Mededelingen S. L. MANSHOLT sprak te Winkel Verhuizing. Van het Prov. Bureau voor Oorlogsslachtoffers was eer- schrijven binnengekomen, welk schrijven door den Heer Giezen werd voorgelezen en waarin nog eens duidelijk in wordt omschre ven dat verhuizen en dus ook her vestiging in de Wieringermeer niet mag geschieden zonder een verhuisvergunning, afgegeven door genoemd bureau wat te Alk maar is gevestigd. Indien men dus gaat verhuizen zonder ver gunning van dit bureau dan ver speelt men elke uitkeering voor verhuiskosten of andere vergoe dingen op welke manier ook. Be langhebbenden wordt dan ook dringend aangeraden geen andere weg te volgen dan de officieele. Van wie is dit schaap? Bij den landbouwer M de Regt aan de Noorderkwekweg J 46 is een gemerkt schoap aan komen loopen. Handhaving van de CAO. in het Landbouwbedrijf In aansluiting op ons bericht in het vorig nummer, betreffende de vergadering van de drie landbouw organisaties in de Wieringermeer. welke vergadering Woensdag IC Juli werd gehouden te Winkel en waar de loonmoeilijkheden die zich voordoen, werden besproken kan nog het volgende worden opge merkt. Voor deze bijeenkomst was groote belangstelling. De heer H. R. Smit hield een inleiding over de moeilijkheden die zijn ontstaan doordat zoowel de boer als de arbeider het met de naleving van de C A.O. niet zoo nauw nemen. Na een duidelijke uiteenzetting werd eenparig be sloten: le. de loonen, in het contract genoemd, te handhaven; 2e. de niet in de C.A.O. ge noemde werkzaamheden niet in accoord uit te laten voeren. Enke le werkzaamheden, niet in de C.A.O. omschreven en voor ac coordwerk in aanmerking komen de, nader onder oogen te zie Verder stelde men er prijs op de werktijden uniform te beginnen en te eindigen. Noodzakelijk werd geacht doorvoering ontslag-bewijs. Tevens werd er op gewezen dat aan loonbelasting-aftrek en ande re sociale lasfen de hand moet worden gehouden. Teneinde nakoming van één en ander te verzekeren zal door de besturen een verklaring worden opgesteld, en ter teekening wor den aangeboden aan alle belang hebbenden. terwijl bij niet nako ming straffen met uitstooting uit de organisaties, uitsluiting van hulp bij de oogstvoorziening er- een hoog boetestelsel zullen wor den ingevoerd. Medegedeeld werd nog dat door de arbeidsbemiddeling is toe gezegd, dat voldoende geschoolde arbeiders beschikbaar zijn. De wederopbouw der dorpen De ..Stichting Woningbouwbu- reau Wieringermeer" heeft de plannen voor de herbouw van de 316 woningen, die deze stichting exploiteerde, gereed. De verdee ling over de drie dorpen is als volgt: Wieringerwerf 95, Sloot- dorp 96 en Middenmeer 125. De bouwplannen zijn ingesteld op herbouw op de oude fundamen ten, met dien verstande dat de muren opgetrokken worden in een bovenverdieping, waardoor voor de slaapkamers, welke voorheen in de bekapping waren gebouwd, een behoorlijke ruimte wordt ver kregen. Ook voor de benedenverdieping is een betere indeeling geprojec teerd. de keukens zullen grootec worden, terwijl eveneens aan meer schuurruimte aandacht is besteed. Iedere woning krijgt een douche ruimte. Met het herbouwen van Wie ringerwerf zal het eerst worden aangevangen. Men verwacht dat het met de materialenaanvoer mee zal vallen waardoor het wellicht mogelijk za] zijn het geheele bouwprogramma nog dit jaar volledig uit te voeren. Terwille van de noodige spoed zal het bouwbureau de bouw van de 316 woningen in eigen beheer uitvoeren. De bouw is opgedragen aan het bouwbedrijf H. van Saa- nen te Amsterdam. Premiekeuring Ned. Trekpaard afd. Noordholland De jaarlijksche premiekeuring die anders te Slootdorp wordt ge houden, vond ditmaal te Wierin- gerwaard plaats. Er waren 160 inschrijvingen waarvan er maar enkele verstek hadden laten gaan. De belangstelling voor deze keu ring was ongekend en het weer was bij uitstek gunstig. Wij laten hier volgen de pre- miën die werden toegekend aan paarden afkomstig uit de Wie ringermeer. Merrieveulens: Jonkvrouw var. E. Bruins; Camilla van P. de Ca- luwé; Tweejarigen: Mirondelh van G. Schuiringa, Lionsa van Petrushof van J. Brak, Paulina van Cultura van J. W. Lammers; Ida v. Staatslandbbedr. W.meer; Fa do van de Lage Kwel van A. P de Miliano Beppy van de Dolfijn van H. J A. Hakvoort. Driejarigen: Flora van E. Bruins; Mirza van Pr. Margriet hoeve van T. Mulder; Cazina van J. Brak; Boline v. Aardenburg van E. Bruins; Corrie van Zuidzande van E. Bruins. 47 jarigen le groep: Irma van W. de Feyter; Alma v. h. Pavil joen van E. Bruins; Clara van Cultura van J. W. Lammers; Jac- queline van de Noorman van E. Bruins; Hermina van de Lage Kwel van A. P. de Miliano. Idem, 2e groep: Emma van W. de Feyter; Claironne v. d. W. M. van H. J. A. Hakvoort; Julia van de Noorman van J. Brak 8 jaar en ouder gr. maat: Her mina van G. Schuiringa; Alice van G. Sc'huiringa; Alma van Staats- landb. bedr. W. Meer. 8 jaar en ouder kl. maat: Biron- ne van P. Lauret; Nora. van G. Schuiringa; Alfrida van Staats landb. bedr. W. Meer; Paula van P- de Caluwé. Kampioen is geworden: Alma van 't Paviljoen van E. Bruins en reserve Emma van W. de Feyter. Kerknieuws. Preekbeurten Ned. Herv. gemeen te. 21 Juli. Wieringerwerf, 2.30 u. Ds Germans. Na afloop van deze dienst zal er een gemeentemiddag worden gehouden. bekend gemaakt op de beurs te Winkel, Woensdag 17 Juli. De Heer H. D. Tel maakte Woensdag, het volgende bekend: Uitkeeringen Landbouw Her stel. Binnenkort zullen aanvullende bedragen op het reeds ontvangen voorschot worden uitgekeerd, waarbij rekening is gehouden met schade aan de verschillende ge wassen en producten, bedrijfs-in- ventaris en bedrijfsmiddelen. Er wordt bij deze opgewezen dat deze vergoeding aan den houder (op het moment van de ramp) wordt uitgekeerd, zoodat deze bij het ontvangen van het voorschotbedrag ook verplicht is tot doorbetaling aan Vlassers, contract fa., handelaren en ande ren over te gaan. Ter vergemak kelijking van deze doorbetaling is de vergoeding voor vlasoogst '44 afzonderlijk vermeld op de afre keningsformulieren. Verder kan over de verstrekte voorschot-be dragen niet gereclameerd worden, aangezien een en ander nog maar een zeer globale berekening is. Benzinemotoren De P.B.H maakt bekend, dat de kans bestaat om voor de a. s. oogst nog enkele benzinemotoren van pl.m. 2 p.k. toe te wijzen. De pjijzen van deze motoren variee- ren van f 385.tot f 500.Zij die hiervqor belangstelling hebben gelieve dit deze week nog bij hem op te geven. Landbouwtractoren. De P B.H. verzoekt aan de aan vragers van landbouwtractoren of deze nog belangstelling hebben voor Fordsons op lucht. Zij die event. een ander soort tractor aangevraagd hebben, komen hier voor ook in aanmerking. Gegadig den 'hiervoor dienen dit nog de ze week aan hem op te geven. Aardbeienplanten. De Commissie Dienst Land bouw Herstel deelt mede. dat zij de beschikking heeft gekregen over een partijtje goedgekeurde aardbeienplanten. Gegadigden hiervoor dienen zich op te gevet* bij den Secr. de Heer D. Stom- pedissel. Voor een redelijk aantal perso nen sprak Zaterdag te Winkel Minister Mansholt op uitnoodi- •ging van de af deeling Wieringer meer van de Partij van de Arbeid. De vergadering stoncl onder leiding van den heer L. Feikes, die er op wees, dat de Wieringer meer wel onder zeer bijzondere omstandigheden aan de gemeente raadsverkiezingen deel neemt. Leek het er eerst op, dat de be langstelling voor de verkiezingen bij de oud-Wieringermeerbewo- ners niet groot was. de laatste weken is dat beter geworden en «thans kan wel worden aangeno men dat ongeveer 65 a 70 procent van de bevolking aan de stemming zal deelnemen. In een zeer duidelijke uiteen zetting gaf vervolgens de heer Mansholt een beeld van de poli tieke situatie in Nederland. Hoe wel de uitslag van de verkiezinger voor de Staten Generaal en Prov. Staten voor de P. v. ck A. niet aan de verwachtingen beantwoord heeft, kan men toch gerust zeg gen, dat zij mede de koers be paald waaronder de eerste vier r zal worden geregeerd De programmapunten van de P. v. d. A. zijn niet verwaterd door deel name aan het kabinet Beel, inte gendeel, wij gaan geen stap op zij en zullen niet schromen er uit te stappen, indien men ons een an dere kant op zou willen dringen. Het is duidelijk, aldus spr., dat wij niet meer de toestand van voor den oorlog terug krijgen met z'n 500.000 werkloozen. Dit duldt de wereld niet meer. Toch waarschuwt spr. voor om niet al te optimistisch te zijn. Er zijn nog krachten bezig achter de schermen, die koste wat het kost terug willen naar de liberalistische politiek. De Partij van de Arbeid is vóór geleide economie, dat wil echter niet zeggen, dat zij voor in voering van het staatssocialisme is, zooals door de tegenstanders wordt beweerd. Spr. richt zich in deze vooral tegen de Partij van de Vrijheid, waar men zich niet heeft ontzien om met een platte reclame volgens Amerikaansche methoden het volk van Nederland, dat nog een rijpingsproces doormaakte in politiek opzicht te misleiden met valsche voorstelling van zaken De idee van de geleide economie wmt hoe langer hoe meer veld. aldus spr. Men kan tegenstander zijn. doch men mag dit niet be strijden op een manier die alle perken te buiten gaat. De vroegere S.D.A.P. heeft in dertijd het Plan van de Arbeid voortgebracht. Men heeft het niet bestreden omdat het niet goed was. neen. men maakte er een po litieke rel van. waar tenslotte he'. volk de dupe van werd. Toch heb ben figuren als Prof. Lieftinck Mr. van Walsum e.a. vooraan staande mannen van Prot. Chris telijke huize reeds toen hun stem laten hooren tegen het zonder meer afwijzen van het Plan van de Arbeid. Zij zagen in dat het met de liberale politiek bergaf waarts ging Fouten zullen er aar. dit plan ongetwijfeld hebben ge kleefd, maar dat was niet de hoofdzaak: men wilde er eenvou dig geen kennis van nemen. Komende tot de gemeenteraads verkiezingen zeide spr. dat ook hier van belang is hoe of en door wie straks de gemeente bestuurd zal worden. Voor de P. v. d. A. is een belangrijke taak weggelegd in de Wieringermeer in verband met de wederopbouw. De verhou ding van Rijk tot Gemeente zal straks weer opnieuw geregeld worden, waardoor de gemeenten haar autonome karakte weer te rug zullen krijgen. Spr. staat bh' ér. en ander uitvoerig stil en be sluit met cle opwekking straks té stemmen op de candidaten van d r Partij van de Arbeid. Eenige mon delinge en schriftelijke vragen worden nog gesteld, welke ten genoegen worden beantwoord. In zijn sluitingswoord dankt de heer Feikes de heer Mansholt voor zijn duidelijke uiteenzetting. Ook de heer Feikes uitte zich nog in felle bewoordingen aan het adres van de Partij van de Vrij heid.

Herrijzend Wieringermeerland | 1946 | | pagina 2