ik zie toch geen luchtballon," zeide hij tegen Klaus, „waar komt gij dan toch eigenlijk vandaan?" Klaus keek eveneens in de lucht, maar kon ook geen luchtballon ontdekken, maar hij keek op dit oogenblik toch nog liever in de lucht, dan op de aarde. Want wat hij daar voor zijn voeten zag was een waar slagveld, een beeld van de jamtner- lijkste verwoesting. Een gebroken tafel, een ver brijzeld porseleinen servies, een bevlekt damasten tafelkleed, in één woord het was een ruïne. Juist was hij van plan te vertellen hoe hij daar gekomen was, toen een der oudere dames zich plot seling het gelaat bedekte met een zakdoek en ontzet uitriep Good graciou8Leopold breng toch dit mensch uit mijne oogen Klaus Heide voelde zich zeer gekrenkt, maar toen hij bedrukt naar beneden keek, begreep hij op eens alles. Zijne fraaie sportbroek had bij den schok

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1893 | | pagina 2