Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer tie minister Mansholt zou hier meer van kunnen vertellen. Hoe of minister Mansholt tijdens zijn huldiging op 8 Aug. 1945 te Bar- singerhorn, toen de minister één minuut stilte verzocht voor den gevallen strijder A. C. de Graaf, C. Douma kon vergeten, is mij onbegrijpelijk. Dit heeft mij en ve len met mij, pijn gedaan. Voor het naaste familielid van Douma, die ook bij de huldiging aanwezig was, was di; wel heel erg pijnlijk. Ir. Dijkema heeft later in zijn toespraak dit nog eenigs- zins verzacht, door ook Douma te ge denken. Hoeveel verzetswerk Douma heeft verricht is mij niet allemaal bekend. Douma deed het gevaar lijke werk zelf en velen uit de Wieringermeer zouden hierover een en ander kunnen vertellen. Doordat Douma werd weggehaald waren de zaken bijna in de war geloopen. Door het ingrijpen van Ds. Goede, van Slootdorp, werd het contact met de andere plaatse lijke leiders en districtsleider der L. O. weer hersteld. Hiermee wil ik alleen maar laten blijken, hoe veel Douma ALLEEN deed en steeds met dit voor oogen, het kan mij het leven kosten, waar hij al tijd rekening mee heeft gehouden. Hij was een kerel uit één stuk. Ik sta dan ook op dit standpunt, dat als er voor één illegale werker 'n monument geplaatst moet wor den dan ook voor de tweede, cf voor twee illegale werkers één monument en een tweede voor al le slachtoffers. Met vriendelijke dank voor de plaateruimte, W. ten Kate Woonark „Luctor et Emergo" Kolhorn. In het no. van Zaterdag 8 De cember j.l. van „Landbouwvoor lichting voor Noordhollnad" werd van officieele zijde het volgende medegedeeld. Aangezien dit voor de Wierin germeer ook geldt, laten wij de betreffende publicatie hieronder volgen: Volgens de Staatscourant van; 3 December j.l. is de distributie van werktuigen, welke een doorn in het oog van de boeren was en als een noodzakelijk kwaad dooi den voorlichtingsdienst werd be schouwd, voor een gedeelte op geheven. Dit beteekent dat o.a. de onder staande werktuigen vrij verkocht en gekocht mogen worden: Alle soorten ploegen en eggen; schijven-eggen; cultivatoren; cam- bridgewalsen; kunstmeststrooiers; gierpompenj handzaaimachines: wiedmachines; aanaardwiedmachi- nes; rugsproeiers; maaimachines; hooiharken; hooischudders; aard appelsorteerders; bietensnijders. In dit verband willen wij nog wijzen op het feit dat deze werk tuigen alleen, tegen een vastge steld bedrag te verkrijgen zijn en mea dus geen boter of andere dis tributie-artikelen boven deze prijs moet geven en mag aannemen. La ten wij probeeren weer gewoon te handelen. Voor de volledigheid laten wij hieronder nog de betreffende pu- plicatie volgen, waarin onderjneer staat welke werktuigen nog op de bon blijven: De Directie van het Rijksbu reau voor Metalen maakt bekend, dat zij hierbij dispensatie verleent van het verbod, bedoeld in het eerste lid van art. 5 der Beschik king Metalenverwerking. Ind. '44 voor zoover het betreft het koo- pen, verkoopen, of afleveren van andere ongebruikte machines, werktuigen en apparaten voor den Landbouw, Tuinbouw of Vee houderij dan de hieronder ge noemde. Mitsdien kan voortaan het verhandelen van die machines enz. zonder vergunning geschie den. Ook de onderdeelen van deze vrij verhandelbarernachines, werk tuigen en apparaten mogen zonder vergunning gekocht, verkocht of afgeleverd worden, terwijl voor de aflevering zoowel van de ma chines enz. als van de onderdeelen geen ijzerbons mogen worden ge vraagd. Het verbod tot het koopen, ver koopen of afleveren zonder daar toe vergunning verkregen te heb ben, blijft gehandhaafd voor de hieronder genoemde: .machines, werktuigen of apparaten, te weten voor: 1. Aardappelpootmachines; 2. Aardappelrooimachines; 3. Aarc- appelstoomers; 4. Dorschmachi- nes; 5. Draadpersen; 6. Gierva- ten; 7. Graanmachine zelfbinders; 8. Grondfreesmachines; 9. Land- bouwtractoren; 10. Landbouwwa- gens; 11Sproeiwerktuigen met uitzondering van rugsproeiers; 12. Stroobinders; 13. Touwpersen; 14. Veevoederkookpotten: 15. Vee- voerstoomers; 16. Zaaimachines voor paardenkracht. Wel wordt hierbij van het ver bod tot het verhandelen zonder vergunning van onderdeelen van evengenoemde 16 categorieën ma chines, werktuigen en apparaten dispensatie verleend. Voor de fabricage, ook van „vrij" verhandelbare machines, enz. zal door het „Bureau Grond stoffen" van het Rijksbureau voor de Voedervoorziening in Oorlogs tijd. een contingent worden ver strekt, dat door het Rijksbureau voor Metalen geschiedt onder 'de beperkende bepaling, dat alleen die soorten machines enz., welke in overleg met het Rijksbureau v. Voedselvoorziening in Oorlogstijd zullen v/orden bepaald, mogen worden aangemaaakt. Deze beper kende bepaling geldt ook voor der- aanmaak van zgn. „vrije" machi nes enz. De cpntróle op de nale ving van bedoelde beperkende be paling zal op de tot nu' toe ge bruikelijke wijze worden uitge oefend. De fabrikanten zullen voorts met betrekking tot de „vrije" landbouwmachines.(werk tuigen) een klantenregister aan houden wéaruit moet blijken, dat tegenover het Rijksbureau voor Metalen verantwoorde „vrije" machines enz. ook inderdaad wer den gefabriceerd en afgeleverd- Tot zoover de officieele bekend making. In verband met dit onderwerp merken wij nog het volgende op: Regelmatig komen bij ons schrif telijke aanvragen binnen voor ver strekking van landbouwwerktui gen, toezending van aanvraagfor mulieren, of men voor toewijzing van een bepaald landbouwwerk tuig in aanmerking komt enz. enz. De gang van zaken is deze: Alle aanvragen zoowel schrifte lijk als mondeling worden door ons op lijsten genoteerd. Komt er een contingent werktuigen ter beschik king dan worden de meest urgen te aanvragen uitgezocht en deze ontvangen een vergunning voor aankoop. Tot dusver is voor de Wieringermeer slechts een klein contingent tractor schijveneggen en ploegen beschikbaar gesteld, welke gelukkig momenteel al vrij gekocht kunnen worden. Voor de categorie landbouwwerktuigen, welke nog niet vrij gekocht kun- anen worden, wordt evenwel vol gens bovenstaande regeling ge handeld. De aanvragers van deze werktuigen kunnen dus rustig hun beurt afwachten! Naar wij hopen en verwachten zullen deze werk tuigen echter wel eerder vrij ge kocht kunnen worden; dan nadat ieder volgens contingent een toe wijzing heeft ontvangen. Wordt vervolgd. Voor de a.s. verkiezingen is de Keer S. L. Mansholt, voor de kies kringen Haarlem en Den Helder lijstaanvoerder voor de S.D.A.P. Opslagterrein viaduct Lambert- schaag H. Juurlink 25; P. H. Bakker 25; Staatslandbouwbedrijf 138; E. Veenstra 66; J. C. I. Jansen 22; M. v. Sliedrecht 19; L. H. Kerck- hoffs 27; Th. List 40; K. van Ga len 38; H. A. Hakvoort 44; G. Smid 19; J. H. Hoitink 10; J. Doornbos 60; K. v. G. 25; A. C. Kemmeren 11; P. Wiersma 40; P. G. Luth 98; K. van Til 22; Stich ting Bewaarpl. 11; J. H. Bosker 12; D. de Vries 27; N.A.K. N.H. 75; J. de Jong 14; C. A. Krijger 56; K. v. d. Veen 10; H. Smid 110; H. J. Meijer 42; G. J. Haars- ma 20. Deze moeten vóór of op 13 Ja nuari 1946 worden afgehaalad, daar ze anders onder de onge merkte goederen worden gerekend Daar het is voorgekomen dat er landbouwgereedschappen enz! op verschillende bedrijven zijn te recht gekomen, waarvan de her komst onbekend is, wordt men verzocht hiervan mededeeling te doen aan Ridderstraat 10, Me- dembjik. Kiembakken Opslagterrein Kolhorn. S, L. jyiansholt 10; H. Schenk 14: Jn. Koenis 12; H. J. Meijer 12; S. Breebaart 19. Kiembakken Opslagterrein Ulkesluis. J. P. H. Bosman 12; Stichting Poterbewaarplaats 30; W. H. M. Hakvoort 17. De lezing van Dr. de Vletter te Winkel, kon wegens ziekte van den spreker, niet doorgaan. De heer Broersma. h.d.s. te Dirkshorn was toen zoo bereidwillig om een lezing te houden over Indië. Slechts een 3Q-tal dames was aanwezig, waarvan de oorzaak moet gezocht worden in het zeer slechte weer. DE CONTROLE IS BETER GEWOR DEN IN DEN POLDER. Kon men tot voor eenige weken rustig in den polder rondrijden zonder dat men door een politie werd aangehouden, voor controle op vergunning, thans is hier een goede verbetering in te constateo- ren. v KERKNIEUWS 6 Januari: Opperdoes, 10 uur, Cand. Forgens. Opperdoes, 2.30 uur, Cand. Forgens. 13 Januari: Opperdoes, 10 uur, Cand. Koopmans. Opperdoes, 2.30 uur, Cand. Koopmans. Oostwoud, 10 uur, Cand. van Offeren. Abbekerk, 10 uur, Ds. Bredschneijder. Naschrift redactie De heer ten Kate zal goed doen de publicatie, die wij plaatsten 29 Dec. nog eens te herlezen. Hierin wordt gespro ken van twee monumenten. Eén te Ben- ningbroek ter nagedachtenis aan A. C. de Graaf en één in de gemeente Wie ringermeer voor alle gevallenen. Het monument te Benningbroek wordt geplaatst ter vervanging van het tijde lijke, wat tijdens de bevrijdingsfeesten door minister Mansholt is onthuld. De gelden voor dit monument zijn door een comité te Benningbroek bijeengebracht. De Wieringermeer stond hier aanvan kelijk buiten. Later heeft burgemeester Loggers gezegd, dat de Wieringermeer het zou vervangen voor een permanent gedenkteeken. Op dit monument kan slechts één naam voor komen, die. van A. C. ce Graaf. De Graaf is op de plaats waar dit monument staat, gevallen. Wat het tweede monument betreft, dit komt in den polder en zal ternage dachtenis worden opgericht van alle ge vallenen in de Gemeente. Wij zijn het volkomen eens met den heer ten Kate, indien hier namen in worden gegrift, dan zeer zeker ook die van Catrienes Dou ma. Douma was voor velen een onbe kende. Hoewel ingeschreven in de ge meente, was hij niet direct een Wierin- germeerder. Hij was te Slootdorp in de kost en deed als vertegenwoordiger voor een firma rustig zijn werk. Het is zoo als ten Kate schrijft, iemand geweest die zeer veel illegaal werk alleen deed. Per soonlijk hebben wij prettige herinnerin gen aan Douma, via Marinus Meeuw- sen hadden wij nogal eens contact met hem, in verband met radio aangelegen heden. Het verzetswerk wat Douma deed was veel omvattend. Men kon letterlijk voor alle moeilijkheden bij hem aanklop pen. Dat de heer Mansholt hem niet heeft herdacht zal zeer zeker niet met opzet zijn gebeurd. Het was goed, dat Ir. Dijkema dit later rechtzette. Douma is, met negen anderen te Half weg, voor een represaille-maatregel van Rauter neergeknald. Het is ons niet be kend, of te Halfweg voor deze gevallen helden een monument is opgericht, ver moedelijk echter wel. Men heeft nu een comité voor de Wieringermeer wat zich voorsteld om een tweetal monumenten te stichten, waarvan er één is bedoeld voor alle gevallenen: Hiermede zal dus bedoeld zijn, dat ook zij, die in Mei 1940 hun leven tegen de vijand lieten, geëerd worden in dit monument. Laat dit een mooi, doch eenvoudig monument worden, den Polder waardig, maar bovenal, de gevallen strijders waardig. Laat men geen verbrokkeling gaan toepassen door op alle plaatsen in den polder monumentjes te plaatsen. Eén monument voor allen, zij waren één in hun verzet. En indien er namen op moé ten komen, dan van allen- Laat men de gevallen makkers var. de verzetsmenschen eereti, kloor één waardig monument. Laten wij onze eereplicht vervullen, door zoo spoedig mogelijk hiervoor een flink bedrag bijeen te brengen. Mededeeling no. 261. De distributie van landbouwwerktuigen voor een gedeelte opgeheven. S. L. MANSHOLT LIJSTAANVOER DER VOOR DE S.D.A.P. GEMERKTE KIEMBAKKEN, WELKE GEBORGEN ZIJN. PLATTELANDSVROUWENBOND AFD. WIERINGERMEER.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2