H.H. LANDBOUWERS VRUCHTBOOMEN P. BIJHOUWER Dislributienieuws W. meer Commissie Voorziening Wieringermeer Donderdag 17 Jan. wordt v.m. te Kolhorn geladen; n.m. te Mid- denmeer. Vrijdag 18 Jan. v.m. te Slootdorp, b.m. bij de Hoornsche Brug. Zaterdag 19 Jan. v.m. te Wieringerwerf. Vermeld dient nog te worden op lijst de opvoerhoogte van de transporteur, terwijl vooral het huidige postadres van den land bouwer er tevens in vermeld moet worden, zulks voor eventueele correspondentie. De leiding van de berging is in handen van den heer T. Doornbos, Regentenstr. D 48, Schagen, Tel. 284, tot wien men zich'om nadere inlichtingen kan wenden. Heemraadschap de Wieringermeer In de gehouden vergadering van dijkgraaf en heemraden van het Heemraadschap de Wierin germeer is besloten op voorstel van de Commissie Wederopbouw Wieringermeer, dat de techni sche dienst van het heemraad schap wordt ingeschakeld bij de wederopbouw, speciaal t. a. v. van het herstel van wegen, bruggen, kanalen, sluizen, infil tratieleidingen, dijken, gebouwen enz. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester werd voorloopig goedgekeurd voor wat de gewone rekening be treft in ontvangsten tot een be drag van f 693.186.48 en in uitga ven tot 'n bedrag van f 531.638.26 voor de buitengewone dienst in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 45.500. Besloten werd den heer J. M. de Graaf, adj.-commies van het heemraadschap te detacheeren bij de Comra. Wederopbouw en den heer J. Laverman, machinist van het gemaal Leemans te bevorde ren tot hoofdmachinist. Vereeniging voor Bedrijfsvoor lichting in de Wieringermeer. Mededeeling no. 261. De distributie van landbouwwerktuigen voor een gedeelte opgeheven. (Vervolg De tarieven voor in loondienst verrichte grondbewerkingen enz. Zooals op Woensdag 5 Decem ber j.1. door den voorzitter der Commissie ter behartiging van de belangen der geëvacueerde Wie- ringermeerbewoners werd mede gedeeld. wordt voor de tarieven voor in loondienst verrichte grond bewerkingen, verhuur van land bouwwerktuigen enz. in de Wie- ringermeer, door een uitgebreide subcommissie, bestaande uit een 10-tal landbouwers, de P.B.H., den heer Stompedissel en o.g., na een serieuze bestudeering van het probleem, het volgende voorstel gedaan. TARIEVEN: Ploegen f 22.per ha. tot en met 10 cm. diepte Ploegen f 30.per ha. van 11 tot en met 15 cm. Schijveneggen 14.per ha. Cultivatorbew. 10.per ha. Scharniereggen 6.per ha. Zaaien 15.per ha. N.B. Brandstof, olie en vet enz. alles voor rekening van den loon- ploeger. Dus een landbouwer heeft alleen bovengenoemde be dragen te betalen! HUURPRIJZEN: Los verhuurde wieltrekker 5.p. uur ploeg 2.30 p. ha. schijveneg 1.50 p. ha. scharniereg 1.p. ha. zaaimachine 2.50 p. ha. cultivator 1.25 p. ha. Naar aanleiding van het boven staande merken wij nog het vol gende op. 1Voor transport, langer dan 2 uur,kan, boven die 2 uur, f 5. per uur worden berekend. 2. De tarieven gelden voor normale perceelen, waarop vlot kan worden doorgewerkt. Stroo- pakken, hout, draden, palen en andere obstakels moeten dus van te voren door den betrokken land bouwer zijn verwijderd. Voor een enkel perceel met een afwijkende vorm, zooals punten of geeren, kan een iets hooger tarief worden berekend. 3. De- voorgestelde tarieven kunnen voorloopig nog niet als bindende voorschriften worden beschouwd. Zoover zijn we nog niet! Wel zijn we nu een aard j eind op weg om tot meer normale en gezonde toestanden op het ge bied van de loonploegerij enz. te geraken. In dit verband moet wor den opgemerkt, dat bij de bespre king, welke tot bovengenoemde tarieven heeft geleid, geen be- roeps-loonploegers aanwezig wa ren. Wel waren een vrij groot aantal loonploegende landbouwers vertegenwoordigd. Deze hebben zich met de voorgestelde tarieven volledig accoord verklaard! Uit voorloopige besprekingen met een enkele beroeps-loonploe- ger is wel gebleken, dat deze de tarieven hooger wenschte te stel len. De commissie staat echter op het standpunt, dat de loonploegers met de voorgestelde tariever een zeer behoorlijk loonend bed" ,f kunnen uitoefenen. 5. Door den Dienst Landbouw- Herstel is destijds toegezegd, dat de extra kosten voor grondbewer king, welke een gevolg zijn van de inundatie, zouden kunnen wor den vergoed. Het is echter nog niet bekend hoe de berekening daarover zal zijn. In de eerste plaats zal Landbouw Herstel dan accoord moeten gaan met de door ons voorgestelde tarieven, terwijl voor de normale kosten een be drag moet worden aangenomen. Hoe dit ook zij, het staat wel vast, dat de meeste landbouwers wel tevreden zouden zijn, wanneer zij hun land al vast bewerkt hadden voor de hierboven genoemde prij zen! 6. Gezien het vrij groote ver schil in kosten tusschen het ploe gen tot een diepte van 10 cm. en van 11 t.m. 15 cm., doet men ver standig er op toe te zien dat niet dieper dan 10 cm. wordt geploegd Dit spaart niet alleen kosten, doch men geeft daarmee tevens ook nog de beste grondbewerking! In dit geval gaan goedkooper en beter dus samen! 7. Het is van belang met het ploegen van den grond zoo lang mogelijk door te gaan. Dit geldt ook voor de zwaardere gronden, welke, bij gunstige weersomstan digheden heel goed vóór een even tueele winter nog geploegd kun nen .worden. Het is reeds geble ken, dat de structuur op diverse zware perceelen bij het ploegen dit najaar van dien aard was, dat een heel behoorlijk zaaibed kan worden verkregen. Er is dan ook al menige bunder wintertarwe in den polder gezaaid! Het voordeel van het voortgaan met ploegen, gedurende de winter, is tweeërlei. In de eerste plaats zal een eventueele vorstperiode beter kunnen inwerken op de ge ploegde grond, welke dan in het voorjaar met een lichte grondbe werking vlug en gemakkelijk zaai- klaar kan worden gemaakt en ten tweede ontlast men op deze wijze de grondbewerkingscampagne van het volgende voorjaar. En dit kan van heel veel beteekenis zijn, als bijv. de weersomstandigheden in het komende voorjaar zouden gaan tegenwerken. In dat geval is het van belang dat wij tijdig een overzicht hebben van de behoefte aan loonploegers en -zaaiersin bepaalde gedeelten van den polder. Als het zoo ver mocht zijn, zullen wij hierop nog wel eens terug komen. Ir. R. L. Dijkema. Kerknieuws. 13 Januari: Opperdoes, 10 uur. Cand. Koopmans Opperdoes, 2.30 uur, Cand. Koopmans Oostwoud 10 uur, Cand. van Offeren. Abbekerk, 10 uur, Ds. Bredschneijder 20 Januari Winkel, 10 uur, Ds. Germans Bevestiging van Kerkeraads- leden. Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte van een zoon en broertje GERRIT JAN G. J. Hiddink. G. J. Hiddink-Nijkamp. Gerda. Henk. Teuni. Wim. Tijd. St. Elisabeth Ziekenhuis Alkmaar. Slootdorp, 2 Jan. 1946. De Heer en Mevrouw Den Breejen-Nieuwenhuis geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter CORNELIA ADRIANA Lisse, 5 Januari 1946. Heereweg 1. GERRIT TIMMERS en ALIDA E. DETZ geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Woensdag 16 Januari a.s. te Amsterdam. 's Gravenhage, Abrikozenplein 25. Amsterdam, Afrikanerplein 20, Januari 1946. Bestelt tijdig Uw voor plantseizoen 1946. Plant- schema te bespreken bij W. VEERMAN, Fruitkweeker F 42, Dijk, Aartswoud. Kweekerij Flora et Pomona Winkel. Door een zeer ernstig ongeval is na een Maand lijden in het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar overleden mijn jongste lieveling en zusje FROUKE TILLEMA in den jeugdigen leeftijd van bijna 14 jaar. Haar diepbedroefde Vader, Broer en Zusjes P. J. Tillema Biene Janna Feiko Sjoukje Janneke Wieringen: P. J. den Hollander-Tillema Adr. den Hollander St. Maartcnsvlotbrug, Rijksweg D 88, Gem. Zijpe. De begravenis heeft plaats ge had Woensdag 9 Jan. te Sint Maartensbrug. Distributiekring Wieringermeer Uitreiking bonkaarten. Op Dinsdag 15 en Woensdag 16 Jan. 1946 zullen te Kolhorn in hef café van den heer Groet vermeldde bonkaarten worden uitgereikt. Op Woensdag 16 Januari '46 worden uitsluitend zelfverzorgers geholpen. Zelfverzorgers dienen hun zelfverzorgersmap mede te brengen. De loketten zijn open van 9.30 tot 12.30 uur en van 2 tot 3.30 uur De directeur van de Distri butiekring Wieringermeer A. Kooiman. Belangrijk Via de noodvoorziening is ter verdee ling van de inwoners van Wieringen en Wieringermeer een hoeveelheid schoe nen beschikbaar gesteld. Het.betreft hier alleen damesschoenen vanaf maat 36 tot 42 en heerenschoenen vanaf maat 40 tot 46. Opgemerkt dient, dat bij deze partij schoenen geen kinderschoenen zijn. Daar de hoeveelheid beperkt is komen hiervoor alleen in aanmerking personen, die absoluut niet over behoorlijke schoe nen beschikken. Diegenen, die voor een paar schoenen in aanmerking wenschen te komen, dienen zich a.s. Maandag 14 Januari 1946 van 24 uur op te geven bij den distributiedienst, Mekkensituin- weg 20, Hippolytushoef. Dit geldt voor de inwoners te Wieringen ne in de om geving van Wieringen. Te Kolhorn kan men zich opgeven Dinsdag 15 Jan. 1946 van 1012 uur en van 24 uur bij het agentschap van den distributiedienst. Dit geldt voor personen, die in de Wieringermeer wonen en in de nabijheid van Kolhorn en voor de Wieringerm .er- bewoners, die elders wonen. Personen, die te ver van Kolhorn af wonen, kun nen tot uiterlijk Zaterdag 19 Jan. 1946 een schriftelijke aanvraag doen. Nadien worden onder geen beding aanvragen in behandeling genomen. Opgelet!!! Personen, die persoon lijk aanvragen willen indienen, dienen zorg te dragen, dat voor diegenen, waar voor men wil aanvragen, de stamkaart (2e distributiekaart) van betrokkenen wordt meegebracht. Bovendien moet de juiste maat worden opgegeven daar bij eventueele verstrekking later niet meer kan wordengeruild. Personen, die schriftelijk aanvragen dienen de stam kaarten van betrokkene (n) bij te sluiten. Men denke er aan, dat stamkaarten aan- geteekend verzonden dienen te worden. Voor de commissie noodvoorziening FORNUIZEN EN KACHELS. Wij hebben nogmaals de beschikking gekregen over een partij geëmailleerde en zwarte fornuizen, benevens vcrwar- mingskachels. Aanvragen hiervoor kun nen binnen een week na heden worden ingediend bij het bureau van onze com missie. Kolhorn, 12 Jan. 1946. De Commissie voorziening Wieringermeer, De Voorzitter, H. DE GRAAF. De Secretaris, P. J. CRAMWINCKEL.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 3