kerknieuws! Mededeel ingen tochten en slooten volstuiven, waardoor zeer veel extra werk zou worden verkregen, doch te vens zal aan de voorjaarsgewas sen enorme schade worden toe gebracht. Dit geldt niet alleen voor die gewassen, welke op een stuivende zandgrond groeien, doch voor alle gewassen, welke binnen een dergelijk „stuifzand- gebied" worden verbouwd. Men moet dit gevaar zeker niet onder schatten en alles moet dan ook in het werk worden gesteld om de bodem zoo spoedig mogelijk bedekt te krijgen. Met het zaaien van roggez al men daarom zoo lang mogelijk door moeten gaan. Er zal dus, indien de winter het toelaat, ook in Januari bijv. nog winterrogge moeten worden ge- den gezaaid op de stuivende zand gronden. Dit zal voor menige boer een beetje vreemd lijken en de neiging zou kunnen bestaan, dat hij meent beter een zomergewas te kunnen zaaien, dan een (veel) te later winterrogge. Deze ziens wijze is echter volkomen onjuist. Men moet zich op het standpunt stellen, dat met 1 ha, winterrogge, ook al is deze nog zoo slecht (en bijv. juist voldoende om het stui ven te beletten) 5 of meer ha. an dere zomergewassen kunnen wor den gered. Voor „stuifrogge" moet de voorkeur worden gegeven aan het ras Petkuser. Tegenover Brandt's Mariën ontwikkelt Petkuser zich, vooral gedurende de eerste ont wikkeling, iets vlotter. In verband met de wenschen van zaaizaad telers is het verder van belang (gevaar van kruisbestuiving) zich in het eerste jaar in den polder alleen te bepalen tot één ras. Aan gezien de vraag naar Petkuser in ons land grooter is dan die naar Brandt's Mariën lijkt het alleszins gemotiveerd om, althans voor 1946, slechts één ras, n.1. Petku ser, voor te schrijven. Zooals hierboven (B. 1) werd aangegeven, bestaat de verplich ting voor het zaaien van Petkuser winterrogge alleen op het bouw land van de stuivende zandgron den. Op het grasland is men vrij er in de keuze der gewassen, om dat hier het stuifgevaar veel ge ringer is. Wel zal natuurlijk al het grasland moeten worden ge scheurd, doch indien dat oordeel kundig geschiedt, leveren derge lijke gescheurde graslanden op zandgronden gedurende de eerste paar jaren gevaar voor stuiven op. Onder oordeelkundig scheu ren verstaan wij dan scheuren op een zoodanige wijze, dat de zode niet te diep wordt weggestopt, doch boven in de bouwvoor en 't liefst zelfs gedeeltelijk aan de op pervlakte blijft liggen, opdat een zoo ruw mogelijke oppervlakte wordt verkregen. Hierdoor wordt het stuiven tegengegaan. Het best zal men vermoedelijk de vol gende bewerkingen kunnen toe passen. Met een schijveneg de zode overlangs en overdwars kapot maken en daarna licht onderploe- gen. In vele gevalen zal ook een gelijktijdig losmaken van de te vaste ondergrond zeer zeker noodzakelijk zijn. Hiervoor zal men dan een woeler moeten ge bruiken. (Slot in het volgend nummer) van de Commissie ter behar tiging van de belangen der geëvacueerde Wieringer- meerbewoners. In den polder. Naarmate het water zakt wor den de mededeelingen van de Commissie schaarser, althans er werd Woensdagmorgen weinig afgekondigd. De heer G. P. Kistemaker deel de mede, dat voor landbouwers die binnenkort weer op hun be drijf aan de gang kunnen gaan Landbouwherstel een voorschot zal geven van 150.- tot 200.- per ha. Indien echter voldoende liquide middelen aanwezig zijn, wordt dit voorschot niet verleend. Aanvragen voor een dergelijk voorschot moeten een maand voor dat men denkt te beginnen, wor den aangevraagd bij de P.B.H. (Stompedissel) Verder werd medegedeeld dat zij die vlas hebben verbouwd en dit vlas hebben verkocht, doch nog niet hadden geleverd, geacht wordt dat het vlas eigendom is van den teler. Vervolgens is er een aanvraag om een aardappelsorteermachine en een tractor bij de Commissie binnengekomen. Zij die deze werktuigen beschikbaar willen stellen gelieve zich te vervoegen bij den Secr. der Commissie G. P. Kistemaker, Abbekerk A 63, Tel. 3. NOODWONINGEN. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid om eenige modellen van noodwoningen te bezichti gen, welke in opdracht van We deropbouw te Oegstgeest zijn ge bouwd. Het zijn woningen geheel van steen opgetrokken, met een schuin afloopend dak. Alles is gelijkvloers gehouden, zoowel de woon-, slaap- als berg ruimte. De woningen die wij ge zien hebben, zijn bestemd voor gezinnen met 8 en 10 kinderen. Er is één woning geheel ingericht en gemeubeld, zoodat men een in druk krijgt hoe of men zich de be woning indenkt. De woon-keuken is een ruim licht vertrek, de slaapvertrekken zijn klein, doch het gaat als men zich aan de indeeling houdt. De demonstratie - woning zag er vriendelijk uit. Het interieur is eenvoudig doch practisch inge richt. Deze woningen zullen ge bouwd worden in de getroffen ge bieden. Voor gezinnen die letter lijk alles kwijt zijn, worden ze ge heel compleet geleverd. De fa. Panagro te Warmond, die deze woningen bouwd kan er 80 per week opleveren. Wanneer dit dus goed aangepakt wordt (en de uitlatingen van Minister Rin- gers laten hieromtrent geen twij fel bestaan) dan kunnen heel wat noodwoningen tegelijk in ons land verrijzen. Of dit noodwoning-type ook in de Wieringermeer gezet zal worden is nog niet bekend. Als noodwoning bij een boerderij lijken zijn ons bijzonder geschikt. Vooral omdat ze later heel ge makkelijk voor bergruimte van klein materiaal en gereedschap gebruikt kunnen worden. HET WATER ZAKT. Naar ons werd medegedeeld, is het water in den Polder ongeveer 16 a 17 c.m. gezakt. Het gaat nog wel niet erg had. Doch als straks de hulpbemaling mee gaat wer ken zullen de resultaten wel vlug ger zichtbaar worden. NED. HERV. GEMEENTE. Preekbeurten. 26 Aug., Abbekerk, 10.30 uur, Ds. Meijer Drees. Midwoud, 10.30 uur, Ds. de Jong. 2 Sept, Oostwoud, 10.30 uur, Ds. Bredschneijder. Twisk, 10.30 u., Ds. Germans. MET VOLLE ZEILEN DE TOEKOMST IN! Donderdagavond 16 Aug. j.1. hield de Ned. Herv. Jeugdver. „De Rijzende Kerk", afd. Wierin germeer een zeer geslaagde bij eenkomst in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te Nieu we Niedorp. De hoofdschotel be stond uit een belangwekkend ver haal van Henk van der Wal, over ervaringen opgedaan op een deel van de jeugdleiders-conferentie op de Volkshoogeschool te Bak- keveen. Besproken werd de jeugd- vorming, in het bijzonder die in de jeugdbeweging. Wat het zeg gen wil als die jeugdvorming niet voltooid wordt hebben we allen gezien en kunnen we nog steeds zien aan het leeuwenaandeel van de jeugd dat op hoeken en in por tieken hangt en zichzelf „op voedt". Deze jongens en meisjes moeten opgevangen worden. Hier ligt een prachtige taak, ook voor de Rijz. Kerkers. Het Vrije Vo- gelwerk, dat zoo goed begon en zoo plotseling moest eindigen, moet voortgezet worden. Ook de opzet van de N. J. G. werd be sproken. Men wil de geheele jeugd onder één dak brengen tot het 16e jaar en dan met ruime blik laten uitvliegen naar het nest waar ze zich thuis voelen. Voor ons oudere jeugd ligt dus een prachtige taak. „Gaat heen, en doorkruist het land in lengte en breedte". Het gaat niet om je zelf of om een klein deel van de Wie- ringermeerjeugd. Het gaat om een betere en ver jongde wereld. Familie berichten Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van ons doch tertje en zusje DIRKJE (Dickie) J. Vaandrager G. C. A. Vaandrager- Madera Henk Rhoon, 16 Aug. 1945 Werkersdijk 75. V e r 1 o o f d STIEN BLIJDORP en KLAAS POSTEMA Beatrix Hoeve, Middenmeer. Evacuatie-adres: Lambertschaag B 1, Post Abbekerk. Geref. Pastorie Veendam Koninginnedag 1945. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belang stelling die wij bij ons huwelijk mochten ondervinden, zeggen wij, mede namens wederzijdsche ou ders en familie, hartelijk dank. W. Brugman M. Brugman-Stolwijk Zuidscharwoude, Aug. 1945 Dorpstraat A 86. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van be langstelling en medeleven, die wij mochten ondervinden bij het heen gaan van onze lieve Man en Vader A. L. POUWER zeggen wij hartelijk dank. P. J. Pouwer-Polderman en kinderen. Nieuwe Niedorp Aug. 1945 B 150. Het evacuatie-adres van R. P O L I T IE K Schervenweg K 27 Wieringerwerf is thans: W O N S 90 (Fr.) Bij ons vertrek naar Haarlem wenschen wij vrienden en kennis sen een hartelijk vaarwel. Fam. J. SCHOON Voorheen: Kanaalweg 9, Mid denmeer. Thans: Kanariestraat 70, Haar lem (Noord),

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 5