Mededeelingen Een tooneelavond van ssBe Steekwagen" KERKNIEUWS 3) wel als eisch worden gesteld. Voorts verdient het aanbeveling zoowel de hoeken, als de bodem te krammen. Een juist getimmerd bakje is voldoende stevig om bij niet te ruw gebruik jaren mee te gaan .terwijl de prijs hierdoor niet noemenswaard behoeft te worden verhoogd. N.B. In verband met de even- tueele bouw van Coöp. poterbe- waarplaatsen is het van veel be lang dat men bij het aanschaffen van nieuwe bakjes voor de Wie- ringermeer één maat neemt. Wij adviseeren daarom de hierboven genoemde maten nauwkeurig in acht te nemen. Ook handelaren worden verzocht hiermee rekening te houden. van de Commissie ter be hartiging van de belangen der geëvacueerde Wie- ringermeerbewoners. Medegedeeld werd Woensdag door den heer Giesen o.m.: Dat bij P. Waterhoud, Zuiderpad, Z.O. Beemster bij Purmerend een luchtbanden wagen staat met V 8 onderstel. De laadbak is bruin geschilderd. Een geëvacu eerd gezin, waarschijnlijk uit Wheringerwerf, heeft dezen wa gen daar achtergelaten en is per andere gelegenheid door getrok ken naar Zaandam,. De heer Appelman vraagt een vierscharige paardenploeg. Op gaven aan den secr. der Comm., den heer G. P. Kistemaker, te Abbekerk. In overleg met Ir. Ovinge en Ir. Reedijk is er a.s. Maandag gelegenheid om een excursie te maken naar de noodgemalen te Medejnblik. Ieder kan daar aan deelnemen zonder dit vooraf op te geven. Men zorge Maandag middag om 2 uur te Medemblik aanwezig te zijn. De mogelijkheid om voeraa'rd- appelen te krijgen is via de P.B. H. (Stompedissel) opengesteld. De prijs bedraagt f 6.per 100 kg. Zij, die paarden en machines in Groningen hebben, worden uit- genoodigd tot een bespreking op a.s. Maandag in de zaal van den heer Laan te Winkel, om pl.m. half twaalf. Enkele opmerkingen en aan wijzingen omtrent de organisatie van de grondbewerking van de droog gevallen gronden in de Wieringermeer. Ir. L. R. Dijkema, Landbouw. Ingenieur b.d. Voorlichtingsdienst W.meer, gaf vervolgens nog een uiteenzetting over de gang van zaken. Allereerst zullen we iets mee-' deelen in de hoop eenige misver standen te kunnen wegruimen omtrent de organisatie. Niet iedereen schijnt te weten, tot wien hij zich moet wenden: le. Voor een vergunning om z'n huis en erf schoon te maken. 2e. Om z'n huis te mogen be wonen. 3e. Om z'n land te gaan be werken. ad. le. Wanneer men z'n boer derij en woonhuis wil schoonma ken, heeft men noodig een ver gunning om den polder te mogen betreden. Deze moet worden aan gevraagd bij het Rentambt te Medemblik. ad. 2e. Door het Rentambt wordt uitgemaakt of men z'n huis weer kan en mag bewonen. In dien dat het wel het geval is, wordt de burgemeester hiervan in kennis gesteld en van dezen ont vangt men dan bericht en een ver gunning mo zich weer in de Wie ringermeer te mogen vestigen. ad. 3e. Verder kan het nog voorkomen dat men in den polder moet vertoeven alleen om zijn land te bewerken. Voor dit geval moet overleg gepleegd worden met den Voorlichtingsdienst. De assistenten- zorgen dan voor een vergunning (via den burge meester) Het schoonmaken van schuren, huizen, erven, slooten, duikers, enz. Wanneer dit niet te veel werk vraagt en door den landbouwer met eigen personeel kan worden uitgevoerd, dan verdient dat na tuurlijk de voorkeur. Is de om vang van het werk te groot, dan zal het worden uitgevoerd door de Heidemij. of Grondmij. De onkosten voor dit werk worden vergoed. Maar om die vergoeding te kunnen ontvangen, dient eerst de omvang van het werk te wor den geregistreerd en begroot. Wanneer de landbouwers dit werk zelf doet, moet hij, vóórdat hij er aan begint, overleg plegen met de Heidemij. of Grondmij. Deze ne men dan het werk op en aan de hand van die gegevens wordt later de vergoeding vastgesteld. Voor deze registratie heeft men zich te wenden: in de secties E of F (voorloopig) tot de Grondmij. en wel aan het kantoor le Hippolytus- hoef of bij een van de voorwerkers of ploegbazen, die in deze secties werken. In de secties A, B, C en D (voorloopig) tot de Heidemij. en wel aan het kantoor, in het ad ministratiegebouw van de Jood- sche Stichting a. d. Nieuwe Slu.i.. zerweg, of bij een van de voorwerr kers of ploegbazen, die in deze secties werken. De grcindwerking. Deze zal ook worden vergoed. D.w.z. de grondbewerking tot en met het zaaiklaar maken van den grond. Het zaaien valt hier dan niet onder. Ook dit werk moet worden geregistreerd. Daartoe dient men overleg te plegen met de assistenten van den Voorlich tingsdienst. Natuurlijk ook weer, vóórdat men er mee begint of laat beginnen. Als men het werk door een loonwerker laat uitvoeren, moet toch de landbouwer zelf zich in verbinding stellen met de assis tenten. Alleen indien alles behoor lijk is genoteerd kan later de ver goeding op de juiste wijze wor den berekend. Waneer het werk in overleg met een assistent is opgenomen, ont vangt men van deze een formulier tje met een doordruk waarop een en ander staat aangegeven. O.a. staat er tevens op vermeld, hoeveel brandstof men noodig heeft, voor het geval, dat de bewerking met een tractor geschiedt. Eén van de formulieren bezorgt men bij de P. B.H. (den heer Stompedissel), die hierop de bonnen voor motor brandstof en olie afgeeft. Met deze bonnen kan men dan bij een eigen handelaar de brandstof koo- pen. De brandstof moet door den landbouwer zelf worden betaald. De assistenten houden vóór een en ander dagelijks zitting in het administratiegebouw van de Jood- sche Stichting en wel eiken mor gen. De telefoon heeft het no. 212, Wieringerwaard. Ten slotte wijzen wij nog op het volgende. Gezien de reeds betrekkelijk groote oppervlakte land, welke in het N. van den polder bewerkt en ingezaaid kan worden, is het tem po waarin dit thans geschiedt eigenlijk niet voldoende. Wanneer het niet veel vlugger gaat, ko men de 1500 a 2000 ha., welke met rogge moeten worden bezaaid er niet op tijd in! En toch moet al het mogelijke worden gedaan, om het stuifgevaar zooveel moge lijk te bestrijden. Er zijn natuur lijk moeilijkheden, maar wanneer men geen kans ziet om het zelf op tijd voor elkaar te krijgen, laat men dan den Voor/.dienst hier van in kennis stellen, opdat deze voor een loonwerker kan zorgen. Er is materiaal voldoende en waarschijnlijk zal men toch in hoofdzaak op mechanische tractie zijn aangewezen. Niet alleen gaat het werk dan veel vlugger, maar bovendien heeft men dan niet te maken met moeilijke huisvestings- en voederprobleem voor de paar den. Ook het zaaien komt wel te- rerht. Hiervoor kan ook een op lossing met trekkers worden ge vonden. B.v. de zaaimachine ach ter de ploeg of drie twee-meter machine met een hidek achter een trekker. De heer D. R. Mansholt van den Molenweg heeft zich be reid verklaard zijn kennis en er varing op dit gebied ter beschik king te willen stellen. Wij vra gen derhalve reeds thans, wie een lichter twee-meter zaaimachine met auto stuur in een dergelijke combinatie wil verhuren. Opgaven te richten aan den heer D. R. Mansholt p.a. K. v. d. Oord te Moerbeek (tel. 201 Winkel). Voor zoover men thans reeds heeft geploegd, doet men dit veel al te diep, 15 c.m. en soms 18 of 19 c.m. moet sterk worden ontra den. Een ploegdiepte van 10 c.m. is voldoende. Men gebruike dan liever een paar scharen meer, zoo dat men ook nog het voordeel heeft van vlugger werk. Verder verdient het aanbeveling direct na het ploegen te zaaien. Een combi natie van ploeg met zaaimachine is natuurlijk nog beter. Er is dus nog heel wat te doen en te organiseeren. Laten wij er op werken, dat spoedig minstens tien tractoren in het Noorden bezig zijn! Wij geven verre de voorkeur aan rupstrekkers, omdat wieltrekkers bij eenige regen het gauw laten zitten. Doch alle beet jes helpen en wie morgen een wieltrekker op zijn bedrijf aan de gang kan krijgen moet dat niet nalaten. Er is nog zeer veel te doen en de tijd dringt. Tenslotte wijzen wij er op, dat, wanneer het tempo van den inzaai straks te langzaam blijkt te zijn, het Rentambt zich genoodzaakt zal zien de exploi tatie zelf in de hand te nemen! In de zaal van den heer Laan te Winkel, waar reeds geruimen tijd een groot deel van het open bare leven uit de Wieringermeer zich afspeelt, heeft Zaterdagavond de tooneelclub van', het gez. Graanpakhuispersoneel ,,de Steek wagen" uit Middenmeer, een too- neelvoorstelling gegeven. Opgevoerd werd het tooneel- stuk in 3 bedr. „Eén, die niet ge teld wordt", van Joh. v. Eekelen en Jan Grosveld. De zaal was vol, doch het mee- rendeel der bezoekers waren niet- Wieringermeerders, hetgeen ons eigenlijk wat tegenviel. Wat de opvoering van het stuk betreft, mogen wij gerust zeggen dat het geslaagd is. Het stuk stelt aan dilettanten hooge eischen, die door de spelers van „de Steekwa gen" op aanvaardbare wij^e wer den opgelost. De heer G. Veen- huis die de regie had, vertolkte zelf de hoofdrol en hij heeft, zon der de anderen ook maar iets te kort te doen, het stuk gedragen. Hij gaf de vaart, die er soms ge vraagd werd, aan, zorgde voor de climax en gaf met z'n losse spel kleur en leven aan het stuk. Na afloop spraken de heeren v. Leersum en Loggers, resp. Burge meesters van Winkel en Wierin germeer, hartelijke woorden tot t groepje van „de Steekwagen" en het plan om in nog eenige plaat sen een uitvoering te geven met dit stuk. Zondag j.l. heeft Cand. J. F. van Woerden, hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente Wieringer meer, wegens een ontvangen be roep naar Groesbeek, afscheid ge nomen van de gemeente Wierin- gérmeer, in de Ned. Herv. Kerk te Winkel. Namens den kerkeraad werden hartelijke woorden gespro ken tot den scheidenden voorgan ger, door den Ouderling S. Zoodsma. Na den dienst werd door velen van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om persoonlijk af scheid te nemen. Ds. van Woerden verzoekt ons het volgende op te nemen: Beste vrienden. Binnenkort vertrek ik naar Groesbeek, waar ik als predikant beroepen werd. 'Het valt mij zeer moeilijk, afscheid te nemen van de gemeente Wieringermeer, waar mede ik anderhalf jaar zooveel lief en leed gedeeld heb. Ik heb in Uw midden een goe den gelukkigen tijd gehad, die ik niet gaarne had willen missen. Maar het leven is een pelgrims reis, waarbij wij telkens weer dat gene, wat ons lief geworden is, moeten achter laten, om verder te trekken op den weg, die God wijst. „Het leven is: .geen vrede alhier." Dat geldt wel extra voor een predikant. Zondag 28 Oct. heb ik in een specialen Wieringermeerdienst af scheid genomen. Daar het echter voor velen van U onmogelijk was daar te komen, heb ik het plan, mijn preek te laten stencillen en aan allen die niet aanwezig kon den zijn, toe te zenden voor zoover tenminste Uw adressen mij be kend zijn. Bent U hiervan niet geheel zeker, meldt mij dan; als nog, waar ge op 't oogenblik ver blijft houdt. Met hartelijken groet, J. F. VAN WOERDEN. Preekbeurten. Ned. Herv. Kerk. 4 Nov. Lambertschaag, 10 u„ Cand. van Offeren. Midwoud, 9.30 u., Ds. de Jong. Opperdoes, 9.30 uur en 2 uur, Cand. Ewoldt. 11 Nov. Oostwoud, 9.30 uur, Cand. van Offeren. Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Bred- schneyder. Twisk, n.m. 2 uur, Ds. Bred- schneyder. Kolhorn, 10.30 u., Ds. Germans Westland (dorp) 11 Nov. 2.30 uur, Ds. Germans.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2