snijden. Vermoedelijk is de span- rups afkomstig uit de eitjes van een „motvlinder". In dit verband wijzen wij op een ervaring, welke ons door den heer P. Wiersma werd medege deeld. Deze had n.1. ongeveer 3 weken geleden z'n radijs bespoten met Gesarol tegen de glanskever Het blijkt nu, dat dit perceel to taal geen last heeft van de span- rups. Wel een aantal radijsplan- ten, welke iets waren doorge zaaid in het aangrenzende per ceel! Deze ervaring zou er op kunnen wijzen dat men dus pl.m. 3 weken geleden, toen er vol gens de heer W. veel motvlinders vlogen, het gevaar heeft afge wend. Immers het is heel goed mogelijk, dat men toen de eitjes of de zeer jonge rupsjes met het bestrijdingsmiddel heeft getrofren en daardoor het kwaad voorko men! Voor een eventueel volgend jaar kan hieruit wellicht profijt worden getrokken. Men zou dan een waarschuwingsdienst voor motvlinders moeten instellen. Ir. L. R. Dijkema Mededelingen bekend gemaakt op de beurs te Winkel, Woensdag 10 Juli De Heer H. D. Tel maakte Woensdag het volgende bekend: De drie landbouworganisaties in de Wieringermeer, in vergade ring bijeen op Woensdag 10 Juli, hebben eenparig besloten om de vastgestelde loonregeling in het C.A.O. 1946 met ingang van Maandag 15 Juli a.s. volledig te handhaven. Heel binnenkort zal een lijst ter onderteekening aan ieder lid wor den aangeboden, waarbij men zich verplicht het C.A.O. na te ko men. Parkeeren te Winkel De E.H.B.O. afdeeling van de Reddingsbrigade Winkel maakt er H.H. automobilisten op attent dat het verboden is binnen 9 me ter afstand van de brug bij het gemeentehuis te parkeeren. Ge zien het slechte uitzicht dat hier door zoowel van de dorpszijde als vanuit de Boschweg ontstaat, moet een ieder dringend aangera den worden, Woensdag tijdens de Beurs in het Dorpscentrum zoo ruim mogelijk te parkeeren met het oog op de algemeene veilig heid. Comm. Wederopbouw De Commissie Wederopbouw Wieringermeer brengt ter kennis van de toekomstige bewoners van de Zweedsche Noodwoningen, dat de destijds, door hen aange vraagde ledikanten 'bij het betrek ken der woning, kunnen worden afgehaald van het Centraal ma gazijn te Wieringerwerf. Van wie is die zak? Gevonden op Vrijdag j.1. aan de Sluitgatweg een zak met huis houdelijke artikelen, waarschijn lijk verloren van een verhuiswa gen. Inl. bij R. Politiek. Scher- venweg K 27, Wieringerwerf, Alleen op werkdagen. Van de P.B.H, Wieringermeer. Mededeeling, betreffende kui kens of jonge hennen, welke op gefokt worden bij Kout te Heer- Hugowaard. Toen wij de bonnen ontvingen moesten de eieren nog gegaard worden. Elke week wer den er 88.000 in de machine ge legd, dus het inleggen duurde 3 weken, het broeden natuurlijk ook 3 weken, het opfokken 10 weken alzoo kon niet alles gelijk wor den geleverd. Als er afgeleverd wordt gaat er 'n geheel hok ge lijk weg, dus niemand krijgt ach terblijvers. Vorige week zijn de eerste af geleverd, nu Vrijdag a.s. wordt er weer afgeleverd, volgende week de derde partij, elke week een auto vol.- Deze week alleen N.H. Blauwe, volgende week zijn er witte leghorns bij. De landbouwers, die de vorige week hanen hebben besteld, kun nen ze nu deze week afhalen op de plaatsen en tijden in de krant bekend gemaakt. Brandstof voor dorschen. De P.B.H. maakt bekend, dat de loondorschers en zelfdor- schers nog deze week hun benoo- digde brandstof dienen aan te vragen voor het dorschen in de maand Juli. Aanvraagformulieren hiervoor zijn bij hem verkrijgbaar De Kleine Commissie Wieringer- meerbelangen vergaderde met eigenaren van geheel of ge deeltelijk verwoeste ge bouwen De Commissie Wederopbouw Wieringermeer heeft het dienstig gevonden om eens met eigenaren van gebouwen in de Wieringer meer te gaan praten en zal daar toe zitting houden in het nood- raadhuis te Kolhórn, Vrijdag 12 Juli van 94 uur. De Kleine Commissie Wierin- germeerbelangen vond hierin een gereede aanleiding om vooraf een bespreking met de betrokken ge dupeerden te houden, welke bij eenkomst Woensdag j.1. te Win kel werd gehouden in de zaal van Laan. E was groote belangstelling voor deze bijeenkomst die onder leiding stond van den heer J. P. Koolhaas. Uit de besprekingen bleek wel dat de wederopbouw van de ge bouwen 'een warwinkel is van papieren en voorschriften waar vrijwel niemand wijs uit kan wor den. Begrijpelijk dat de betrokke nen ook lichtelijk uit het lood wa ren. omdat de een deze en de an der die ervaringen had opgedaan. Waarom het echter gaat, hier over was de vergadering het roe rend eens, n.1. een schadevergoe ding van 100% op basis van he den. Algemeen was men van oor deel dat de Commissie Wederop bouw slechts een uitvoerende in stantie is, een schakel in de keten van Wederopbouw die door het heele land loopt. De Commissie Wederopbouw heeft dus haar voorschriften op te volgen en men kwam dan ook tot de conclusie dat de Commis sie Wederopbouw Wieringer meer een verbindingsorgaan kan zijn tusschen Den Haag en de Wieringermeer. De Commissie Wederopbouw zal er van over tuigd moeten worden, dat her bouw niet mogelijk is op de on zekere voorwaarden die thans gelden, zoodat men eigenlijk ziet aankomen, zooals de heer Kool haas het kernachtig uitdrukte met de oogen dicht z'n ondergang te gemoet gaat. Waarom 't gaat al dus deze, hoe komt het straks met de betaling. Verder werd als grief gevoeld dat na 14 maanden nog niet een schadegeval is uitbetaald. Wel mag men een renteloos voorschot aanvragen, doch ook dit schijnt nog niet erg vlot te gaan, aange zien een der sprekers hier al een paar zooien van z'n schoenen voor had versleten. Een bezwaar vond men het dat de a.s. bespreking met de Com missie Wederopbouw in tweeën wordt gesplitst. (Intusschen is dit veranderd, red.) Besloten werd dat men z'n houding zou bepalen in afwach ting van de besprekingen met de Commissie Wederopbouw, doch vooraf was reeds het besluit ge nomen om als voorwaarde van herbouw te stellen 100% scha devergoeding, terwijl bovendien wanneer het blijkt dat de Com missie Wederopbouw niet an ders dan onzekere toezeggingen kan doen, men zich eventueel met de regeering, kamerfracties e.d. in verbinding zal stellen, teneinde inlossing te verkrijgen van de belofte dat het geheele Neder- landsche Volk de lasten mee zal dragen van de getroffen gebieden In een vergadering op Woens- dag 17 Juli a.s., zal men de hou ding die dient te worden aange nomen nader bepalen, mede, naar aanleiding van de bespreking met Commissie Wederopbouw. Brievenbussen gevraagd. Een inwoner van den polder verzoekt ons de betrokken instan ties onder de aandacht te brengen dat het zeer gewenscht zou zijn als men wat brievenbussen plaatst in de dorpen. Men geeft nu te hooi en te gras z'n post mee, naar gelang wie er aan de deur komt. Wanneer op bepaalde punten een bus is en deze op gezette tijden wordt gelicht, zou dit een gemak beteekenen voor de bewoners. De Excursie naar den N. Oost polder De vereeniging voor bedrijfs voorlichting in de Wieringermeer die de excursie naar den N. Oost- polder voorbereidde en organi seerde kan op uitstekend geslaag den dag terug zien. De ruim 500 deelnemers aan deze tocht met de prachtige sa lonboot ,,de van Wijck" van Me- demblik, via Urk naar Ramspol hebben genoten van het heerlijk eens ongedwongen een dagje uit zijn met elkander, eens een dag uit de beslommeringen te zijn. De organisatie was dan ook uit stekend in orde. Er was muziek aan boord en men mag bewonde ring hebben voor de onvermoeide band die de stemming aan boord, er perfect inhield. Het buffet, geëxploiteerd door Hotel Smit Middenmeer, mag me de als een belangrijke aangelegen heid van het welslagen der tocht genoemd worden." Het was keu rig in orde. Op Urk werd een uurtje aan gelegd, wat voor velen de eerste maal een bezoek aan dit oud-ei- land beteekende. Natuurlijk werd er paling gekocht. En hulde aan de Urker-vischhandelaren, de prijzen waren normaal. Van Urk naar Ramspol via Schokkerhaven was een mooie tocht, men voer onder den dijk van den polder, en had vanaf het sloependek een mooie gezicht over den polder heen. Ramspol een nederzetting aan den rand van den polder. Gloei end heet. De heeren Prummel en Kalisvaart stonden in het over hemdje de boot af te wachten. Begroetingen van oude beken den. Daarna een tocht op vracht auto's door den polder, hier en daar kijken en als eindpunt Em- meleroord, het hoofddorp. De N. Ooster is grooter dan de Wieringermeer, doch het beeld komt overeen met de Wieringer meer tijdens de eerste opbouw. Volgens ingewijden staan de ge wassen er in de Wieringermeer beter voor. Hier en daar groeit er al een aardige beplanting om de boerderijen. Warm zeer warm was het er, en stuiven. Doch de stemming onder de deelnemers heeft er geen oogen- blik onder geleden. Opgewekt werd de terugtocht aanvaard, bijna met zes menschen minder dan bij het vertrek in Medemblik. Dit zestal wat zich verlaat had en hierdoor de boot miste is later aan 'boord gebracht door een directie-vaartuig, waar door de van Wijck een uur ver traging had. Doch dat mocht niet hinderen. In Medemblik leek het er op of men een boot met repatriërenden verwachtte. Heel het stadje was naar de Oosterhaven uitgeloopen om de „Meerders" zien thuis va ren, Het was een mooie dag. Premiekeuring te Winkel Op de premiekeuring te Winkel veroverde Fambetta van den heer R. D. Hartmans de wisselbeker, welke beschikbaar was: gesteld door de fa. van der Have te Ka- pelle-Biezelingen. Volgend jaar hoopt men deze keuring weer te Middenmeer te houden. FLEVO HOEKJE Officieele mededeelingen van de v.v. Flevo Dinsdagavond speelden de Fle vo veteranen tegen de Kaagvogels te Kolhorn. Na een geanimeerd partijtje waarbij van Flevozijde keeper de Graaf en Jb. Mooy uit blonken wonnen de Kaagvogels met 32. Het terrein in Middenmeer is bijna gereed. Ook wordt voor kleedgelegenheid gezorgd. Het veld te Middenmeer ziet er goed uit, de afmetingen maken het tot een der mooiste velden uit de omtrek. De terreinen i>n Sloot- dorp en Wieringerwerf leveren meer moeilijkheden op zoodat nog even gewacht moet worden voor dat daar gespeeld kan worden. Het is de bedoeling dat Dinsdag 7 uur een combinatie een oefen wedstrijd speelt tegen de politie. Vermoedelijk Donderdagavond 18 Juli een veteranenwedstrijd en op Zaterdagmiddag 20 Juli iets voor de adspiranten. Denken alle leden om het verstrekken van al le gegevens. Kerknieuws Predikbeurten Ned. Herv. Gem. 14 Juli, Wieringerwerf, 2.30 uur. Dg. Klein Wassink. Medemblik. 10 u ds. Kloosterman 5.30 u, ds. v. d. Neut H.D. 18 Juli Wieringerwerf, 3 uur ds. Meijer Drees. Huwelijksin zegening. 21 Juli, Wieringerwerf, 2.30 uur, ds. Germans. Na afloop van dezen dienst zal er een gemeente middag worden gehouden.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2