herrijzend W ierinqermeerland Voedsel en Landbouw 1 ste Jaargang Nr. 19 7 September 1945 en Administratie Nieuwe Niedorp B 58 Tel. 206 Kengetal 2261 Weekblad voor de Wieringermeerbevolking en de herrijzing van het polderland Redacteur: Th. J. van Vegten Een nieuwe internationale organisatie voor Het is nu twee jaren geleden, dat op uitnoodiging van wijlen Pres. Roosevelt in Hot Springs (Virginia) vertegenwoordigers van vier en veertig Verbonden Volken bij elkaar kwamen om het belangrijke vraagstuk van de voedselvoorziening in den ruim- sten zin in behandeling te nemen. De na-oorlogsche organisatie van landbouw en voedselvoorziening in het raam eener algemeene so ciale politiek van betere voeding en wering van gebrek („Freedom from Want") was het doel der besprekingen. Deze Conferentie had niet tot taak een bespreking van de on middellijke problemen van voed selvoorziening tijdens den oorlog en van relief-voeding onmiddellijk na den oorlog. Deze belangrijke en zeer urgente aangelegenheden waren voorbehouden aan de later opgerichte UNRRA, die in No vember 1943 haar eerste vergade ring hield. Uit de conclusies der Conferen tie kwam zeer duidelijk naar vo ren de overtuiging, dat er op grond van den grooten vooruit gang der wetenschap op het ge bied van landbouwproductie en voedingsleer geen reden was om voedselgebrek en honger zonder meer te dulden. Groote nadruk werd gelegd op de fundamenteele onderlinge afhankelijkheid van verbruiker en voortbrenger. Voedsel- en landbouwpolitiek die nen in onderling verband gezien te worden. De Conferentie advi seerde dan ook tot de oprichting van een permanente internationale organisatie, waar zoowel de pro blemen van de voedselvoorziening als die van de landbouwproductie zouden worden behandeld, en wier activiteit gericht zou moeten zijn op het welzijn van producent zoowel als van consument, o o Om tot deze permanente orga- niesatie te komen en de taak daar van nader te omschrijven werd door de Conferentie aan de deel nemende regeeringen voorgesteld om aanstonds een Interim Com missie te benoemen en deze in Washington te vestigen. Deze Interim Commissie, waar van ook Nederland lid werd, kwam voor de eerste maal bijeen te Washington op 15 Juli 1943 en heeft sedert dien belangrijken ar beid verricht tot voorbereiding van de permanente organisatie. In Augustus 1944 verscheen het Eerste Rapport der Interim Com missie aan de Regeeringen der Verbonden Volken, waarmede zij haar voornaamste taak had ver vuld; zij had een definitief plan voor een permanente organisatie gemaakt. Het Eerste Rapport bevat een ontwerp-c.onstitutie voor de inter nationale organisatie, die den naam zal dragen van ,,Food and Aguculture Organization of the United Nations" (Voedsel en Landbouw Organisatie der Ver bonden Volken), welke naam wordt aangeduid met de letters „FAO". Zoodra twintig landen aan de Interim Commissie te kennen heb ben gegeven, dat zij de constitutie aanvaarden, zal de Interim Com missie maatregelen nemen om de constitutie te doen teekenen door de landen, welke daartoe bereid zijn. De constitutie treedt onmid dellijk in werking, wanneer ten minste twintig landen geteekend hebben. Reeds hebben meer dan twintig landen, waaronder Neder land, te kennen gegeven, dat zij lid wenschen te worden van FAO en de constitutie aannemen- Het is te verwachten, dat dit najaar de officiëele onderteekening der con stitutie zal plaats hebben en te vens de eerste algemeene verga dering der FAO zal worden ge houden o o In de considerans der constitutie verklaarden de onderteekenaars, dat zij om de algemeene welvaart te bevorderen, voornemens zijn ieder voor zich en tezamen actie te ondernemen, ten einde: le. het voedingspeil en den le vensstandaard der onder hun ju risdictie levende volken omhoog te brengen; 2e. verbeteringen aan te bren gen in de doelmatigheid van pro ductie en distributie van voedsel en landbouwproducten; 3e. den toestand der landelijke bevolking te verbeteren; 4e. hierdoor mede te werken om te komen tot verrijking der wereldhuishouding „expanding world economy"). Het eerste artikel der constitu tie omschrijft de functies der or ganisatie. In de eerste plaats zal het de taak van FAO zijn, gege vens omtrent voedingsleer, voed sel en landbouw te verzamelen, analyseeren, omschrijven en ver spreiden. Vervolgens heeft FAO tot taak de bevordering van actie, hetzij nationaal hetzij internationaal, op het gebied van: a. natuurwetenschappelijk, tech nologisch, sociaal en economisch onderzoek met betrekking tot voedingsleer, voedsel en land bouw; b. verbetering van onderwijs, voorlichting en administratie met betrekking tot voedingsleer, voed sel en landbouw; c. bescherming van natuurlijke hulpbronnen en toepassing van verbeterde productie methoden in den landbouw; d. verbetering van verwerking, afzet en distributie van voedsel en landbouwproducten; e. verschaffing van doeltref fend landbouwcrediet, zoowel na tionaal als internationaal; f. aanvaarding van internatio nale gedragslijnen met betrekking tot goederen overeenkomsten landbouwproducten Verder wordt tot de taak van FAO gerekend: a. zoodanige technische hulp te verleenen als regeeringen vra gen; b. in samenwerking met de be trokken regeeringen missies te organiseeren, die noodig zijn om deze regeeringen in staat te stel len te voldoen aan de verplich tingen, die zij op zich namen door de conclusies van de Hot Springs Conferentie te aanvaarden. Tenslotte is FAO gemachtigd, alle actie te nemen, die noodzake lijk of doelmatig is om het doel der Organisatie te bereiken zco- als dat is aangeduid in de consi derans der constitutie. FAO zal ook visscherij en boschbouw in haar werkzaam heden betrekken; waar in de taak omschrijving gesproken wordt van „landbouw", moet onder deze bewoording ook visscherij en boschbouw verstaan worden- o o De taak der FAO is meer om vattend dan die van het Interna tionaal Landbouw Instituut te Rome. Vooreerst is het arbeids terrein wijder: voedsel en land bouw, terwijl onder landbouw ook zijn begrepen visscherij en bosch bouw. De probleemstelling van FAO is ook anders dan die van het I.L.I. Het groote vraagstuk van „freedom from want of food" (vrijwaring van voedselgebrek), wordt bezien uit den hoek van zoowel den voedselverbruiker als den voedselproducent. De taak van FAO gaat ook verder dan al leen feiten verzamelen en ver spreiden; FAO zal advies geven aan de verschillende landen, op dat door individueele en ge meenschappelijke actie het doel, dat de Verbonden Volken zich gesteld hebben, zal worden bena derd. De leden van FAO ver plichten zich, regelmatig verslag te geven van den vooruitgang, die gemaakt is in hun land en van wat zij gedaan hebben op grond van besluiten der FAO conferen tie. Van deze rapporten verwacht men, dat zij als stimulans zullen werken op verschillende regeerin gen, doordat een vergelijking ge maakt kan worden van den voor uitgang in verschillende landen. De openbare meening zal zeker beïnvloed worden door dit perio dieke gewetensonderzoek. De hulp van FAO is natuurlijk beschikbaar voor alle leden. Zij zal echter van verschillenden aard zijn naar gelang van de nooden der verschillende landen. In de economisch weinig ontwikkelde landen, waar de bevolking snel ler toeneemt dan de voedselpro ductie, zal de voornaamste dienst van FAO zijn te helpen bij de aanwending van technische ver beteringen in den landbouw, zoo wel op het gebied van weten schappelijk onderzoek als van on-

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 1