RIETMATTEN heeft men deze maatregel geno men zonder nader overleg met ons en een besluit genomen. Met de autoriteiten is nog over leg gaande, maar in afwachting van dit resultaat, raadt de com missie de boeren aan, geen ver voer van arbeiders op deze voor waarden te aanvaarden. Den minister van Landbouw is dezer dagen voorgerekend dat de kosten 58 cent per uur liggen bo ven het loon der andere arbeiders, bovendien werken deze arbeiders ook nog.korter, zoodat wanneer de boeren het vervoer voor hun rekening zouden nemen de tar- weprijs b.v. reeds twee gulden hooger zou moeten zijn. Er is ten slotte een grens en de commissie meent dat deze grens bereikt is. Laat ieder landbouwer zijn indi- vidueele belangen op zij zetten zoodat allen weigeren om op deze wijze arbeiders naar den polder te krijgen. Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer Mededeeling no. 283 Demonstratie jeep op 28 Maart 1946. Op het bedrijf van den Heer J. de jong, Oudelanderweg C 41 werd een demonstratie gegeven met de Jeep als landbouwtrekker. De weersomstandigheden waren gunstig. De demonstratie ving aan voor een scharnieregge wat geen moeilijkheid opleverde. Aan gezien bleek dat meer kon worden gepresteerd, werd een driedeelige zware zigzagegge achter gekop peld en ook dit ging behoudens een kleine natte plek, waarbij slip optrad, zonder bezwaren. Wel kwam hierbij tot uiting dat het trekkertje voor dergelijk zwaar werk iets te licht gebouwd was. Door de schommelende gang van de egge ging ook het achtereind der jeep meeschommelen, waar door aan de assen en wielen wel zeer zv/are eischen worden ge steld. Hierna werd gedemonstreerd voor een extra groote landbouw- wagen op luchtbanden, welke ruim 3.5 ton was belast en werd 'hiermede over de pas losgewerk te grond gereden. Wanneer hier bij rechtuit werd gereden en dus de wagensporen elkaar volgden, ging dit, doch tijdens het nemen van bochten kreeg de Jeep met slip te kampen en werden hier door moeilijkheden ondervonden. Het gewicht bleek bij deze kracht proef te gering te zijn om de vier- wielaandrijving volledig te benut ten. Wel kon echter hierdoor iets beter worden gemanoeuvreerd en was de trekker in staat de wagen weer op de boerderij af te leveren, al konden de pogingen wel iets geforceerd worden genoemd. Na dat nog '/oor een tweescharige trekkerploeg was gereden, wat ook bij een behoorlijke diepte goed was uit te voeren, werd de demonstratie beëindigd. De Jeep .heeft hierbij getoond, ondanks zijn gering gewicht en de voor veld- werkzaam'heden te klein geachte wielen, door zijn vierwielaandrij- ving tot behoorlijke prestaties in staat te zijn. Bij normale capaci teit is ook het toerental van de kleine viercylindermotor zoodanig dat hiervoor geen aanmerkingen kunnen worden gemaakt, terwijl ook na eenigen tijd zwaar werke i de temperatuur niet noemens waard was gestegen, hetgeen door de forsch gebouwde radia- teur wordt veroorzaakt. Wanneer de Vredes Jeep met regulateur, kleinere gearing, poelie en afta- kas wordt geleverd, zal hij zeer zeker een plaats naast de bestaan de kleinere wieltrekkers gaan in nemen. vooral wanneer het nog mogelijk mocht blijken de motor op petroleum te laten werken. Naschrift. Op de kleinere bedrijven als mede op de groote bedrijven naast rupstractie zal men van zijn dien sten wellicht een goed gebruik kunnen maken. De middelmatig groote bedrijven blijven echter voor hun motortractie o.i. op de zwaarder gebouwde wieltrekker aangewezen. Het wil ons echter voorkomen, dat men in verband met bovengenoemde proeven nog geen al te verstrekkende conclu sies omtrent de bruikbaarheid van de Jeep op de boerderij moet trekken. Het lijkt ons verstandig in elk geval meerdere proeven te nemen; ook bij nat weer. Verder zal men zich moeten afvragen hoe houdt de Jeep zich bij langdurig, zwaar werk. Deze mededeeling heeft dus geenszins de pretentie om een volledig gefundeerd oor deel over de Jeep uit te spreken, doch moet meer worden be schouwd als een opmerking of een kort verslag over de boven genoemde demonstratie. Bekendmakingen van den Dienst Wederopbouw Wieringermeer 1. Toewijzing ruiterstokken: De Commissie Wederopbouw Wieringermeer maakt bekend, dat binnenkort ruiterstokken uit de bergingsvoorraad aan de pachters zullen worden toegewe zen. De prijs hiervan zal bedragen circa f 0.50 per stel ongeacht de kwaliteit van de stokken, franco boerderij. Het toegewezen kwantum ad 20% van het verloren gegane dient voetstoots te worden geac cepteerd. tenzij voor 27 April '46 bericht is ontvangen bij den heer W. van Zadelhoff Oude Haven 5a te Medemblik, dat men de rui terstokken niet wenscht te aan vaarden. 2. Huisvesting arbeiders: De Commissie Wederopbouw Wieringermeer maakt bekend, dat pachters uit de Wieringer meer, welke arbeiders wenschen te huisvesten in het barakken kamp te Medemblik. zich daar voor kunnen opgeven ten kantore Ridderstraat 10 te Medemblik vóór of op 27 April 1946. De verzorging van de arbeiders geschiedt door den D.U.W. De voorwaarden van huisves ting zullen nader worden bekend gemaakt. 3. Inzaaien wegbermen: De Commissie Wederopbouw Wieringermeer maakt bekend, dat de bermen van de wegen zullen worden ingezaaid met gras- en klaverzaden voor rekening van -den Staat, zoodat dit dus niet door de pachters op eigen gele enheid dient te geschieden. 17 April herdenking. De noodlotsdag van de Wierin germeer is alom herdacht in kran ten en tijdschriften en voor de ra dio. De K.R.O. heeft in een uitzen ding een hoorspel gebracht van Dre Bakker e.a. Pastoor Langedijk heeft hierbij gesproken. Radio Brussel bracht eveneens een hoorspel, waarbij een oud-Wieringermeerbewoner werd geinterviewd n.1. de heer Hoekstra (vermoedelijk Koos). Geimiteerd werd o.m. het sprin gen van den dijk, het stroomen van het water, en aan het einde het dreunen van de machines voor de droogmaking. Mevr. Joustra-Napjes, schreef een goed artikel in het tijdschrift ,,Wij Vrouwen". Branden, Het weinige wat nog aan ge bouwen in den polder behouden bleef is in de afgeloopen week door het afbranden van twee be drijven teniet gedaan. Bij den heer Ramondt aan de Oudelanderweg brak brand uit door onbekende oorzaak in de noodpaardestal. De inventaris kon nog worden gered, doch een groote hoeveelheid meststoffen en zaaigranen ging verloren, waar door de schade wordt begroot op f 20.000.Verzekering dekt de schade, doch dit beteekent tegen woordig niet veel. Op tweede Paaschdag brak brand uit op het bedrijf van den heer J. Schrale, aan de Wierweg, die nog maar korten tijd weer te rug was in den polder. Hier is de ramp nog grooter. Deze boerderij was in zooverre intact, dat de be woners op de bovenverdieping konden wonen. Alleen twee paar den en een koe werden gered. Verder kon niets dan het veege lijf worden geborgen. Inventaris en inboedel verbrandden totaal, alsmede woning en bedrijfsruimte. Wij mogen aannemen dat het gemeentebestuur alsmede Domei nen aandacht schenkt aan Brand weer. Voor 17 April 1945 hadden wij in den polder behoorlijk brand weermateriaal. terwijl practisch in alle schuren brandbluschappara- ten aanwezig waren. Het brand gevaar is zeer groot thans in den polder met de vele nood-paarde- stallen van .stroopakken opge trokken, bovendien komen er een groot aantal houten noodwonin gen die ook 't noodige risico op leveren. Er mag bovendien wel een zeer streng rookverbod voor de schuren komen. Van een Oud-poldergenoot. Onze oud-poldergenoot de heer J. C. Vogelaar, voorheen ontvan ger van Wieringermeer, sedert 1 November 1938 burgemeester der gemeente Baarland Zld.is bij Kon. besluit met ingang van 16 April 1946, tevens benoemd tot burgemeester der gemeente Hoe- dekenskerke en Oudelande. Dit jaar 250 woningen? Naar wij vernemen heeft het Bouwbedrijf H. van Saane te Amsterdam opdracht ontvangen voor de herbouw van 250 wonin gen in den polder op de oude fun damenten. Deze woningen moeten dit jaar gereed zijn en als onze inlichtingen juist zijn dan is niet alleen het materiaal voor deze woningen beschikbaar, doch zul len ook de benoodigde boiiv.vp arbeiders er voor disponibel zi;.i. Hoofd der school benoemd, In verband met het niet terug komen naar den polder van het hoofd der Wieringermeerschool te Slootdorp, de heer H. Heerink, is door het bestuur der stichting W. Meerscholen. als zoodanig benoemd de heer Jac. P. Burger, die tot dusver onderwijzer was bij deze school. Men is thans met alle macht bezig om de nood- school te Slootdorp af te bouwen, zoodat spoedig dit gebouw in ge bruik kan worden genomen. Staatslandbouw bedrijven weer bi den Polder Eenige lokalen van het Do meinkantoor te Wieringerwerc zijn weer voor behuizing gereed. De dienst der Staatslandbouwbe- drijven is dezer dagen naar den polder terug gegaan, waardoor 'n belangrijke tak van Overheids dienst weer in het centrum van 'haar werkzaamheden zit. Er wordt met spoed gewerkt aan het Domeinkantoor, om ook de andere diensten die er in ge huisvest waren, over te brengen uit Medemblik. Kerknieuws 28 April: Medemblik, 10"uur, Ds. Germans; Opperdoes, 2 uur, Cand. E. C. van Offeren. Af scheid; Midwoud, 9.30 u., Cand. E. C. van Offeren. Afscheid. Stien Postema en Andries Posthumus geven kennis van hun voorgeno men huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats vinden op Donderdag 2 Mei a.s. te Medem blik om half twee. Kerkelijke inzegening om 2 uur in de Doopsgezinde kerk (Tuin straat), door Mej. D. van Vliet uit Hoorn. Recepties: te Dronrijp op 28 April a.s. van 46 uur; te Medemblik op den trouwdag van 57 uur. Medemblik, 20 April 1946. Nieuwstraat 25. Door Gods goedheid werden wij le Paaschdag verblijd met de geboorte van eën zoon Jan Wiebe Alles wel. S. Bandringa P. Bandringa—-Reek Noord-Scharwoude. 21 April '46. Oosterstraat 48. Vanaf pl.m. 20 Maart a.s. kunnen wij U uit voorraad leveren in diverse maten Bestellingen worden in volgorde van ontvangst uitgevoerd Beleefd aanbevelend, M. J. v. d. PLASSE OOSTWOUD No. 18 Woensdags steeds op de beurs

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2