de man een kachel of een fiets moest maken had hij ruimte genoeg, doch toen de eerste boeren naar de polder kwamen, waren zij aangewezen op de particuliere smederij, die er niet voor ingericht was en bovendien geen ken nis had van moderne landbouwwerk tuigen en machines. Het gevolg was: 'er kwam een andere smid, die genoodzaakt was om een lee- lijke machineloods aan zijn pand te bou- men, ongemakkelijk voor hem zelf om dat hij het geheele terrein wat beschik baar was, moest bebouwen en het ge heel vloekte in het dorpsbeeld. Er zouden zoo nog talrijke andere voorbeelden op te noemen zijn. Er zaten natuurlijk tal van haken en oogen aan het middenstandsprobleem. Want het was inderdaad een probleem. De middenstandvereeniging heeft heel veel moeite gedaan om verbete ring te krijgen in de toestand en zij heeft weten te bereiken, met medewer king van de directie van de Wieringer- meer, die later begrip kreeg voor de moeilijkheden, dat bij de bouw van zakenpanden regelend werd opgetre den. Doch dat neemt niet weg, dat de ge maakte fouten zijn gebleven. Eigenaren van winkelhuizen heb ben later wel getracht door verbouwing van een etalage verbetering te krijgen, doch het bleef over het algemeen lap werk. Nu het zoo goed als vast staat, dat vrijwel alle huizen in elkaar zullen storten en wat nog blijft staan zal wel voor bewoning ongeschikt zijn, gaan er stemmen op om het anders te doen. Hoe hierover in middenstandskringen wordt gedacht zullen wij in een slotartikel uit eenzetten. Rectificatie. In ons tweede artikel is een storende zetfout ge slopen. In de tweede kolom boven aan staat: Per 1 Juli 1934 enz. Dit moet zijn per 1 Juli 1937). DE WIERINGERMEER 1 NOVEMBER A.S. DROOG De hoofdingenieur-directeur van Waterstaat, ir. De Graaff, heeft een optimistisch geluid laten horen over de gevolgen der inundaties. Hij veronder stelde dat wij deze eerder te boven zullen zijn, dan we verwacht hadden. Met be hulp van Amerika kunnen Walcheren, zo zei hij, en de Wieringermeer voor het einde van het jaar droog zijn. De rest van de onder water gezette ge bieden zal binnen enkele weken droog zijn. Wij moeten op een productieverlies gelijkstaande met de opbrengst van 100.000 hectaren cultuurgrond rekenen. Er wordt op gerekend dat de Wierin germeer deze winter vorst over de bodem kan laten gaan, de inundatie heeft tengevolge, dat de grond dichtgeslagen is, hetgeen door de vorst wordt hersteld. Walcheren is moeilijker in hoofd zaak 'n probleem van rijshout en steen. Daarnaast van transport. Ook in dit opzicht had de heer De Graaff echter goede hoop. Ook de directeur-generaal der Zui derzeewerken, Ir. de Blocq van Kuf- felen, heeft zich in de afgeloopen week t.a.z. van de Wieringermeer optimis tisch uitgelaten. Het lichte materiaal kan binnen en kele dagen bij de dijk vervoerd wor den, het zwaardere zal spoedig volgen. 1 Juli hoopt men te beginnen, zoodat 1 September met het pompen begonnen kan worden. Diverse pompinstallaties met groote capaciteit zullen worden bijgeplaatst, waardoor de tijd van droogmalen met de gemalen Leemans en Lely aanmer kelijk wordt bekort. 1 November hoopt men de polder droog te hebben. Dit zijn hoopvolle mededeelingen. De Commissie ter behartiging van de belangen der geëvacu eerde Wieringermeerbewoners. Woensdag 30 Mei j.1. werd een ver gadering gehouden van Wieringer meerbewoners, waarvan wij reeds een uitvoerig verslag gaven. Staande ter vergadering werden reeds een twintigtal personen in de Commis sie benoemd, waaraan later nog een tiental zijn toegevoegd. De Commissie benoemde uit haar

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2