In Memoriam A. C. DE GRAAF 17 April 1945, op de dag dat de bezetter zijn schennende hand sloeg aan den dijk van de Wieringermeerpolder, heeft een troep gespuis; door den land verrader Mussert „landwacht" genoemd, haar kans waargenomen om den land bouwer A. C. de Graaf, die zich ver borgen moest houden doch voor den dag kwam om zijn gezin, have en goed in veiligheid te brengen, te arresteeren Tijdens het transport naar Hoorn werd hijte Benningbroek lafhartig vermoord. Het bericht van deze schandedaad overviel ons op het moment dat wij allen gedwongen waren huis en hof achter te laten voor het opkomende water. De omstandigheden lieten het op dat moment niet toe, bij de gebeurtenissen lang stil te staan. Doch nu wij weer vrij zijn ons te uiten in het openbaar willen y/ij dezen verdienstelijken Ne derlander en Wieringermeerder her denken. A. C. de Graaf of A. C., zooals hij doorgaans genoemd werd, was een van de pioniers van de polder. Als bedrijfs leider van de Gultuurmij. zag hij zijn taak, evenals vele anderen, niet alléén in het ontginnen van de zeebodem, doch nam ook in ruime mate aandeel in het gemeenschapsleven. Bouwen aan de Wieringermeergemeenschap was zijn lust en leven. Aan de oprichting van tal van vereenigingen en instellingen gaf hij mede de stoot, door het aan vaarden van bestuursfuncties nam hij mede de verantwoordelijkheid voor het instandhouden hiervan. En naarmate de polder groeide werd het werk in dienst van de gemeenschap belangrijker en verantwoordelijker. De oprichting van de graanbeurs kreeg onmiddelijk de krachtige steun van A. G. De opening van de weke- lijksche beurs te Middenmeer, 'n groot economisch belang vooi de polder, dan ken wij mede aan zijn verdienstelijk werk als voorzitter en de bouw van de groote beurszaal is mede door zijn stimuleerend werken tot stand geko men. Toen in 1938 onder voorzitterschap van Ir. S. Smeding de bestuurscom missie van het Openbaar Lichaam de Wieringermeer werd geïnstalleerd, was ook de heer de Grraf een van de leden. Als boer, als pachter van een groot landbouwbedrijf, had hij eveneens een goede naam. Tijdens de jaren van de bezetting heeft hij velen geholpen, zijn intieme vrienden weten hoeveel hij heeft ge daan 1 Tenslotte moest hij zich schuil houden omdat de groote ijver die hij voor de goede zaak had de aandacht op hem vestigde. 17 April 1945 werd zijn noodlotsdag: tegelijk met de on dergaande polder is ook A. G. gestorven. Beiden zijn door moordenaarshanden gevallen. Doch wij zullen de polder doen herrijzen en dankbaar de nage dachtenis eeren van den gevallen pionier. De herbouw. Hoewel alles nog maar in een pover aanvangsstadium is, kan toch reeds wor den vastgesteld dat met de herbouw van de polder is begonnen. Zooals wij in het eerste nummer van ons blad reeds mededeelden is een bergings maatschappij opgericht, om het aange spoelde materiaal^ te bergen. Borden zijn op de dijken geplaatst met ver melding dat het betreden verboden is voor onbevoegden en een dijkwacht is ingesteld om jutterij te voorkomen. De Rentmeester van Domeinen Ir. A. Ovinge kon ons uiteraard nog wei nig mededeelen omtrent de voorberei ding van de herbouw. Vast staat dat het grootste gedeelte van de gebouwen ten onder zal gaan. Men heeft daarom maatregelen getrof fen om zooveel mogelijk bruikbaar ma teriaal te redden. Q.a. zal men trachten ook de dakpannen te bergen. Het zal er straks om gaan of men ruim in de middelen komt te zitten voor de herbouw. Daartoe zal de re geering veel kunnen bijdragen. Voorloopige peilingen hebben uit gewezen dat de gaten (want er zijn twee gaten in de dijkl) plm. 30 meter

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2