Fruitteelt II Naschrift van de redactie. Het is ons gebleken dat som- mige lezers in de meening verkee- ren, dat de serie artikelen die wij de laatste weken onder de titel: ,,de voordeelen en de nadeelen van de bevolkingsconcentratie van landarbeiders" plaatsten, een pennevrucht waren van de redac tie. Deze meening is onjuist. In ons nummer van 20 Juli j.1., in welk nummer wij met deze artike len aanvingen, hebben wij in de inleiding medegedeeld, dat een hoofdstuk werd overgenomen uit een publicatie van de Stich ting voor het bevolkings-onder- zoek in de drooggelegde Zuider zeepolders. Deze publicatie is van de hand van de heer J. Godefroy, die werkte in de sociografische sectie, welke stond onder leiding van Prof. Dr. H. N. ter Veen, van het bevolkingsonderzoek wat Mededeel ingen van de Commissie ter behar tiging van de belangen der geëvacueerden Wieringer- meerbewoners. Wegens afwezigheid van den heer Giezen werden Woensdag morgen de mededeelingen door de vice-Voorzitter der Commissie, de heer H. R. Smit afgekondigd. Namens het Rentambt werd nog eens herinnerd aan de oproep om opgave voor 20 Augustus, van de ongemerkte vermiste materi alen. Eenige gegadigden hebben zich weer aangemeld voor paarden. Zij die deze nog beschikbaar heb ben kunnen dit opgeven bij den secr. der Comm. de heer G. P. Kistemaker, Abbekerk A 63, Tel. 3. Namens de P.B.H. (Stompedis- sel) werd medegedeeld dat aldaar een dringende aanvrage voor een landbouwwagen op luchtbanden is binnengekomen. Landbouwers die een wagen kunnen missen worden verzocht zich met de P. B. H. in verbinding te stellen. Verder werd namens genoemde P. B. medegedeeld, dat in de hooi en stroo-voorziening is voor zien. Men behoeft dus niet zwart te koopen. Een schrijven werd voorgelezen van de Suikerfabriek Zevenbergen, waarin de leden werd medegedeeld, dat ten spoe digste een opgave wordt verzocht, met redenen omkleed, waarom geen bieten werden geleverd. Zij die dit mochten nalaten vervallen in de statuaire boeten. Tevens wordt door genoemde fabriek ver zocht of de leden hun evacuatie adres willen opgeven. De heer K. H. Kroeze deelde namens de Voedselcommissaris mede, dat het verboden is paarden uit de Provincie Noord-Holland eenige jaren terug is gehouden in de Wieringermeer. De medewerking van de bevol king van de Wieringermeer aan dit onderzoek werd indertijd door de Directie van de Wieringer meer hartelijk aanbevolen en waaraan ruimschoots gevolg is gegeven. Wij meenden goed te doen, dat gedeelte van de publicatie, wat tal van problemen raakt waar we nu weer mee te maken krijgen in den polder, te publiceeren. Het geen niet wilde zeggen dat we het er in alle opzichten mee eens zijn. Doch het probleem van gecon centreerd of verspreid wonen is thans weer urgent voor de Wie ringermeer. Wij hopen van harte dat de pennen hierover eens in beweging komen, waaruit dan zou kunnen worden opgemaakt, wat er thans leeft over deze kwestie bij de bevolking. weg te voeren. Dit naar aanlei ding van de opmerkingen die ge daan zijn, dat voor Noord-Hol land geen paarden uit Car ada en Duitschland zijn toegewezen. Men had zich in den Haag op het standpunt gesteld dat voor Nrd.- Holland voldoende paarden wa ren vrij gekomen uit de Wierin germeer. Een uitzondering wordt natuurlijk gemaakt voor hen, die met het geheele gezin en inspan naar een andere provincie gaan evacueeren, teneinde daar een bedrijf uit te oefenen, waarvoor men echter een vergunning noo- dig heeft van de Voedselcommis saris. Het afgeven van een ver gunning zal van geval tot geval worden beoordeeld. Verder werd medegedeeld dat de toewijzing van brandstoffen voor tractoren normaal is. Smeerolie is nog altijd krap. De voedselpositie staat er goed voor. zelfs is het straks mo gelijk om wat krachtvoer, koekjes e.d. aan de dieren bij te voeren. Ir. L. R. Dijkema gaf nog een aanwijzing verband houdende met het aanschaffen van zaaigranen. Bij de verbouw van rogge heeft men te doen met twee rassen, wat moeilijkheden zal geven met de kruisbestuiving. Het ligt daarom in de bedoeling om de inzaai te beperken tot een ras en wel Petk. Winterrogge. De handel zal hier wel rekening mee willen houden en de boeren zullen het wel eens zijn met deze maatregel, aldus Ir. Dijkema. Nadere mededeelingen volgen nog. Wanneer de ruimte er voor aanwezig is verdient het aanbe veling de fruitboomen op een nieuw stuk grond te planten. Is dit niet mogelijk dan kiezen we het oude perceel dat dan echter eerst grondig is bewerkt en min stens een jaar lang in cultuur is geweest. Vooral nu alle begroeiing is verdwenen moeten we extra zorg besteden aan de windkeering, die zwaar en hoog moet zijn. Men kan al direct langs de Noord- en Westzijde van de tuin een dub bele haag, stek van Italiaansche populieren pooten. Die groeien verbazend vlug, zelfs al gebruikt men ze onbewor- teld en geven de jonge boomen die één of twee jaren later worden geplant dan een goede beschut ting. Nog dichter wordt de haag, wanneer tusschen de populieren 1 of 2 elzenveeren worden ge poot. Die moet men echter van elders betrekken, terwijl men van de populier in het oude land rond om ,,de Meer" voldoende stek- materiaal vindt. Dan moet het terrein, dat voor de beplanting nog diep bewerkt kan worden en daarna niet meer, goed worden ingemest. Stikstof komt hiervoor niet in aanmerking, kali en fosfor wél. Zelf opkweken van het plant- materiaal dat sommigen (uit lief hebberij) overwegen moet in het algemeen ontraden worden, voor al voor vruchtboomen loont het de moeite niet. Anders staat het met de bessen, die men heel goed in de a.s. winter ergens op het bedrijf waar men geëvacueerd is kan stekken, om ze dan in het na jaar 1946 of nog een jaar later als mooie jonge struiken mee te nemen. Men dient dan echter zeer zorg vuldig zijn stekmateriaal te kie zen. Alleen bij eerste klas fruit- kweekers gaan vragen en niet zoo maar ergens op af gaan. Goede variëteiten zijn: Fay's Prolific. roode tafelbes, Whin- ham's Industry, Duitsche zure (sterke sapbes) en Grootvruchti- ge Engelsche witte. resp. roode en 'gele kruisbes, Baldwin en Wellington XXX als zwarte bes sen. Bij het bestellen van de boo men verlange men plombe van de N.A.K.B., want alleen dan heeft inen de zekerheid dat inderdaad de juiste variëteit geleverd wordt, dat de onderstam goed is en de boom vrij is van ziekten. Deze ge gevens kan men lezen op het strookje dat om de stam van iedere gekeurde boom is gehecht. Het planten gaat niet zoo maar, zelfs al plant men het aanbevolen sortiment. Men moet met allerlei rekening houden. Bij voorbeeld: In verband met de ziektenbestrij- ding (waarvoor bespuitingen met verschillende middelen noodig zijn) worden peren, appels en pruimen elk afzonderlijk geplant. Zelfs kan het nuttig zijn onder appels- en perenboomen geen bessen te plaatsen. Om een betere bestuiving en daardoor meer vruchten te krijgen worden de variëteiten zoo gegroe peerd dat twee boomen die el kaar kunnen bestuiven naast el kaar komen. Teneinde bij het plukken van de eene variëteit niet door tak ken van zwaar beladen later rij pende variëteiten te worden ge hinderd, planten we de vroege dragers altijd vooraan en het win- terfruit achteraan. Men loopt dan altijd met ladders en manden tus schen boomen waarvan de vruch ten reeds geplukt zijn. De Ned. Pomologische Vereen. Afd. West-Friesland. Hoorn, Augustus 1945. DE HUISVESTING VAN WIERINGERMEERBEWO- NERS. Naar ons werd medegedeeld, zullen ongeveer nog 200 gezinnen uit de Wieringermeer aan een be hoorlijk onderdak geholpen moe ten worden. Hoewel er veel moei lijkheden te overwinnen zijn, ho pen de diverse instanties die met deze huisvesting zijn belast, voor 1 October a.s. alle gezinnen zoo danig aan huisvesting geholpen te hebben, dat de winter rustig kan worden afgewacht. ZITDAGEN KAMER VAN KOOPHANDEL. Blijkens een advertentie in dit nummer zullen eenige ambtena ren van de Kamer van Koophan del volgende week eenige dagen achtereen zitting houden te Win kel, teneinde inlichtingen te ver strekken aan de zakenmenschen uit de Wieringermeer, in verband met geleden schade, die voor ver goeding in aanmerking komen. Wij verwachten een druk bezoek. Voor bijzonderheden raadplege men de advertentie. MEDEWERKING VAN DE VIER NOORDER KOGGEN aan het opnieuw droogmaken van de Wieringermeer. In een op 9 Aug. j.1. gehouden buitengewone vergadering van hoofdingelanden van De Vier Noorder Koggen kwam in behan deling een verzoek van de Dienst der Zuiderzeewerken om mede werking aan het opnieuw droog maken van de Wieringermeer, door toe te staan, dat, zoolang dit mogelijk zal zijn, water uit de Wieringermeer door de Overle- kersluis bij Medemblik zal worden afgelaten op de boezem van de Vier Noorder Koggen, waarna dit water door de gemalen van dat waterschap op het IJsselmeer zal worden uitgeslagen. Er werd besloten de gevraag de medewerking te verlenen.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2