Mededeelingen een welige vegetatie van jong groen", dat veel op gras lijkt. Vooral als het nog zeer jong is. Het is ons echter-gebleken dat dit in het geheel geen gras is, doch een schijngras en wel een volko men waardeloos schijngras. n.1. greppel rusch (Juncus bufonius). Het is een éénjarige plant, waar van blijkbaar een enorme hoeveel heid zaad'op onverklaarbare wijze tot ontkieming komt vooral op de oude graslandperceelen. Naar schatting neemt de greppelrusch meestal wel 75 of meer van de groene oppervlakte in beslag. Voor de rest vindt men nog wat straatgras (Poa annua), fiorin- gras (Agrostis stolinifera)dus minderwaardige grassoorten, en kweek. Deze laatste schijnt helaas heel weinig te hebben geleden! Het is dus duidelijk, dat al het grasland moet worden gescheurd. Het verdient aanbeveling dit zoo mogelijk op de volgende wijze te doen. Als het land gedraineerd is en men dus geen last van de greppels heeft, gaat men met de schijveneg overlangs en daarna overdwars de zode in stukjes snij den, om deze daarna licht onder te ploegen. Men moet vooral niet te diep ploegen 10 c.m.). Als men zoo te werk gaat heeft men het voordeel dat de zode beter verteert, geen last geeft met het zaaien en een voldoende ruwe oppervlakte nalaat, waardoor het stuifgevaar wordt voorkomen. Het verdient aanbeveling het grasland nog voor den winter op deze wijze te scheuren. De Stekels zijn dood. Voor zoover wij het thans kun nen beoordeelen, mag worden aangenomen, dat de stekels, welke er ten tijde van de inundatie in de Wieringermeer stonden, de ramp niet hebben overleefd. Kweek en paardestaart leven nog wel. Over het hoefblad durven wij ons nog niet uitspreken. Er is tot nu toe nog geen hoefblad gevonden, maar dat wil niet zeg gen, dat wij ons er in durven ver heugen ook van deze plaag be vrijd te zijn. Ir. L. R. Dijkema. van de Commissie ter be hartiging van de belangen der geëvacueerde Wie- ringermeerbewoners. De voorzitter der Commissie, de heer H. A. Giesen maakte Woensdag op de Beurs het vol gende bekend: Het bergen van werktuigen e.d. Het opvisschen van werktuigen en materialen is ten Oosten van de nieuwe verkeersweg in de Wie ringermeer niet meer mogelijk. Men kan er niet meer met sche pen komen. Middenstand. Formulieren voor het aanvragen van vergoeding als Oorlogsslacht offer. kunnen door de Midden standers, die meenen daarvoor in aanmerking te komen, bij den heer J. Koolhaas worden aangevraagd. Voor de landbouwers zullen zeer waarschijnlijk ook dergelijke formulieren verkrijgbaar worden gesteld. Belastingzaken. De Commissie heeft een onder houd gehad met den inspecteur der belastingen. Voor de Perso- neele belasting 1945 zal geen aan slag worden opgelegd voor de woning die men in de plaats waar men geëvacueerd is, betrokken heeft. Grondbelasting behoeft niet te worden betaald. Indien men dit reeds betaald heeft, kan men bij den Inspecteur der Dir. belastin gen te Alkmaar om terugbetaling verzoeken. Producten en achtergebleven goederen mag men afschrijven op zijn aangifte. Indien echter later goederen of werktuigen weer te recht komen dan moet dit worden opgegeven. De hooge aanslagen. Dat som migen een hooge aanslag hebben ontvangen, is het gevolg van de gegevens die bij den inspecteur zijn binnengekomen. Dat anderen nog geen aanslag hebben ontvan gen, wil niet zeggen, dat dit als nog niet zal gebeuren. In het alge meen behoeft men niet bang te zijn. Verf. Landbouwers die een toewijzing willen hebben voor het aankoopen van yerf, om de machines en werktuigen op te knappen kunnen hiervoor een formulier aanvragen bij de P.B.H. Stompedissel)De landbouwer, dus niet de schilder, ontvangt de toewijzing. Kasgeld voor de Commissie. De commissie raakt door haar contanten heen, zoodat nogmaals een beroep wordt gedaan op de bewoners van Wieringermeer voor een bijdrage. Wederom wordt 2.50 gevraagd. De heer H. de Graaf zal gaarne deze gelden in ontvangst nemen. wordt over de abnormale prijzen die b.v. voor tractoren moet wor den betaald. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de tractoren niet zooveel omhoog zijn gegaan, doch dat er op een tractor eerst 20% vracht komt, dan legt de impor teur er 40% op, terwijl de agent er nogeens 15% ovérheen doet. Ook dit heeft de aandacht in of- ficieele kringen. Aan wagens en banden is eveneens gebrek. Ver schillende brieven zijn hierover verzonden. Stappen zijn ondernomen, om het Proefbedrijf voor Landbouw werktuigen voor de Wieringer meer te behouden. Aangeraden wordt door het be stuur, dat de leden zich aanslui ten bij Peulvruchtencombinatie. Diverse Landbouwscholen. Door de Heer S. Breebaart is in een schrijven het idee geop perd, om nu alles weer in het tee- ken van den wederopbouw staat, ook weer aandacht te schenken aan 't Landbouwonderwijs. Aan gedrongen wordt om tot stichting te geraken van een R.L. Winter- school, een Landbouwhuishoud- school en 'n Landarbeidersschool (iets nieuws in Nederland). De ze zaak heeft ook de aandacht van het Gemeentebestuur. Na uit voerige bespreking wordt beslo- sloten om in overleg met de an dere organisaties deze zaak te be handelen. De Holl. Mij. stelt zich op het standpunt dat deze plan nen dienen te worden verwezen lijkt. Ir. Dijkema wijst in dit ver band op de gunstige omstandig heden in den polder van de aan wezigheid van het Proefbedrijf de Prof. van Bemmelhoeve. lost met diverse plantmateriaal, als liguster, els, populier, sier heesters e.d. De eerste Wieringermeertaart voor Burgemeester Loggers. Door de bakkers K. Kok, J. I. de Groote te Middenmeer, H. Bu- walda te Wieringerwerf en S. ten Kate, welke thans te Nieuwesluis gezamelijk een bakkerij exploitee- ren, teneinde hun cliënten uit de Wieringermeer te kunnen bedie nen, is ter gelegenheid van dit heu gelijk feit den Burgemeester van Wieringermeer een taart aange boden, terwijl tevens dank werd gebracht aan den Burgemeester door de bakkers, voor den daad werkelijken steun die zij hebben mogen ontvangen om dit bedrijf tot stand te brengen. Bond van Landpachters of Contactcommissie. De voorzitter wijst op de vroe gere Contactcommissie uit de drie Landbouworganisaties, die de verschillende kwesties met het Rentambt behandelde. Door den oorlog is deze zaak op den achter grond geraakt. Doch thans wordt in ieder geval weer gewensch ge acht, dat er een lichaam is wat voor de pachters optreedt. De vergadering is unaniem van oor deel, na een breedvoerige bespre king, dat een vereeniging de ge- wenschte vorm is. De arbeiders- org. zullen ingeschakeld worden. Bij de rondvraag wordt nog eens gevraagd of er voldoende noodwoningen zullen komen. De voorz. herinnerd aan de woorden van Ir. Ovinga, die heeft gezegd, dat degene, die zich zelf weet te behelpen een slag op voor is. Het geen den toestand duidelijk tee kend t.a.z. van noodwoningen- bouw door de overheid. De Heer S. Breebaart laat te dien aanzien ook pessimistische geluiden hooren. Spr. zegt, dat er alle kans bestaat, dat het Zuiden opnieuw moet evacueeren, aan gezien men daar voor den winter niet klaar komt. Voorz. zegt, dat in ieder geval met den meesten aandrang bij den Wederopbouw gevraagd zal wor den om noodwoningen te bouwen als te Oegstgeest staan. Hierna volgde sluiting. Preekbeurten. Ned. Herv. Gemeente. 18 Nov. Abbekerk, nm. 2 uur Ds. Bredschneyder. Onderwerp: Geschonden we reld". Extra collecte Wederopbouw. Midwoud. 9.30 uur, Cand. van Offeren. Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Bredschneyder. Opperdoes n.m. 7 uur, Ds. Bredschneyder. Dankstond voor het gewas. In beide diensten Zendingscollecte 25 Nov. Oostwoud. n.m. 7 uur, Cand. van Offeren. Twisk, 9.30 uur, Cand. van Offeren. Opperdoes. 2 uur Ds. Bredschneyder. Geslaagd. Voor het candidaats-examen Godgeleerdheid, slaagde te Gro ningen de heer D. J. van Wezep. De heer van Wezep is gedurende anderhalf jaar hulpprediker ge weest bij de Ned. Herv. Gemeen te Wieringermeer. Hollandsche Mij. van Landbouw afd. Wieringermeer. Woensdagmiddag hield boven genoemde vereeniging een leden vergadering in de zaal van den heer Laan te Winkel. De heer G. P. Kistemaker open de met een woord van welkom, in het bijzonder tot de nieuwe se cretaris de heer N. R. Doornbos, die voor het eerst in functie is. Tot de afgetreden secretaris de heer P. H. Bakker die vanaf de oprichting (1932) deze functie heeft waargenomen worden har telijke wóórden van dank gericht. De notulen van de vorige ver gadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat 28 Nov. een lezing zal worden gehouden door Ir. Veth. over de Stichting van de Landbouw. In Dec. zal Minister Mansholt een lezing houden over zijn reis naar Canada, voor de Wieringer- meerbewoners. Voorts heeft het bestuur een onderhoud gehad met veearts Reitsma. Er komt reeds weer be hoefte aan de hulp van een vee arts. Dè heer Reitsma is al zijn in strumenten kwijt, bovendien heeft hij een tijdelijke betrekking in Den Haag aanvaard, doch hij is be reid om naar den Polder terug te komen. Vermoedelijk zal voorloo- pig, als hij terugkomt Wieringen de tijdelijke woonplaats worden. De gez. besturen zullen trachten om de geschetste moeilijkheden op te lossen. Landbouwwerktuigen. Aan de Stichting van den Land bouw is een schrijven verzonden, waarin er op aangedrongen wordt om zooveel mogelijk gereedschap pen en werktuigen naar de Wie ringermeer te zenden. Geklaagd Tuinders vergaderen. Woensdagmiddag hebben de tuinders uit de Wieringermeer een korte vergadering gehouden. Hoofddoel van deze bijeenkomst was een voordracht samen te stel len voor de benoeming van een tuinder in de advies-commissie voor de Wederopbouw. De voor dracht luidt als volgt: 1. C. Laan: 2. G. W. Datema: 3. S. Broer. Verder sprak men zich ter ver gadering uit over de wenschelijk- heid van grootere bedrijfsgebou wen. Tevens werd de wensch uit gesproken voor een uitbreiding van het bouwplan (aardappelen) voor de tuindersbedrijven. Van de telefoonkabels afblijven. Van de zijde van P.T.T. ver zoekt men ons de bewoners van Wieringermeer er op te willen wijzen, dat men de telefoonkabels met rust moet laten. In het be lang van een spoedig herstel, en men tobt bij P.T.T. nog altijd met materiaalgebrek, is het noodzake lijk dat het aanwezige materiaal zooveel mogelijk in goede staat blijft. Wanneer men dus op de puinhoopen van z'n vroegere wo ning nog naar resten van eigen dommen zoekt, laat men dan van de telefoonkabels afblijven. Trou wens dit geldt natuurlijk ook voor andere zaken, die niet het eigen dom der vroegere bewoners zijn. 10 ton beplanting in den polder aangekomen. Door den heer Kruit is voor het herstel der beplanting in den polder het eerste materiaal aan gevoerd. Op het opslag-terrein aan de Wieringerrandweg (gele weg) is een treiler van 10 ton ge

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2