Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in Wieringermeer 25 Jaar Zuiderzeewerken (v.V.) Het-jaar 1945 is voor Zui derzeewerken in het algemeen, en de Wieringermeer in het bijzon der, een belangrijk en zeer be wogen jaar. Op 20 Juni 1920 werd bestek No. 1 van Zuiderzeewerken, het beteugelen van diepe geulen in het Amsteldiep, aanbesteed; op 29 Juni d.a.v, te 12.05 n.m. werd de eerste bak grond gestort en daar mede is met de afsluiting van de Zuiderzee een aanvang gemaakt. Nederland bond op vreedzame wijze de strijd aan met den al- ouden erfvijand, het water, ten einde zich levensruimte te ver overen. Op 29 Juni j.1. was het dus 25 jaar geleden, dat de eerste werk zaamheden voor het droogmaken van de Zuiedrzeegronden werd aangevangen Het is goed, dat we deze his torische datum nog eens voor het voetlicht halen. Te weinig reali- seeren we ons dat deze datum en gebeurtenis misschien wel de be langrijkste is uit de egschiedenis van Zuiderzeewerken. Wat is er niet aan voofaf gegaan voor het zoover kon komen. De wereld bloedde nog uit dui zend wonden van de oorlog 1914 1918. Ons land, dat zich ten koste van veel opofferingen er buiten had weten te houden, her stelde zich het eerst uit de chaos. Het gaf de verwarde wereld een voorbeeld. Het vatte een plan aan van één zijner grootste zonen, het levenswerk van Dr. Ir. C. Lely, de drooglegging der Zuiderzee- gronden. In een snel tempo volgen daar na de bestekken van' Zuiderzee werken elkander op, worden aan besteed en uitgevoerd, zoodat reeds tien jaar na de aanbeste ding van bestek No. 1, op 27 Augustus 1930, de eerste Zuider zeepolder, de Wieringermeer, droogvalt. Mei 1940. Tien jaar van ge- stagen arbeid en opbouw in de Wieringermeer ligt achter ons, etappe na etappe, voor de in cul- tuurbrenging en kolonisatie van dit nieuwe gebied, is afgelegd. ge hoevelheid water via den boe zem van de ,,Vier Noorder Kog gen" en door de sluizen te Hau- kes en Kolhorn zal kunnen wor den geloosd, dan mag verwacht worden ,dat voor het einde van dit jaar de polderbodem weer droog zal zijn gevallen en met nieuwen moed zal kunnen worden begonnen om de Wieringermeer weer in zijn, niettegenstaanden korten tijd van bestaan, reeds ge vestigde oude glorie te herstellen. Ir. F. J. B. G. Geers. 15 Jaar Wieringermeer De polder is klaar; althans het grootte" werk is er aan af, de polder is een woon- en leefruimte geworden voor duizenden Neder landers. De directie van de Wie ringermeer, staat klaar om af scheid te nemen en maakt zich ge reed om met haar staf van mede werkers, het werk in de nog vol gende Zuiderzeepolders te gaan voortzetten. Men had voorberei dingen getroffen om het tweede lustrum van de droogvalling te herdenken, de traditioneel ge worden Polderdag" op grootsche wijze te vieren. 10 Mei 1940. Wij worden in Nederland op hardhandige wijze in aanraking gebracht met de .Cultuur van onze naaste buren. 17 April 1945. De resultaten van deze cultuur worden op de Wieringermeer toegepast, door met een druk op de knop, het le venswerk van een volk te vernie tigen. Zie hier een zeer onvolledige opsomming van 25 jaar Zuider zeewerken en 15 jaar Wieringer meer. Het geschiedenisboekje van Zuiderzeewerken en de Wierin- Het bouwplan 194 6. Zooals velen bekend kan zijn, ligt het in de bedoeling om bij de exploitatie v. d. Wieringermeer gronden na het droogvallen, de pachters zooveel mogelijk direct in te schakelen. Wij gebruiken hier opzettelijk het woord inscha kelen, om te voorkomen dat bij sommigen het idee zou kunnen worden gevormd dat zij, zoodra het water weg is, onmiddellijk de exploitatie van hun bedrijf, zooals het daar dan ligt en volgens hun eigen inzichten en belangen, zelf ter hand zullen kunnen nemen. Zóó eenvoudig mag het probleem van het voor de tweede maal in cultuur brengen van den polder zeker niet worden opgevat. Wan neer men alleen slechts de posi tie van de bouwmaterialen en die van de arbeidskrachten be schouwt, dan wordt het duidelijk, dat het weder in cultuur brengen straks onder wel zeer moeilijke omstandigheden zal moeten plaats vinden. Men heeft zich voor te bereiden op ware en zware pio niersarbeid. Het spreekt verder van zelf, dat door de instantie, die belast zal worden met de leiding van en de verantwoordelijkheid voor de wederopbouw van de Wieringer meer, maatregelen zullen worden germeer heeft reeds een eerbied waardig aantal jaartallen, datums en feiten. Meerdere zullen er aan toegevoegd worden in een nog sneller tempo dan voorheen. 20 Juni 1945. Ir. A. Ovinge maakt békend (precies 25 jaar na de aanbesteding van bestek No. 1) op de noodbeurs te Winkel, dat heden met de herstelwerk zaamheden van de openingen in de Wieringermeerdijk een aan vang is gemaakt. 5 Augustus 1945. De laatste opening in de dijk wordt te 7 uur n.m. gesloten. 9 Augustus 1945. Met het voor de tweede maal leegmalen van de Wieringermeer is begonnen. En zoo zullen er straks weer nieuwe datums en feiten bijko men. Dit jaar nog! De eerste rogge ingezaaid op de reeds drooggevallen gronden, de Wieringermeer geheel droog, de eerste boerderij gereed, de eerste bewoners vestigen zich weer definitief in den polder, de eerste boomplantdag, enz. enz. Stap voor stap, trekt men straks de polder weer in, groote en klei ne stappen zullen worden ge maakt, om terug te nemen wat verloren ging. Het Wieringermeerland zal her rijzen! genomen en voorschriften zullen worden gemaakt, welke voor een goeden gang van zaken noodza kelijk zijn. Een belangrijk punt bij de ex ploitatie is het bouwplan voor het eerste jaar. Voor de keuze van de te verbouwen gewassen is niet de geschiktheid van den grond alleen bepalend, doch tevens heeft men rekening te houden met an dere factoren, zooals bijv. het stuifgevaar op de zandgronden en de arbeidsintensiviteit. In verband met een en ander lijkt het ons van belang hieronder de voorschriften voor het bouwplan 1946 alvast weer te geven, zooals deze door de bovengenoemde instantie bin dend zullen worden vastgesteld. Bouwplan 1946 Wieringermeer. A. Algemeen. Op geen enkele bedrijf mag met de volgende gewassen meer dan de daarachter geplaatste per centages van de oppervlakte wor den 'beteed. Aardappelen 5 Erwten (capucijners, schok kers, enz.) 10 Vlas 5 Bieten (voederbieten, roode bieten) 5 Granen mogen vrij worden verbouwd. EENS ZAL WEER HET KOREN RIJPEN. Eens zal weer het koren rijpen, eens zal 't vlas weer bloeien gaan, waar nu nog de golven grijpen naar wat nog is blijven staan. Eens zal weer het lied weerklinken van de bouwers van de Meer. Alles wat nu moest verzinken keert hernieuwd en schooner weer. Want de fouten van 't verleden worden straks niet meer gemaakt, omdat in het harde heden 'daar d' ervaring tegen waakt. En zoo zullen door de jaren, moeizaam, maar met vaste hand, wijsheid en ervaring paren ter verrijking van dit land. Eens zal hier het vlas weer groeien. Eens rijpt weer het kost'lijk graan. Eenmaal zal de Meer weer bloeien. Nooit mag zij weer ondergaan. A. N. Winkel. Toelichting. Samenvoeding van de boven genoemde percentages wordt niet toegestaan. Het is dus niet moge lijk om bijv. 10 aardappelen en geen vlas te verbouwen. De to tale oppervlakte erwten plus. schokkers plus capucijners, enz. mag niet meer dan 10 van de oppervlakte van het bedrijf bedra gen en evenmin mag de totale op pervlakte suikerbieten plus voe derbieten plus roode bieten groo- ter zijn dan 5 van de bedrijfs- oppervlakte. B. Zandgronden. 1. Bouwland. Voor zoover deze gronden vóór den winter droog vallen moeten zij met winterrogge worden ingezaaid. 2. Grasland. Mits oordeelkun dig gescheurd, dus zoodanig, dat deze gronden geen stuifgevaar opleveren, gelden hiervoor de re gels, als onder A genoemd, met uitzondering van vlas, dat niet op de zandgronden mag worden ver bouwd. Toelichting. Het is van groot belang, dat de stuivende zandgronden zooveel mogelijk nog vóór den winter worden ingezaaid met winter rogge. Wanneer dit niet zou ge lukken, dan zal in het voorjaar van 1946 in groote gebieden van den polder het in cultuur brengen op zeer ernstige wijze worden be lemmerd door zandstormen". Niet alleen zullen dan de kanalen, Medcdeeling No. 252 Algemeene opmerkingen.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 4