herrijzend NOODWONINGEN Monumenten 1ste Jaargang Nr. 36 5 Januari 1946 Redactie en administratie Nieuwe Niedorp B 58 k Tel. 206 Kengetal 2261 Weekblad voor de Wieringermeerbevolking en de herrijzing van het polderland RedacteurTh. J. van Vegten Nogmaals Van verschillende zijden ontvan gen wij instemming met hetgeen wij in ons nummer, van 22 Dec. schreven t.a.z. van de noodwonin- gen. Uit de verschillende brieven, die we hierover ontvingen hebben we er één gekozen van een Wie- ringermeerboer, die in Friesland geëvacueerd is en die voor ons aanleiding is, om nog eens op de ze zaak terug te komein Deze landbouwer schrijft het- volgende: Nu de polder droog is, is daar mee de tijd en het oogenblik weer in zicht! gekomen, dat we straks weer kunnen ploegen, eggen, zaaien, pooten en planten, wordt ook met de dag de vraag beklem mender, hoe en' waar zullen we straks moeten wonen. Deze zomer heb ik, met een collega Wierin- germeerboer. een tocht door Fries land gemaakt en in deze provin cie nogal veel werk gemaakt om een noodwoning of iets dergelijks vergeefs. Ook hebben we meer dan eens geprobeerd iets van de Duitsche kampen of vliegvelden te kunnen koopen of in bruikleen te krijgen. Na verwezen te zijn naar bureau's te Zwolle en Den Haag, Dienst Wederopbouw Boer derijen (in het eerste geval) en Commissariaat Noodwoningen (in het tweede geval), kregen we steeds te hooren dat we zelfs geen- plankje kunnen krijgen, daar de Directie van de Wieringermeer haar eigen Wederopbouw ver zorgde. Toen kwam de bekende rede van Ir. Ovinge en later de bekend making, dat deze woningen niet werden overgenomen, Waarann de waarschuwing verbonden w-n, dat men niet tegen fantastische prijzen, kippenhokken, enz. moest gaan koopen en dat de -Dienst Wederopbouw met nadere mede- deelingen en plannen zou komen. We hebben hoopvol op deze mededeelingen gewacht, maar wa ren teleurgesteld na de rede van minister Ringers. Het, op de oude fundamenten optrekken van één verdieping, lijkt ook mij veel tijd te kosten. Zullen we uiterlijk half Maart weer ploegen en zaaien, dan zuilen we ook weer bij het werk moeten kunnen wonen, evenals zal er woongelegenheid moet zijn, minstens in de dorpen voor de meest- en eerstnoodige arbeiders. En als je dan leest en hoort dat het mogelijk is, dat er firma's zijn die 80 noodwoningen per week kunnen bouwen en dat twee man- in twee dagen een flinke noodwo ning kunnen opzetten, dan vraag je je toch in gemoede af, wat voor reden heeft de Dienst Wederop bouw, dat ze dit niet ter hand neemt. Als er straks weer klein en groot gereedschap op het bedrijf is, zaaizaad, pootgoed en kunst mest, dan moeten we daar zelf toch ook wonen? Voor drie weken terug is mijn knecht, die in Drente geëvacu eerd is, in Slootdorp bij zijn voor malig huis geweest en had nogal aardig wat huisraad kunnen ber gen (electr. pannen, aardewerk, enz.) en dit alles geborgen in de R. K. kerk, daar hij geen gelegen heid had iets mee te nemen. Een kennis zou het later komen halen. Toen men er om kwam was alles vertrokken. Ik wil hiermee maar zeggen dat we toch minstens bij het bedrijf moeten wonen, al kunnen we dan niet alles achter slot en grendei opbergen. Tot half Maart zouden er heel wat van die noodwoningen ge- J-vvtv'H 'vordcv. c?z ,?-V v geen vorst komt, kan er in.de al lergrootste behoefte worden voor zien. Zou dit nu iets zijn voor de Commissie ter behartiging van de belangen der Wieringermeer'oe- woners, om voor die bewoners eens bij de Dienst Wederopbouw er op aan te dringen dat groote spoed wordt betracht met het noodwoningen-probleem? Het is zoo Maart, de tijd wordt kort en er is nog zooveel te doen. Tot zoover onze briefschrijver. (Het is zooals onze briefschrij ver zegt, de tijd gaat voort en 't werk wacht straks. Maar intus- schen wordt men in het onzekere gehouden, er worden wat niets zeggende communiqué's verstrekt van de eerste vergadering van de Raad van Advies, hetwelk dan luidt: „Reeds dadelijk werden be langrijke problemen besproken, o.m. de noodwoningenbouw en de laarzen- en rijwielbandenver strekking. De Raad zal eens in de 14 dagen bijeen komen." Daar hebben we dus de eerste 14 dagen weer genoeg aan om op te leven. Men vraagt zich echter af, waar dit alles nu op hangen blijft. Het is toch bewezen als men het aan het initiatief van de menschen zelf overlaat, er meer gebeurt dan dat alles langs een ambtelijken weg moet gaan. Men heeft toch gezegd, dat er in 1946 weer een oogst uit de Wieringermeer komt Welnu, laat men dan voorwaar den scheppen voor de mogelijk- dit tegenhoudt doorbreken. Met de publicatie van een Ketenbesluit maakt men zich maar belachelijk in de»huidige omstandigheden. Tienduizenden landgenoten le ven onder omstandigheden die ten hemel schreien; de leiding van de Wieringermeer beroept zich op een Ketenbesluit vana 1-924. Het lijkt ons erg! Red.) MEDEDEELINGEN van de Commissie ter beharti ging van de belangen der ge- evacueerden Wieringermecrbe- woners. T relckerploeg. Gevraagd wordt een 2 a 3-scha- rige trekkerploeg. Zij die kunnen missen kunnen zich in verbinding stellen met den Secr. der Com missie, den heer G. P. Kistema- ker, Abbekerk A 63. Tel. 3. T ransporteurs Landbouwers, die een Olden- huis transporteur hadden, kun nen de resten, als ijzerwerk, ket tingen, assen enz. opzenden naar genoemde firmaa. Men gelieve dit op te geven aan den heer G. P. Kistemaker. Volgende week zal men na afloop van de beurs met elkander overleggen op welke wijze de gezamenlijke verzending van de resten dezer transporteurs kan regelen. Zij die een ander merk trans porteur hadden, kunnen zich hier voor met den heer G. de Jonge, Wester Blokker B 99, in verbin ding* stellen. Déblokkeering en Schadevergoeding. In overleg met de Boerenleen banken, wil de Commissie trach ten om een andere regeling te krijgen voor déblokkeering. Men zal zich, tot de hoogste instantie direct wenden, t.w. de Minister. Vervolgens zal in overleg met de Stichting voor den Landbouw aangedrongen worden op een spoedige uitkeering der schadever goeding. Laarzen. Er is een toezegging gedaan over het beschikbaar stellen van laaarzen. Een gedeelte is reeds onderweg. Aanvragen moeten vóór 10 Ja nuari a.s. worden gedaan aan het Domeinkantoor. Ridderstraat 10, Medemblik. Over rijwielbanden zal spoedig een mededeeling worden gedaan. Vervoer naar den Polder. Er zal getracht worden om te komen tot centraal vervoer van arbeiders en landbouwers naar de Wieringermeer. De bedoeling is dat van verschillende punten diensten zullen rijden. Indien men hiervan gebruik wenscht te ma ken moet men vóór 10 Jan. a.s. opgave doen aan het Domeinkan toor, Ridderstraat 10, Medemblik, onder opgave waar men woont in het oude land en ook de' plaats waar men gaat werken in den polder. Getracht zal worden om de kosten van dit-vervoer door 't Rijk te laten dragen. Rijvergunning,, enz. Er zijn thans verkrijgbaar aan vraagformulieren voor Rijvergun ningen, welke in collectief door den Dienst Wederopbouw bij de Rijksverkeersinspectie zullèn wor den ingediend. Men had verwacht dat deze formulieren op de beurs aanwezig zouden zijn. doch noch' de heer Nap, noch de heer Vos- ters was aanwezig. Voor diege nen die reeds met de aankoop van een auto of motor bezig zijn kan worden medegedeeld, dat een aankoopvergunning hiervoor niet meer noodig is. Voor nadere bij zonderheden kan men zich wen den tot den heer G. P. Kistema ker, Abbekerk A 63, tel. 3. Van den heer W. ten Kate ont vingen wij het onderstaand schrij venter nlaatsinn Naar aanleiding van de publi catie in Herrijzend Wieringer meerland op 29 Dec. j.l. betreffen de het oprichten van een tweetal monumenten in de Wieringer meer, waarvan er één ter nage dachtenis zou worden opgericht voor de verzetsmannen en de an dere voor alle gevallenen uit de Wieringermeer. Wat het eerste monument betreft wordt één naam genoemd, A. C. de Graaf. Doch er is nog een tweede ver zetsman, die zijn leven heeft ge geven voor vrijheid en recht. En daarom recht! Op het eene monu ment zullen twee namen gegrift moeten worden, n.l. A. C. de Graaf en C. Douma. Ze hebben als één man gestreden in het ver zetswerk. Wat Douma betreft, wil ik voor hen die hem niet nader gekend hebben nog een kleine uiteenzet ting geven. Deze Douma is in Januari'1945 door de S.D. in de beurszaal te Middenmeer opge pakt en is 9 Februari 1945 door het vuurpeleton van de S.D. ver moord. Die hem gekend hebben als ik, weten welk een onverzette lijk ondergronds werker Douma was. Hij heeft vele jongens aan onderduikadressen geholpen. En als plaatselijk leider der L. O. (Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers) voor de gehee- le Wieringermeer, heeft hij steeds ieder die hem bekend was aan distributiebescheiden, enz. gehol pen. Vele spoorwegmenschen heef hij met hun gezinnen in de Wieringermeer ondergebracht. Als tusschenpersoon heeft hij schepen vol voedsel, voor de ille gale voedselwerving der groote steden opgekocht. Zijne Excellen- Wieringermeerland m V- W -J.JI HcUJ. 1v_. ij tc - T -ar» f i~n o n r> T tCll m

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 1