De huisvesting Naar Friesland v.v. Chr. Boeren- en Tuindersbond verplichtingen konden voldoen bewees wel de maatregel, dat ver schillende koopers op het kantoor van de Cultuur-Mij. moesten ver schijnen, om er op gewezen te worden, dat ze aan hun verplich tingen moesten voldoen. Een sterk staaltje van het toen malige kapitalistische stelsel, hier paste het zich prachtig aan el kaar aan. De belooning van de. cult.-ar beiders! Durven wij spreken van belooning? Ja toch! Als belooning zouden er een vijftig tal kleine bedrijven gebouwd worden die dan aan vijf tig voormalige landarbeiders in pacht zouden worden uitgegeven. Grooter slag in het aangezicht van arbeiders, was moeilijk denk baar. Met evenveel rechten ston den daar nog eenige honderden arbeiders. Vijftig zouden er wor den uitgepikt, en die zouden klei ne boer kunnen worden, de ande ren niets. De uitdenker van bovenstaand plan heeft toch wel heel weinig rekening gehouden met de eigen waarde van de arbeiders. Twee cult. arbeiders naast el kaar gewerkt, hetzelfde gepres teerd, de één een boerderij, de an der niets. Voor de eerste wordt gezorgd, de tweede wordt auto matisch weggewerkt. Kan het dwazer? Was er nu heusch geen oplos sing voor de cult. arbeiders? Wel ja! En niet eens zoo moeilijk, en zonder aanstoot te geven aan an deren, en zonder eigenwaarde te ondermijnen. Waarom heeft men de landar beiders niet geholpen aan een ei gen woning met een 20 a 25 A. tuingrond? Hier diende de wet tot verkrijging van onroerend goed aan landarbeiders in praktijk ge bracht te zijn. Door boven staan de in toepassing te brengen was liefde gegroeit voor het vak, nu niet. m Door zoo te handelen als ge- Baan is, werd de arbeider voor de fcultuur maatschappij een nummer, meer niet. Daarom, en enkel om die reden moest er ook op een goedkoope manier onderdak verschaft wor den. en is met tot 't noodlottig sy steem van kazerne bouw over gegaan. Goedkoop bouwen? Het zal op den duur blijken duurkoop te zijn. Eenmaal zal toch de tijd komen dat het bouwbureau de woningen moet loozen. Immers, voor een achtal jaren terug heeft men geprobeerd om de bewoners, ook al weer door de wet van het verkrijgen van onroe rend goed aan landarbeiders in toepassing te brengen. Zonder re sultaat, niemand van de toemalige arbeiders had zin in zoo'n woning. Straks dus een object voor huis jes melkers; Waar had men nu moeten bou wen als men serieus notitie had genomen van dit wetsartikel. Niet in de kom van het dorp, dat zou dwaasheid zijn, maar ook weer niet te ver van de kom, ech ter wel zoo ver dat het te bouwen dorp naar alle kanten kon worden uitgebreid. Dus langs de wegen aansluitende op de verschillende dorpen. Het resteerende van de betrokken kavel kon immers al tijd bij aansluitende boerderij ge trokken worden. Over de inrichtingen der wo- ninegn moet advies ingewon nen worden van "een paar arbei dersvrouwen en ook zeer zeker van de mannen. Hun advies zou hoogstwaarschijnlijk een zeer te waardeeren perspectief kunnen openen. Thans bestaat de W.meer niet meer en is weer een binnenzee geworden. Het is de vijand maar al te goed gelukt de mooie polder grondig te vernielen. Maar weer zal de zee zijn prooi moeten afstaan. Weer zullen straks de gemalen het water weg- MEDEDEELINGEN van de Commissie ter beh. van de belangen der geëvac. Wieringermeerbewoners. De heer H. A. Giezen deelde Woensdagmorgen mede, dat bij de P.B.H. klachten waren ingeko men van landbouwers die nog geen afrekening hebben ontvan gen voor ingeleverde peulvruch ten of granen van de P.A.V.A. De P.B.H. verzoekt opgave hiervan onder overlegging van taxatiekaart en weegbriefjes. Vervolgens werd weer een lijst van namen opgelezen van hen. die kiembakjes af kunnen halen. Van de volgende inwoners van de Wieringermeer zijn meubelen opgevischt: Jb. Mooy, v.h. Middenmeer; J. van Beek, v.h. Middenmeer; P. Wiersma, v.h. Middenmeer; J. den Boer. v.h. Breestraat, Mid denmeer; J. Boekee, v.h. Breestr., Middenmeer; Mevr. Haarsma- Blijdorp, v.h. Middenmeer; E. H. Hamster, v.h. Middenmeer; D. Brak, v.h. W. Terpweg, Sloot- dorp; de Oostelijke arbeiderswo ning van J. P. Kits, v.h. Sloot- dorp en de R.K. Kerk te Midden meer. Deze meubelen dienen zoo spoe dig mogelijk opgehaald te worden te Kolhorn. Aan de heer R. Hoekinga is vergunning verleend om in de nabijheid van het Centraal Bu reau te Kolhorn een noodsmederij op te richten. Verder werd bekend gemaakt dat de prijs van het koolzaad is vastgesteld op 45.franco pakhuis of schip. werken en weer komt het land droog en weer zal er ook ge bouwd moeten worden. Weer zul len er arbeiders noodig zijn. Zal men nu rekening houden met de grootste groep polderbewoners? Of zal hun stem weer een van de roepende zijn in de woestijn? Neen oude vormen hebben af gedaan en nieuwe komen er voor in de plaats. De regeeringsverkla_ ring laat te dien opzichte aan dui delijkheid niets te wenschen over. De tijd heeft baan gebroken dat ook aan de landarbeider, die vaak het stiefkind was, recht ge daan wordt. Het onrecht moet hersteld wor den, eerst dan zal de landarbei der zich voor 100 kunnen wij den aan zijn taak, namelijk mede te helpen aan het herstel en de opbouw van de polder. Goede eenmans-woningen met een be hoorlijke tuin en ruimte, dat is ook het ideaal van de doorsnee landarbeider. Eigen haard en eigen tuin. Aartswoud. L. Feikes. Dan is er in Maarsen en om geving een dringend gebrek aan schijfeggen en vierscharige ploe gen. Zij die willen helpen gelieve hier opgave van te doen aan de secretaris van de Commissie, de heer J. P. Kistemaker, A 63, Ab- bekeerk. Tenslotte werd medegedeeld dat is ingesteld een Comité Vluchtelingenzorg, Wieringer meer. Doel: benutten van de mo gelijkheden die er zijn ter ver krijging van goederen voor oor logsslachtoffers; verzamelen van gegevens omtrent de behoeften der bevolking aan goederen; ver deeling dier goederen, alles in nauw contact met betrokken bur gemeesters en afdeelingen van Volksherstel. Werkcomité: H. de Graaf, voor zitter, C. Dekker, lid, J. Hofmeijer lid, Mej. G. Blaauboer, ambtena- resse sociale zaken, P. J. Cram- winkel, secretaris. Uitdeelingscomité: vorenge noemde personen en Pastoor Lan- gedijk. Ds. de Goede. Ds. Ger- mans, Ds. Meijer Drees. Hieraan werd nog toegevoegd, dat zij die weten waar inboedels staan opgeslagen van N.S.B.-ers uit de Wieringermeer, verzocht worden dit op te geven aan de heer S. Breebaart. A 65. Barsin- gerhorn. Deze inboedels zullen dan in beslag genomen worden en ver deeld onder gedupeerde Wierin germeerbewoners. Zij die inboedels ter bewaring hebben en dit verzwijgen loopen de kans dat ook hun inboedels in beslag worden genomen. De diverse evacuatiebureaux en commissies zijn in de afgeloo- pen week actief geweest. Diverse woonruimten zijn aan Wieringer- meerfamilie's toegewezen. Mede doordat evacué's uit Beverwijk en den Helder naar hun oude woon plaats kunnen terug keeren, komt er zoo hier en daar wat meer ruimte. Men heeft hoop dat alle Wie ringermeerbewoners voor de herfst een behoorlijk onderdak hebben. Men verzoekt ons mede te dee- len dat schipper Eelcma, Woens dags vertrekt van Medemblik naar Warfa en Maandags van Warfa naar Medemblik. Afd. Wieringermeer. Woensdag 27 Juni 1945 kwam de afd. Wieringermeer van de C.B.T.B. te Winkel in café Laan na een gedwongen rust van 3J/£ jaar, in vergadering bijeen. De vergadering was druk be zocht. De heer K. van der Veen, voorzitter der afdeeling, opende de vergadering op gebruikelijke wijze. Herdacht werden de overleden leden G. J. Haarsma en J. A. van Dis, alsmede de zoo jammerlijk om het leven gekomen oprichter en oud-voorzitter der afdeeling, A. C. de Graaf. Verder werd in het openings woord uiteengezet hoe ongeveer de plannen voor de toekomst lui den. Het plan tot samenwerking en daardoor als het wape het vor men van 'n organisatie had ieders instemming. Het ook van buiten de afdee ling opgaande verlangen een eigen Provinciale afdeeling voor Noord-Holland te vormen werd belangrijk geacht en er zal onder zocht worden of het mogelijk is. Een gehouden bestuursverkie zing bracht geen verandering in de samenstelling zooals deze in 1941 was. In de open gekomen plaats door het overlijden van J. A. van Dis werd gekozen de heer K. Vijn. Aangenomen wordt dat allen die bij het neerleggen der werk zaamheden in 1941 lid waren, dit thans nog zijn. Goedgevonden werd een kleine extra heffing per lid te vorderen voor het inrichten en op gang brengen van Afd., Prov. en Hoofdbestuur en andere te ma ken kosten. Hierna sluiting.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2