Rationalisatie voor Land- en Tuinbouw eens tegenslag. Of men mei het tijdschema uit zal komen is iets wat moet worden afgewacht. Het lijkt echter gunstig. PEILINGEN VERRICHT IN DE POLDER. Door de heeren Oosterhof en Breet, assistenten bij de Land bouwkundige voorlichtingsdienst, zijn peilingen verricht in sectie A en E. Men wilde weten hoe de slooten zich in dit gebied hebben gehouden. De uitkomsten der peilingen gaven aan dat de slooten prac- tisch allen in tact zijn gebleven. Op plaatsen waar ruim een meter water staat waren nog dui delijk de rijen tarwe, hoewel dood natuurlijk, te volgen. Ook wat betreft de slooten kan men optimistisch zijn. WAARNEMINGEN in andere geinnudeerde gebieden. Een gezelschap deskundigen uit de Wieringermeer heeft een excursie gemaakt naar Zeeland en de Hoekschewaard. Op Walcheren is aan de ge bouwen minder schade door het water als in de Wieringermeer. De gewassen zijn er alle dood. Op Tholen is de stand der ge wassen gunstig, ja eigenlijk fan tastisch. De zomergerst staat bui tengewoon zwaar. De tarwe staat er uitstekend. Kleine perceelen erwten en vlas staan er goed bij. De slooten zijn volkomenin tact gebleven. Ook de wegen zijn in goede conditie. In de Hoekschewaard en Fi- lipsland is nog niets ingezaaid, doch ook daar hoopt men op goe de resultaten. COMITÉ VOLKSHERSTEL WIERINGERMEER. Burgemeester Loggers deed eenige mededeelingen over het Comité Volksherstel. Er zullen gevallen zijn dat men de aan- schaffingskosten van de goederen niet kan betalen. En toch wil Volksherstel ook dan helpen. Het is dus noodig dat het Comité over contanten de beschikking heeft. Spr. kondigde voor de volgen de week een op de beurs te hou den open schaal collecet aan, die alvast in de belangstelling werd aanbevolen. DOOR DE DUITSCHERS IN BESLAG GENOMEN GOEDE REN. Vervolgens deelde de heer Log gers mede. dat men zoo spoedig mogelijk aangifte moet doen van door de Duitschers inbeslag geno men goederen. De aangifte kan op het raadhuis te Kolhorn ge schieden. ANDERE MEDEDEELINGEN De heer H. A. Giezen deelde nog mede dat Bloembollentelers die verleden jaar bollen hebben geteeld, zich voor een nieuwe ver gunning moeten wenden tot den Bloembollenconsulent Ir. Volkers te Lisse. Voorts wordt een bedrijfslei der gevraagd Wieringermeer- boer) op een bedrijf van 20 H.A. in de Boekelermeer. Aanmelding hiervoor bij de heer G. P. Kistemaker, Abbekerk A 63. Dan vraagt men nog werktui gen in IJsselstein, Herveld en omgeving. Verder werd een me- dedeeling gedaan over de afzet van gebruiks- en stamboekvee, 100 onkruideggen, licht en zwaar, sproeimachines voor bestrijding van de colloradokever, worden gevraagd namens de P. B. H., de heer Stompedissel te Winkel. OOK EEN POMPINSTAL- LATIE TE KOLHORN. Naar ons werd medegedeeld zal vor het droogmalen van de polder ook een nood-pompinstal- latie te Kolhorn worden opge steld. HOOG BEZOEK IN DE WIERINGERMEER. Maandag j.1. heeft Generaal Kruis, van het Militair Gezag, in gezelschap van enkele officieren een bezoek gebracht aan de Wie ringermeer. De tochc werd gemaakt per politieboot Anna Martha. Ir. S. Smeding, Burgemeester Loggers, Ir. A. Ovinge, Ir. Ree dijk, de heer Nap en eenige da mes vergezelden de Generaal op zijn tocht. O.a. werd een tocht gemaakt naar het gat in de dijk, alwaar de herstelwerkzaamheden werden bezichtigd. DE GESTOLEN LAND- BOUWWAGENS TERECHT. De twee landbouwwagens die vorige week zijn gestolen van het bergingsterrein te Kolhorn, zijn dank zij het actief optreden van den politieman Hartog weer bij de rechtmatige eigenaars te rug. De wagens waren ontvreemd door een jonge man die pas uit Duitschland terug was en moge lijk in geldverlegenheid zat. Eén wagen werd te Alkmaar in beslag genomen, de andere in de buurt van Alkmaar. Een organisatie met ver ordende bevoegdheid. De nieuwe minister van Land bouw, de heer S. L. Mansholt, heeft in een bijeenkomst van het gewest Noord-Holland Nrd. der S.D.A.P., gewezen op de nood zaak tot rationalisatie in land- en tuinbouw, die o.m. moet omvatten de verkaveling, de bedrijfsleiding en de afzet. De Stichting van de Landbouw bereidt voor de landbouw een or ganisatie voor met een regelende taak. De tuinbouw is nog niet zo ver. De toestand, die nu bestaat er is nu een apparaat met 20.000 ambtenaren mag niet lang meer duren. Er moet centra lisatie der bestaande organisaties komen en land- en tuinbouw moe ten zelf het initiatief nemen tot het scheppen van de organen, die het werk kunnen overnemen en verordenende bevoegdheid moe ten bezitten. Nederland zal ern stig moeten trachten weer export land voor de tuinbouw te worden. De groentenprijzen zijn zo hoog, doordat de tussenhandel Na een gedwongen rustperiode van bijna 4 jaar, kwam Woens dag j.1. de afd. Wieringermeer in café Laan te Winkel, in verga dering bijeen. De opkomst der leden was goed. De voorzitter, de heer G. P. Kistemaker opende de vergade ring met de volgende woorden: Mijne Heeren, Namens het vroegere bestuur van de afd. W'meer v. d. H. M. v. L. heet ik U allen hartelijk wel kom op deze bijeenkomst. Het is wel onder zeer bijzondere omstan digheden, dat wij hier bijeen zijn. Bijna 4 jaar geleden werd onze organisatie opgeheven of eigen lijk: men wilde ons als land- en tuinbouwers, enz. opnemen in de U bekende „landstand". Het spreekt wel vanzelf, dat die overschakeling, hoewel verplicht, algemeen in den lande geweigerd werd, en het gevolg was dan ook, dat de landstand (hoewel wer kend met het geld van de orga nisaties en later ook met steun van de toenmalige overheid) een kwijnend bestaan moest lijden, en tenslotte aan interne zwakte en corruptie is ten gronde gegaan. Hoewel het ondergronds moest gebeuren, werd toch contact on derhouden, werden af en toe ver gaderingen belegd, enz. Ook in de Wieringermeer wa rnet een onevenredig grote winst gaat strijken. De gros siers krijgen vaak een hoge be loning voor een minieme pres tatie. Het apparaat van de han del deugt niet. Hier moet de georganiseerde tuinder samen met de georganiseerde veilin gen ingrijpen. De winstmarge zal op korte termijn worden besnoeid. Het loon van den landarbeider moet gelijk worden aan dat van den stadsarbeider. Arbeidskrach ten op het land zijn zo schaars, dat de oogst moeilijk of niet is binnen te halen. In de N.O.-pol- der moet een oogst van 16.000 ha. binnengehaald worden en daar voor zijn slechts 600 man be schikbaar. De regering denkt er niet aan, arbeiders te gaan de porteren van stad naar land. Wel zullen misschien politieke gevan genen worden gebruikt. 'De prijs van het levensmidde lenpakket bedraagt 3.50. Deze moet nog wat omlaag, 3.is een dragelijke prijs, maar men vergete niet welke moeilijkheden er zijn; de staat draagt nu al 600 millioen gulden bij om de prijzen der landbouwproducten voor den consument te drukken. (Het Vrije Volk.) ren we hier mee bezig. Maar toen het einde van *die vreeselijke oorlog in zicht kwam, heeft onze vijand nog de misdaad begaan om onze mooie polder door het water te doen vernielen. En dat de vernieling grondig is gebeurd behoef ik U niet uit te leggen. We weten het allemaal maar al te goed. En hierdoor zijn ook wij als leden van de vroegere H. M. v. L. afd. W'meer verjaagd en ver spreid over een uitgestrekt ge bied, loopende van den Oever op Wieringen tot aan Andijk-Oost, terwijl enkelen van ons nog veel verder zijn weggetrokken. We zijn dus met recht uiteen geslagen, en het is dan ook verheugend, dat we hier 's Woensdags tenminste op één punt bij elkaar kunnen komen. Van deze gelegenheid heeft ook Uw vroegere bestuur gebruik gemaakt om U bijeen te roepen op deze vergadering. De bedoeling hiervan is om U op de hoogte te stellen van de stand van zaken en tevens om U in de gelegenheid te stellen aan de nieuwe organisatie te gaan meebouwen. Speciaal voor ons Wieringer- meerders staan er heel wat bouwplannen op het program. Want hoewel onze polder, waar we reeds een bloeiende landbouw- Afd. 'Wieringermeer.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2