MEDEDEELINGEN van de Commissie ter beh. v. d. belangen der geëvac. Wieringer- meerbewoners. Ter toelichting waren op de beurs aanwezig: de heeren Ir. H. v. Kretsch- mar voor de N.O. Polder, Van Singel, Groningen en Ir. Lienesch, Rijkslandb. Consulent van N.-Holland. Op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 Juni '45 werd door een kleine Commissie, be staande uit de Heeren: H. R. Smit; G. P. Kistemaker; K. v. d. Veen; J. Slagter en E. Zuidema een oriënteeringsreis ondernomen om na te gaan welke mo gelijkheden er in de Noordelijke en Oostelijke provincies van ons land zou den bestaan voor geëvacueerde Wie- ringermeerbewoners. Hieronder volgt een kort overzicht van het resultaat der gehouden bespre kingen met de Heeren Voedselcommis- sarissen in Friesland en Groningen; en met den Heer van Steen voor de Direc tie van de N. O. Polder. Friesland. N.S.B. bedrijven. Voor de pl.m. 300 bedrijven aldaar is men ongeveer voor zien. Er moet echter nog wat geschift worden en gaan bovendien gedupeerde landbouwers voor, zoodat men zich nog wel kan opgeven (spoedig). Schrifte lijke aanmelding aan Bureau P. V. C., Willemskade 8, Leeuwarden, ter atten tie van Mr. Kuperus. Vee. Friesland zit overvol. Gelder land, Utrecht en Limburg hebben vee tekort. Daarheen wordt nu afgezet. Op vliegveld Leeuwarden loopen a! een 1000 jonge dieren. Stamboekvee kan moeilijk geplaatst worden, en in elk geval zouden de be slagen uit elkaar moeten gaan en vrij van t.b.c. moeten zijn. Landarbeiders. Groot tekort, maar geen woningen beschikbaar. Misschien dat langs Bureau Evacuatie en de ar- beidsbureau's iets gedaan kan worden. Paarden. Groote behoefte, speciaal direct voor de hooibouw. Hierna kunnen in de bouwstreek ook wel paar den geplaatst worden, die dan geduren de den winter daar mogelijk ook wel kunnen blijven. Voorwaarden paarden- verhuur zouden met een taxatiesysteem overeengekomen kunnen worden. Ver koop is natuurlijk ook mogelijk. Landbouwwerktuigen. Plaatselijk eenige behoefte. Groningen. N.S.B.-bedrijven. Hierin is reeds voorzien. Vee. Evenals in Friesland een dich te bezetting en dus geen ruimte. Verwoeste gebieden, Kroonpolder van 8 bedr., 6 verwoest Stadspolder van 4 bedr., 3 verwoest •Kerkhovenpolder alles verwoest Holwierde (gem. Bierum) 20 verw. Hier is werk voor pl.m. 100 land bouwers met hun trekkers, binders, ploegen, cultivators, enz. Plaatselijk zijn ook paarden noodig. Onderge bracht moet worden in de omgeving in de boerderijen die niet verwoest zijn en nog ruimte over hebben (dus bij andere landbouwers in.) Prov. Voed- selcomm. en Bureau evacuatie zullen hierbij bemiddelend optreden. De werkzaamheden kunnen na over leg per boerderij worden aangenomen, of men kan met groote werktuigen van enkele bedrijven werk aannemen als maaien, stoppelen, ploegen, enz. vol gens nader overeen te komen tarieven, welke voor beide partijen billijk moe ten zijn. Vanuit Groningen zal ons een lijst worden toegezonden met opgave van het materiaal dat men daar vraagt. Wij leggen een lijst aan met opgave van materiaal enz. dat men daar productief wil maken. Op Maandag 18 Juni a.s. zal een kleine commissie naar Groningen gaan om daar vraag en aanbod nader te be spreken met een Prov. Voedselcomm. en enkele vertrouwenspersonen uit de getroffen gebieden.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2