Ontkoppeling vindt plaats door middel van een handle, v/aaraan we He voorkeur geven boven het pedaal. De motor is een verticale viercylinder kopklep met verwis selbare cvlmdervoeringen, welke werkt op petroleum. Het geheel overziende kom .a wij tot de conclusie dat ons in de Case type SC. een zeer bruik bare wieltrekker van de tweede zwaarteklasse wordt aangebeden die op verschillende punten het ons gestelde ideaal benaderd, al zijn daarnaast factoren welke voor verbetering vatbaar zijn. Voor die bedrijven die het klein ste type trekker te licht achten en een zwaardere wieltrekker van bv. 30 pk. niet rendabel kunnen maken is een trekker van deze zwaarteklasse zeer goed op zijn plaats. Voor licht ploegwerk kan be hoorlijk met een drieschaar wor den gereden, terwijl voor norma le ploegdiepte met een tweeschaar kan worden gewerkt. E. Oosterhoff. Mededeeling no. 263 Nogmaals: het stuifgevaar! De Wieringermeer ligt droog en dat is een voorname factor in de herrijzing van onzen polder. De strijd tegen het water is glansrijk gewonnen, dank zij de vereende krachten, welke hebben samenge werkt om dit doel te bereiken. Nu deze strijd geluwd en achter de rug is. vraagt echter een nieuwe vijand onzen directen aandacht n.1. het suifzand. Reeds vele ma len is door ons de aandacht op dit gevaar gevestigd. Wij willen het nogmaals met klem herhalen. En niet zonder reden. Zaterdag 8 December heeft het in den polder al vrij ernstig ge stoven. Degenen die evenals wij, op dien dag in den polder aanwe zig waren zullen dit volmondig kunnen beamen! Wat was de oor zaak? De ingevallen vorst, had de oppervlakte hard en droog ge maakt en de vrij sterke wind deed de rest. Groote stofwolken hulden den polder a.h.w. in een dikke mist. We hebben naderhand de gevolgen gezien en zijn tot de con clusie gekomen dat wanneer dit stuiven zich nog een paar keer herhaalt, er evenveel zand in de slooten zit van het stuiven, als er door het water ingespoeld is. Bo vendien heeft het stuiven op 8 December maar net een halve dag geduurd, doch 't kan 'n volgende keer ook best. 2 dagen duren. En niet alleen de speciale zandgebie den hadden gestoven, maar het was practisch overal aan den gang. Nadat het water het land verlaten had, kwam een egaal bo demoppervlak te voorschijn en dit is wel de meest gunstigste om standigheid om de wind vat te doen krijgen op het zand. Wat staat ons te doen om dit gevaar zoo vlug mogelijk te bezweeren? Niets anders dan op de grond zoo spoedig als mogelijk is een bewerking toe te passen. Het al lerbeste is in dit geval licht ploe gen en de grond zoo ruw moge lijk laten liggen om in te zaaien. Het beste bewijs, van het motief om deze bewerking snel toe te passen is wel het feit. dat de tot nu reeds bewerkten grond niet gestoven heeft. Het bedrijf van Branderhorst bijv. gelegen in een van ouds bekend stuifgebied. had geen last van stuiven. Het parool zal dus moeten zijn om op de droog gevallen gronden, de grond bewerking zoo snel mogelijk toe te passen. Nu door de voorspoedige droog valling der'geheele polder, zeer binnenkort uitgestrekte gebieden, (welke stuifgevaar opleveren) be werkt kunnen worden, zal het eerste grondbewerkingsproces in een versneld tempo moeten plaats vinden en het hiervoor momenteel in gebruik zijnde materiaal be langrijk moeten worden uitgebreid! Beseffen evenwel alle pachters de noodzaak van deze spoedige grondbewerking? Ik meen redenen te hebben hieraan te twijfelen! Vermoedelijk denken verschillen de pachters er als volgt over: rog ge zaaien wordt mij te laat, ik zaai liever een zomergewas; met ploegen heb ik dan nog wel even de tijd, de polder is onherberg zaam en ik kijk eerst de kat nog even uit den boom. Er kwam zelfs een mededeeling dat enkelen met het indienen van hun bouwplan nog maar wat wachten, om de zaak zooveel mogelijk te rekken. Laten wij hopen dat dit enkelen zijn, die hun eigen en algemeen belang niet zien. Evenwel zullen in deze gevallen m.i.z. dwingende maatregelen noodzakelijk zijn. Zoolang het weer en de grond het toelaten zal er geploegd moeten worden en in versneld tempo. We kunnen tot 15 Januari rogge zaai en en dan gaan we door met tarwe. De rogge welke eind December begin Januari gezaaid wordt zal zeker a.s. voorjaar vlugger de grond bedekt hebben, dan een in Maart gezaaid zomergraan; of we in begin Maart kunnen zaaien, dat moeten we nog maar afwachten! De toestand is momenteel dat de pachters zelf hun gronden in exploitatie nemen! De Voorlich tingsdienst kan dus niet, wanneer een bedrijf voor bewerking ge schikt is er een tractor naar toe sturen, zonder hiervoor van de be treffende pachter het verzoek of de opdracht te hebben ontvangen! Het algemeen belang eischt ech ter dat wanneer bewerking moge lijk is, dit ook zoo spoedig moge lijk gebeurt. De moeilijkheden zijn groot, vooral vervoer en huisves ting. Dit mag echter geen reden zijn een afwachtende houding aan te nemen, daarvoor staan te groote belangen op het spel. Laat ieder die kan daarom beginnen en an ders zoo spoedig mogelijk aan de Voorlichtingsdienst verzoeken t hef. land te laten bewerken. Spoed is hier gewenscht en noodzakelijk. Minister Mansholt verdedigt het landbouwbeleid in de Tweede Kamer PP® Zeer toevallig hebben wij Dins dag een gedeelte van een Tweede Kamerzitting in den Haag meege maakt. Toen wij binnenkwamen hoor den wij een bekende stem. Minis ter Mansholt was juist begonnen met de beantwoording van vra gen van kamerleden, hem gedaan in een van de vor:oe vergaderin- gen. Mansholt heeft geen oratori sche talenten, doch wie hem daar zoo zag staan achter de groene regeeringstafel, rustig betoogend met een kennis van zaken, zou zweren dat daar een man stond met jarenlange practljk als minister, inplaats van een jonge man, die tot voor kort nog in overall en laarzen op z'n be drijf \n de Wieringermeer liep. Zoc'n eerste indruk van een vergadering in 's lands vergader zaal is niet overweldigend. Je ziet de kamerleden met elkan der praten terwijl de minister spreekt, anderen lezen hun dag blad. bode's loopen rond, bren gen briefjes over, de voorzitter leest ook z'n krant of praat met kamerleden, hoewel de minister wel 20 keer de woorden ..Mijn heer de Voorzitter" gebruikt, blijft deze onbewogen en keurt schijn baar den spreker geen blik waar dig. Bij zoo'n eerste indruk lijkt het of het gesprokene langs de Kamer heengaat. Dit is echter maar schijn, de landbouwspecia- listen onder de kamerleden, of ei genlijk is dat met alle specialis ten het geval, hebben roltine ge kregen om toch te luisteren en buitendien ook nog kennis te nemen van andere zaken. In ieder geval één van de kamerleden (wij meenden dat het de heer Bierema was) plaatste een interruptie op een moment da wij meenden dat hij heelemaal niet luisterde, doch een buurpraatje zat te houden. En minister Mansholt raakte niet van zijn stuk en gaf de inter- pellant meteen afdoende ant woord.. Met groote kennis van zaken, gedocumenteerd met veel feiten- en cijfermateriaal heeft Mansholt vijf kwartier tot de Kamer gesproken. De problemen, waarvoor ons land staat op landbouwgebied niet mooier voorgesteld dan noodig is, ook niet slechter. De moeilijkhe den opsommend, nationaal en in ternationaal. Wat reeds bereikt is en wat gehoopt wordt te bereiken. Rustig stond hij daar een betoog te houden uit losse aanteekenin-- gen opgebouwd over een onder werp dat zijn volle belangstelling reeds in den polder had: de land bouweconomie van ons land. Dat men, ondanks de rommelige indruk die de Tweede Kamer bij eerste indruk op een outsider maakt, toch goed naar hem ge luisterd had, bleek wel na afloop van de rede. toen Mansholt van verschillende Kamerleden een handdruk kreeg. Mededeelingen van de Commissie ter behar tiging van de belangen van geëvacueerde Wieringermeer- bewoners. Door den voorzitter der com missie, den hr. H. A. Giesen. wer den de volgende mededeelingen Woensdag afgekondigd. Brandhoutbonnen. Volgende week zal wederom op de zelfde plaatsen en tijden na mens de Commissie Wederop bouw uitgifte plaats hebben van brandhoutbonnen. Nadere be kendheid zal nog worden gegeven in de in de Wieringermeer ver schijnende bladen. Landrollen. Op de losplaats te Kolhorn lig gen twee eenmeter landrollen, die nog niet door den eigenaar zijn afgehaald. Zij die deze werktui gen missen worden verzocht ten spoedigste hun eigendom op te ha len. Toeslagbonnen bijz. arbeid. Er zijn reeds verschillende ma len klachten binnen gekomen van arbeiders die recht hebben op ex tra bonnen. Thans kan worden medegedeeld, dat werknemers op bedrijven in de Wieringermeer inlichtingenformulieren kunnen in vullen en deze te laten teekenen door den werkgever, met mede deeling van vraag 7 op dit formu lier, op welk bedrijf in de Wierin germeer wordt gewerkt. Volledig en duidelijk invullen der formulieren is noodzakelijk. Daarna moeten de werkgevers de formulieren opzenden naar de Distributiedienst te Hippolytus- hoef, afd. Bijz. Arbeid. Van de distributiedienst wordt dan een oproep gezonden voor het afhalen van de toeslagkaarten. Vooral wordt de aandacht er op gevestigd dat bij het afhalen van de toeslagkaart de 2e distribu tiestamkaart van de betrokken ar beider moet worden medegebracht. Zonder deze 2e stamkaart worden geen toeslagkaarten afgegeven. Voor werkgevers die veraf wo nen is het mogelijk om een ge machtigde aan te wijzen. Men moet dit in onderling overleg met elkander regelen. Volgende week zijn voldoende invulformulieren voor deze toe slagkaarten op de beurs te ver krijgen. Men behoeft dus geen aparte reis hiervoor te maken. V ergadering Paardev er zekering De vergadering van de Paarde- verzekering wordt 13 Febr. gehou den. T ran sport. Namens de Voorlichtingsdienst wordt medegedeeld dat het trans port naar den polder is aangevan gen. Stoppelploeg vermist. De heer Boerma uit West woud mist van de loswal te Kolhorn zijn 4 scharige Rudsack stoppel- ploeg V.K. 7. X. De heer Boer ma verwacht gaarne bericht hier over. Bij den heer Hoekinga te Kolhorn staan nog eenige van de ze ploegen, mogelijk dat een an der die er ook een miste die van den heer Boerma per abuis heeft meegenomen. Een vergadering. Volgende week Woensdag om 9 uur v.m. zal een vergadering worden belegd van de Commissie ter behartiging van de belangen van geëvacueerde Wieringermeer- bewoners. in-de zaal van den heer Laan. Alle Wieringermeerbewo- ners worden op deze vergadering verwacht. Het bestuur zal 'n ver slag uit brengen over de verrich te werkzaamheden, terwijl getracht zal worden, de hangende moeilijk heden op financieel terrein, op te lossen. Papieren moeten in orde zijn. Er schijnen door de verkeerspo litie verschillende tractoren, die niet voldoende gedekt waren door

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2