MEDEDEELINGEN (in Uw geval dus 5 pet. van de oppervlakte van het bedrijf) en al het verkregen vlasstroo aan ons levert. De kosten van art. 21 onzer Statuten blijven echter van toepas sing, zoodat ongeacht de levering wel de volle aandeelkosten moe ten worden betaald." Naar wij vernamen zouden ook de suiker fabrieken 'n overeenkomstige re geling willen treffen. Ir. L. R. Dijkema van de Commissie ter behartiging van de belangen van geëvacueerde Wieringermeerbewoners - De volgende mededeelingen werden door den heer H. A. Gie- sen Woensdag afgekbndigd. Van de P.B.H. Er bestaat gelegenheid om kui kens aan te vragen, te leveren door de fa. Akkerman te Heiloo, welke dan tot zes weken aldaar aangehouden kunnen worden. Bindertouw Aanvragen voor bindertouw oogst '46 moeten uiterlijk voor 15 Maart a.s. in het bezit zijn van de P.B.H. Contributie betalen. Er is nog een aantal leden van de Holl, Mij. van Landbouw, die de contributie nog niet heeft be taald. Zij worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te doen. Loonen, Omtrent de loonen wordt mede gedeeld, dat nog gëen overeen stemming is bereikt, doch dat de kwestie is voorgelegd aan de Stichting van den Landbouw en dat voorloopig, onder goedkeu ring van den Rijksbemiddelaar, betaald kan worden voor vaste arbeiders (akkerbouw) 42.en veehouderij 46.alles bruto loon, dus geen emolumenten. Het Tiuooon is 76 cent. De werktijden zijn voof Maart-April 9l/2 uur voor de vaste arbeiders lOJ/j uur. Z.W.M. De léden worden verzocht op te geven waar zij hun zaaigranen en pootaardappelen bezorgd wen- schen te hebben. Begrooting. De Dienst Wederopbouw deelt mede, dat de volgende personen zich kunnen vervoegen ten kan tore van den. Dienst, Ridderstr. 10 te Medemblik, voor hun be grooting en betaling. P. Scholten, V. Vermaat, J. Munters', N. Smit H. van Til, J. P. Geerts, B. Duin- kerkeh en M. van Veldhuiten. Paarden uit Groningen. Wan de volgende personen zul- len ,op 28 Febr, a.s. op het bedrijf van den heer H. R. Smit, Alk- maarscheweg C 37; Middenmeer, paarden uit Groningen aanko men. Tijmens 2, H. P. Heidema 2, R. Iwema 1, P. Wiersma 1, J. •G. Addens 2 en Veenkamp 1. Op 2 Maart van de volgende perso nen: Veenkamp 2 en 1 koe, P. G. Luth 4 en H. van Til 2 of 4. Huurprijzen land. De Dienst Landbouwherstel maakt bekend dat de volgende prijzen voor het huren van land betaald mogen worden: le kl. land: pink 3.50, koe 5.1 paard 7.zw. paard 8. schaap 1.en veulen 2. Voor 2e kl. land resp. 3, 4, 7, 8, 0.75 en 2.Voor 3e kl. land resp. 2, 3, 7; 8, 0,50 en 2. Wederopbouw. Pachters die nog niet in de Wieringermeer wonen, gelieve schriftelijk op te geven aan den" v Dienst, Ridderstraat 10 te Me demblik, de groote en samenstel ling van het gezin, leeftijd en sexe der kinderen en eventueel inwonend personeel, alsmede oud adres in den polder en evacuatie adres. Gegevens worden om gaand ingewacht. Veehouders attentie. Veehouders die uit nood vee hebben moeten verkoopen voor de geldsaneering (bedoeld wordt alle vee) gelieve dit omgaand óp te geven aan den heer Jb. Slag ter, p.a. Gasfabriek, Medemblik, Hiervan zal een lijst worden aan gelegd, hetgeen dan besproken zal worden met de belasting- altoriteiten. VEEHOUDERS VERGADEREN Onder leiding van den heer J. Appelman hebben Woensdagmid dag de veehouders uit de Wierin germeer een vergadering gehou den in café Laan te Winkel ter bespreking van de verschillende moeilijkheden die ontstaah zijn door de vernieling van den polder. De heer D. Stompedissel, P.B. H., doch tevens Secretaris van de Commissie Landbouwherstel Wie ringermeer was tevens aanwezig?' Allereerst werd besproken -de fiscale aangelegenheid waar de veehouders, straks voor komen te staan. De heer Jb. Slagter die dit be handelde zei o.m. dat vele vee houders genoodzaakt zijn geweest vee op te ruimen omdat zij er geen plaats en eten voor hadden. iVet meeste van dit vee is voor de geld saneering verkocht. Van de op brengst van dit vee moet straks op verschillende manieren belas ting betaald worden. Aan de hand van berekeningen toonde spr. aan dat een groot gedeelte aan belasting weggaat. Volgens de letter van de wet is het be- drijfsonizet. Het wordt dus zoo dat er straks geen geld is om' nieuw vee aan te koopen. Boven dien is het ook nog geblokkeerd. Het staat echter vast dat de be lastingautoriteiten voor redelijke motieven open staan, mits wij ons goed recht kunnen aantoonen. Er zal nu een lijst worden aangelegd van dat vee wat voor de geld saneering is opgeruimd. De vee houders kunnen dit bij spr. opge ven. Het adres is Jb. Slagter, p.a. Gasfabriek, Medemblik. De voorzitter stelt vervolgens aan de orde de schadevergoeding' voor grasland. Spr. noemt het be drag van 145.-per h.a. be lachelijk. De heer Stompedissel zegt dat; dit een voorschot is. De voorzitter verwacht dat de einduitkeerng naar verhouding zal zijn. Spr. weet niet of het 500. of 600.per h.a. moet wezen, een veebedrijf laat zich niet zoo gemakkelijk berekenen, doch wat ons is toegezegd lijkt nergens naar. De heer Grin zou gaarne wen- schen dat met hét verleden van de stal ook rekening werd gehou den bij de vergoeding. De heer Hoogschagen zegt dat een berekening van het grasland wel te maken is wanneer men de opbrengst per koe neemt maal de melkprijs plus een bedrag voor in- fokwaarde. Men is algemeen van meening dat dit een manier is om een ver hoogde schadevergoeding aanne melijk te maken. Een commissie zal na afloop van de vergadering een bereke ning samenstellen, op de wijze als door den heer Hoogschagen is aangegeven. Indien mogelijk zal de heer Ap pelman mee ter conferentie gaan in den Haag, aangezien er geen speciale veehouder is benoemd in de Commissie Landbouwherstel Wieringermeer. Vervolgens wordt geklaagd over de kwaliteit van het hooi, de ge ringe toewijzing en de hooge prij zen hiervoor. De heer Stompedissel deelde mede dat per 1 Maart weer een toewijzing komt. Over de kwali teit is geklaagd bij de handelaren die het geleverd hebben, deze verschuilen zich weer achter, den- gene waarvan zij het gekocht heb ben. Dit wordt uitgezocht en zal wel bevredigend opgelost worden, daar de naam van de handelaren in het geding komt. De officieele prijs van het hooi is 85.zoo wordt er door een van de veehouders opgemerkt, doch deze heeft in Friesland hooi kunnen koopen voor 150.en hierover geklaagd bij den VoeJ- selcommissaris, deze heeft de C. C.D. er op afgestuurd, later kreeg spr. bericht van de'crisistuchtrech- ter dat er geen termen aanwezig waren om het hooi in beslag te laten nemen. Indien er tegen der gelijke practijken geen wettelijke maatregelen bestaan in Nederland, zoo zegt spr., dan kan men de C.C.D.-ambtenaren wel aan het slooten zetten in de Wieringer meer. Verder wordt nog medegedeeld dat men voor het geleverde vee op de taxatiemarkt weer recht heeft op een zelfde klassedier on geacht de prijs. De voorzitter wekt de leden op om, wanneer er straks weer vee naar den polder komt uitsluitend de melk te leveren aan de Coöpe ratieve fabriek en zich niét te la ten verleiden door een speculatief bod op de melk. Hierna sluiting. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN afd. W MEER Dinsdagmiddag hield bovenge noemde afdeeling een vergade ring in de zaal van den heer Laan te Winkel. De presidente Mevr. Doornbos opende en heette een 20-tal dames welkom, het betreurende dat door liet slechte weer en de groote af standen niet meerdere aanwezig kunnen zijn. Aangezien de vorige maal de bestuursverkiezing is uitgesteld, werd nu tot de verkiezing van 3 bestuursleden overgegaan. Bij eerste vrije stemming wer den gekozen de dames de Veer, Breebaart. en van Wijk, Mevr. Breebaart nam de benoeming niet aan en gaf in overweging Mevr. Loggers te benoemen, welk voor stel zonder stemmen werd aange nomen. De presidente zegt nog eenige brieven ontvangen te hebben van leden met opgave van gewensch- te veranderingen in de woningen Thans echter wordt deze zaak 'door de drie gez. Landbouwver- eenigingen behandeld, zij advi seert de dames om daarin thans zooveel mogelijk een lijn te hou den en de veranderingen op te geven welke zijn besproken en 'met weinig moeite zijn aan te brengen. Na het drinken van een kopje thee geeft de presidente 't woord aan lVievr. LiefhebberSpeets uit Anna Paulowna, welke de rest van de middag zal vullen met een lezing. Mevr. Liefhebber had hier voor gekozen een Zeeuws ver haal getiteld: ,,Een goeie boerin op dé Zonnehoeve Prachtig verteld spr. over de bewoners van een groote boerde rij in Zeeland. Hoe groot is de liefde van de echte boer voor al les wat met de boerderij samen hangt en hoe vol zorg om dat be zit, later aan z'n zoon over te dra gen, wiens a.s. vrouw geen boe rendochter is, doch zooals blijkt een echte boerin kan zijn. Een dankbaar applaus en een bakje bloemen beloonde Mevr. Liefhebber voor haar mooie le zing. De begraafplaats. Naar wij vernemen heeft de Diénst Wederopbouw opdracht gegeven om de begraafplaats te Middenmeer te herstellen. De steenhouwer Fa. Volten te Scha- gen heeft opdracht om de grafmo numenten op te knappen, waar deze intusschen reeds mee is be gonnen. Op het kerkhof liggen ook nog een aantal Canadeesche vliegers begraven -en een of twee Duit- schers, welke graven een hbuten kruis hadden. Deze kruizen zijn weggespoeld, doch misschien is 't mogelijk dat de namen van hen die daar een rustplaats hebben, nog op te sporen zijn, zoodat we derom een gedenksteen kan wor den geplaatst. Uitgifte Noodwoningen Geëvacueerde arbeiders uit de Wieringermeer, welke thans we derom in de polder werkzaam zijn en die in aanmerking wenschen te komen voor een noodwoning (in wagenbergingen van boerderijen) dienen zich ten spoedigste hier voor aan te melden. De aanmelding moet schriftelijk geschieden aan den Dienst We deropbouw Wieringermeer, Rid derstraat" 10, te Medemblik, met opgave vtn naam en tegenwoor dig adres, vroeger adres in de Wieringermeer, de gezinssamen stelling (man, vrouw, jongens en meisjes afzonderlijk met leeftijd vermeld) De Noodwoningen in den Polder aangekomen Te Middenmeer is een aantal ZweeJsche noodwoningen aan gekomen. Deze zijn daar opgesla gen in het pakhuis van de fa. Haytema in afwachting van- de 'beste -c.ming in den polder. Er komt nu schot in. Het rapport over het Dorpenplan Naar wij uit goeden bron ver nemen is rappert over de op'-vuw der dorpen (één of drie do-pen) door Ir. Groot uit Rotterdam bij Wederopbouw ingediend.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2