OPTIMISTISCHE KLANKEN. Woensdagmorgen op de Beurs te Winkel, sprak Ir. Ovinge het verlos sende woord. Heden, 20 Juni 1945, is met het her stel van de Wieringermeerdijk een aanvang gemaakt. Het plan is klaar, er zal een nieuwe dijk van 735 meter buitenom worden gelegd. Materiaal, o.a. een zandzuiger, bak ken, onderlossers en sleepbooten zijn gearriveerd en met de werkzaamheden begonnen. Dit beteekent een mijlpaal in de Wieringermeergeschiedenis. Men rekent er op dat met 2 maanden de dijk klaar is, zoodat dit dan onge veer eind Augustus zal worden. De bemaling zou dus kunnen aan vangen 1 September. Er is groote kans dat een 6-tal noodinstallaties zullen worden bijgeplaatst, 3 stel zijn reeds gereed, terwijl de andere 3 in gereed heid worden gebracht. Deze zes nood- installaties hebben een bemalings-ver- mogen van 1800 kub. M. water p. min. De gemalen Leemans en Lely hebben te zamen een capaciteit van 1700 kub. M. per minuut, zoodat met de nood- installaties te zamen 3500 kub. M, per minuut kan worden uitgeslagen. Bovendien zal het gemaal van de Noorderkoggen voor de eerste 2 meter water helpen. Eén en ander houdt in dat het leeg- malen van de polder teruggebracht kan worden tot 3 a 3^ maand. (De eerste bemaling duurde ongeveer 7 maanden). 1 October kan het water dus reeds {/2 meter zijn gedaald. Wanneer de slooten er niet al te slecht uitzien, dan kan het in cultuur brengen in een snel tempo geschieden. Er zullen dan weer spoedig een aan tal boeren naar hun bedrijf terug kun nen keeren, om eventueel onder leiding van bedrijfsvoorlichting met de land- bewerking te beginnen. Het zijn inderdaad optimistische klan ken die Ir. Ovinge te hooren gaf. Kantoor P.B.H. (Stompedissel). Het kantoor van de Plaatselijke Bu reauhouder Stompedissel, is van Nieu we Niedorp naar Winkel verplaatst. HUISVESTING IN EEN VARKENSHOK. Te Hoogwoud is een gezin uit de Wieringermeer, man, vrouw en twee kinderen, door de boer K. Ursem ondergebracht in een varkenshok. Als eenigste uitgang naar bui ten moeten de menschen gebruik maken Van het deurtje, waar de varkens plegen door te gaan. Dit feit is doorgegeven aan de bevoegde instanties, zoodat wij er weinig commentaar op zullen geven. Alleen hopen we dat de be wuste boer gedwongen zal wor den ook een poosje in een derge lijke omgeving te verblijven. Mededeelingen van de Commissie ter beh, van de belangen der geëvac. Wieringermeerbewoners. De heer H. A. Giezen deelde Woens dagmorgen mede dat het bureau van de P. B. H. verplaatst is naar Winkel. Dat door de onderlinge molest-mij. Wieringermeer stappen zullen worden ondernomen om machines en werktui gen te brengen. Dat in de Beemster eenige woningen beschikbaar zijn. Dat een kleine commissie twee maal reeds naar Groningen is geweest en dat een derde reis wordt ondernomen om definitief af te handelen. Dat in Friesland nog een aantal paarden op grasbedrijven kunnen wor den ondergebracht. Ir. Lienesch deelde mede, dat ben zine en gasolie in de Beemster thans aanwezig is, en dat men de eerste werktuigen komt ophalen van hen die ze beschikbaar hebben gesteld. Voor onderdak en voeding van chauffeurs is gezorgd. Tevens is het zaad aanwezig voor de inzaai. De heer H. de Graaf deelde mede dat voor de werkzaamheden in Gro ningen de laatste besprekingen worden gevoerd.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 4