KERKNIEUW S k J OVERNAME OF VESTIGING VAN MIDDENSTANDSZAKEN Bij het kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fa" brieken voor Noord-Holl wordt de laatste maanden een zeer groot aantal aanvragen tot het over nemen of vestigen van zaken in gediend, die onder de werking der Vestigingswetten vallen. In deze Wetten wordt nadrukkelijk als voorwaarde voor het verkrij gen eener vergunning het bezit van het Middenstandsdiploma en een diploma van vakbekwaam heid gesteld. De meesten dezer aanvragers moeten helaas worden teleurge steld, omdat zij geen of slechts één dezer diploma's bezitten. Een langdurige werkzaamheid in de betrokken branche, goede getuig schriften of verklaringen van of- ficiëele instanties, dat aan het be trokken bedrijf behoefte bestaat, zijn niet voldoende om de ge" vraagde vergunning te verkrijgen. Het secretariaat der Kamer kan jongere en oudere personen, die overwegen later een eigen bedrijf te vestigen of over te nemen, er niet genoeg op wijzen er zorg voor te dragen, dat zij tijdig voor het Middenstandsdiploma en een diploma voor vakbekwaamheid gaan studeeren. Vooral ook de ouders worden er op gewezen, dat b.v. het behalen van een ge zellen-diploma aan een ambachts school niet voldoende is voor ves tiging als patroon, maar dat daar na nog een meester-diploma zal moeten worden behaald. Vele teleurstellingen kunnen worden voorkomen, indien be trokkenen zich hiervan goed re kenschap geven. Het secretariaat der Kamer van Koophandel, Ou degracht 182, Alkmaar, is steeds bereid van voorlichting te dienen omtrent de officiëele cursussen, die voor de noodige diploma's op" leiden, terwijl men zich terzake ook tot de betreffende Vakgroe pen kan wenden. Bond va" Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen afdeeling Wieringermeer In café Laan te Winkel werd in de afgeloopen week een bijeen komst gehouden van bovenge- de vereeniging. Mevr. Doornbos, de presidente van de afdeeling, kon aan een 30-tal dames een welkom toeroepen. Zij deelde me de, dat burgemeester Loggers ver" moedelijk in October een lezing zal houden over den opbouw van de Wieringermeer. De notulen van de vorige bij" eenkomst werden onveranderd vastgesteld. Door den Heer Westenberg uit Schagen werd vervolgens een zeer onderhoudende lezing ge geven over het onderwerp: ,,De ontplooiing van het kind." De inleider ging uit van vier soorten van eigenschappen, welke naar voor kunnen treden. De op pervlakkige, de onbewust gevoe lige - wat tot ernstige overspan ning kan leiden - de gevoelvolle emotioneele en de bewust even wichtige mensch. Spr. zette uiteen hoe men het kind, bij de ontplooi ing van een dezer eigenschappen, kan leiden. Aan het slot der le zing werden verschillende vragen gesteld. Hierna sluiting. HULPPOSTKANTOOR HOOGWOUD Mededeeling openstelling: Het kantoor is geopend op werk dagen voor post, telegraaf en tele foon van 912 uur en van 14 16 uur, voor telegraaf en telefoon bovendien nog van 1618 uur. Zaterdags voor post, telegraaf en telefoon van 91 uur, boven dien voor telegraaf en telefoon van 1416 uur en van 1819 u. Zondags voor telegraaf en tele foon van 89 uur. De telefoon cel is weer in functie. BENOEMD De Heer H. Heerink, Hoofd van de Wieringermeerschool te Slootdorp, is benoemd tot leeraar aan de Landbouwwinterschool te Winterswijk. DE EERSTE TENTOON STELLING OP TUINBOUW GEBIED IN BEVRIJD NEDERLAND Openingsrede van den Mi nister van Landbouw, Vis" scherij en Voedselvoorzie ning op 7 September. De eerste tentoonstelling op tuinbouwgebied, welke in bevrijd Nederland wordt gehouden, ge organiseerd door de Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, Afdeeling Leiden, in sa menwerking met de Nederl. Dah- liavereeniging en de vaste keu ringscommissie, is Vrijdagmiddag 7 Sept. in de stadsgehoorzaal te Leiden door den Minister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening, den Heer S. L. Mansholt, met een rede geopend. De Minister zeide o.m., dat de ze tentoonstelling het bewijs was, dat - ondanks de vele beklem" mende factoren, welke oorzaak zijn, dat het bedrijfsleven traag op gang komt, zooals gebrek aan grondstoffen en verminderde ar- beidslust - het gezond initiatief en de ondernemingsgeest in den tuin bouw levendig zijn. Men begrijpt ondanks alles, wat te doen staat: handen inéén en aan den slag. De ontwikkeling der tuinbouw- cultuur blijkt niet te hebben stil gestaan. zooals dat in vele be drijfstakken door den dwang der omstandigheden wel het geval was. De sierteelt verkeert zelfs in een gunstige postitie, maar de be windsman waarschuwde er toch voor tè optimistisch te zijn, om dat ook in het buitenland hard gewerkt is en het hem niet be" kend was, wat men daar op dit gebied had verricht. Dat is wel het geval op landbouwgebied, waar het buitenland met sprongen vooruit is gegaan. Ook de geheel gewijzigde postitie van Duitsch- land is een factor, waarmede re kening gehouden dient te worden. Zelfhandhaving dwingt ons tot inspanning aller krachten. De kwaliteit van het product zal moe ten worden opgevoerd, waartoe strengere keuringen zullen kun nen medewerken. Te dien einde zal naast den Nederl. dienst voor Groenteza den keuringsdiensten voor boom- kweekerijproductie en sierteelt producten moeten worden opge richt. Daarnaast zal de Regeering sti- muleerend werken op den export en in samenwerking met het be" drijfsleven trachten dezen meer- op gang te brengen. Een eerste stap op dezen weg is reeds ge daan t.a.v. de bloembollen. Een belangrijke taak noemde de Minister ook de voorziening van het binnenland. In dit verband is niet de specialisatie in kostbare soorten bloemen belangrijk, doch het brengen aan iedereen van het schoonste voor redelijken prijs. De Regeering heeft nog geen bemoeiing met deze keuringen, maar de bescherming van het ei gendom der kweekers zal haar ook hier een taak doen vinden. Te dien einde zal naast den Ned. Alg. Keuringsdienst voor Groen tezaden keuringsdiensten voor boonkweekerijproducten en sier teeltproducten moeten worden op gericht. Een bloem is geen luxe, doch een behoefte. Juist in dezen tijd van groote spanningen hebben wij te grooter behoefte aan ont spanning. Daarom is het noodig, dat ieder in de gelegenheid wordt gesteld een bloem of plant te koo" pen, ook degenen, die ook nu ie der dubbeltje moeten keeren, al vorens het uit te geven. Het is de taak van de kweekers daar weer voor te zorgen. De Minister hoopt te kunnen bereiken, dat de afzet van enkele soorten bloemen zoo danig wordt geregeld, dat hier aan wordt voldaan. RICHTPRIJZEN VOOR GRAAN. Het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten maakt be kend, dat de richtprijzen voor gerst en haver wederom zijn ver hoogd, zoodat thans de na te noe men richtprijzen, inclusief be- waarloon, dienen te worden be rekend: tarwe 17.50, rogge 17.25, gerst 17-25, haver 15.alle prijzen per 100 kg. Deze prijzen zijn thans de offici eel geldende richtprijzen voor den oogst 1945, waarin 0.50 per 100 men. Alle vorige richtprijzen voor kg. bewaarloon reeds is opgeno- graan voor oogst 1945 zijn hier mede vervallen. De heer Jan Ay tijdelijk benoemd als altist in de H.Ó.V, De heer Jan Ay, voorheen mu ziekleeraar te Slootdorp en orga nist bij de Ned. Herv. Gem. te Wieringermeer is tijdelijk be noemd als altist (viool) in de Haarlemsche Orkestvereeniging. CLANDESTIEN PERSEN VAN OLIEHOUDENDE ZADEN Ook voor den komenden winter zal voor de vetvoorziening van ons land een intensieve verwer king van den oogst aan inland- sche oliehoudende zaden van groot belang zijn. Frauduleus uit persen, waarbij door de primitie ve bewerking minstens één derde deel van de olie in de zaden ach terblijft, moet dan ook worden te gengegaan. De C.C.D. schenkt caaraan ook nu veel aandacht- Zoo werd te Zoetermeer een fa briekje ontdekt, waar men olie uit koolzaad en lijnzaad perste. De lijnzaadolie werd verwerkt tot zeep. Vrij belangrijke hoeveelhe den* zeep en olie, alsmede de pers installatie v/erden in beslag ge nomen. Tegen den eigenaar werd proces-verbaal opgemaakt. De toestand van de gebouwen. Voor enkele weken terug heb ben we nog eens verslag gedaan van den toestand van de gebou wen in den polder. En zoo op het oog leek het er op, of enkele per- ceelen het zouden hcuden. Een deskundige die toen aan boord was deelde dat optimisme niet. Wanneer men thans de verhalen hoort, van den die dagelijks nog in den polder komen, dan is het heel erg welk een verwoesting de laatste weken nog is aangericht. Middenmeer waar naar verhou ding nog het meeste was blijven staan, verdwijnt nu ook zoo lang zamerhand geheel onder water. Vele gebouwen worden nog in derhaast van pannen en dakhout ontdaan, om nog te redden wat te redden valt, doch staan op in storten. NED. HERV. GEMEENTE Preekbeurten 16 Sept.: Oostwoud 9.30 u. Ds. Bretschneijder. Medemblik 10 u. Cand. van Offeren. Twisk 9.30 u. Ds. Meijer Drees. 23 Sept.: Winkel 10 u. Ds. Meijer Drees (afscheid v. Wierin germeer).

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2