herrijzend WieAm^eAmejeA, Officieel Vereeniging Het verleden de toekomst en van de Mededeelingen van den Rijkste ndhouwvoorlichtlngsdtensf DE GRONDBEWERKING EN DE VERGOEDING DAARVOOR. voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer 1 ste Jaargang Nr. 27 3 November 1945 Redactie en Administratie Nieuwe Niedorp B 58 Tel. 206 Kengetal 2261 W iering ermeerland Weekblad voor de Wiermgermeerbevolking en de herrijzing van het polderland Redacteur: Th. van Vegten Voor de afdeeling Wieringer- meer van de Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen heeft Burgem. Loggers, j.l. Dinsdag in de zaal van den heer Laan te Winkel, een lezing gehouden over het Verleden en de Toekomst van de Wieringermeer. Mevr. Doornbos, de presidente van de afdeeling, kon aan een groot aantal dames een welkom toeroepen. De heer Loggers ving zijn le zing aan met een gedicht van den dichter Mosk, het welk eindigde met de woorden: „De sprakelooze aarde heeft een stem gekregen. Op 17 April, aldus de heer Loggers, heeft men getracht die stem te breken, doch onze geest kracht is niet gebroken. Over den heropbouw van den polder kan spr. nog niet veel po sitiefs vertellen. Men moet voor op stellen hoeveel problemen er zijn en een blik terug slaan. 15 jaar geleden was er één lichaam hetwelk alles bestuurde, de Di rectie van de Wieringermeer. Dit is in de loop der jaren grondig gewijzigd. We hebben een eigen gemeente, eigen waterschap en rentambt, alles zelfstandig wer kend. Dit is wel een groot ver schil. Het bestuur van de Directie omvatte alles. De inpoldering, de incultuurbrenging der gronden, de sociaal economische opbouw van den polder, onderzoek, proef neming, dorpskernen en alle so ciale voorzieningen. Dit alles kon gebeuren met moderne methoden. Om het verschil duidelijk te ma ken met vroegere inpolderingen, haalde spr. het boek van Prof. ter Veen aan, „De droogmaking van de Haarlemmermeer". Vond de bevolking van Wieringermeer eigenlijk een gespreid bedje, in de Haarlemmermeer was dat ge heel anders. In de Haarlemmermeer werd de volksgezondheid ernstig be dreigd en was het sterftecijfer zeer hoog. In de Wieringermeer was het sterftecijfer normaal. In de Haarlemmermeer gaf het exploiteeren der gronden groote problemen. De gronden van de Wieringermeer werden pas ge ëxploiteerd toen deze in cultuur waren gebracht. Een bloeiende Nederlandsche kolonie is door de Duitschers ver nield. Het is onze taak organisa torisch op te bouwen wat ver nield is. We moeten terug naar het gemeenschappelijk leven in z'n normale loop. Gemeente, wa terschap, rentambt, alles zelfstan dig werkend en toch samenwer kend. Deze drie diensten zijn vol ledig ingeschakeld bij den weder opbouw. Deze -colleges zijn be voegd een taak over te dragen aan anderen. Den Haag stelt de instructies vast, doch door boven genoemde diensten houdt men contact met de ingezetenen. We hebben een zelfstandig bouwbureau, architect en een ad ministratieven technischen dienst van alle lichamen. We weten nog niet bij den her opbouw der dorpen of dit drie of een dorp zal worden. Als het een dorp moet worden dan is het nu het moment. Doch is het onder de tegenwoordige omstandighe den geoorloofd? Is het economisch verantwoord een dergelijke radi cale verandering door te voeren, wat ook een vertraging mee zou brengen. Wel moeten ook de uitbreidings plannen ontworpen worden, men zal een herverkaveling van stra ten krijgen, waardoor de midden stand gelegenheid zal gegeven worden om hun zaken uit te brei den. Zoo ook met de particuliere gebouwen. Het. zal het gemakke lijkst blijken op de oude fundee ringen te bouwen, maar dat zal lang niet altijd gaan, ook zijn er tal van moeilijkheden op te lossen. Het bouw- en woningtoezicht zal gehandhaafd blijven. Het Godsdienstig leven zal voortgang vinden in een der ker ken, welke het minst geleden heeft. Zoo ook met de scholen. Men overweegt dubbele ,nood- scholen. Het tempo is afhankelijk van factoren buiten de invloed van den wederopbouw. Er ligt een moeilijke taak vóór ons. Hiervoor is noodig volledige saamhoorigheid en samenwerking op zoo breed mogelijke basis, met deze woorden besloot spr. zijn lezing. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door ver schillende dames gebruik ge maakt. De heer Loggers beant woorde deze voorzoover moge lijk ten genoege. De presidente dankte den heer Loggers voor zijn lezing en sloot hierna de bijeenkomst. Evenals dat elders in den lande door den Dienst Landbouwherstel wordt gedaan zullen de kosten voor het herstel der gronden in de Wieringermeer door 't Rent ambt worden vergoed. Vergoeding zal .worden gege ven voor het schoonmaken van slooten, drainage, enz., bewerking van den drond tot het moment dat deze zaaiklaar is. De regeling van de grondbe werking voor het zaaiklaar maken van den grond zal worden ver zorgd door den Voorlichtings dienst. Teneinde de toe te passen grondbewerkingen nauwkeurig te kunnen administreeren, zijn de landbouwers verplicht deze van te voren in overleg met den Voor lichtingsdienst vast te stellen. Deze kan dan eenerzijds van advies dienen, terwijl anderzijds controle wordt verkregen op de uit te keeren vergoedingen. Wij wijzen er met nadruk op, dat over het vaststellen van de toe te passen grondbewerking overleg met den Voorlichtings dienst moet worden gepleegd vóór dat men er mede begint. Alleen indien een en ander is geregistreerd heeft men recht op vergoeding. In aansluiting op het boven staande kan nog worden mede gedeeld, dat aan de assistenten voorloopig een kantoorruimte in het Paviljoen op de Oostwaard- hoeve is toegewezen. Voor het publiek geopend iedere werkdag (behalve Woensdags) van 8.30 tot 12 uur en Woensdags op de beurs. Het is de bedoeling dat de pach- de grondbewerking zelf uit voeren of laten uitvoeren, b.v. door loonploegers, dus zooveel moge lijk op eigen initiatief. In afzon derlijke gévallen is.de Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting bereid zoo mogelijk hiervoor bemiddeling te verleenen. In verband met bo venstaande is het derhalve ge- wenscht dat ook personen die ge negen zijn voor derden de grond bewerking uit te voeren, zich even met ons in verbinding stellen.' Ir. L. R. Dijkema, Landbouwk. tng. b. d. Voorlich tingsdienst in de Wieringermeer. Mededeeling no. 255. Welke aardappelkiembalc geniet de voorkeur Teneinde zoo spoedig mogelijk het resultaat bekend te maken van een kleine enquête, welke door de assistenten werd gehouden, geven wij hieronder de conclusie. Zoodra er gelegenheid is om het geheele rapportje te plaatsen zal men ook kennis kunnen nemen van verdere bijzonderheden. Deze hebben on derling betrekking op de waarge nomen fouten welke voorkwamen in een groot aantal aangespoelde bakjes. Het model, waaraan wij de voor keur zouden willen geven, komt vrijwel overeen met dat, hetwelk door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen wordt aan geraden. Ook de Friesche Mij. van Landbouw en 't Centraal Bureau namen dit model ongeveer over. Ook in de Wieringermeer werd het reeds bij een aantal pootaard- appeltelers gebruikt. Wij vestigen daarom de aan dacht op het volgende bakje. Men dient hierbij rekening te houden dat de maten binnenwerks zijn aangegeven. Ie. Lengte plm. 57 a 60 cm. Een dergelijke bak is gemakkelijk te hanteeren en kan bij het opstape len zeer goed met twee gelijk wor den verwerkt. Een grootere leng te heeft o.i. het nadeel dat ze daar door onhandelbaarder en tevens zwakker worden; tijdens het po ten uit de bak zich minder gemak kelijk laten verplaatsen, terwijl ook de afstand van het midden tot de rand ongunstiger wordt. 2. en Breedte 40 cm. 3. Hoogte der pootjes 15 cm. Hiervoor te gebruiken latwerk van 2 bij 3x/2 cm- (3/^ X duim). Neemt men 3 bij 5 cm. dan zal dit wellicht de stevigheid der bakjes nog ten goede komen. Het zwaardere materiaal van 4 X 4 cm., dat soms wordt gebezigd, lijkt ons echter onnoodig en derhalve ongewenscht. Wel té dit zeer goed te gebruiken als het diagonaals- gewijze wordt doorgezaagd, waar door een driehoek wordt yerkre- gen. 4. In de zijwanden wordt een opening van V/z cm- uitge spaard. Neemt men als zijwand plankjes ter breedte van 6X cm. (2x/2 duim) dan wordt de bak dus plm. 8 cm. diep, voldoende vóór 10 kg. inhoud, terwijl de rest der pootjes voldoende afstand be waard om een goede belichting te waarborgen. Houtdikte hiervoor 1 cm. (fs duim). 5. De korte wanden dienen voor bevestiging van de bodem en kun nen dus van iets zwaarder mate riaal worden uitgevoerd bv. 1.3 cm. (of x/i duim). Hierin dienen handgrepen te worden aange bracht, wat het omzetten verge makkelijkt en tevens licht doorlaat. 6. In de bodem worden tus- schenruimten gelaten van \x/i tot 2 cm. breedte waardoor, zoowel als door de zijopeningen ook de onderliggende knollen voldoende in het licht komen. Een geheel ge sloten bak moet hierom dan ook beslist worden ontraden. Voor een betrekkelijk korte bak is hier voor hout ter dikte van 1 cm. (of duim) voldoende zwaar om doorbuigen te voorkomen. 7. Het in elkaar slaan der bak jes dient met zorg te gebeuren. Naast het aantal spijkers dat vol doende moet zijn, is vooral de richting van inslaan van belang te achten. Wanneer deze schuin tegen elkaar in worden ingedreven zal het aftrekken van een derge lijk plankje veel meer kracht ver gen dan wanneer ze evenwijdig worden ingeslagen. Dit geldt zoo wel voor de zijwanden als^ voor de bodem. Voor de hoeken moet zes spijkers per hoek, (dus 2 X

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 1