VRIJ NEDERLAND 1 Neêrlands oudste en wel belangrijkste illegale maandblad thans in vrijheid verkrijg- en leesbaar! N.V. Drukkerij en Uitgeverij W. F. K. Schagen - neemt Uw opgave aan! besproken worden hoe de waardevolle materialen van de gebouwen zooveel mogelijk te bergen. De centrale commissie voor de Wie- ringermeer stelt voor de geëvacueerde gezinnen uit den polder brandhout beschikbaar, afkomstig en aangespoeld uit den polder. Op vertoon van de stamkaart van het gezinshoofd en tegen betaling van f 7.50 kan men op de secretarie in de evacuatieplaats een bewijs hiervoor halen. In de eerste dagen na de ramp van 17 April, toen het prachtig stil weer was, hoorde men onder de getroffenen een optimistische toon t.a.v. de houd baarheid van de gebouwen. Men was onwillekeurig geneigd een vergelijking te maken met de Anna Pau- lownapolder, die in 1916 bij een dijk breuk onder water liep. Nadat deze polder een halfjaar onder water had gestaan waren volgens insiders alleen de oude gebouwen ingestort, terwijl de nieuweren het uithielden. De vergelijking is niet juist geble ken, want in de Wieringermeer met zijn gloednieuwe gebouwen (het oudste bouwwerk was 16 Juni 1931 gereed} stort het eene bouwwerk na het an dere inl Hoeveel schuren en bijbe- hoorende woonhuizen niet reeds ver zonken zijn is niet te zeggen, doch het aspect van de trieste watervlakte verandert bijna dagelijks. Steeds meer moet men naar bekende punten zoe ken in de polder. En in de dorpen is het al niet anders. In Middenmeer zijn reeds verschillende woningen verdwe nen, de. Gereformeerde Kerk is een bouwval, de pakhuizen zijn uitsluitend nog geraamten. Wieringerwerf is heel erg getroffen. De nieuwe vleugel van het raadhuis is verdwenen, de slagerij van van 't Riet is weg, het gebouw van De Tijdgeest idem, de huizenrij aan de Terpstraat (in de oorlogsjaren gebouwd) wordt langzaam maar zeker vernietigd. In Sloot- dorp is het wat minder doch ook daar hebben verschillende perceelen veel geleden. Dit is slechts een korte, onvolledige opsomming. Laat ons hopen, dat spoe dig het peil zal dalen, waardoor mis schien nog veel gespaard kan worden. Ook ONZE drukkerij vervaardigde in de donkerste maanden der illegaliteit dit blad geruime tijd in een oplage van 48.000 exemplaren. ABONNEERT U THANS! Brandhout verkrijgbaar. Er storten veel gehouwen in.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 6