MEDEDEEUNGEN we aaneengesloten samen aan het eene doel: net dienen van de be langen van de lotgenooten. Spreker sprak ten slotte de wensc'h uit, dat de eenheid als Wieringermeerders, die in den nood aan het licht kwam ook in de toekomst zooveel mogelijk mag blijven bestaan. Dan is er uit al de moeilijkheden, die we moes ten doormaken, en die we ook verder nog wel op onzen wég zullen ontmoeten, toch ook iets goeds overgebleven. Laat ons dat als een kostbaar bezit in stand houden. Een aandenken. De heer Giesen zegt vervol gens dat de commissie van oor deel was, het niet alleen met woorden van dank te mogen af maken met den heer Kistemaker. De groote moeilijkheid was ech ter een passend cadeau te vinden. Contact met de familieleden losten de moeilijkheden echter spoedig op. Aangezien de heer Kistemaker veel ruimte noodig heeft om zijn bescheiden op te bergen, kan spr. hem een lokettenkast aanbieden als aandenken. De heer Kistemaker dankt ge troffen voor deze hulde, hij is erg blij met dit cadeau, doch de andere commissieleden hebben ook veel gedaan en die krijgen nu niets. Het cadeau zal een goede plaats krijgen in spr. woning, al is het dan ook voorloopig een noodwo ning. Ir Ovinge spreekt. Ir. Ovinge het woord verkrij gend zegt, dat deze commissie wel een groote plaats heeft ge had in het afgeloopen jaar, bij de Wieringermeerbewoners. Wan neer de geschiedenis van den pol der uit de afgeloopen jaren nog eens te boek zal worden gesteld, dan mag deze commissie daar niet in ontbreken. Spr. memoreert dan de voor geschiedenis van deze commissie en merkt op dat reeds enkele da gen na 17 April de heeren Gie sen, Lammers en Hopmans bij hem kwamen en van oordeel wa- waren, dat er iets moest gebeu ren. Gestreeft werd er naar om de toenmaligen burgemeester er bui ten te houden, wat gelukte. Toen de heer Loggers terug kwam heeft deze dit dan ook direct aangevoeld en kon weer veel van de werkzaamheden aan het ge meentebestuur worden overge dragen. Er was een afd. reederij. voeding, kleeding, huisraad, bet- ging, enz. enz. Daarna heeft men deze com missie gekregen en spr. sluit zich gaarn eaan bij het applaus d if. deze commissie is ten deel ge vallen. Wanneer ik den polder zoo overzie, aldus de heer Ovinge, en alhoewel we dan geen van al len tevreden zijn mogen we toch dankbaar zijn dat de polder is in gezaaid. Er zullen nog groote moeilijk heden van allerlei aard te over winnen zijn. Spr. denkt hier allef- eerst aan de boeren recht tegen over het gat. Men moet daar eens kijken, wij noemen het de Sahara. Deze bedrijven zitten geheel on der het zand. Er zijn van den win ter maatregelen genomen tegen stuiven door dit land met stroo te krammen. Doch geheel afdoende was het niet. Het risico van stui ven blijft daar bestaan. De moei lijkheden zijn daar van tweeërlei aard. De technische kant zal zoo spoedig mogelijk opgelost moeten worden. Aanvragen van anderen om te mogen diepploegen zullen dan ook voorloopig 'terzijde worden gelegd. Eerst zullen de gronden in de nabijheid van het gat in cultuur worden gébracht. De fi- nancieele moeilijkheden hoopt spr. op te lossen via de Commiss- sie Landbouwherstel. Door de gaten is het kwelwa ter met 5% toegenomen. Momen teel is men bezig maatregelen te treffen om dit kwelwater kwijt te raken. Dit vereischt extra voorzie ningen van de kanalen. Sommige tochten zitten echter zoo vol dat 25 M3 grond per strekkende me ter moet worden verzet. Een gedeelte van de onderge- stoven gronden is afgeschreven voor de landbouwcultuur. Er zijn gedeelten bij waar anderhalve meter zand op zit. Binnenkort za! de aanbesteding plaats hebben voor het herstel van de binnen kant van den dijk. De gaten zullen er blijven: ook de koppen van de oude dijk laat men staan. Er zal een beplanting worden aangebracht, waardoor een reservaat tot stand zal ko men. Het herstel van de slooten is zeer snel gegaan. Gebleken is wel dat de herstelwerkzaamheden in eigen beheer, d.w.z. door de boe ren, juist is ge,weest. Spr. gaat dan even in *op het vervoer van de arbeiders, wat z.i. een juiste maatregel is geweest. Wat de stagnatie met de nood woningen betreft, dit zit hem in derdaad in de schilders. Er zijn echter een aantal schilderpatroons ingeschakeld, zoodat spr. hoop heeft dat de woningen nu spoe dig worden afgewerkt. Er liggen in Amsterdam nog 36 noodwonin- qen die door de staking niet qe- lost kunnen worden. Door de Mij. Nederland zullen echter maatre gelen genomen worden, dat de woningen spoedig in den polder zijn. Helaas gaat het met de aanbe stedingen nog niet snel genoec. Ei zijn te weinig ervaren teek"4- naars te krijgen. Spr. had he'; tempo graag grooter. Zeer spoe dig zal met de aanbesteding van woningen in de dorpen een aan vang worden gemaakt. Zoo is er dus nog veel wat moet gebeuren. Men trekt wel eens vergelijkin gen met Walcheren en er wordt dan gezeqd dat in de Wierinqer- meer veel meer is gebeurd. Maar we nemen dit dan maar met een korreltje zout. Landbouwers die een noodw >- ning in hun wagenberging heb ben zullen een verooeding ont vangen uit de huur die voor dezr noodwoningen wordt ontvangen. De bewoners van deze wonin gen hebben straks voorkeur voor een definitieve woning. Op een vraag van den heer D. Kaan, of de bedrijfsruimten die voor kampen worden gebruikt spoedig vrij gegeven worden ant woordde de^ heer Ovinge. dat _r eerst andere kampen gebouwd moeten worden. De aanbesteding hiervan zal spoedig plaats hebben. De heer Giesen zegt dat het gesprokene van den heer Ovin ge een kleine toevoeging eischt t.a.z. van het initiatief. De heer ]an Hopmans was de eeste die over het vormen van een commis- van de Commissie ter be hartiging van de belangen van de geëvacueerde Wie ringermeerbewoners. Door de heer H. A. Giesen werd Woensdagmorgen het vol gende bekend gemaakt: Doorbetaling loon. De Werkgeversverenigingen adviseeren hun leden om aan losse arbeiders geen loon uit te betalen op feestdagen. Volgende week zijn de vacantie bonnen te verkrijgen bij de P.B. H. Er zijn week en dagbonnen verkrijgbaar. De P.B.H. geeft hierover nadere inlichtingen. I.C.O. De heer H. de Graaf verzoekt hen die nog iets te verrekenen hebben met de I.C.O. dit zoo spoedig mogelijk te doen. Voorloopig zal iedere Woens dag op de beurs aanwezig zijn een ambtenaar van het burea Oorlogsslachtoffers (voor land bouwers) ter bespreking van de vergoeding voor inkomstenderving Motoren De heer R. Hoekinga kan wepr leveren bindermotoren en moto ren voor transporteurs. Voor de oogst zullen er weer Bernard mo toren verkrijgbaar zijn. Vergoeding Puinruimen De volgende personen kunnen hun vergoeding voor puinruimen afhalen te Medemblik Ridderstr. 10. a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag van 912 uur: L .Krayvanger. Th. Koops, T. van Bohemen, P. Lauret. G. P. Kis temaker. G. Stoel. C. C. Groene- wen. Th. Scholten, H. v. d. Pol en K. Vijn. Vergoeding oogstdepreciatie Landbouwers in het gebied waar de gronden zijn verzand en die nu reeds waarnemen dat hun oogst geheel of gedeeltelijk zal mislukken, gelieven dit op te geven aan de Secr. van de Comm. land bouwherstel. de heer D. Stompc- dissel. die deze bedrijven dan zal observeeren in verband met de vergoeding oogstdepreciatie. sie sprak. Spr. zegt dan ndg dat hij niet gelooft dat men nog om een fin.bijdrage zal komen, doch mocht het noodig zijn dan ver wacht hij dat er geen vergeefs be roep gedaan zal worden. Een con trole-commissie bestaande uit de heeren :J. A. Woldering, A. C. Kemmeren en G. v. d. Male, zul len de bescheiden van den pen- ninqmeester nazien. Hierna nam het beursleven weer de gewone loop. AFWIKKELING N.O.P. De heer G. P. Kistemaker deel de nog mede dat a.s. Donderdag 6 Juni" een kleine commissie naar Zwolle gaat, teneinde met de di rectie van den N.O.P. eenige za ken te regelen. Mochten er nog landbouwers zijn die nog iets heb ben af te wikkelen met de direc tie of die meen en dat zij verschd hebben met de directie van den N.O.P.. laten zij dit dan voor g_ noemde datum doorgeven aan den heer Kistemaker, te Abbekerk. Va/2 de P.B.H. De P.B.H. voor Wieringermeer deelt mede dat no gehouden overleg en goed- keuing van de besturen der drie land bouworganisaties, de rayonverdeeling voor het a.s dorschseizoen aange houden zullen worden. De rayon verdeeling blijkt voor de Wieringermeer dit jaar absoluut noodzakelijk, gezien het korte tijdsbestek dat de dorschiig plaats moet vinden en het transport der machines tot het uierse beperkt moet worden. Tevens deelt hij mede, dat landbou wers, die zelf of in combinatie een dorschgarnituur willen huren van bu ter. den polder, hier toestemming voor moeten vragen bij hem voor 15 Juni a.s. De Commissie zal dan bekijken of dit noodzakelijk is. Van de P.B.H De P B.H. deelt nog mede, dat hij voor de Prcefboerderij, Prof. van Bem- melenhoeve en W J. van Lieren, Groe-- weg C 9, kunstmestzegels in zijn bezit heeft. Gezien de geldigheidsduur ver zoekt hij deze zegels ten spoedigste bij hem af te halen. Teruggevonden gereedschappen De Secretaris van Commissie land bouwherstel, verzoekt ook namens de Molestverzekering Wieringermeer, aan die landbouwers, welke na de laatste opgave weer enkele gereedschappen heb ben teruggevonden, dit bij hem op te geven. Vervoer a.s. Maandag rijden de auto's een half uur vroeger en later, zulks mede op verzoek van de landarbeiders. CANDIDATEN VOOR DE GEMEENTERAAD. Partij van den Arbeid: Voor de afd. Wieringermeer van de Partij van den Arbeid, zijn na gehouden referendum, de volgen de candidaten voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezingen aange wezen: 1. S. L. Mansholt, 2. L. Feikes, 3. J. G. Addens, 4. G. Horst. 5. A. J. Slabbekoorn, 6. M. Dijksma, 7. J. W. Lammers, 8. Mevr. Joustra-Napjes, 9. R. Po litiek, 10. G. v. d. Male, 11H. R. Smit, 12. J. Vos, 13. B. J. v. d. Bremen, 14. Mej. Klimp, 45. R. Oosterveld. Katholieke Volkspartij De lijst van candidaten van de K.V.P. ziet er als volgt uit: 1. H. A. Giesen, 2. G. Hofmeijer. 3. F. J. A. van Dam, 4. G. W. Datema, 5 A. C. Kemmeren, 6. G. H Veenhuis, 7. A. Adriaanse, 8. G. van Olst. Verder kan nog worden mede- qedeeld dat de heer G. H. Veen- huis heeft bedankt als secretaris. In zijn plaats is benoemd de heer Mr. F. J. A. Vosters. Anti-Revolutionnairen: De A.R. komt met de volgen de lijst van candidaten uit: 1. H. Smid. 2. G. Klomp. 3. G. Stoel, 4 J. de Bruine, 5. T. Bos, 6. O. Smid, 7. G. Vos. 8. H. T. Geur- kink, 9. J. P. Koolhaas, 10. L. Sil- vis, 11. K. H. Mollema, 12. A. Kwant. Voorzitter Adviescomm. L. C. O. De heer J. G. Addens is be noemd tot voorzitter van de plaat selijke adviescommissie voor de L. CO.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2