menteel op een diepte van 22 meter. Het werk gaat in een regelmatig tem po voort, en er is groote kans dat het zonder groote stagnatie verloopt, gezien het jaargetijde waarin kan worden ge werkt. HET TELEFOONNET IN DE POLDER. Er zijn reeds besprekingen gevoerd met de technische dienst van P.T.T om van de Wieringermeer een telefoon district te maken, dus niet meer als voorheen een aantal kleine stations. Het net zal dan tevens automatisch zijn. Men verwacht echter in technische P.T.T.-kringen dat het huidige net to taal verwoest is. Vermoedelijk zullen we dus eerst, zooals in de prille jeugd van de polder, een bovengrondsch net krijgen. Ook P.T.T. streeft naar centralisatie. Officieels mededeclingen. Gemeente Wieringermeer. De burgemeester van Wieringermeer verzoekt een ieder, die nog iets te vor deren heeft van de gemeente, het bouw bureau of de centrale keukens, de be treffende nota's in te zenden aan het gemeentehuis te Lutjekolhorn. Kolhorn, 30 Juni 1945. De burgemeester voornoemd. Loggers. HUISVESTING WIERINGER- MEER-EVACUE's. Het lijkt ons noodzakelijk een korte toelichting te geven op het probleem huisvesting W ieringermeer-evacué's. Vooropgesteld zij, dat zoowel het Ge meentebestuur als het Domeinbeheer van oordeel zijn. dat in de huisvesting van vele Wieringermeerbewoners drin gend verbetering moet worden ge bracht. Het Gemeentebestuur, dat in dezen een belangrijke taak heeft, heeft reeds op alle mogelijke wijzen getracht verbetering te bereiken, o.a. door over leg met het Evacuatie-bureau, het M.G. en enkele betrokken Gemeentebesturen. Tot dusver waren de resultaten niet groot. Regelmatig wordt hieromtrent ook overleg gepleegd tusschen het Ge meentebestuur en het Domeinbeheer, terwijl over het vraagstuk zelf en de te volgen gedragslijn volledige over eenstemming bestaat. Op verschillende wijzen is een ver betering te bereiken, n.1. door het beter benutten van nog aan wezige goede woonruimte, door den afvoer van evacué's die terug kunnen naar hun vroegere woon plaats (Den Helder, bijv.) door de verplaatsing van gezinnen naar N.S.B. boerderijen, door het bouwen van noodwoningen. Wij begrijpen zeer wel, dat de auto riteiten uit de randgebieden, die alleen stil staan bij het treffen van tijdelijke voorzieningen en die zich niet bezig houden met het probleem van het aan staande groote werk in de Wieringer meer, voorstanders zijn van de laatst genoemde mogelijkheid, n.1. den bouw van noodwoningen. Dit bespaart hen moeite en last bij de inwoners van hun gemeenten. Voor ons heeft deze aangelegenheid evenwel een andere kant. Het zou een kleinigheid zijn om op deze wijze in enkele dagen het geheele materialen voorraadje een bestemming te geven, doch dan komen de vragen; wie helpt ons over drie maanden aan de zoo nooaige barakken, schuil- en schaftkeeten, nood-werkplaatsen, krui wagens, kruiplanken, enz., wanneer wij zelf met leege handen staan? Om een beeld te geven, wij rekenen pl.m. 100 schuilkeeten, 500 a 600 krui wagens enz. noodig te hebben, met den bouw, daarvan moet zeer binnenkort worden begonnen. Het werk in de Wieringermeer zal geen sinecure zijn en de materialen- positie is zoo precair, dat wij niet op aanvoer moeten rekenen. Onze conclusie is daarom steeds ge weest, eerst alle mogelijkheden van huisvesting in hei oude land benutten, alvorens materialen die straks zoo bit ter noodig zijn voor noodwoningen te bestemmen. Sterk is er daarom bij het Evacuatie-bureau op aangedrongen een grondig en volledig onderzoek in alle randgebieden te doen instellen om ver-

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 4