herrijzend DAKPANNEN ONTEIGENING lste Jaargang No. 43 23 Februari 1946 Weekblad voor de Wieringermeerbevolkiïig en. de herrijzing van het polderland Redacteur: Th. J. van Vegten EN De Dienst Wederopboiiw Wie ringermeer heeft aan diverse eige naren van geheel verwoeste ge bouwen een papier thuis gezon den, waarin zonder eenige nadere verklaring, kennis wordt gegeveji dat hun eigendom is onteigend op grond van dat en dat besluit en dat men binnen 14 dagen nog in de gelegenheid is om de centrale verwarming, zoo die aanwezig is, weg te halen. Doch waar men wel tegen op mag komen is dat de betrokken eigenaren geen verklaring is ge geven op welke voorwaarden hun eigendom wordt onteigend. —Velen, zoo niet allen, zijn ver zekerd tegen Oorlogsmolest, zij hebben dus bij de schade-aangifte wegens totale vernietigng, hun eigendom voor 100 pet. overge dragen aan de verzekering, die bij de taxatie de fundamenten voor eefi bedrag aftrekt. Hoe het hiermee zal gaan wordt de betrokken eigenaren in het ont eigeningsbesluit van Wederop bouw niet medegedeeld. In normal^gevallen is onteige ning van grond en gebouwen een heele procedure, die soms jaren kan duren en worden de belangen van de gedupeerden^eker niet uit het oog verloren. Hier wordt zonder meer een onteigeningsbesluit uitgevaardigd zonder dat men de betrokkenen verder ergens over inlicht. Er is nog iets waarop we de aandacht willen vestigen. Wij hebben indertijd gewezen op de onverantwoordelijke slooping die in de dorpen heeft plaats gehad, ook van perceelen van Midden standers. Ook hiervan zijn de eigenaren niet in kennis gesteld, het afko- mende materiaal van totaal ver woeste gebouwen wordt ontei gend. Maar men heeft ook van ge bouwen, die zijn Rijven staan, de dakpannen afgehaald, zonder voorkennis van de eigenaren. Er zijn nu eigenaren die hun dakpannen terug wenschen, ver schillende panden staan onbe schermd met het dakhout in weer en wind. Om deze dakpannen zoo maar terug te krijgen gaat zoo makke lijk niet. Men is in de gelegenheid om de pannen tegen de prijs van 100.de duizend terug te koo- pen. Afgezien van het feit, dat de heele dakpannenbergerij juist is geweest tienduizenden zijn er gesneuveld bij het bergen, 2ie maar eens te Kolhorn, doch wie heeft order gegeven om van de particuliere eigendommen de pan nen weg te halen en welk recht heeft men om ze nu terug te laten koopen? In het belang van de weder opbouw lijkt het ons gewenscht dat de Dienst Wederopbouw zoo spoedig mogelijk zorgt dat de pan nen weer op het dak komen waar ze vandaan zijn gehaald, de ge bouwen die dan nog voor hetstel in aanmerking komen mogen niet nog meer verwaarloozen als ze -al zijn. Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Mededeeling no. 270. ONTWATERING BEWERKING Wanneer wij de kaart, waar op de stand der uitgevoerde werk zaamheden per 31 December '45 is aangegeven, voor ons flemen, blijkt, dat vóór de ingevallen vorst de veldwerkzaamheden zich vrijwel tot de secties A. en E. hebben beperkt. Dit wekt ook geenszins verwondering, aange zien het overige deel der pvlder op dat tijdstip nog betrekkelijk kort geleden was droog gevallen. Wanneer thans de kaart tot op de stand van heden (20 Februari) wordt bijgewerkt, valt het op dat in vrijwel alle secties iets is ge beurd, al is de totale oppervlakte, welke na de vorst is bewerkt nog uiterst gering. Gezien de toestand van de slooten, voornamelijk na het stuiven van half Januari, en het tempo, waarmede kon worden gewerkt, kan men ook niet anders verwachten. Wanneer de slooten geheel of gedeeltelijk vol grond zitten blijft het land vochtig en gaat bewerken niet of uiterst moeilijk, hetgeen dan ook als de groote handicap van thans moet worden genoemd. De landbouwers welke zelf in staat zijn deze taak aan te vatten zijn de anderen zeer zeker ook in dezen een slag voor. De door ons naar hier geimp or teerde loonploe- gers zijyg thans vrijwel allen gear riveerd en te werk gesteld. Bjj het zoeken naar voldoende drooge perceelen welke zich voor bewer king leenden bleek ons overduide lijk, welk een groote rol in dezen een goed functioncerende ontwa tering speelt. De toestand der slooten bepaalt dan ook ten volle de toestand van het iand. Zoo kon op meetdere bedrijven een gedeelte worden bewerkt en wel zoover als de slooten in orde waren gemaakt. Een zeer spre kend geval deed zich voor aan de Oosterkwelweg, waar de sloot tusschen twee kavels voör onge veer de helft was verwijderd. De opzet was .deze kavel in de lengte richting te bewerken met een „schijven-ploeg", getrokken door een wieltrekker met vier-wielaan- •Irijving, en werd hiervoor in het hart der kavel opgezet, dus pl.m. 135 m. vanaf de sloot. Voor zoo ver de ontwatering in orde was, ging dit prachtig en zonder stoor nis, doch niet zoodra men de scheidingslijn was gepasseerd, de den zich moeilijkheden voor, be staande uit het dieper sporen der ploeg, waardoor onregelmatig werk werd verkregeb. terwijl te kens de trekker met slip te kam pen kreeg. Dergelijke gevallen j.uilvii Zich zeti binnenkort in tal rijke mate voordoen en kan hier op niet te vaak worden gewezen. Dat deze zaak in de omgeving van het dijkgat ook zeer duidelijk is waar te nemen, behoeft wel geen betoog, als men weet dat hier de ontwatering geheel in djs- orde is geraakt en vrijwel alle s! jtten, alsmede een gedeelte van de kweltocht onvindbaar zijn ge worden, Deze geheele omgeving is dan ook verzadigd met water, en herschapen in een drijfzand woestijn, Waardoor bewerking uiterst moeilijk is en iedere ge trokken voor zich vrijwel onmid dellijk met water vult. De bagger machine voor herstel der kwel tocht is echter gearriveerd en zal in dezen dus verbetering kunnen teweeg brengen. Ten slotte mogen wij nog even de aandacht vestigen op het vol gende: In verband met het stuif- gevaar moet alles er op gezet worden de zandgronden zoo spoe dig mogelijk te bewerken en di rect in te zaaien. Hierbij moet men niet te voorzichtig zijn. Men moet eigenlijk alleen aan het stuifgevaar denken. Aan de andere kant zal men goed doen bij de zwaardere gronden geduld te betrachten. Deze moeten eerst behoorlijk tijd hebben om 'vol doende droog te worden. WELKE ZOMERTARWE GENIET DE VOORKEUR? Over het algemeen moet aan Blanka de voorkeur worden ge geven. Dit ras gaat steeds meer een overheerschende plaats inne men. Op de Westelijke en Noor delijke klei wordt in ons land reeds resp. 70 en 78 pet. van het zomertarweareaal door Blanka ingenomen. Ook in de Wieringer meer voldoet dit ras steeds best. Er kunnen zich in enkele ge vallen omstandigheden voordoen, dat men een ander ras zou willen en moeten.verbouwen. Voor zoo ver dat Mansholts Witte zou zijn, welk ras in oppervlakte terugge- loopen is van 13 pet, in 1942 cot 6 pet. in 1945, moet men er reke ning mee houden, dat het laat zaaien het slechtst verdraagt. Carma loopt steeds terug, het geen ons niet verwondert, aange zien dit ras, wegens zijn groote "gevoeligheid voor roest in de Wieringermeer al practisch is af geschreven. Wat de mogelijkheid van laat zaaien betreft staat Car ma bovenaan. Na Carma volgt Blanka, vervolgens Van Hoek en ten slotte Mansholts Witte. Van Hoek is op de kleigronden vrijwel geheel door Blanka ver drongen. Dit ras blijft echter vooral door betere grondbedek- king en resistentie tegen schot (het is een roode tarwe,) nog het meest aangewezen ras voor de gemiddelde zand- en dalgronden. D.w.z. de diluviale zandgronden in het Ocsten van ons land, neemt daar resp. een oppervlakte van 63 en 81 pet. in. In verband hiermee zou Van Hoek als zaai zaad ook in de Wieringermeer nog wel eens hier en daar kunnen worden verbouwd. ONTSMETTING VAN HET ZAAIZAAD VAN ZOMER GEWASSEN In normale jaren $ordt er in de Wieringerwaard geen onontsmet zaad gezaaid. Op deze regel zul len wel heel weinig uitzonderin gen 'zijn, Het zou echter kunnen gebeuren, dat men thans, in ver band met de Wjzondere en moei lijke omstandigheden geneig^ zou zijn het voor deze keer maar eens niet zoo nauw te riemen. Wij wij zen er daarom op, dat men toch ook voor deze oogst het zaaizaad goed moet ontsmetten, aangezien vele partijen in sterke mate met kiemschimmels zijn besmet. Aandeelhouders van vlas- en bie- tenfabrieken krijgen dispensatie, in verband met hun leverings plicht. Het Beheer der Domeinen ont ving op een desbetreffende vraag aan de coop. Vlasfabriek „Dintel- oord" het antwoord, dat voor le den met geinundeerde gronden de volgende bepalingen inzake te le veren vlasstroo op aandeelen geldt t.w.: „Wanneer door een lid, wiens bedrijf werd geinundeerd niet vol doende vlasstroo op zijn aandeelen in onze Coop, wordt geleverd, zal hem geen boete voor de te geringe levering worden opgelegd, mits hij heeft heteeld een zoodanige oppervlakte als hem is toegestaan Redactie en administratie Nieuwe Niedorp B 58 Tel. 206 Kengetal 2261 Wiering ermeerland Aan de rechtsgrond voor deze onteigening zullen wij niet tornen, Wederopbouw berust op een aan tal wettelijke besluiten, waarin ook de onteigening van perceelen wel zijn opgenomen.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 1