voetjes of achter de vorentrek kers wieltjes bevestigen. Bij het zaaien met paarden drukken deze den grond eerst eenigzins aan. Is de grond te los, laat dan de ploeg- voor eenige dagen bezakken, het voordeel van dan ondieper zaaien weegt wel op tegen een paar da gen later zaaien, ofschoon vroeg zaaien van rogge zeer gewenscht is. Het is mij gebleken, dat er perceelen zijn waarop de rogge te diep is „weggestopt". Zaaidiepteproeven in N.W. Gelderland gaven tot resultaat op 6 c.m. diepte gezaaid 10 lagere zaadopbrengst dan 2 c.m. diep gezaaid. 8 c.m. diep gaf reeds 23 mindere zaadop brengst. Het gevaar voor uitwin- teren is bij diep gezaaide rogge ook veel grooter. Ik zou zaaiers van rogge willen aanraden de zaaidiepte eens te meten. 2 c.m., de gewenschte zaaidiepte van rogge, is gauw be reikt. Lutjewinkel, 20-11-'45. J. G. Addenc. De Rijkslandbouwschool te Alkmaar geopend J.l. Maandag is te Alkmaar door het gemeentebestuur van Alkmaar de Rijkslandbouwwinter- school officieel aan het Rijk over gedragen. Ir. v. Vliet, directeur van het landbouwonderwijs bij 't Depart. van Landbouw, aanwezig als vertegenwoordiger van "min. Mansholt, noemde de vestiging van deze school een daad van nationaal belang. Deze school is, eveneens als die te Schagen, onder directie van ir. Lienesch. Enquete over den honger Prof. Dr. H. N. ter Veen en zijn studenten van het Sociogra fisch Seminarium zal een enquête instellen naar de hongertochten, welke de Amsterdammers het vorig jaar moesten ondernemen. Ook de inlichtingen van boeren, burgemeesters, kortom van al die genen buiten Amsterdam, die het droeve leed der „hongertochten" van nabij kenden, zullen daar zeer op prijs worden gesteld. Het adres is Sociografisch Seminarium der Gem. Universiteit te Amster dam. Kamer 36, Oudemanhuis- poort 4. Hotel Smit weer actief Hotel Smit van Middenmeer is weer actief in bedrijf. Te Nieu- wersluis in het voormalige Jood- sche Werkdorp wordt thans door de heeren Smit een cantine ge ëxploiteerd, ten behoeve van hen, die werkzaam zijn bij den weder opbouw van den polder. Onge veer 200 man is daar reeds ge huisvest. Het zelfde beeld van 15 jaar geleden. De pompen te Kolhorn In tegenstelling met de mee ning van velen, n.1. dat de in gebruikstelling van de pompen te Kolhorn, in verband met het snel droog vallen van den polder, wel niet meer in bedrijf gesteld zou den worden, zijn er toch reeds een viertal werkzaam. Woens dag zijn eenige schepen met ma teriaal vertrokken. Terug in Slootdorp. Terug in Slootdorp, na zeven maanden. Slootdorp ligt droog en de bevolking, die daar woonach tig was, heeft de gelegenheid ge kregen om de ruïnes te bezichti gen van wat eens hun woning is geweest. Een dikke laag slik ligt op de straten, waar men moeizaam doorheen baggerd met rijwiel en bakfiets. Het is een weerzien onder zeer trieste omstandigheden. Velen hebben vanuit hun evacuatie plaats een verre tocht moeten maken. Men is nieuwsgierig naar zijn vroeger woning. Velen hoo- pen nog gebruiksvoorwerpen in de puinhoopen terug te vinden. Vooral potten en pannen, kachels en aardewerk zijn nogal achter gebleven bij de overhaaste vlucht. En werkelijk, er komt soms nog veel uit het puin te voorschijn, het is een wonder daf onder hoo- pen steen een gaaf servies wordt opgegraven. Er zijn nog wat woningen blij ven staan. Niet veel, doch de eigenaren zijn vol optimisme aan het opruimingswerk geslagen. Slik en puin werden naar buiten gewerkt. Ja sommigen hadden 's avonds het huis al „schoon" en maakten reeds plannen om het voor bewoning weer geschikt te krijgen. Over een dag of wat gaat Wederopbouw met het puin ruimen beginnen en er moet heel veel weggeruimd worden voor dat met den eigenlijken weder opbouw kan worden begonnen. Pachters van kleine bedrijven gaan vergaderen Er heerscht een vergaderings woede onder de Wieringermeer- bewoners. Dat kan ook niet an ders, want de problemen zijn tal rijk. Al de groepen en groepjes uit de bevolking hebben weer verschillende belangen en in de Commissie Wederopbouw zullen al deze belangen straks besproken moeten worden getoetst op uit voerbaarheid. Het is dus van be lang, dat de vergadering, die per advertentie in dit nummer bekend gemaakt wordt, druk wordt be zocht, zoodat zij, die geroepen zijn om voor de belangen van de pachters van kleinbedrijven straks te pleiten in de commissie, namens velen kunnen spreken. Ook de Middenstand gaat weer vergaderen. De leden van de Handeldrij vende en Industrieelen Midden stand uit den Polder roept de leden per advertentie op ter ver gadering. Belangrijke besprekin gen staan op de agenda, zoodat een dringend beroep op de leden wordt gedaan om deze vergade ring te bezoeken. In het verleden is gebleken, dat een flinke Mid- denstandsvereeniging met een actief bestuur, hoogst noodzake lijk was in de Wieringermeer. RADIOCAUSERIEëN OVER LAND- EN TUINBOUW. In de rubriek ten behoeve van den landbouw, verzorgd door de afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening, spreekt od Maandag 26 Nov. a.s. om 20.30 uur Ir. J. Sevenster, di recteur van den Rijksdienst voor Landbouwherstel. over het onder werp: „De organisatie en werk wijze van den Rijksdienst voor Landbouwherstel". GRASZAADDISTRIBUTIE ZOMER 1945. De Rijksdienst voor Landbouw herstel maakt alle handelaren, die ingeschakeld zijn geweest bij de distributie van gras- en klaver zaden, welke gratis aan landbou wers zijn verstrekt, er op attent, dat de bonnen, waarop deze za den zijn afgeleverd en voor zoo- 'ver nog bij de handelaren aan wezig, thans zoo spoedig moge lijk opgezonden dienen te worden naar het hoofdkantoor van voor melden Dienst, afdeeling B.I.M., Hooqe Nieuwstraat 6 a. Als uiterste datum, vóór welke-de bon nen in Den Haag moeten zijn, wordt gesteld 30 November a.s. Volledigheidshalve wordt er nog maals op gewezen, dat de bonnen aan de achterzijde geteekend moeten zijn door: 1den begun stigde. ten bewijzen, dat deze de vermelde hoeveelheid zaad heeft ontvangen; 2. den handelaar, die het zaad heeft afgeleverd. De uit betaling zal bij niet tijdig inge zonden of onvolledig geteekende bonnen ernstige vertraging onder vinden. AANVRAGEN NIEUW TEELTRECHT. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt be kend, dat v/ederom voor jonge tuinders de gelegenheid is ooen- gesteld, een aanvrage nieuw Tuin- bouwteeltrecht in te dienen. Deze aanvragen kunnen wor den ingediend bij de afd. „Tuin bouw" van het bureau van den Prov. Voedselcommissaris, Kerk plein nr. 13, Alkmaar. PRITZEN KUNSTMEST* STOFFEN SEIZOEN 1945-'46. De prijzen van de kunstmest stoffen zullen door de hooge prij zen, die. voor de te importeeren kunstmeststoffen en de grondstof fen voor de kunstmestfabricage moeten worden betaald, een aan zienlijke verhooging ondergaan. De in ons eigen land te producee- ren stikstofmeststoffen zijn, hoe wel de kostprijs hiervan ook ge stegen is, aanmerkelijk goedkoo- per dan het importproduct. Aangezien het evenwel niet mo gelijk is om gelijkwaardige mest stoffen teaen twee, ver uit elkan der liggende prijzen te verhande len, zal de prijs van de uit eigen productie verkregen stikstofmest stoffen en die van het importpro duct op een in verhouding gelijk bedrag gesteld worden. Het hierdoor op de Nederlan l- sche stikstofmeststoffen in totaal verkregen voordeel zal geheel worden gebruikt om de prijzen van de geïmporteerde stikstof meststoffen met een gelijk bedrag te verlagen. Bovendien zal door een heffing od de kunstmeststoffen, die per 1 Augustus j.l. aan den handel in eigendom toebehoorden, een be drag worden verkregen, dat even eens zal worden aangewend om de prijzen van de kunstmeststof fen voor het bemestingsjaar 1945/ '46 lager te stellen. Het bedrag van de heffing zal ongeveer overeenkomen met het prijsverschil tusschen de voor de onderscheiden kunstmeststoffen in hét bemestingsjaar 1944/45 en 1945/46 geldende groothandels- prijzen. Voor zoover de groothandels- prijzen voor bepaalde kunstmest stoffen nog niet zijn vastgesteld, is bij het bepalen van het bedrag der heffing rekening gehouden met de geldende waardeverhou ding tusschen de onderscheiden kunstmeststoffen. Het bedrag der heffing kan natuurlijk bij den ver koop aan de koopers doorbere kend worden. 0.e jf.t&u-a-B.o-deJ Verschenen is thans na een maan denlange voorbereiding 'n nieuws blad voor Wieringen en de Wi-e ringermeer onder de naam Flevo- Bode. Het behoeft wel niet ge zegddat wij deze versnippering van krachten betreuren, maar het zij zoo! Onzerzijds zal echter nog gepoogd worden tot een betere regeling te geraken en van de ont wikkeling van deze poging blijft U door middel van dit blad op de hoogte. Het eerste nr. van .Flevo" doet ons echter een opmerking maken. In het woord van de redactie 'wordt gesproken van „een reeds lang gevoelde behoefte". Dit mag slaan op Wieringen, voor de pol der geldt dit zéker niet Terwijl de Flevo-bode nog moet „trachten" de verspreide Wierin- germeerders te bereiken, doen wij dit reeds vanaf de éérste week na het onderwaterzetten van onze polder! Van „een lafenis voor de naar nieuws omtrent het eigen land dorstende Wieringermeer- bewoners" kan dus niet worden gesproken! Redactie. 1Stikstof meststoffen. De groothandelsprijzen voor le vering in het bemestinqsjaar 1945 /46 opi de voorwaarden van het Centraal Stikstof Verkoopkantoor basis losgestort, voor zoover niet aangevoerd in origineele papie ren zakken, luiden als volgt: Kalkammonsalpeter 16.75 per 100 kg. Kalksalpeter 16.75 p. 100 kg. Chilisalpeter of Natriumnitraat f 16.75 per 100 kg. Zwavelzure ammoniak 16.50 p. 100 kg. Kalkstikstof 16.50 per 100 kg. Ammoniumnitraat 27.35 per 100 kg. Uramon f 33.60 per 100 kg. 2. Kalimeststoffen, basis losge stort od de Voorwaarden van het Fransch-Hollandsch Verkoopbu reau van Kalizouten: Kalizout 20 f 5.10 p. 100 kg. Kalizout 40 9.80 p. 100 kg. Van andere kalimeststoffen is nog niet bekend of en zoo ja tegen welken prijs nieuwe aanvoer geleverd kan worden. 3. Fosfaatmeststoffen. De prijs voor superfosfaat is nog niet vastgesteld. Hierover zal, zoodra mogelijk, een mededeeling volgen. Voor de goede orde maken wij de gebruikers er op attent dat bovengenoemde prijzen natuurlijk worden verhoogd met de kosten van opzakken, zakhuur, winst' marge detailhandel enz. KERKNIEUWS Ned. Herv. Gemeente. 25 November: Oostwoud, 7 uur n.m., Cand. v. Offeren. Opperdoes, v.m. 9.30 uur, Ds. Bredschneijder. Opperdoes, n.m. geen dienst. Twisk, v.m. 9.30 uur, Cand. van Offeren. 2 December: Medemblik, v.m. 10 uur, Cand. van Offeren. Midwoud, 7 uur n.m., Cand. van Offeren. Lambertschaag, v.m. 10 uur, Ds. de Jong. Opperdoes, 9.30 uur, Ds. Bred-* schneijder. Opperdoes, 2 uur, Ds. Bred schneijder.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2