Zoo heeFt men op allerlei manieren de zaak trachten te forceeren, maar op een gezonde ontwikkeling liep dit natuurlijk niet. Toen wij in 1933 naar de polder kwamen bestond Slootdörp al, Midden- meer was in aanbouw, Wieringerwerf bestond op papier. Middenmeer wat door ligging aan breede kanalen met ophaalbruggen en bovendien direct aan de hoofdverkeers wegen van het oude land verbonden was, was voorbestemd om een druk handelscentrum te worden. Ieder die een klein beetje kijk had op de dingen kon voorspellen dat dit dorp zich zou ontwikkelen tot een flinke plaats. Nee, zeiden de heeren van de directie, wij hebben nu eenmaal in ons hoofd ge zet om drie dorpen te stichten en dan komen ze er ook. Dan maken we dood eenvoudig van Wieringerwerf een be stuurscentrum. En hiermede was meteen het vonnis geveld. Geen van de drie dorpen zou meer een natuurlijke ontwikkeling door„ maken. Het zou gewoon een verdeel systeem zijn geworden. Een pakhuis hier, een pakhuis daar. Of het op zijn plaats stond was van minder belang. Thans gaan er stemmen op om het straks anders te doen. Wij willen ons er gaarne achter scharen. Want het moet mogelijk zijn om zonder de afstanden veel grooter te maken als voorheen een centrum plaats in de polder aan te leggen. Zon der het kanalen- en wegenplan te scha den. Hierover de volgende maal het één en ander. VERGADERING VAN ARBEIDERS UIT DE WIERINGERMEER. In de zaal van café Laan te Winkel werd Maandagavond onder leiding van de heer L. Feikes een vergadering ge houden van arbeiders uit de Wierin- germeer, waar in hoofdzaak de treu rige huisvesting, die sommige genieten, werd besproken. De Eerw. Pater Gardiaan, voorzit ter van de afd. Ned. Volksherstel, Nieuwe Niedorp was op verzoek aan wezig teneinde eenige toelichting te geven. De vergadering was flink bezet. Nadat de heer Feikes een kort in leidend woord had gesproken, was het woord aan de Pater Gardiaan, die mededeelde dat door hem een plan was opgemaakt voor de huisvesting van een groot aantal gezinnen. Spr. had van het hout uit de Wie- ringermeer in alle randgemeenten ver plaatsbare noodwoningen willen bou wen. Alles was reeds geregeld. Het terrein was beschikbaar en de aanne mer kon op korte termijn werken. Dit plan is echter afgestuit op de onwil van de heer Ovinge. Spr. kan zich voorstellen dat demen- schen te hoop loopen, er zijn toestanden die nergens naar lijken. Er zijn de laatste dagen eenige ver gaderingen geweest met het hoofd van het evacuatiebureau te Alkmaar, de heer v. d. Pluim en met de burgemees ters van de verschillende gemeenten. Ik kan U zeggen dat er een lichtpuntje is. Er zullen vreemde ambtenaren komen die de gemeente rond zullen gaan en ruimte vorderen waar ruimte is. Er kunnen nog diverse pronkkamers van groote boerderijen ontruimd wor den. De komende weken zullen er in zamelingen wordengehouden voor kleeding en goederen, want ook hier hebben velen behoefte aan. De men- schen zijn niet alleen gebaat met woon ruimte, doch er zijn tallooze gevallen dat men niets meer heeft. Wij rekenen het tot onze plicht er voor te zorgen, dat U voor den winter een behoorlijk onderdak heeft. De woorden van de Pater Gardiaan werden met applaus onderstreept. De heer Feikes dankte pater Gardi aan voor zijn mededeelingen. Hij zelf is er deze week op uitgeweest om één en ander te vragen, doch een slecht één persoons ledikant, kost in Hoorn 100. Op een boelhuis is dezer dagen een ledikant met spiraal voor 265.- ver kocht. (Geroep prijsbeheersing) Dit zijn maar eenige voorbeelden al dus de heer Feikes.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2