Comm. Voorziening Wieringermeer TEXTIEL KERKNIEUWS Voor Wieringermeergedupeerden, die nog geen vergun ning van „Noodvoorziening" voor aankoop textiel ont vangen hebben of nog dringend behoefte hebben aan textiel is er gelegenheid dit alsnog te betrekken bij on- derstaanden winkelier op de daara chter vermelde data Fa. SCHM'ALZ, Schagen, van 24 t.m. 26 April en zoo- noodig nog 29 en 30 April. Heerenconfectie kl. macit Damesconfectie, Heeren- en Damesondergoed. Verkoopuren dagelijks van 911 en van 1416 uur. De aankoopvergunningen worden bij bovengenoemde firma door het aldaar aanwezige distributiepersoneel terstond uitgeschreven. Mede brengen de tweede distri butiestamkaart van elk gezinslid, waarvoor men textiel wenscht te betrekken. De aandacht wordt er op geves tigd dat bovenstaande gelegenheid is opengesteld uit- sluitend voor Wieringermeer gedupeerden, verblijvende in genoemde plaats of in de naaste omgeving daarvan. kundigen Dienst over de bestrij ding van de Coloradokever. In aansluiting op ons bericht no. 660 van 10 December 1945 komt het den Plantenziektenkun- digen Dienst gewenscht voor en kele nadere regelingen betreffen de de bestrijding van den Colo- radokerver bekend te maken. 1. Mede op verzoek van ver schillende organisaties op land- en tuinbouwkundig gebied, alsmede van de ingestelde commissies ter regeling van de Coloradokever - bestrijding zullen in de provincies Noord Holland, Zuid Holland, Zeeland en Noord-Brabant alle aardappelperceelen eenige male i verplicht bespoten moeten worden met een oplossing van Calciumar- senaat ,ter sterkte van 0.5 en naar een hoeveelheid van onge veer 800 L. per ha. Deze ver plichte bespuitingen zullen in na der bekend te maken perioden uit gevoerd moeten worden. Deze verplichting zal t.z.t. door de bur gemeesters ter openbare kennis worden gebracht. 2. In het geheele land, dus ook in bovengenoemde gebieden ,is ten allen tijde iedere gebruiker van gronden verplicht, de in de hierop geteelde gewassen, met na me dus de aardappelen, eventueel voorkomende Coloradokevers, in al zijn stadia afdoende te bestrij den. Dit kan geschieden, door de ze af te zoeken en te vernietigen of de vindplaats en naaste omge ving te bespuiten met een Calci- umarsenaatoplossing ter sterkte van y2Voor de gebie den met een algemeen verplichte bespuiting houdt dit in, dat bij het eventueel voorkomen van Co loradokevers voor, tusschen of na de verplichte bespuitingsperiode de noodige bestrijdingsmaatrege len worden genomen, ongeacht de uit te voeren verplichte bespuitin gen. Opgemerkt dient te worden, da": het aanwezig zijn van Colorado kevers strafbaar gesteld kan wor den. 3. Het benoodigde Calciumarse- naat zal door belanghebbenden K, den handel aangekocht moeten worden. Dit middel is in voldoen de hoeveelheden in ons land aanwezig. 4. Vanwege het Bedrijfschap voor Aardappelen wordt een be paling afgekondigd, waarbij in eenige provinciën de verbouw va aardappelen voor in geen enkel verband georganiseerde volkstuin houders en andere particulieren slechts onder bepaalde voorwaar den zal zijn toegestaan. De voor naamste voorwaarde is, dat zii zich verplichten, de voorgeschre ven bestrijdingsmaatregelen nauw gezet uit te voeren of te laten uit voeren. Men neme goede nota van de desbetreffende bepaling van genoemd Bedrijfschap. 5 De positie van de spuitwerk- tuigen is ondanks alle aangewen de pogingen nog zeer onbevredi gend. Bij het aanbreken van het bestrijdingsseizoen zal een behoor lijk quantum van de door de Sa- val Apparaten fabriek gefabriceer de lagedruk-rugspuiten beschik baar zijn en naar wij hopen tevens een klein aantal h.t.1. gefabri ceerde paarde-sproeimachines. Ir. L. R. Dijkema Mededeelingen van de Plaatselijke Bureauhouder voor Wieringermeer. De Plaatselijk Bureau-houder de heer D. Stompedissel verzoekt ons het volgende bekend te ma ken. Kunstmestdistributie 1946/'47, Geregistreerden welke meer dan 10 are cultuurgrond bezitten en geen aanvraagformulier heb ben ontvangen, dienen dit onver wijld bij hem aan te vragen. Giftzemelen. Landbouwers welke voor be strijding voor Emelten giftzeme len wenschen te betrekken kun nen dit bij hem aanvragen. Op aanvraag zal 25 kg. giftzemelen per Ha toegewezen worden. Drinkkuipen Voor hen die belangstelling hebben voor houten drinkkuipen. deelt de PBH mede, dat hij op 't moment 20 houten vaten tot zijn beschikking heeft .De prijs per vat welke een inhoud heeft van 200 liter bedraagt f 25.plus vracht. Aardappel pootmachines. Tot 1 Mei '46 kunnen aardap- pelpootmachines worden ver strekt, indien de leverancier (wanneer hij woont in N.H.) een bereidverklaring afgeeft. Voor zien van deze bereidverklaring moet de geregistreerde zich wen den tot den secretaris van de ver- deelcommissie (Ir. Lienesch) Voordam 5 te Alkmaar, waar een aankoopvergunning wordt ver-, strekt. Dit geldt alleen maar voor poot- machines die buiten het contigent in onze provincie aanwezig zijn. Dit betreft geen groot aantal. Dekkleeden. De PBH maakt bekend dat hij nogmaals een partij dekkleeden ter beschikking heeft gekregen van het AVA De dekkleeden welke alle 6 bij 8 meter zijn, zijn van prima kwa liteit en kunnen voor f 163.per stuk afgeleverd worden. Aanvrage Landbouwtractoren. Daar de landbouwwerkzaamhe- den in den polder, dusdanig ge vorderd zijn, dat de werkzaamhe den waarvoor gebruik kan wor den gemaakt van tractoren niet meer dringend noodig is, en me de de paardenhandel intusschen geheel vrij is gekomen, meent de PBH na gedaan overleg, dat alle aanvragen voor landbouwtracto ren niet meer gehandhaafd kun nen worden. In verband hiermede maakt hij bekend, dat alle aanvragen per heden als vervallen worden be schouwd. Landbouwers die meenen in aanmerking te kunnen komen voor een landbouwtractor, dienen opnieuw een aanvrage bij hem in te dienen, waarna ze na advies van de DC naar het Bureau Voedselcommissaris zullen wor den door gezonden. Bestelbonnen ééndagskuikens. Zooals indertijd bekend is ge maakt, wilde de Wed. Akkerman te Heiloo ééndagskuikens, welke bestemd zijn voor de boeren in de Wieringermeer tot 6 weken oud bij haar aanhouden. Aangezien het kwantum (het gaat hier in totaal om 8500 kui kens) voor haar te groot werd, mede het gebrek aan brood, eieren etc. kon zijn aan deze verplich ting niet voldoen. Daar het niet mogelijk was, om dan een gedeelte aan haar af te staan, heeft de PBH zich in verbinding gesteld met een ande re Broeder, n-1. de heer N. Kaou't t Heerhugowaard, Rustenburger- weg C 181. Deze zal nu de kuikens na 6 weken afleveren. Daar hij over twee soorten zal beschikken n.1. witte leghorns en N.H. blauwe, verzoekt de PBH aan hen die witte leghorns wen schen te bestellen, di;t ten spoedig ste bij hem op te geven. De prijs per hen zal pl.m. f 4. op boerderij bedragen. Selectie-diploma. Blijkens een oproep per adver- tie in dit nummer worden perso nen in den gelegenheid gesteld om het diploma aardappel-selec teur te behalen, door bemiddeling van den NAK Het schriftelijk ge deelte zal op Woensdag 15 Mei worden afgenomen, terwijl het practisch examen begin Juli wordt gehouden op het proefbedrijf van den keuringsdienst in de Wierin germeer. Belangstellenden verwij zen wij naar genoemde oproep in dit nummer, waar men de nadere bijzonderheden betreffende dit examen in kan vinden. den polder gaat vestigen en mee gaat pionieren. De eerste brooden gebakken. De heer J. I- de Groote te Mid- denmeer die zoo gelukkig is dat zijn woning en bakkerij behouden zijn gebleven heeft Maandag de eerste brooden al weer gebakken in de herstelde oven. Bij gebrek aan bakpannen, waren de broo den nog volgens oorlogsmodel ge vormd, doch ook dit euvel is spoedig opgelost. De middenstand uit den polder is niet van zins bij de pakken neer te gaan zitten (hoewel een moeilijke periode zal aanbreken) zij zal daarbij mogen rekenen op de steun van de be volking. Plattelandsvrouwen afd. Wieringermeer De afd. Wieringermeer van de bond van Plattelandsvrouwen zal op Maandag 29 April u.s. een bijeenkomst houden in de zaal van den heer Laan te Winkel des n.m. 2 uur. De agenda vermeldt behalve het huishoudelijke gedeel te een inleiding van Ds. Nell van Oudkarspel over het onderwerp: „Als een goed instrument" De partij van de Vrijheid Blijkens een advertentie in dit nummer zal de afd. Wieringer meer op Zaterdag 27 April a.s. een huishoudelijke vergadering houden in het nood-raadhuis te Kolhorn. De begraafplaats Bij onze rondgang door den polder hebben wij mogen consta- 'teeren dat met het herstelwerk op de begraafplaats een aanvang is gemaakt. Verschillende graf monumenten zijn reeds weer op nieuw opgeschuurd en gesteld- De burgemeester gaat te Mid- denmeer wonen. Naar wij vernemen wordt de politie-woning te Middenmeer in herstel genomen, om als tijdelijke woning te dienen voor den burge meester. Het zal de bewoners van den polder goed doen dat het hoofd van de gemeente zich in 21 April Medemblik, 10 uur Cand. Visser (Amsterdam) Twisk, 10 uur, Ds. Klein Wassink (Alkmaar) Midwoud, 9.30 uur, Cand. E. C. v. Offeren 22 April Abbekerk, 10 uur Dhr. Kalis 28 April Medemblik, 10 uur, Ds. Germans. Opperdoes, 2 uur, Cand. E. C. v. Offeren, Afscheid. Midwoud, 9.30 uur, Cand. E. C- v. Offeren Afscheid. Beroepen Naar wij vernemen heeft Ds. Schaafsma, voorganger bij de Geref. Kerk te Middenmeer een beroep ontvangen naar Rotter- dam-Delfshaven. A. C. de Graaf herdacht. Terwijl in het N.-Oosten van de Wieringermeer de vijand op 17 April 1945, toebereidselen maakte om Hollands schoonste pol der te vernietigen, speelde zich in het Zuiden bij de uitgangen van den polder een tragedie af, die één der besten 't leven kost te. A. C. de Graaf, 'n reeds lang gezocht illigaal werker, opge jaagd door de handlangers van den vijand, werd gepakt op het moment dat hij bezig was have en

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2