die blijven staan? Gevraagd wordt of de bewoner er dan direct weer op kan wonen. Het is in het belang van de Wierin- germeer dat deze bij het droogvallen afgesloten wordt. De boerderijen die blijven staan die nen gebruikt te worden voor huisves ting van arbeiders. De vooruitzichten om te kunnen bouwen zijn ongunstig. Men wil de grond weer zoo snel mogelijk in cultuur brengen. Hoe staat het met de voorbereiding? Het gaat sommigen niet snel genoeg. Uit de mededeelingen van Zuiderzee werken blijkt dat het materiaal er vrij goed uit ziet. Men heeft het overal laten vast leggen. Men is druk bezig met het ontwer pen van het nieuwe project van de dijk. Of het binnendoor of buitenom zal gaan is nog niet bekend. Waar de boerderij van Bierma heeft gestaan staat al 16 meter water. Spr. heeft de indruk dat alle spoed wordt betracht. Alleen voor de leek lijkt een en ander erg eenvoudig. Men heeft al veel hooren beweren dat Walcheren reeds droog is, doch waarheid is dat men moeite doet om voor de winter klaar te komen. Vervolgens doet Ir. Ovinge nog mededeelingen over geborgen materi aal. Onder dankzegging aan de sprekers wordt hierop de vergadering gesloten. NUCHTER BLIJVEN. In diverse bladen heeft men kunnen lezen dat de Wieringermeer van het najaar (November) weer droog zal zijn. Het lezend publiek verteld dit wat ver der en zoo komt tenslotte het verhaal in de wereld dat men reeds druk bezig is met het dichten van de gaten. Optimisme is goed, doch te veel op timisme slaat over in pessimisme. Optimisme heeft ons vijf jaar op de been gehouden. En ook t.a.z. van de droogmaking van de Wieringermeer willen we geen pessimisme verwekken. Wel moeten we echter met beide beenen op de grond blijven staan en de feiten onder oogen zien. Ir. Ovinge heeft onlangs gezegd, dat het dichten van de gaten in de dijk, als Zuiderzeewerken op volle capaciteit kunnen werken, in acht weken klaar kunnen zijn. Dat op volle capaciteit werken beteekend echter, dat er dan voldoende menschen en materiaal aan wezig zijn. Laten we maar een oogen- blik aannemen, dat de geschoolde en ongeschoolde menschen voorhanden zijn. Doch het materiaal is dit er ook? Ja zegt men! Doch men is een naam- looze. Zijn de baggermolens, zandzuigers, sleepbooten, kranen, onderlossers, bak ken en al het andere materiaal ter be schikking? Verkeerd het in goede con ditie? Hoe staat het met het rijshout voor de zinkstukken? Is dit noodzake lijke materiaal al aanwezig? Doch laat ons maar een oogenblik aannemen dat alle voorwaarden om de dijk te dichten aanwezig zijn. Met het werk is echter nog geen aanvang gemaakt. Ook de voorberei dingen kosten tijd, misschien wel de meeste tijd. Dan het droogmalen als eenmaal de dijk weer boven water is. Ruim zes maanden heeft het de vorige maal ge duurd. We leenen extra pompen bij de Amerikanen zegt men. We hopen het van harte. Doch we moeten nuchter blijven. De Wieringermeer is de eerste maal onder de meest gunstige omstandigheden drooggemaakt. Er was materiaal, werk tuigen, er waren brandstoffen in over vloed. Op de meest royale wijze kon .Zuiderzeewerken" uit bijna onbe perkte fondsen de middelen beschik baar stellen die noodig waren. Thans zijn we een arm en berooid land, afhankelijk van anderen, die, dit moet gezegd worden, ten volle begrip hebben voor onze zorgen en nooden, doch ten slotte ook gebonden zijn aan de grenzen van het mogelijke en, bo vendien is Nederland niet het eenige land wat geholpen moet worden. Wij schrijven dit niet om de domper te zetten op het optimisme wat velen hebben. Ook wij blijven optimistisch.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 4