diep zijn. Het ligt in de bedoeling een zgn. ringdijk tegen de hoofddijk aan te leggen en later de dijk zelf te her stellen. De gemalen Leemans en Lely schij nen nog in tact gelaten te zijn, doch in de torens van de spuisluizen in den afsluitdijk zijn de hefwerktuigen van sommige sluisdeuren vernield. De mo gelijkheden van herstel, van spoedig herstel, hangen alweer af van de voor handen middelen. Zooals altijd zijn er optimisten en pessimisten. En tweeërlei óórdeel om trent mogelijkheden. Er zijn optimisten die steevast be weren dat één oogst gemist behoeft te worden, die er dus op rekenen dit na jaar weer ljet land te kunnen bewerken en voor een deel inzaaien. Naar de zulken luistert men graag en men zou natuurlijk niets liever willen dan dat zij gelijk krijgen. De pessimisten beweren dat de bo dem van de polder, ook al ziet men kans hem nóg zoo spoedig leeg te ma len, de eerste jaren niet cultuurrijp zal zijn, ja zelfs betwijfelen zij het of het land zijn oude kwaliteit ooit weer te rug zal krijgen. Cultuurgrond welke on der water heeft gestaan is veel moei lijker weer in cultuur te brengen dan woeste grond, zeggen zij. En dan is er nog het probleem van de drainage. Hoe zal de drainage er uit zien na het weder droogvallen? Optimist is van oordeel dat dit erg mee zal vallen. Pessimist beweert dat men deze drainage gerust op zal kun nen graven aangezien hij dichtgeloo- pen is. Een nieuwe er tusschen leggen zal wel niet mogelijk zijn, want zoo zegt pessimist: waar zou men een 50 millioen draineerbuizen vandaan halen, die noodig zijn om de polder weer vol ledig te draineeren? Zal men de oude drainage moeten of kunnen opgraven? Of zal men voorloopig over de drai nage een greppel graven? Allemaal problemen die straks als de polder weer droog is, eerst volledig behandeld kun nen worden. Hoe hoog is het zoutgehalte van het water wat nu in onze polder staat Ook dit wordt onderzocht. De uit komst hiervan is van heel groot belang Bij alles geldt echter:- welke mate rialen hebben wij straks voorhanden om het werk aan te vatten? Daarvan hangt het tempo voornamelijk af! 17 April 1945 4 Mei 1945. Dr. F. van Hoek heeft in zijn werk „Econo mische en sociale problemen van de Wierin- germeer" een hoofdstuk gewijd aan de betee- kenis van de inpoldering bij het ontstaan van voedselnood. In een 6-tal punten wordt dit uitgewerkt en realist als de schrijver is houdt hij mede rekening met de mogelijkheid dat ons land in een oorlog zou kunnen worden be trokken „Zou ons land echter zelf in een oorlog worden gewikkeld, dan zouden landbouwgebieden gelijk de IJsselmeerpoI- ders buitengewoon kwetsbaar zijn, daar zij tengevolge van één enkel geslaagd lucht bombardement van hun dijken spoedig zouden onderloopen." En ons land werd in den oorlog gewikkeld, verwoestingen werden allerwege aangericht, dijken doorstoken, kostbaar land onder water gezet. Dit alles om strategische redenenmen had er zich bij neer te leggen en van Duitsch standpunt bezien waren er redenen aanwezig. Walcheren's dijken werden stukgebombardeerd door de geallieerden. Ook dit wordt strategisch geheel verantwoord geacht. Van dit eiland was door de Duitschers een militair bolwerk ge maakt en vernieling werd noodzakelijk. De Wieringermeer, die in alle opzichten de vijf oorlogsjaren gunstig door was gekomen, produceerde echter voortdurend voedsel in groote hoeveelheden van zijn 20000 H.A. vruchtbare grond voor ons volk. Praktisch geen bezetting al die jaren, strategisch van geen belang. Versterkingen waren nergens aangelegd en men was geneigd aan te nemen dat de polder ongerept uit de oorlog te voorschijn zou komen, behoudens een enkel schaafwondje hier en daar. De aftakeling van het eens zoo tro.tsche Duitsche leger schreed voort. In vol komen logische volgorde viel de eene puitsche stad na de andere onder de mokerslagen van de verbonden volkeren. De militaire nederlaag kondigde zich onherroepelijk aan. De polder zou geen hinder van de oorlog meer onder vinden. Het heeft niet zoo mogen zijn. Eerst liepen er eenige weken geruchten van gatengraverij in de Wieringermeerdijk.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 3