Ons blaadje wil onder de huidige omstandig heden in de eerste plaats trachten te zijn 'n contactorgaan voor de naar alle windstreken verstrooide Wieringermeerbevolking. Nu de eerste schok van de cata- strophe, die ons allen getroffen heeft, voorbij is, en duizend en één proble men zich aan ons opdringen, zullen wij alle mogelijke middelen moeten benut ten om het opbouwend contact te her stellen en om de basis te leggen voor het herrijzen van onze gemeenschap! Eén van die middelen is: de krant. Wij willen in ons blad al de ruimte waarover wij de beschikking hebben I in dienst stellen van onze getroffen Wieringermeergemeenschap. Vijftien jaar is er gewerkt, om een bevolking die uit alle deelen van ons land naar de Wieringermeer was samen gekomen, tot een gemeenschap te vor men. Lang hebben we getwijfeld of dat zou gelukken, we verschilden allen zoo in landaard, we brachten allen uit de provincie vanwaar we afkomstig wa ren onze zeden en gewoonten mee, die we zoo graag handhaafden en een ander opdrongen. Maar de afgelopen weken hebben ons geleerd, dat we geen Noord-Hol landers, geen Friezen, geen Drenten, geen Groningers, geen Zeeuwen, maar Wieringermeerders waren. Nooit hebben we zoo innig gevoeld „HeMijtyetid UlieAing.e'iine.e'ilan.d wat de Wieringermeer voor ons beteekende als in deze dagen. Het is daarom van veel belang dat er contact blijft! Er zullen er zijn die niet meer naar de polder terug gaan, om de één of andere reden. Maar de groote meerderheid zal toch terug wil len, om mee te bouwen aan ons her rijzend Wieringermeerland. Véél willen we niet zeggen, behoeft niet gezegd te worden ter inleiding. U zult in ons blaadje aantreffen: mede- deelingen van Domeinen, Heemraad schap, instellingen als boerenleenbanken, enz. Voorts zullen ook de kerkgenoot schappen gelegenheid hebben tot con tact met gemeenteleden en parochianen. Berichten van Wieringermeerbewo- ners zullen eveneens plaats krijgen (fa milieberichten, enz.). Is de eerste stroom van mededee- lingen verwerkt, dan komen in ons blad ook opbouwende beschouwingen over de toekomst van onze polder. Ook gemeentelijke e.a. instellingen van de evacuatie-gemeenten kunnen plaatsruimte bekomen voor hun mede- deelingen. Kortom wij roepen de medewerking van allen in ons éérste doel, de Wierin germeergemeenschap in tact te houden, te bereiken. Aan de slag voor HERRIJZEND WIERINGERMEERLAND! Hulde aan de bewoners van het oude land. Het is ons een behoefte, en wij meenen uit naam van vele polderbe woners te spreken, wanneer wij dank brengen aan de bewoners van het oude land die ons voor het meerendeel zoo gastvrij ontvangen hebben. Het is een ontzettende gewaarwor ding als men plotseling voor het feit komt een beroep te moeten doen op de gemeenschapszin van anderen. En wij mogen geenszins klagen over de medewerking die ondervonden werd bij het transport van ons huisraad en het •nderdak brengen van onze menschen. wij r I mede Bk het t '^B^ndei O, zeker, er waren aasgieren en hy ena's op de kust, die op schandelijke wijze misbruik hebben gemaakt van de nood van anderen. En ook onder de polderbewoners waren egoïsten, die toe vallig over wat meer tarwe beschikten dan een ander, die dus konden opbie den om het eerst geholpen te worden. De ergste nood veranderde hun ka rakter niet en voor hen is straks een sterke hand noodig om hen tot de orde te brengen. Een warm woord van dank is echter op zijn plaats aan de velen die dag in dag uit vrijwillig meegegaan zijn met de schepen om de inboedels van an-

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2