Vereeniging van Werkgevers in het Landbouwbedrijf in de Wieringermeer Brandstoffenvoorziening Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in Wieringermeer Op deze regeling geldt slechts één uitzondering, nl. voor de fruit- en groententeelt onder glas. Hiervoor zal een eerste toewijzing worden verstrekt van: 40 kg. zuivere stikstof (N) per ha. 40 kg. zuivere fosforzuur (P2 05) per ha. 60 kg. zuivere kali (K2 0) p. ha. Hiervoor zullen bonnen van het zevende bemestingsjaar, voorzien van opdruk I worden uitgereikt. Voor grasland worden geen kunstmeststoffen toegewezen. In een nadere mededeeling zal wor den bekend gemaakt, wanneer de nieuwe kunstmestbonnen geldig verklaard zullen worden. Woensdagmiddag had in café Laan te Winkel een vergadering plaats van de Vereeniging van Werkgevers in het Landbouw bedrijf in de Wieringermeer. De vergadering stond onder leiding van den heer H. R. Smit. Er was zeer veel belangstelling. De heer Smit memoreerde in zijn openingswoord het feit dat de Werkgeversver. eigenlijk nooit opgeheven is geweest. Het con tact kon met bepaalde instanties behouden blijven. Misschien is het niet altijd tot de leden door gedrongen, doch zoo nu en dan kon nog eenig werk in het belang van de leden worden verricht, tij dens ,de bezettingsjaren. De toestand is thans zoo, dat alle organisaties die voor den oor log bestonden op landbouwgebied weer zijn opgericht. Het doet spr. persoonlijk pijn dat men weer naar het oude is terug gekeerd. Spr. had gaarne een groote orga nisatie zien verrijzen. Alvorens tot de eigenlijke agen da-punten over te gaan geeft spr. eerst 't woord aan den secretaris, de heer D. Pijper, voor het lezen van de notulen van Maart 1941. Deze worden na lezing onveran derd vastgesteld. In bespreking wordt vervolgens gebracht het punt van de agenda over de houding welke de vereeni ging in de toekomst moet innemen. Moet zij blijven voortbestaan naast 3 landbouworganisaties, of zal zij zich moeten oplossen in de Holl. Mij. van Landbouw, waar uit toch in hoofdzaak de leden van de Werkgeversver. bestaan, of zal zij moeten ijveren voor een groote vereeniging, alle boeren uit de Wieringermeer omvattende? Hierover ontspint zich een druk ke discussie. Van de zijde van de Holl. Mij. van Landbouw is een circulaire ingekomen waarin reeds een en ander wordt medegedeeld t.a.z. van de plannen om een bin ding te krijgen tusschen de loo- nen op het platteland en de stad. Ook de minister keurt deze bin ding goed. Gesproken wordt reeds over een basisloon van' 60 cent per uur. De voorzitter meent dat de ver eeniging dus op tijd is begonnen. De heer J. G. Addens zou het toejuichen aH men hier tot een organisatie zou kunnen komen. Het. publiekrechtelijk lichaam de Stichting van den Landbouw zal straks in onderling overleg de loonen regelen. Arbeiders en boe ren vergaderen niet ieder apart, doch zullen in onderling overleg de zaken regelen. De uitbouw van de Stichting van den Landbouw is landelijk, provinciaal en plaat selijk. Ook voor de Wieringer meer zal dus een plaatselijke com missie komen. Deze zal misschien voor de eerste maal worden aan gewezen van boven af, doch het is de bedoeling dat van onderaf, dus m.a.w. dat wij zelf de men- schen benoemen. De heer G. P. Kistemaker zegt dat straks de standorganisaties uitgeschakeld worden bij de soci ale aangelegenheden van den landbouw. Deze organisaties krij gen alleen nog een cultureele taak te verrichten. Spr. zou gaarne zien dat de werkgeversver. haar taak bleef voortzetten in afwachting van de nieuwe Stichting voor den Landbouw. Verschillende sprekers sluiten zich aan bij deze woorden. De voorzitter concludeert uit de besprekingen dat het voorbe staan van de vereeniging op pr'js wordt gesteld. In dit verband merkt spr. op dat het bestuur be sloten was om haar mandaat ter beschikking te stellen van de ver gadering, zij zal hier echter mee wachten tot de volgende vergade ring en eerst contact zoeken met de andere organisaties, teneinde te komen tot een werkgeversorga nisatie voor de Wieringermeer. Hiertoe wordt besloten. Men zal binnen niet al te lan gen tijd weer bijeen komen. De penningmeester deelde nog mede dat er altijd nog een kleine kas is. Men begint dus niet heele- maal met niets. Hierna volgde sluiting. Bijdrage Kamer van Koophandel Men verzoekt ons van de zijde van de Kamer van Koophandel mede te deelen, dat verschillende zakenmenschen uit de Wieringer meer hun jaarlijksche bijdrage aan de Kamer nog niet hebben vol daan. Iedere Woensdag kan men dit alsnog doen in de achterzaal van café Laan, alwaar ambtena ren zitting houden voor het geven van inlichtingen. De heer H. A. Giezen deelde Woensdagmorgen mede, dat er bericht is binnengekomen van den Brandstoffenhandelaar J. Roozen- daal, dat deze wegens verkeers moeilijkheden het hem toegewezen rayon der Wieringermeerbewo- ners niet kan bedienen. Alleen Wieringerwaard - Waardpolder en Kolhorn alsmede zij die in den polder wonen kunnen brandstof fen betrekkenn van Roozendaal. De overigen zullen zich moeten vervoegen bij de plaatselijke han delaren, die hierover bericht ont vangen van de Brandstoffencom- missie. De brandstoffenbonnen die door Roozendaal reeds ingenomen zijn zullen door hem verzorgd worden. Kiembakken en poterbewaar plaatsen. Vervolgens deelde de heer Giesen mede, dat de mogelijkheid onder oogen wordt gezien, of het niet wenschelijk is aardappels cen traal te bewaren. In verband hier mede achten wij het gewenscht, te adviseeren af te wachten met bestellen van bakken (kiembak ken), totdat Ir. Dijkema t.z.t. de juist gewenschte maat van de bakken zal opgeven. In verband hiermede werd tevens nog mede gedeeld dat over 14 dagen een vergadering zal worden gehouden van de Vereeniging voor bedrijfs voorlichting. Wie wil er naar Canada Een farmer in Canada, heeft uit bewondering voor het karakter van het Nederlandsche volk, en uit sympathie voor de Nederlan ders in hun onverdiend lijden, toe gebracht door de invallers een brief geschreven aan den, burge meester. Deze farmer zoekt voor zijn boerderij van 183 acres een acre is 40.5 A.) in Maryland, gren zende aan Chesapeake Bay nabij Annapolis een jongej Nederland familie, bekend met melkvee en landbouw. Het bedrijf is van alle moderne werktuigen voorzien o.a. ook een Combine, zooals we die in de pril le jeugd van de Wieringermeer ook hebben zien werken. Het vee wordt electrisch ge molken enz. Hij heeft twee jonge mannen noodig. Een kan getrouwd zijn. Zijn ze beiden getrouwd dan is dit ook geen bezwaar. Gegadigden kunnen zich om nadere inlichtingen wenden tot den heer G. P. Kistemaker, Secr. der Commissie, Abbekerk A 63, tel. 3, of eventueel ook tot den burgemeester Mededeeling No. 254 De algemeene ledenvergadering. Deze zal worden gehouden op Woensdag 10 October a.s., om 13 uur in de groote zaal in Hotel Groenhart te Winkel. Behalve een kort huishoudelijk gedeelte bevat de agenda: Mededeelingen van Ir. A. Ovinge en o.g. over de Wieringermeer en een lezing van Dr. Ir. F. Bakker-Schut over annexatie van Duitsch grondge bied. Aangezien het in de bedoeling van Ir. Ovinge ligt om betreffende de gang van zaken in de Wierin germeer, ook mededeelingen te doen welke voor niet-leden van belang zijn, heeft het bestuur be sloten de vergadering toegankelijk te verklaren voor alle belangheb benden bij de Wieringermeer. Ir. L. R. Dijkema. BENOEMD. De heer R. H. van Bavel, Hoofd der Wieringermeerschool te Wie- ringerwerf is benoemd tot Hoofd v. d. Zonnewegschool te Amster- Enkele mededeelingen van Ir. Ovinge. Ir. Ovinge deelde mede, dat de stand van het water 1.27 M. bij de Lely is, d.w.z. dat er onge veer 1.30 M. water uit is gesla gen. Er komen stukken droog hier en daar, vooral langs de rand. De Groetweg is geheel droog. De weg is in goede conditie, een klein gedeelte is weggeslagen. Ook langs de IJselmeerdijk komen ge deelten boven water. Men kan daar met een wagen het hout, wat in enorme kwantums daar is aan gespoeld. bergen. Teneinde de binnenkant van den dijk te be schermen heeft men het daar zoo lang mogelijk laten liggen. De dijk heeft op verschillende plaat sen tot aan de kruin geleden. Met de bemaling is het eerst niet erg vlot verloopen, de Lely heeft een dag of tien stil gestaan wegens averij. Ontzettende hoe veelheden stroo worden naar de zuigmonden getrokken, waardoor de zaak verstopt raakt. De hulp bemaling verliep ook niet zooals we dit ons gedacht hadden. Docii de eerste pomp zal binnenkort in bedrijf worden gesteld.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2