zeer goede kans. Machines hier voor zullen moeten worden in gevoerd. De vraag naar goed zaaizaad en pootgoed zal van duurzamen aard zijn. Bloembollen en sier teelt zullen vooralsnog geen uit breiding van het areaal mogen ondergaan. Wel is er vraag naar in het buitenland, doch de re geeringen van de landen waar heen wij bloembollen exportee ren achten het nog niet verant woord om luxe artikelen onbe perkt in te voeren. Wij hebben dus nog weinig aan te bieden in het buitenland. Met onze indu strie is het nog niet veel beter. Alleen Philipsproducten voeren wij op het oogenblik reeds weer behoorlijk uit. Wat staat ons boeren te doen? Niet teveel kankeren aldus de minister. Maar werken! Hard werken, misschien onder sobere omstandigheden, zullen wij onze onze achterstand in 'n voorsprong kunnen omzetten. Als er niet ge werkt wordt, komen we nooit tot een redelijk niveau. Het zal noodzakelijk zijn dat de dwergbedrijven verdwijnen. Op Walcheren zijn we met een herverkaveling begonnen. Al die kleine bedrijven die niet econo misch verantwoord zijn en slechts met steun in het leven gehouden kunnen worden zullen worden samengevoegd. Een volkomen nieuwe bodempolitiek zal worden gevolgd, een noodwet is hiervoor in voorbereiding. Vervolgens zullen de kleine bedrijven zich moeten gaan toeleggen op hét coöperatief bewerken van de grond. Ook zal aan de scholing van hen die op de kleine bedrij ven werken aandacht moeten worden geschonken. Het land bouwonderwijs zal worden be vorderd. Inrichtingen voor land bouwonderwijs zullen worden ge sticht, daar waar ze het eerste en meest noodig zijn. Men zal een open oog moeten hebben voor de mechanisatie van bedrijven, zoo wel voor landbouw-, veeteelt als tuindersbedrijven. Nederland zal een actieve landbouwpolitiek moeten voeren. Hiertoe is een buitenlandsche voorlichtingsdienst in voorberei ding. De boeren zullen echter de noodige veerkracht en initiatief moeten toonen, en zij zullen niet tegenover elke maatregel van de regeering met wantrouwen moe ten staan. In het verleden is er reden geweest om maatregelen te ontduiken. Doch thans staan wij er anders voor. Spr. is be reid om tegenover de medewer king van de boeren iets te stel len. Doch alleen als blijkt dat de boeren verantwoordelijkheidsge voel bezitten kan hij tot het af schaffen van maatregelen over gaan. Het verschil in mentaliteit in Engeland aldus de minister wijkt bij de onze heel sterk af. In En geland staat men achter maatre gelen van de regeering, hetgeen spr. gebleken is bij zijn jongste bezoek aan dat land. Ook daar heeft men een tekort aan veevoe der. Toen spr. een bezoek bracht aan het bedrijf van een Engel- sche boer, kwam het gesprek op het tekort aan veevoeder. Sp:. zei toen dat het op dit groote be drijf toch we) zou meevallen, daar er toch van een en ander nog wel wat voorhanden was. Dit werd echter met de meeste na druk afgewezen. Er was leve ringsplicht aan de regeering en daar kwam men niet aan. Men ziet in Engeland de maatregelen van de regeering in het algemeen belang. Spr. doelt in dit verband op de jongste maatregel, boter of mar garine. Willen wij uit de put ge raken dan zal de mentaliteit ook in ons land moeten veranderen. Wanneer de regeering maatre gelen neemt dan zijn deze nood zakelijk. Wanneer men opheffing van verschillende maatregelen verlangd, dan zal men moeten medewerken aan maatregelen die noodig zijn om het Nederland- sche volk zijn kracht terug te ge ven. De veelevering kunnen wij niet missen. Varkens zullen op contract geleverd moeten wor den. Tot 1 Juni kunnen wij nog vjeesch importeeren. Aardappe len mogen niet voor veevoeder worden gebruikt. Doch wanneer wij afschaffing willen van knel lende banden, dan moet men het de regeering ook mogelijk ma ken. Het is nu eenmaal niet mo gelijk om bij iedere boerderij een ambtenaar te zetten. Tenslotte bespreekt de minis ter in het kort de wereldorgani satie die op het gebied van de landbouw de FAO, alsmede de conferentie te Qubec. Deze con ferentie heeft nog niet tot directe resultaten geleid doch de richt lijnen waarlangs zal worden ge gaan zijn aangegeven.. De over schotten zijn in den oorlog opge vangen voor de oorlogsvoering. Het is echter taak te zorgen dat er niet teveel wordt geprodu ceerd. Te veel is echter niet wan neer men weet dat 2/3 van de menschheid nog te kort heeft. Het gaat er dus om, om tot een goede verdeeling te komen en om een ontwrichting van de markt te voorkomen als per ongeluk in een bepaald land eens een teveel is. Naar aanleiding van gestelde vragen deelde de minister nog mede, dat ons volk zelf ook meer afneemt als vroeger. Er wordt bijv. meer melk gedronken en meer groenten gegeten. Onze tuinbouwproducten zullen op ge heel nieuwe wijze worden ge- exporteert, nl. door invriezing. Deze methode wordt momenteel bestudeerd en het is dan mogelijk om over het heele land een zgn. vriesketting te leggen waardoor verzending van groote hoeveel heden groenten in versche staat mogelijk is. Landarbeidersscholing zal op groote schaal plaats vinden. Vol gend jaar zal de eerste landar- beiderschocl in Groningen ge opend worden. Groote winsten op landbouwmachines zullen niet meer geduld worden. Van de te hooge winstmarges op tractoren en machines die reeds geleverd zijn, zullen restituties plaats heb ben. Een winstmarge van 30 pro cent in totaal wordt voldoende geacht. Vroeger werd ook een heel bedrag van de vraagprijs af geknepen. Voor de oogst 1946 zullen in Jan. a.s. de prijzen bekend wor den gemaakt. De boeren kunnen dan met hun teeltplan rekening hiermede houden. De regeering zal rekening hou den met de moeilijke omstandig heden en gebruikt den prijs om bepaalde teelten af te remmen of te stimuleeren. De afzet van zaaizaad en poot goed zal zich moeten regelen naar de vraag in het buitenland. Wij zullen ons dus niet meer bij een soort pootaardappel moeten bepalen. Mechanisatie van den landbouw mag ook weer niet in houden dat men met dure paar den blijft zitten. Veel zal van het inzicht der betrokken boer af hangen. De herverkaveling van kleine bedrijven is niet in een handomdraaien geregeld, dit zal een plan van tientallen jaren zijn. Intusschen zullen deze kleine be drijven zich coöperatief moeten gaan instellen om de bedrijfsvoe ring economischer te maken. Aan de margeverhooging van 1 cent per liter voor de melkslij- ters is verbonden de voorwaarde dat de minimum omzet opgevoerd wordt tot 2000 liter per dag. Er zal in het voorjaar een zoodanige bedrijfssaneering in deze branche moeten hebben plaats gehad. Ma chines voor het drogen van gras zullen worden ingevoerd. Dit pro cédé zal volkomen nieuw zijn. Of nu reeds veel zwart land in groen omgezet moet worden kan nog niet worden gezegd. Het surplus aan zaaizaad door de boeren geteelt wordt niet dooi de regeering tegen zaaizaadprijs overgenomen. Er moet tenslotte wat muziek in het bedrijf zitten. De schaderegeling is in handen van landherstel. Voorschotten kunnen worden verstrekt. VEREENIGING voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer. Mededeeling. Welke tarwerassen kunnen nog laat worden gezaaid? Van verschillende zijden wordt ons gevraagd welke tarwerassen nog laat kunnen worden gezaaid. Wij vestigen daarom de aan dacht op het volgende. Tot 1 Februari kunnen nog de wintertarwerassen: Juliana, Alba, Imperiaal Ha, Jubilee, Staring C.B. en Wilhelmina worden ge zaaid. In Februari heeft men de keuze tusschen de overgangstarwes: Bersee en Chanteclair en de zo- mertarwerassen. Na 1 Maart kan men het beste zomertarwe zaaien. MEDEDEELINGEN van de Commissie ter behartiging van de belangen van ge- evacueerden Wieringer- meerbewoners. Volgende week geen Beurs. 26 December wordt geen beurs gehouden. De eerstvolgende beursdag is dus 2 Januari. Tractoren gevraagd. Wegens reparatie vraagt de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting en kele tractoren, liefst rups doch wieltractoren mag ook. Aanbie dingen bij de Verccniging of as sistenten. Hooi. De handelaar A. Terpstra heeft nog wat vrij hooi te Kolhorn. Verwacht Vrijdag een schip te Haukes. De P.B.H. meldt: Het is gebleken bij een rondrit door den poider dat op bedrijven die reeds 3 weken droogliggen, dat er nog niets aan de werktui gen is gedaan. In verband met de schaarste aan werktuigen ver zoekt hij de eigenaren van deze werktuigen, niet te wachten dat er een commissie komt om zaak op te nemen, doch onmid dellijk het schoonmaken en op knappen van de machines ter hand te nemen. Ploegtarieven. De onlangs voorloopig vastge stelde ploegtarieven zijn door het bedrijfsschap goedgekeurd. Droge pulp. Zij die eerder bieten leverden aan de Fr.-Gron. Suikerfabriek, kunnen de beschikking krijgen over droge pulp voor veevoeder. Aanvragen onder vermelding van het aantal koeien, te richten tot de P.B.H. Schadevergoeding. In aansluiting op een reeds ge daan bericht betreffende schade vergoeding wordt thans opgege ven hoe of de berekening zal zijn. Voor onbewerkt land 135. Zaaivoor 240/Wintergewas sen 340.Koolzaad 340.—, Aardappelen 535.Suikerbie ten 375.Klaver 190. Grasland 145.Dit zijn cijfers volgens oogst 1944, voor 1945 wordt deze prijzen dus aangepast. De cijfers zijn inclusief pachtsom. De vergoeding voor aardappelen is te laag. Aanvraag voor auto's en rij vergunning. Een commissie is benoemd die de urgentieverklaringen zal be handelen voor het aanvragen voor een auto of een rijvergun ning. De commissie bestaat uit de heeren K. v. d. Veen, G. P. Kistemaker, J. Vos en H. R. Smit. Het advies van de commissie We deropbouw zal zooveel mogelijk gevolgd worden. Correspondentie hierover met den heer G. P. Kistemaker te Abbekerk. Architect benoemd. Als architect bij den dienst Wederopbouw Wieringermeer is benoemd Ir. C. Keesman te Alk maar. De benoeming van deze functionaris heeft wel lang op zich laten wachten. Veel voorbe reid werk had kunnen geschie den indien men zes maanden eer der een benoeming had gedaan. Thans moeten eerst stapels dos siers doorgewerkt worden voor dat tot het eigenlijke werk kan worden overgegaan. Dc vlag in top. De landbouwer H. v. d. Pol heeft een noodwoning mogen plaatsen op zijn verwoest bedrijf aan de Praamweg te Midden- meer. Toen het gebouw des av. gereed was werd de vlag gehe- schen. KERKNIEUWS 23 Dec. Medemblik, 10 uur Ds. Bredschneijder. Oostwoud, 10 uur Cand. van Offeren. Opperdoes, 9.30, Ds. de Jong. Opperdoes, 7 u., Ds. Bredschneijder. Twisk, 2 uur, Ds. Bredschneijder, Muzikale wijdingsdienst. 25 Dc. Ie Kerstdag Abbekerk. 2 uur, Cand. van Offeren. Midwoud, 9.30 uur, Cand. v. Offeren. Opperdoes, 9.30, Ds. Bredschneijder. Opperdoes, 2 uur, Ds. Bredschneijder. 26 Dec. 2e Kerstdag Oostwoud, 10 uur, Ds. Bredschneijder. Twisk, 9.30 uur, Ds. de Jong. Medemblik, 10 uur, Cand. van Offeren. 30 Dec. Opperdoes, 9 uur, Cand. van Doorn. Opperdoes, 2 uur, Cand. van Doorn. 31 Dec. Abbekerk, 2 uur, Ds. Bredschneijder. Opperdoes, 6.45, Ds. Bredschneijder. Twisk, 8 uur, Ds. Bredschneijder. Oostwoud, 6.30 u., Cand. v. Offeren. Midwoud, 8 uur, Cand. van Offeren.

Herrijzend Wieringermeerland | 1945 | | pagina 2