PAARDEN NIEUWE MOTOR zeer bevorderlijk op de kwaliteit van het werk. In vele gevallen lieten de boeren, die zelf dan nog b.v. in Groningen, Friesland of Zeeland zaten, de géheele uitvoe ring van de grondbewerking aan de Voorlichtingsdienst over, zoo dat ook daar aan nog al wat tijd moest worden besteed. In het voorjaar bracht de dis tributie van gras- en klaverzaden weer heel wat werk. Het uit schrijven der bonnen voor het mengsel voor blijvend grasland, dat gratis aan de landbouwers ter beschikking werd gesteld, be hoorde ook tot de taak, alsmede de organisatie van den aan- en afvoer. De Rijksdienst voor Landbouw Herstel had verder voor de Wieringermeer een 80 ton rood klaverzaad en 25 ton Domestic ray gereserveerd. Het laa'tste kwam op tijd en werd grootendeels voor kunstweiden verzaaid; het eerste kwam nogal aan de late kant. Daardoor kon van de roode klaver lang niet al les meer worden geplaatst. In verband met de onzekerheid om trent het al of niet-op tijd komen van de partij van Landbouw Her stel, had de handel zich gedeelte lijk nog moeten en kunnen dek ken. Er is nog een vrij groote hoeveelheid hopperups in den pol der gezaaid. In verband met de lagere prijs en betere geschikt heid voor groenbemestingskla- ver is men daarmee voordeeliger uitgekomen. De kunstmestdistributie werd door onzen Dienst in zooverre vrijwel geheel verzorgd, dat de vaststelling van de normen en de berekening van de toewijzingen per bedrijf, door ons geschiedde. Voor de Wieringermeer werd, gedurende de laatste jaren, steeds een afwijkende distributieregeling getroffen. Aangezien n.1. over zeer nauwkeurige gegevens om trent de oppervlakten der ver schillende grondsoorten op ieder bedrijf kan worden beschikt is een doelmatige verdeeling der kunstmeststoffen heel goed moge lijk. Ten slotte werden nog een drie jaar geen tijd was om veel proef velden aan te leggen. Dit werk is dan ook tot het uiterste beperkt gebleven. In hoofdzaak stelden wij de permanente bemestings- proefveldeti veilig, opdat deze het volgende jaar zouden kunnen worden ^-ooitgezet. Enkele hier van kuiden nog worden bemest o.a. het volledige bemestings proefveld op B 44 bij den heer Veenstra aan de Ulkeweg. Door den Heer N. A. Doorn bos aan de Waardweg werd een proef genomen met het zaaien van vlas op een rijenafstand van 20 c.m. Ten einde de resultaten hiervan te kunnen beoordeelen en vergelijken werd door ons in het zelfde perceel ook een gedeelte met een rijafstand van 8 cm. ge zaaid. Ten slotte werden nog een drie tal rijafstandsproeven aangelegd met aardapelen en bieten resp. op 8 en 70 cm. om georiënteerd te raken omtrent de invloed van dien wijden rijafstand op de op brengst, zulks in verband met een eventueel gebruik van Ameri- kaansche rooimachines. Stand aardappelsproeikarren voor coloradokeverbestrijding in de Wieringermeer en omgeving. In aansluiting op med. 285 in Herrijzend Wieringermeerland betreffende coloradokeverbestrij ding kan worden medegedeeld dat door de assistenten in den polder aanwezige sproeikarren zijn geïnventariseerd. Hierbij bleek dat aanwezig waren 41 sproeikarren, waarvan 28 stuks bedrijfsklaar en op eenvoudige wijze zijn te herstellen, terwijl 'n 4-tal min of meer ernstig defect is. Van 2 machines is ons de toe stand onbekend. Aangezien de toestand buiten de polder aan merkelijk ongunstiger kan wor den genoefnd, werd een beroep op de Wieringermeer gedaan een deel dezer machines voor het randgebied beschikbaar te stel len, Een twaalftal landbouwers •verklaarden zich bereid hun ma chines hervoor te willen afstaan. Hieronder waren 7 machines in goeden staat, 2 waarvan slechts de rubberslangen in het ongereede waren geraakt, terwijl 2 machines zonder sproeibuis waren aange boden, en nog één van banden of wielen moest worden voorzien. De materialen positie schijnt mo menteel zoodanig, dat de kans bestaat deze machines echter al le bedrijfsklaar te kunnen afleve ren. Ze zullen worden gerepa reerd door den smid Wissekerke te Anna Paulowna in opdracht van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst Noord-Holland. Al deze machines zullen ook aan verschil lende bedrijfsvereenigingen wor den toegewezen onder toezicht tvan de plaatselijke assistenten.' welke voor de regeling zorg dra gen. We houden dus voor de Wie ringermeer beschikbaar 21 com plete machines en 7 welke nog eenige revisie noodig hebben. De eigenaren van deze laatste ma chines worden er op attent ge^ maakt dat het van groot belang moet worden geacht, de noodige reparatie zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Indien ook dit op materialen voorziening vast mocht zitten, kan het gewenscht zijn deze machines eveneens naar Anna Paulowna te doen ver voeren. Daar de nog in den polder aanwezige machines regelmatig over de polder zijn verdeeld mag worden verwacht dat zij in staat zullen zijn het geheele aardappel areaal tijdig van het noodige te voorzien, wanneer hierbij, de zoo zeer noodzakelijke medewerking wordt ondervonden. Door geza menlijk gebruik en overleg is veel te bereiken. Wanneer wordt be dacht dat men voor het oude land dit seizoen rekend op 60 ha. aardappelen per sproeikar, staat de Wieringermeer er dus thans no§ heel gunstg voor. met 28 machines voor plm. 5 °/c der op pervlakte oftewel naar schatting 900 ha. Aanwezige machines zijn: Sectie A 2 N. R. Doornbos en Proefboerderij NAK. Sectie B 7 Oostwaardhoeve, P. Blaauwboer; S. Breebaart, A. Maris; G. Smid; B. v. Schalk wijk en A. C. Kemmeren. Sectie C 4 Wed. Haarsma; L. Burgers; J. de Jong en Bus. Sectie D 2 Woets; bedrijf Die- leman. Sectie E 2 Gebr. Montsma; A. v. Dellen. Sectie F 1 Staatslandbouwbedrij- ven. Sectie G 2 v. d. Giesen; H. Hak- voort. Sectie H 2 Knook; H. A. Giesen Sectie J 2 F. J. A. v. Dam; Zein- stra. Sectie K 2 Addens; Herweyer. Sectie L Geene Sectie M 1 Kielstra. Het eenvoudigste lijkt ons, wanneer de eigenaars der machi ne deze in loondienst laten wer ken en dus zelf voor aanschaf fing van het benoodigde mate riaal kunnen zorgdragen. Hier door wordt tevens bereikt dat het vergiftige preparaat niet op alle, doch slechts op 28 bedrijven kan worden bezorgd en tijdelijk opgeslagen, wat ook voor te le veren handelaar veel gemak ople vert. Wanneer 'de tijd van spuiten aanwezig is, kan in dit geval even een seintje worden gegeven, hetsproeimiddel worden rond gereden en de bespuiting kan een aanvang nemen. Het behoeft wel geen betoog dat de landbouwers op wiens bedrijf wordt gespoten, zoo noodig een man ter beschik king stellen, teneinde de vlotte gang van zaken te bespoedigen. Vergeeling Tenslotte deelt de heer Dijke- ma nog een en ander mede over het optreden van de vergeling in de gewassen. Dit is z.i.zv in hoofdzaak te wijten aan het ge brek aan p'hosphorzuur. Boven dien komt de koude er nog bij. Er is reeds eerder op gewezen dat het phosphorgehalte in de Wieringermeer zeer laag is en we raken nu aande grens. Er zal dus alles op gezet moeten worden om een extra toewijzing voor de Wieringermeer te krij gen. De heer K. H. Kroeze deelt mede, dat de kans hierop zeer groot is. De heer Dijkema ver heugd zich hierover. Spr. heeft echter hoop dat als hét weer wat milder wordt de gewassen nog wel wat bij zullen trekken. De Voorzitter dankt de heer Dijke ma voor zijn verslag en mede- deelingen. De rekening en verantwoor ding over het boekjaar '45 De voorzitter deelt mede, dat een commissie bestaande uit de heeren, C. Hagen, J. W. Lam- mers en Herwijer de rekening hébben nagezien en in orde be vonden en adviseeren tot goed keuring. De rekening heeft eeni ge dagen ter inzage gelegen voor de leden. De heer H. de Graaf zou gaarne voortaan de rekening af gedrukt zien op de agenda dan kan men thuis de cijfers van te voren bestudeeren. Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar en beloofd dit voor de toekomst. De rekening wordt hierop goedgekeurd. Bestuursverkiezing De heeren A. Biesheuvel en F. J. A. van Dam worden met groo te meerderheid herkozen, terwijl in de plaats van den heer Abr. Hoogendoorn, die zich herkies baar stelde, wordt gekozen de heer Jb. Slagter. Allen nemen be noeming aan. Het huishoudelijk gedeelte is hier mee ten einde, waarna de heer van Herwijnen een korte in leiding houdt over de bestrijding van de coloradokever. Spr. wijst er op dat men voor den oorlog het dier steeds nog kon terug dringen naar de Belgische grens. Doch door den oorlog is dit on mogelijk geworden en spr. ver wacht dat uitroeiing niet meer mogelijk is. Wij zijn dus op een intensieve bestrijding aangewe zen. De Wieringermeer heeft een voorsprong, doordat de kever het water wel niet overleeft heeft. Doch een invasie door overvlie gen is 'te verwachten, aangezien op korten afstand van den polder de kever weer is opgetreden. Spr. wekt" daarom op om ernsfig aan de bestrijding deel te nemen/door bespuiting van de aardappelen. Vanwege de burgemeesters is binnenkort een officieele regeling te verwachten inzake bespuiting van aardappelgewas. Nadat hierover nog eenige vragen zijn gesteld is het woord aan Ir. van den Ban die een in leiding houdt over Landbouw werktuigen. Ir. van den Ban bespreekt de zeer intensieve mechanisatie in Amerika, waar op vele bedrij ven geen paarden meer aanwezig zijn. Men heeft daar een groot- gebrek aan werkkrachten. Spr. is in Amerika geweest met een re- geerings-opdracht om landbouw werktuigen aan te koopen. Ame rika heeft zelf een groot tekort doordat de oorlogsindustrie nog niet géheel is omgeschakeld op de vredes-productie. Toch heeft men er verschillende aankoopen kunnen doen. Spreker bespreekt dan aller eerst de verschillende tractoren van diverse merken en uit voeringen, alsmede de gebruiks mogelijkheden op de Nederland- sche boerderij. Uitvoerig staat spr. stil bij de bietenteelt waar voor verschillende machines wor den gebruikt, waardoor practisc'h de bieten niet meer met de han den worden verwerkt. Ook be handeld spr. het bietenzaad, wat in Amerika wordt gebroken in machines waardoor de vrucht kluwen uiteen worden geslagen. Het op één zetten komt door deze methode te vervallen. Men gaat er later met de schoffelma chine dwars doorheen. Ook voor de aardappelteelt heeft men diverse machines. Ver schillende werktuigen zullen dit jaar worden beproefd. Naar aan leiding van een vraag van Ir, Ovinge over de combine zegt spr. dat ook deze geprobeerd zal worden. Het stroovraagsf.uk speelt in Nederland echter nogal een be langrijke rol. De heer Blij dorp wil wa t dich ter bij huis blijven en noemt ma chines in Nederland die mogelijk toch ook wel te gebruiken zijn en zoonoodig te verbeteren. Ir. van den Ban zegt dat deze inderdaad goed zijn, doch men zit met de motoren. Verschillende vragen worden nog aan den spr. gedaan die allen ten genoege worden beantwoord. Hierna sluit de voorzitter de vergadering na dank gebracht te hebben aan de inleiders. Gevraagd voor de Hooibouw Disponibel weide voor iongr paarden J. NOORDMANS Cubaard (Fr.) TE KOOP: Een 125 cc3 merk -.Hulsman" 1939. Geregi streerd en belastingvrij. Te bevr. Meerlaan 7Medemblik.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2