Ingezonden Eén dorp of drie dorpen Een tegenstander aan het woord. Naar aanleiding van onze arti kelen „Eén dorp of drie dorpen", ontvingen we een ingezonden stuk van den heer K. H. Mollema. De heer Mollema is tegenstander van één dorp, hij wil drie groote dorpen. Wij plaatsen dit stuk on verkort en geven ook gaarne aan anderen gelegenheid om hun mee ning hierover te zeggen. Hier volgt dan het artikel van den heer Mollema. „Het is spraakwoordelijk dat als men een huis gaat bouwen men eigenlijk twee maal moest kunnen bouwen, want toch niet eerder als het nieuwe huis wordt bewoond blijke de gebreken. In grooter verband geldt dit zeker ook voor onze polder, en wij kun nen ons gelukkig prijzen dat wij met hetzelfde enthousiasme als bij de opbouw ons nu weer mogen opmaken tot de heropbouw. Wat was nu bij de opbouw goed en wat moet bij de heropbouw ver anderd worden. Uiteraard acht ik mij niet bekwaam om over vele zaken een oordeel uit te spreken, maar één zaak zou ik toch gaarne iets over zeggen, n.1. het reeds in Uw blad besproken onderwerp één dorp of drie dorpen. Helaas Mijnh. de Red. moet ik daarover met U van meening verschillen. Er zit zeker aan het plan één dorp, een mooie zijde, maar naar mijn meening slechts voor een klein deel der bevolking en wel dat deel dat zijn werkzaamheden in het dorp zelf heeft, maar voor het overgroote deel der bevol king, n.1. de boeren en arbeiders, kan het zeer zeker geen vooruit gang beteekenen. Maar in het bijzonder echter zou ik als middenstander mijn be zwaren willen naar voren bren gen. Wat zal toch het geval zijn als wij zouden komen tot één cen traal dorp, zeer zeker flinke za ken, maar de groote afstanden zal de bevolking der randgebieden drijven naar het oude land. En van centralisatie gesproken, wij krijgen dan b.v. alle kruideniers midden in de polder, maar U wilt voor die kruideniers toch geen rayon verdeelen? Dus allen zullen de geheele polder tot hun opera tie-gebied maken. Dit geldt even eens voor verschillende ambachts lieden. Het is wel centralisatie nen worden met de gewenschte soorten. 3. Bij de keuze van de verzorger van uw fruittuin is het van veel belang u er van te vergewissen of deze in voldoende mate con tact met het Tuinbouwconsulent- schap onderhoudt. Ir- L. R. Dijkema maar niet economisch en voor de buitenomwonende zeer lastig. Neen wij moeten hebben niet één flink dorp maar drie flinke dor pen en dat zal zeer wel mogelijk zijn. Wat zien wij op het oude land soms op veel kleiner gebied dan de Wieringermeer groote plaatsen dicht bij elkaar- En er zijn zooveel voordeelen op te noe men- Denkt U b.v. eens aan de dichte bevolking om en achter W.werf. Het was nu reeds een afstand van 8 a 9 Km. voor velen, laat staan dat daar nog 5 Km. bij komt. Dit kan toch niet bevorder lijk zijn op velerlei gebied. Neem b.v. het onderwijs, het zal toch niet de bedoeling zijn om op de gehuchten of streekjes welke zich misschien zullen vormen kleine twee-lokaal scholen te bouwen? Neen, alles naar een centr. punt, maar vraagt U maar eens aan de ouders, welke wonen aan de verste wegen, wat het wil zeg gen als de kleintjes van 6 jaar door weer en wind naar de school moeten. U spreekt van busvervoer, maar dat weten we reeds, is zeer kostbaar en boven dien kunnen met drie centra's veel kinderen des middags thuis gaan eten. Ook ons Kerkelijk leven zal groote bezwaren ondervinden bij de groote afstanden en dit geldt Mededeelingers van de Commissie ter behar tiging van de belangen der geëvacueerden Wieringer- meerbewoners. De voorzitter van de commis sie, de Heer H. A. Giezen, deelde Woensdagmorgen mede, dat aan het Centraal Bureau te Kolhorn staat een schilderij waarvan de eigenaar niet bekend is. biet stelt voor, een watergezicht met het dorp op den achtergrond. Men wil graag dat de eigenaar het zoo spoedig mogelijk afhaalt. In scharen paarden. De Plaatselijke Bureauhouder voor Wieringermeer deelt mede, dat de volgende prijzen zijn vast gesteld voor het inscharen van paarden: Jonge paarden 7.per week. Andere, zware paarden 8. per week. Betaling bijdrage Commissie. Er zijn nog verschillende Wie- ringermeerbewoners die hun bij drage in de kosten die de com missie maakt niet hebben betaald. Men wordt verzocht de 2.50 die hiervoor is vastgesteld, spoedig aan den Heer H. de Graaf af te dragen. Aangifte voor de schade-enquette commissie. Was aanvankelijk bepaald, dat men vóór 28 Aug. aangifte moest doen bij bovengenoemde commis sie, thans is deze termijn verlengd tot 1 Nov. a.s- Men doet evenwel goed, om wanneer men nog geen eveneens van het Maatschapep- lijke en vereenigingsleven. Het in tieme van het eigen dorpsleven wat er reeds aanwezig was, gaat door het groote geheel verloren. Nogmaals: niet één maar drie groote dorpen en dan gelijk be deeld. Ook W.werf met zijn groot achterland zijn 300 tons vaarwa ter. U zult zeggen dat is weer vechten voor een bepaald dorp. Toch niet, hoewel W.werf en om geving, zooals wij dat gekend hebben ons lief was geworden, en zou zeer zeker door centralisatie voor velen een mooie herinnering verloren gaan. Maar en dit zou ik zeer bijzonder willen zeggen tot de instanties, welke over dit alles zullen moeten beslissen, wilt U het volle, r'jke gemeenschaps leven in onze polder, welke wij weer op het water gaan heroveren tot volle, ontplooiing brengen, laat ons dan drie dorpen weer op bouwen en zoo mogelijk nog ver der uit elkaar, zoodat ieder dorp een centrum is van zijn eigen omgeving en als de kansen voor elk afzonderlijk even groot zijn zal de ontwikkeling zeer zeker komen zooals het zich in 1940 reeds liet aanzien. K. H. Mollema, W'werf tijdelijk adres Oldehove (Gr.) definitieve schade kan opgeven, toch een voorloopige aangifte van schade te doen, waarna later een gespecificeerde opgave kan wor den gedaan. Zitting Kamer van Koophandel. Voorloopig zullen eenige amb tenaren van de Kamer van Koop handel te Alkmaar Woensdags nog zitting houden teneinde in lichtingen te verstrekken over vergoedingen voor schade. Nog steeds aanvragen voor paarden. Bij de commissie komen nog steeds aanvragen voor paarden binnen. De Secr. der Comm., de Heer G. P. Kistemaker, Abbekerk A 63, Tel. 3, zal gaarne de adres sen verstrekken van hen, die paar den hebben aangevraagd. Moch ten er nog Wieringermeerboeren zijn die er nog eenige willen be schikbaar stellen, laten zij dit dan opgeven aan den Heer Kistema ker. Een touwpers gevraagd. Door een loondorscher wordt een touwpers te huur gevraagd. Aanbiedingen aan den Heer Kis temaker, Secr. der Comm. Sleutels inleveren. Alle pachters van de Wierin germeer, voorheen wonende aan: den Koggenrandweg, Groetweg, Waardweg, Amstelmeerweg en Wieringerrandweg, worden ver zocht alle in hun bezit zijnde sleu tels van binnen en buitendeuren, zoowel van woningen-schuur als bijgebouwen, met spoed in te le veren op het kantoor der Domei nen te Medemblik. Een en ander houdt verband met hec in orde brengen der gebouwen- Ter toelichting werd nog mede gedeeld, dat men hieruit niet be hoeft te concludeeren dat de vroe gere bewoners niet naar hun ge bouwen zouden mogen teruggaan. Enkele gebouwen zullen voor hen die de eerste werkzaamheden moeten verrichten in den polder, beschikbaar moeten blijven. Tot zoover de mededeelingen der commissie, GEMEENTENIEUWS WIERINGERMEER GOEDEREN VOOR OORLOGSSLACHTOFFERS Het is gebleken dat verschillen de voormalige Wieringermeerbe- woners door Ned. Volksherstel en- of H-A.R.K. inmiddels gehol pen zijn met diverse goederen. In verband hiermede worden degenen, die reeds geheel of ge deeltelijk van goederen voorzien zijn door genoemde instellingen verzocht hiervan schriftelijk me- dedeeling te doen aan den Secr. van onze Commissie, onder opga ve van soort en aantal der arti kelen welke zij ontvangen heb ben. Alle ingediende aanvragen zijn op een lijst geplaatst, niemand be hoeft zich ongerust te maker, om dat hij nog niets op zijn aanvrage gehoord heeft. Zoodra er goede ren beschikbaar gesteld worden zullen de aankoopvergunningen in rangorde volgens de nummers der lijst worden verzonden. Het tempo der hulpverleening wordt dus in hoofdzaak bepaald door de snelheid waarmede de goede ren ter beschikking komen. Zeer binnenkort zullen in bescheiden mate aankoopvergunningen voor emaille en serviesgoed kunnen worden verzonden. Verder is de levering van kookkachels en fornuizen bene vens van lepels vorken en messen in het vooruitzicht gesteld. Het zal echter nog even duren, voor dat goederen bij de aangesloten winkeliers gearriveerd zullen zijn. Tenslotte bestaat de mogelijk heid snelweger en warmwater reservoirs voor getroffen winkel- respectievelijk café of hotelbe- drijven -te verkrijgen- Getrof fenen, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen gelieve dit voor 8 Sept. a.s. schriftelijk mede te deelen aan den Secretaris van de Commissie. Kolhorn, 1 September 1945. De Commissie Voorz. Wieringermeer H. de Graaf, Voorz. P. J. Cramwinckel, Secr. ZITDAGEN WORDEN VERLENGD. Voorloopig zullen eenige amb tenaren van de Kamer van Koop handel te Alkmaar, Woensdags in Café Laan te Winkel van 94

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2